Wskazówki dotyczące budowy oszczędnego domu

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Wikingix
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 15/02/08, 00:50

Wskazówki dotyczące budowy oszczędnego domu




przez Wikingix » 15/02/08, 01:17

Witam,

Wchodzę na tę stronę po raz pierwszy, choć słyszałem o niej już dawno od znanego mi użytkownika, który być może mnie rozpoznaje.

Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektu budowy domu w pobliżu Angers. Bardzo przywiązuję się do tego, że mamy dom dobrze ocieplony, dzięki czemu nie trzeba za dużo ogrzewania i nie kosztuje to zbyt wiele miesięcznie (moim zdaniem nie ma nic gorszego niż martwienie się o to w domu, bo nie masz odwagi włączyć zbyt dużego ogrzewania).

Oto, co oferujemy w odpowiedzi na nasze prośby. Chciałem uzyskać opinię stałych bywalców, aby wiedzieć, czy jest to odpowiednie, ponieważ dla mnie pozostaje to bardzo techniczne. Które punkty możemy poprawić bez generowania dużych dodatkowych kosztów (i które są na tyle powszechne, że rzemieślnicy mogą je praktykować)?

- Ściany z cegły BGV (lub G7).
- Izolacja na płycie izolacją typu Effisol
- Wyściółka przegród BA13 + styropian 100
- Płyta gipsowo-kartonowa o grubości 0,05 na parterze
- Płyta gipsowo-kartonowa 0,07 (2 BA13 na szynie w połączeniu z PB45) na piętrze
- Stolarka PCV
- Oszklenie ITR 4-16-4 z argonem
- Aerotermalna pompa ciepła
- Podgrzewane podłogi

Oczywiście studiujemy plany z dużymi powierzchniami szklanymi od południa i kilkoma otworami od północy.

Należy pamiętać, że unikamy rozwiązania polegającego na ogrzewaniu drewnem, gdyż wydaje nam się ono zbyt restrykcyjne.

Dziękujemy za opinie na temat tych specyfikacji.
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 15/02/08, 06:53

Halo

Nie jestem specjalistą od budowy domów, ale chcę po prostu zwrócić uwagę na „szczegół”, który ujawnia brak konsekwencji w niektórych wyborach technicznych (Galowie są w tym zakresie nieco psycho sztywni) : Chichot:

Ogrzewanie podłogowe: OK, pracujemy w niskiej temperaturze, z bezwładnością, lepsza wydajność urządzenia grzewczego, "5-stronna" izolacja płyty, możliwość przejścia na kolektory słoneczne itp.
Kiedy wybieramy tę metodę ogrzewania, dzieje się tak dlatego, że chcemy mieć bezwładność do przechowywania kalorii i uwalniania ich później
W takim razie po co wybierać ocieplenie ścian wewnętrznych, nawet z pustaków, skoro cały dom mógłby stanowić bufor termiczny?

Poza tym wyobrażam sobie, że cała konstrukcja jest montowana na płycie ogólnej, co jest sprzeczne z logiką, jeśli chcemy uniknąć mostków termicznych, zwłaszcza na poziomie gruntu.

Aby mieć jasną wizję, powinieneś wykonać mały przekrój domu, od ziemi do dachu.
Łatwiej wtedy będzie wyjaśnić, gdzie „ucieknie” ciepło, jeśli izolacja jest źle zaprojektowana

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 15/02/08, 10:38

Komentarze dotyczące izolacji pętli wewnętrznej/zewnętrznej są w pełni istotne.

-Ogrzewana podłoga z aerotermalną pompą ciepła, zatem powietrze/woda; nie jest to najskuteczniejsza WPR. Na wypadek niskich temperatur należy zapewnić kanał kominowy, co spowoduje całkowite przełączenie pompy ciepła powietrze/woda na ogrzewanie elektryczne.

- W przeciwnym razie, budując nowy, równie dobrze możesz spróbować zrobić wszystko dobrze i w ten sposób wysunąć myślenie poza izolację. Poza tym pozostaje kwestia zdrowego mieszkania, które nie generuje zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Ale to, co nam opisujesz, to siedlisko oparte na ropie. Niepokoi mnie nie tyle to drugie, ile zanieczyszczenia generowane przez produkty, z których korzystamy: styropian, PCV. To prawda, to się najlepiej sprzedaje, a co za tym idzie, jest tańsze i najłatwiejsze do znalezienia. Czasem jednak ciekawie jest poszukać czegoś innego. Bo ile taki dom będzie wart za....10/15/20 lat?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 15/02/08, 10:41

Oh ! Wikingix!! Cieszę się, że w przypadku pytań pomyślałeś o ekonomii.

1) Dla konstrukcji

Radzę poprosić o wycenę YTONG (beton komórkowy)... gęstość 400, 450 lub 500 i grubość 30 cm (to Ci wystarczy).

Materiały są droższe, ale ostatecznie jest to ta sama cena, ponieważ oszczędzasz dużo na materiałach i robociźnie w zakresie izolacji, której już nie trzeba wykonywać.

To właśnie mamy w domu i zapewnia całkiem ciekawy komfort (hydroregulacja) i pozwala w dużej mierze uniknąć mostków termicznych, niektóre na forum powiedzieć, że poziom hałasu nie jest duży.

Wszyscy profesjonaliści i przyjaciele, z którymi rozmawiam, mówią, że gdyby dzisiaj musieli odbudowywać, byłaby to Ytong.

Nie wahaj się skorzystać z wyszukiwarki: https://www.econologie.com/forums/search.php

Na Ytong na przykład:

https://www.econologie.com/forums/beton-cell ... t4273.html
https://www.econologie.com/guide-techniq ... -3523.html

2) Dla WPR

Jesteśmy temu całkowicie przeciwni: jest drogi, koszty utrzymania wysokie, a termodynamicznie pozostaje nuklearny, a zatem marnuje energię pierwotną: możesz przeczytać to, aby się przekonać: https://www.econologie.com/pompes-a-chal ... -3534.html

Czy zastanawiałeś się nad pelletem drzewnym? U Ciebie jest dość łagodnie więc...może wystarczyłby jeden duży piec z ciepłą wodą...i kilkoma m2 paneli fotowoltaicznych na czas postoju...

Zobacz ten plik pelletu: https://www.econologie.com/chauffage-cen ... -3624.html

W domu palimy drewnem (nie pelletem tylko brykietem) i energią słoneczną. Działa całkiem nieźle :)

Nie zapomnij: https://www.econologie.com/forums/search.php
0 x
Avatar de l'utilisateur
Vivi
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 11/04/06, 16:33




przez Vivi » 24/02/08, 23:45

To prawda, że ​​zadając pytanie warto pomyśleć o ekologii, ale nie zapominajcie o przestrzeniach informacji o energii!!!!
Zobaczyć www.ademe.fr

Na koniec musimy pamiętać, że system ogrzewania nie jest priorytetem, musimy skupić się na izolacji i wentylacji, ogrzewanie następuje dopiero później, powinno być jedynie uzupełnieniem komfortu, a nie odwrotnie, jak się powszechnie uważa. Generalnie myślimy o ogrzewaniu w celu uzyskania ciepła, wentylacji w celu wymiany powietrza i izolacji w celu zmniejszenia zużycia energii, ponieważ jest to modne (a energia jest droga!!!).
Najpierw jednak trzeba wiedzieć, że w sposób naturalny wytwarzamy ciepło i warto je oszczędzać w miejscu, w którym mieszkamy. Więc najpierw pomyśl o zatrzymaniu tego ciepła (izolacja), wymianie powietrza, bo pot niekoniecznie musi ładnie pachnieć (wentylacja), a jeśli ciepła jest za mało to zainstaluj ogrzewanie, a jeśli budowa domu została dobrze przemyślana wymontowane, wtedy instalacja grzewcza nie będzie dużo kosztować, wystarczą tanie konwektory...

Cóż, mogą zużywać więcej niż inne systemy, ale jeśli nie są używane… cóż, nie będą zużywać…
0 x
Jeśli motyl może tworzyć huragan, wyobrazić sobie efekt ludzkiego !!!
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 25/02/08, 09:04

Polecam również izolację zewnętrzną, jest dużo skuteczniejsza przy tej samej grubości. niektórzy mówią, że 20% lepiej.
następnie VMC z podwójnym przepływem lub, jeśli chcesz pozostać przy pojedynczym przepływie, wprowadź w domu nadciśnienie, jak André wyjaśnił w innych postach.
wreszcie drugie ogrzewanie, bez inercji, aby móc zmieniać T° dzień/noc i wymieniać pompę ciepła, gdy jest naprawdę zimno.
0 x
mimieko
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 18/03/08, 16:11

Nieźle, ale niezbyt ekologicznie




przez mimieko » 18/03/08, 17:13

Witam,

Zgadzam się ze wszystkimi co do izolacji zewnętrznej, która jest niewątpliwie najważniejszą kwestią.

wówczas cegła BGV jest bardzo dobra, ponieważ drzewa mają dobry współczynnik izolacyjności.

Stolarka z PCV nie jest zbyt dobra, najlepsza byłaby drewniana i myślę, że jeśli skonsultujesz się z lokalnym rzemieślnikiem, otrzymasz całkowicie uczciwą cenę (niewielki dodatkowy koszt).

W przypadku BA12 wymień na Fermacelle lub powłokę ziemną lub wapienną, wiedząc, że powłoka jest i tak droższa.

Energia aerotermalna Zgadzam się ze wszystkimi, ale hej, fotowoltaika jest wciąż droższa na starcie (jeśli bierzesz kredyt na 20 lat, opłaca się uwzględnić ją w kredycie z instalacją na dachu).

Ogrzewanie drewnem jeśli Ci się nie podoba to oczywiście wybór, ale pozostaje raz dziennie np. na piec bezwładnościowy.
A wpływ drewna pozostaje słaby.

To już dobry projekt, nawet jeśli można by poprawić pewne szczegóły, ale wtedy wszystko pozostaje kwestią wyboru i budżetu.

Ostatnim punktem mogłoby być ulepszenie izolacji i wentylacji za pomocą VMC o podwójnym przepływie oraz lepsza izolacja w celu wyeliminowania ogrzewania.
powodzenia w projekcie
Mimi
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 192