Domowy projekt ekologiczny

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Chris_Workshop
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 11/02/18, 10:29
x 10

Domowy projekt ekologiczny




przez Chris_Workshop » 30/07/19, 12:26

Witam,

Przychodzę tutaj, aby podzielić się moim projektem chłodnicy powietrza (a nie niewłaściwym określeniem klimatyzacja, ale które jest jednak używane głównie w przypadku urządzenia chłodzącego) ultra ekonomicznym, ale mimo to skutecznym (przynajmniej mam nadzieję) wykonaniem domu z głównie odzyskanych elementów. Tak oszczędny, że poradzi sobie z nim panel słoneczny o mocy około 100 W.
Zamiast długiego przemówienia, oto przedstawienie zasad i początek pracy w formie wideo. później prędkość wentylatora będzie zarządzana przez kartę Arduino.

3 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez Forhorse » 30/07/19, 14:21

Pomysł nie jest zły, jesteśmy już prawie na etapie koncepcji kanadyjskiej/prowansalskiej studni hydraulicznej. Szkoda, że ​​nie można tego uogólniać.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9841
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez sicetaitsimple » 30/07/19, 15:38

Dlaczego nie, jeśli rzeczywiście mamy duży zapas świeżej wody, co nie wydaje mi się zbyt częste....

To powiedziawszy, nie mam pojęcia o właściwościach termohydraulicznych zespołu wentylatora/chłodnicy samochodowej. Oczywiście możemy to zrobić i sprawdzić, co to da, jest to podejście.Jednak obliczenie potencjału chłodzenia w zupełnie innych warunkach (15° wlotu wody, powiedzmy 25 do 30° wlotu powietrza) byłoby być może warunkiem wstępnym. Nadal konieczne jest posiadanie co najmniej rzędu wielkości głównych wartości charakteryzujących sprzęt (natężenia przepływu, powierzchnia wymiany itp.).
Obawiam się, że nawet jeśli z „mechanicznego” punktu widzenia będzie działać idealnie, to wydajność cieplna będzie trochę rozczarowująca. Ale to tylko przeczucie, tym lepiej, jeśli się mylę!
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez ENERC » 30/07/19, 16:40

Bardzo dobry pomysł!
Dobór rozmiaru: samochód, który dostarcza na koło 20 kW średniej mocy, rozprasza co najmniej 20 kW w chłodnicy przy zmianie temperatury w przybliżeniu 60°C. (20% energii trafia do grzejnika: https://entretien-voiture.ooreka.fr/ast ... -du-moteur)
Jeśli dopuścimy różnicę temperatur w zespole wynoszącą 10°C (od 15° do 25°C), to nadal będzie to 3 kW.
Pozostańmy przy klimatyzacji o mocy 2 kW.
Potrzebujesz przepływu wody: 2000/4.18/10 -> 47 gramów na sekundę lub 172 litrów na godzinę. W dużej mierze zrobi to pompa.
Pozostaje niepewność co do przepływu powietrza, który w samochodzie jest ogromny, gdy tylko prędkość wzrasta.
1 x
Chris_Workshop
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 11/02/18, 10:29
x 10

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez Chris_Workshop » 30/07/19, 17:24

Dokonałem już pewnych obliczeń.

Ze względu na ilość wody i jej lokalizację nie ma możliwości jej ogrzania poprzez dodanie ciepła, które będzie pompowane przez grzejnik.
Temperatura wody nie wzrośnie, a raczej wzrośnie nieskończenie. Aby ogrzać 1 gram wody o 1°C, potrzeba 1 kalorii, a 1 kaloria = 4,18 dżula.
W zbiorniku znajduje się 20000 2 litrów wody. czyli 10x7 do potęgi 83,6 gramów wody. Zatem podniesienie temperatury 20 m3 wody o 1°C wymaga 23,2 megadżuli. Lub równowartość 23,2 kWh. Oznacza to, że przy założeniu doskonałej izolacji w zbiorniku konieczne byłoby dostarczenie mocy 1 kW na 1 godzinę, aby podnieść temperaturę w zbiorniku o 32,5°C. Ale ta rezerwa ma kontakt z powierzchnią betonu o powierzchni 5 m². styka się z ziemią do głębokości XNUMX m. Nawet przy takiej mocy w rzeczywistości nie bylibyśmy w stanie tej wody podgrzać.

Następnie grzejnik będzie daleki od zapewnienia takiej mocy cieplnej. Jeśli chodzi o to, opieram się na szacunkach opartych na małej chłodnicy powietrza o mocy 7000 BTU, którą obecnie posiadam. Wylatujące powietrze jest schładzane dokładnie do 15°C. Ale z pewnością mój system będzie znacznie lepszy. Już powierzchnia wymiany chłodnicy 306 jest prawie 6x większa niż chłodnicy (665x350mm w porównaniu do 220x180mm lub 2325cm² w porównaniu do 396cm²). Dodatkowo część nadmuchowa chłodnicy nie złamie 3 nóg kaczki. Dwa wentylatory z silnikiem 2 wyraźnie tłoczą więcej powietrza, ale o wiele więcej. O ile z odległości 306 m ledwo czujemy oddech chłodnicy, o tyle nasze włosy powiewają na wietrze w tej samej odległości od wentylatorów. Więc jestem tam spokojny.

Kolejną zaletą w porównaniu z chłodnicą jest to, że okno będzie zamknięte, podczas gdy musi być otwarte, aby przejść przez rurę odprowadzającą gorące powietrze i wprowadzić powietrze, aby zrekompensować powietrze wychodzące przez tę rurę. Już samo to znacznie pogarsza wydajność chłodnicy. Mój system będzie więc działał przy zamkniętych wszystkich oknach.

Mimo wszystko, ta mała lodówka, o której mówię, potrafi podnieść temperaturę w pomieszczeniu o powierzchni 22m² z 31°C do 27°C w 4 godziny. Nie tak źle. Podawana jest za 7000 BTU (surowa jednostka, której nie rozumiem, ale która byłaby równa 0,293 W). Zatem a priori, ale bez gwarancji, 7000 BTU odpowiada 2051W. Być może eksperci podpowiedzą nam więcej szczegółów na ten temat. Tymczasem liczę na to, że mój system będzie co najmniej tak samo wydajny jak ta mała chłodnica. Dlatego też, jeśli wyśle ​​do zbiornika moc cieplną 2 kW, nie jest to bliskie podgrzania zawartej w nim wody, jak pokazano powyżej. Te 2000 W będą łatwo rozproszone w otaczającym gruncie.

Wydajność pompy delta P 0 wynosi 1600 l/h. Biorąc pod uwagę, że wznosząca się kolumna wody, która trafia do grzejnika, będzie miała taki sam ciężar, jak ta, która opada do zbiornika, jesteśmy w delcie P 0. Biorąc pod uwagę, że będą straty ciśnienia na skutek skurczu rur i innego zjawiska, liczę na 1200l/h. Oznacza to, że prędkość wody w rurach Ø15 mm wynosi około 1,9 m/s. Przy takiej prędkości i takim przepływie nie ma potrzeby izolowania rur. Będą cały czas zimne. I nawet jeśli w rzeczywistości będzie to tylko połowa, to niczego to nie zmieni.

Nawet jeśli dopóki nie zostanie przetestowany w rzeczywistych warunkach, nie możemy być całkowicie pewni, sukces tego systemu nadal pozostaje niewielki.
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9841
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez sicetaitsimple » 30/07/19, 18:22

Chris_Workshop napisał:Dokonałem już pewnych obliczeń.

Ze względu na ilość wody i jej lokalizację nie ma możliwości jej ogrzania poprzez dodanie ciepła, które będzie pompowane przez grzejnik.
Temperatura wody nie wzrośnie, a raczej wzrośnie nieskończenie. Aby ogrzać 1 gram wody o 1°C, potrzeba 1 kalorii, a 1 kaloria = 4,18 dżula.
W zbiorniku znajduje się 20000 2 litrów wody. czyli 10x7 do potęgi 83,6 gramów wody. Zatem podniesienie temperatury 20 m3 wody o 1°C wymaga 23,2 megadżuli. Lub równowartość 23,2 kWh. Oznacza to, że przy założeniu doskonałej izolacji w zbiorniku konieczne byłoby dostarczenie mocy 1 kW na 1 godzinę, aby podnieść temperaturę w zbiorniku o 32,5°C. Ale ta rezerwa ma kontakt z powierzchnią betonu o powierzchni 5 m². styka się z ziemią do głębokości XNUMX m. Nawet przy takiej mocy w rzeczywistości nie bylibyśmy w stanie tej wody podgrzać.


Jak to? Załóżmy, że Twój system w „nominalnych” warunkach (woda na wlocie o temperaturze 15°, powietrze widoczne, ale powiedzmy między 25 a 30°) ma wydajność chłodniczą 2 kW.
W ciągu 24 godzin, biorąc twoje wartości, temperatura wody w zbiorniku wzrośnie o 2° i stopniowo zacznie przenikać do betonu, a następnie do ziemi, spowalniając gradient wzrostu temperatury wody, która nadal rośnie jeśli działa kilka dni z rzędu. A gdy beton i ziemia staną się cieplejsze, woda będzie miała trudności z ochłodzeniem się, nawet jeśli instalacja zostanie zatrzymana.
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez ENERC » 30/07/19, 19:53

Weźmy przypadek ziemi, która dobrze przewodzi ciepło i utrzymuje wokół zbiornika temperaturę 15°C.
Beton ma przewodność około 1 (1,75, jeśli jest zbrojony).
Dla 35m2 powierzchni, 5°C różnicy temperatur pomiędzy wodą i ziemią oraz 10 cm grubości betonu daje to:
35*5(°C)*1(lub 1,75)/0.1(grubość) -> 1750 W.

Oczywiście temperatura w zbiorniku wzrośnie, ale będzie to w dużej mierze zależeć od gleby otaczającej zbiornik. Jeśli jest mokro, nie martw się.
0 x
Chris_Workshop
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 11/02/18, 10:29
x 10

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez Chris_Workshop » 30/07/19, 20:37

Tutaj podłożem jest to, co nazywamy platyną, czyli warstwami wapienia. Trudno go kopać i stoi samodzielnie. Ale to sito. Może padać strumieniami prosto do piwnicy. Więc starzy ludzie, żeby zrobić zbiorniki takie jak moje w dawnych czasach, wykopali, a następnie pokryli dół cementem, który zatarli. I w końcu pęka, stąd to, że przecieka. Nie żelbetowy, ale nie więcej niż 3 lub 4 cm na miejsce.
Po wykopaniu piwnicy ziemia jest bardzo wilgotna. Kiedy kopiesz, czujesz wilgoć, a kamienie są lekko tłuste w dotyku. Oto jaki to rodzaj gleby:



Woda w zbiorniku nie nagrzeje się tak bardzo, jak mówisz, ponieważ przyjmujesz inne założenia dotyczące wykorzystania systemu. Dzisiaj podczas fali upałów włączam moją mobilną chłodnicę powietrza około 19:20-23:23 i wyłączam o 30:26-27:25. Jak powiedziałem, wystarczy to, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 10–25°C. Myślę, że mój system będzie miał porównywalną wydajność, ale w każdym razie nie ma mowy o zejściu poniżej 25°C. Dlatego nie będzie działać cały czas. I tak nie wyrzuci do wody w zbiorniku aż tyle kWh dziennie. Ponadto, im bardziej delta T maleje pomiędzy temperaturą pomieszczenia a temperaturą wody, tym bardziej spada wydajność. Dlatego im bardziej się obraca, tym mniej kalorii wyśle ​​do zbiornika. Trzeba też wziąć pod uwagę, że dom jest dobrze izolowany. Na ścianach 26 cm wełny szklanej i na suficie XNUMX cm. Zatem pobrane ciepło nie wraca w ten sposób. Po włożeniu dużego wysiłku w obniżenie temperatury do XNUMX-XNUMX°C, reszta to konserwacja, a moc wysyłana do zbiornika staje się znacznie niższa. Co więcej, konserwację można sobie wyobrazić poprzez bardzo powolne obracanie wentylatorów.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9841
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez sicetaitsimple » 30/07/19, 21:43

Oczywiście, jeśli planujesz używać go tylko 3 do 4 godzin dziennie, jest inaczej. Ale w tym przypadku tytuł się zmienia, nie jest to już klimatyzacja, a „chłodnica” o ograniczonej wydajności w przypadku przedłużającej się fali upałów.
W każdym razie życzę powodzenia i powodzenia!
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Domowy projekt ekologicznej klimatyzacji




przez GuyGadebois » 30/07/19, 23:03

sicetaitsimple napisał:Oczywiście, jeśli planujesz używać go tylko 3 do 4 godzin dziennie, jest inaczej. Ale w tym przypadku tytuł się zmienia, nie jest to już klimatyzacja, a „chłodnica” o ograniczonej wydajności w przypadku przedłużającej się fali upałów.
W każdym razie życzę powodzenia i powodzenia!

Nie ma co robić, klimatyzacja. Jest gorąco? No cóż, czy jest gorąco, czy jest zimno? Cóż, jest zimno. To jest eko(nie)logia.
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 264