Licznik Ekonometr niespójne rozliczeniowy, czy nie?

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 22/08/13, 15:09

tinevez napisał:mój ekonometr ma już funkcję pomiaru całkowitego zużycia (oprócz wyświetlania mocy chwilowej). W ten sposób poznaję średnią moc mojej lodówki i zamrażarki.


Podałeś moce (w KW lub W).

Lepiej jest podać zużycie (w kWh lub Wh), w szczególności dla wszystkich urządzeń „przerywanych” (np. zamrażarka, która uruchamia się 2 lub 3 razy, przechodzi przez 1 W przez ułamek sekundy, a następnie być może włącza się przy 000 W przez „jakiś czas”, po czym przestaje i zużywa 250...). Jeśli powiesz nam, że między takim a takim czasem zużył 0 Wh (250/1 kWh), to tam się znajdziemy.

Twój licznik sumuje zużycie wszystkich urządzeń.

Proponuję porozmawiać o konsumpcji.

Moc jest zawsze nieco zdradliwą wielkością: moce nominalne nie są mocami rzeczywistymi, szczególnie w przypadku silników, których pobór mocy zależy od wysiłku, jaki zapewniają!

Najlepszym rozwiązaniem byłby cęg amperomierza, który pozwala bez dotykania przewodów dokonać pomiaru w skrzynce elektrycznej, tuż za wyłącznikiem różnicowoprądowym EdF. W zasadzie nic wcześniej nie jest podłączane (oprócz hackowania) i wskazania licznika powinny, w granicach niepewności, odpowiadać wskazaniom licznika.

Niewiele osób odważy się zdemontować główne przewody w skrzynce... Zaciśnięcie przewodów jest już prostsze!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 22/08/13, 15:16

tinevez napisał:
nie do końca w moim przypadku, nie rozumiem, mam wrażenie, że za każdy zużyty Wh mój licznik ładuje trochę więcej...


Ja też nie!

Dlatego sugeruję podejść do tego niezwykle metodycznie (i jeśli to możliwe, zweryfikowanym przyrządem pomiarowym - proste sprawdzenie: żarówka pobiera dokładnie tyle mocy, ile jest na niej zaznaczona, lub pomocniczy grzejnik elektryczny).

Jak stwierdził Chatelot, "stare" liczniki z "obracającym się kołem" są raczej niezawodne, bo inaczej trochę za mocno pocierają i... zmniejszają trochę rejestrowane zużycie. A priori prawdopodobieństwo, że przeliczy, jest niskie!

[aby jednak sprawdzić kwestię „współczynnika”; Nie wiem jak to działa, ale ten sam licznik można przesunąć na inny „mnożnik”… Chatelot zapewne będzie wiedział!]
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 22/08/13, 15:28

wewnątrz miernika znajduje się kilka śrub regulacyjnych do kalibracji miernika... ale miernik jest szczelny i ma dość solidną konstrukcję, nigdy się nie psuje

znajduje się magnes, który spowalnia dysk przez prąd wirowy: jeśli zbliżysz się do magnesu, zwalnia on bardziej, a licznik staje się mniej czuły

jeśli odsuniesz magnes, hamuje mniej i obraca się szybciej

w obwodzie magnetycznym znajdują się śruby kontrolujące przesunięcie fazowe i zapewniające precyzję niezależnie od wartości cosfi pobieranego prądu... ponad 20 lat temu odzyskałem mierniki ze złomu i bawiłem się tymi ustawieniami: to tylko drobne wykończenia aby uzyskać ostatni procent dokładności wymaganej przez dość surowe normy: licznik jest już precyzyjny ze swojej zasady, nawet jeśli te śruby zostaną naruszone
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 22/08/13, 15:50

Moje pytanie brzmiało: czy nie można jednego z tych liczników "skalibrować" według różnych mierników (za pomocą boczników) tak, aby jeden obrót koła = 1 Wh (w jednym położeniu) lub 2 Wh (w drugim) lub 5 Wh (jeszcze inny) w zależności od ustawienia (na przykład bzdury opowiadam o liczbach; nie mam żadnych, więc nie mogę już mówić „prawdziwych” rzeczy ???

Pytanie zatem brzmi: czy ten miernik po prostu nie zostanie źle „skalibrowany”? Albo że zastosowano niewłaściwy mnożnik?
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 22/08/13, 17:08

producent produkuje różne modele z częściami potrzebnymi do różnej czułości i zaznacza na tabliczce liczbę Wh/zwojów.

ustawia także odpowiednie biegi, aby liczby się zgadzały

to bardzo stare liczniki, które niekoniecznie miały bezpośredni wyświetlacz liczby kWh, ale liczbę, którą trzeba było pomnożyć przez współczynnik... Widziałem to tylko w starych książkach!

widzimy wiele wyłączników, których kaliber jest wybierany za pomocą śrub lub różnych systemów… ale nigdy licznika z tego rodzaju regulacją
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 23/08/13, 14:42

Dziękujemy!

A zatem było to „stare” wspomnienie!

[w nie wiem w którym wątku sam siebie określiłem mianem „starego palanta”: oto kolejny dowód!]

Dlatego konieczne będzie, aby Tinevez „metodycznie” poszukał, skąd bierze się ta niespójność!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 122