Problem Kocioł okofen „opary wiatru”

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Problem Kocioł okofen „opary wiatru”




przez Axoul » 20/02/18, 17:37

Witam,

Mam problem z moim inteligentnym kotłem okofen pellematic, który ciągle wyskakuje błąd „dym z wiatru”, w palenisku znajduje się pełno niespalonego pelletu, sadzy itp.
Początkowo myślałem, że kanały są zatkane, ale nic nie znalazłem, wentylator wydaje się działać prawidłowo..
Wygląda na to, że wystąpił problem z przeciągiem (duży biały dym, stłumiony ogień).
Zaczęło się podczas pierwszego silnego mrozu tej zimy i od tamtej pory nie da się już tego uruchomić, więc powiem, że to pilne :/

Z góry dziękuję za odpowiedź

CDT
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Did67 » 21/02/18, 09:11

Nie pamiętam jak smart był składany.

Zdarzyło mi się to już kilka razy w moim Pellematicu z kondensacją (skraplacz) umieszczoną z tyłu. Dzieje się tak po prostu wtedy, gdy „rurki” skraplacza są zatkane bistreem. Czyszczę rurkę. Dzięki kondensatorowi z tyłu jest to łatwe. Rozbieram "górę" i mam coś w rodzaju szczoteczki do czyszczenia każdej tuby (jest ich około trzydziestu).

Istnieją czujniki nadciśnienia. Jeśli wentylator działa, ale rury są zatkane, ciśnienie za bardzo wzrasta i kocioł, aby nie udusić się w domu (dym nie jest odprowadzany), działa nieprawidłowo.

Czy został odpowiednio wyczyszczony przed sezonem?
2 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Axoul » 21/02/18, 16:02

Witam, dziękuję za odpowiedź,

Jak znaleźć te rurki? Jak to wygląda ?

Z poważaniem,
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Did67 » 21/02/18, 16:07

Są to „rurki” skąpane w wodzie kotłowej (zimnej wodzie powracającej z grzejników/ogrzewanych podłóg), przez którą przechodzą gazy spalinowe przed opuszczeniem kotła.

Będziesz musiał znaleźć instrukcję czyszczenia (zazwyczaj zarezerwowaną dla profesjonalistów).

Smart jest znacznie bardziej „zagnieżdżony” i znacznie mniej prosty niż mój stary Pellematic! Nie mam pojęcia jak to wyczyścić, jak się dostać do tych rurek itp...
0 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Axoul » 21/02/18, 17:12

Myślisz, że byłoby to interesujące i że mogłoby to być źródłem problemu?
Czy może pochodzić z innego miejsca?

pk,
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Did67 » 21/02/18, 18:46

Może to być sam wentylator. Któregoś roku miałem mały bistr, który dostał się za "turbinę". Prawie nic nie pocierało. Ale ponieważ są to niezwykle ekonomiczne silniki o małej mocy, to wystarczyło.

A więc chodziło o wyczyszczenie wentylatora (dokładnie części turbiny znajdującej się w strumieniu spalin).

Wyobrażam sobie, że sprawdziłeś kanał i że na Twoim kanale nie ma bocianów? [wypal kartkę gazety przez dolny otwór kominiarski, a natychmiast zostaniesz naprawiony; jeśli „strzeli”, poleci w górę).

Robiliście jakieś porządki przed sezonem??? Jeśli nie, nie zadawaj sobie zbyt wielu pytań: są brudne; wadą kondensacji jest to, że agreguje cząstki i tworzy bistre (co jest zaletą pod względem emisji, ponieważ te zablokowane cząstki nie przedostają się do atmosfery i sprawiają, że kotły na pellet kondensacyjny są najmniej emitujące; płukanie nie jest wystarczające w przypadku bardzo długoterminowo, bo zawsze są miejsca, gdzie się gromadzi)...
0 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Axoul » 09/04/18, 14:40

Wyczyściłem cały kanał, wentylator itp.
Strzelała prawidłowo przez pół dnia, a potem ponownie...
załączniki
554DA50B-294E-486E-9C27-E2DEC902FB42.jpeg
0 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Axoul » 09/04/18, 14:42

A oto wynik..
Ja też mam wrażenie, że pelletu jest za dużo, przez co nie mają czasu się porządnie spalić...
Inaczej nie mam innego pomysłu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Did67 » 09/04/18, 15:10

Lub, ponieważ są bardziej kruche, problem z wentylatorem, więc za mało powietrza, aby je spalić…
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Problem z kotłem „oddymiającym” w Okofen




przez Dirk Pitt » 09/04/18, 16:31

nie, problem jest inny.
gdyby było za dużo pelletu, na wentylatorze dymu nie pojawiłby się komunikat o błędzie.
tak jak mówił DID67 problemem jest brak podciśnienia w komorze spalania.
może to być wiele rzeczy.
jeśli masz pewność, że za wentylatorem oddymiającym nie jest on częściowo zasłonięty, problem może leżeć przed wentylatorem, np. brak dopływu powietrza.
czy masz wystarczający dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł?
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 203