Problem z kotłem Easypell Okofen w Belimo

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Rudy73200
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 20/11/22, 16:55

Problem z kotłem Easypell Okofen w Belimo




przez Rudy73200 » 11/11/23, 18:23

Witam

Mam kocioł Easypell, submarkę firmy Okofen, o identycznej konstrukcji.

Od czasu corocznej konserwacji przeprowadzonej przez instalatora dwa tygodnie temu kilka razy napotkałem błąd 11. Ten sam technik interweniował i zauważył, że Belimo nie zamyka się już całkowicie. Po jego wymontowaniu ręcznie sterował zaworem znajdującym się za Belimo zauważając, że jest on stosunkowo trudny w obsłudze, po kilkunastukrotnym uruchomieniu znów stał się bardziej elastyczny w działaniu.

Po ponownym złożeniu Belimo całkowicie opróżniłem silos (silos zintegrowany) i odkurzyłem cały kurz i pozostałości z silosu oraz wokół pierwszej śruby bezkońcowej na dnie silosu.

Kocioł ma już 6 lat i rocznie zużywam około 6 palet pelletu.

Czy myślicie, że sprężyna powrotna w Belimo może być zmęczona, biorąc pod uwagę, że dwa razy miałem ten sam problem, gdy kocioł był nowy, tylko po to, by nie mieć nic przez kolejne 6 lat?

A może jest to spowodowane nagromadzeniem się kurzu na zaworze za Belimo?

Czy da się to miejsce posprzątać, bo nie wiem jak to zrobić?

Widzę tylko coś w rodzaju dużej śruby przeznaczonej na klucz imbusowy.

Czy masz jakieś przemyślenia na ten temat?

Z góry dziękuję za pomoc.

1699723493341.jpg


ps: Używam wyłącznie pelletu marki PIVETEA*, marki zalecanej przez inżyniera ds. ogrzewania
0 x
Rudy73200
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 20/11/22, 16:55

Re: Problem z kotłem Easypell Okofen w Belimo




przez Rudy73200 » 13/11/23, 07:58

Zainspirowana osoba? : Wink:
0 x
bighorno
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 15/12/23, 21:10

Re: Problem z kotłem Easypell Okofen w Belimo




przez bighorno » 15/12/23, 21:55

Dobry wieczór,
Opowiadam o moim podobnym problemie, na który być może znajdę rozwiązanie...
Faktycznie mój 15-letni kocioł Okofen jest uszkodzony i pojawia się komunikat "błąd belimo ouv". Błąd ten pojawił się dwa razy w zeszłym roku w sezonie grzewczym, ale w tym roku znacznie częściej, tj. co 2 -5 dni.
Po licznych testach doszedłem do wniosku, że zbiornik zasypowy zapełnia się za bardzo, co w konsekwencji powoduje, że zbyt sprasowany granulat uniemożliwia normalne obracanie się ślimaka dolnego zbiornika.
Tak naprawdę błąd pojawia się zawsze zaraz po cyklu zasysania i wtedy zauważam (po zatrzymaniu kotła i zdjęciu pokrywy zasobnika), że poziom peletu jest nienormalnie wysoki, co zmusza mnie do mocnego naciskania, aby ponownie założyć pokrywę. nie powinno tak być.
Następnie jeśli wyjmę równowartość ćwierć wiadra peletu aby obniżyć poziom pod czujnikiem zapełnienia zasobnika i ponownie uruchomię kocioł to bardzo krótki cykl ssania rozpoczyna się i natychmiast kończy (zbiornik był wcześniej prawie pełny) i błąd belimo ouv nie pojawia się już, gdy śruba napędowa wznawia normalne obroty.
Moim zdaniem problem może zatem wynikać z czujnika zapełnienia zbiornika, który z czasem stałby się mniej reaktywny: odsysanie następowałoby z opóźnieniem, a zatem przy zbyt pełnym zbiorniku na koniec cyklu. 4 minuty), natomiast przy małym cyklu ssania (ok. 20 sek.) prędkość dotarcia granulek nie ma czasu na osiągnięcie prędkości przelotowej, najmniejsza reaktywność czujnika nie będzie miała żadnego znaczenia.
Poczekam jeszcze kilka razy na wystąpienie błędu, aby mieć pewność, że będę mógł systematycznie uruchamiać kocioł, wyjmując za każdym razem ćwierć wiadra peletu.
Do zobaczenia za kilka tygodni, kiedy otrzymam pierwszą informację zwrotną, która potwierdzi, czy problem naprawdę wynika z wadliwego czujnika (mniej czułego), co skutkuje przepełnieniem zbiornika, co uniemożliwia obrót śruby napędowej (err belimo ouv).
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 262