Oświetlenie roweru z odzyskiem energii podczas hamowania

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 08/11/06, 09:30

gegyx napisał:Kolejną kwestią, którą można by poprawić, jest przeciętna wydajność (20%) tych standardowych „dynama”. Ale prawdą jest również, że wdrożyliście niezawodny system ze standardowymi częściami dostępnymi dla wszystkich za niższą cenę.


Niekoniecznie, jeśli uzyskana energia jest wystarczająca… A potem, jeśli poprawi się wydajność, będzie słabiej zwalniać : Chichot:
0 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124




przez Leo Maximus » 08/11/06, 09:35

Misterloxo napisał:Niezła robota,
Na pewno powinny istnieć rynki zbytu.
błąd do chińskiego lol idź skopiować wszystko, jeśli wejdzie na rynek

Osobista obserwacja: od 90 do 95% rowerzystów jeździ w nocy bez oświetlenia i będzie to coraz mniej tolerowane. Moim zdaniem będą represje, więc system taki jak mój z pewnością ma przyszłość, jeśli jest „Made in China”, niestety. Ale może istnieć mała nisza dla produktu z wyższej półki.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 08/11/06, 09:40

Leo Maximus napisał:90 do 95% rowerzystów jeździ nocą bez oświetlenia i moim zdaniem będzie to coraz mniej tolerowane.


Wydaje mi się, że ... prawo, które zobowiązało to z 95 lub 96 roku, jednak, jak mówisz, przytłaczająca większość toczy się bez światła ... Co dobrze dowodzi, że represje tak naprawdę nie istnieją ... osobiście wątpię w to zmienia się ...

Przez 10 lat nigdy nie byłem aresztowany / kontrolowany ... a jednak ... Nie mam świateł i już przekroczyłem kontrolę : Oops:
0 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124




przez Leo Maximus » 08/11/06, 10:57

gegyx napisał:Maximus Leo, jeśli jesteś projektantem i eksperymentatorem od ponad roku, masz niezbędny punkt widzenia, aby stwierdzić, że Twój system jest niezawodny. To prawdziwy postęp.
Na jednym z twoich linków zdawałem się rozumieć, że zainspirował nas twój pomysł, dotacje ... To, co liczyło się dla ciebie, to bezpieczeństwo i to wszystko na kredyt.

Od dłuższego czasu przeklinam budowniczych. Jak dziś nie możemy połączyć szeregowo w rowery, stały system oświetlenia, diody LED, ładowalny i wydajny, z nowoczesną technologią?
Zamiast tego mamy niezależne, zasilane bateryjnie, zrzucane skrzynki, o których często się zapomina. To mnie wkurza, ponieważ ustawodawstwo w tej dziedzinie, dotyczące niezawodnego i nieusuwalnego oświetlenia, pozwoliłoby znacznie zwiększyć bezpieczeństwo. Gdy w rzeczywistości dzięki tym systemom nakrętek rowery jadą przez większość czasu z nieobecnym lub słabym oświetleniem. Gdy politycy mówią głównie o bezpieczeństwie, dobrze jest pomyśleć o tych elementarnych sprawach, które chronią przyszłość wielu ludzi, a zwłaszcza dzieci…
: Evil:
---
Nie do końca zrozumiałem twój ostatni schemat zasad:
2 mostki prostownicze na generator
Lampa 12v 6w, czy to światło stop?
Ogranicznik przepięć ogranicza tylko T1, który steruje tą lampą. Zainteresowanie? Zrównoważyć przeciążenie w świetle hamowania?
Dlaczego T2 i T3? Podczas gdy diody LED i rezystor w szeregu, również działa, i użyłby rezystora + 2 tranzystorów + 4 diod mniej?
----
W przypadku czerwonych diod LED, mówiąc mniej, połowa migających, byłaby bardziej widoczna i bardziej ekonomiczna. Nie?

Kolejną kwestią, którą można by poprawić, jest przeciętna wydajność (20%) tych standardowych „dynama”. Ale prawdą jest również, że wdrożyliście niezawodny system ze standardowymi częściami dostępnymi dla wszystkich za niższą cenę.


Potwierdzam, że jest całkiem opłacalny, o ile oświetlenie nie wykorzystuje zbyt wielu diod LED (4 z tyłu i 8 z przodu), świeci trochę lepiej niż konwencjonalny system i nie wymaga ładowania. Zastosowane dynama nie są rzeczywiście przystosowane, ale można je znaleźć wszędzie i nie są drogie. Wymagałoby to specjalnych prądnic, zdolnych do dostarczania większego prądu i zintegrowanych z układem hamulcowym.
Jeśli chodzi o układ elektroniczny, kilka razy zarzucano mi, że nie założyłem układu przeciwprzeciążeniowego akumulatorów. Zainstalowałem więc jeden na systemie akumulatorów Ni-MH, pochodzi ze starego obwodu akumulatorów Li-Ion, gdzie jest niezbędny, ponieważ istnieje ryzyko zniszczenia akumulatorów w przypadku przeładowania. Ten obwód sterujący jest aktywny tylko wtedy, gdy działają dynama, komparator LM393 porównuje ułamek swojego napięcia zasilania (prawie identycznego z napięciem akumulatorów, ale nie jest to napięcie akumulatorów) z wartością odniesienia uzyskaną przez diodę 1N4148 (ta napięcie odniesienia nie jest idealne, ale wystarczające). Jeśli napięcie zasilania przekroczy pewien próg (regulowany potencjometrem), wyjście komparatora przełącza się, a tranzystor Darlingtona przełącza się w stan nasycenia i zapala lampkę 12 V, która pochłania prąd ładowania i tym samym chroni akumulatory. Istnieje wiele innych możliwości obwodów zabezpieczających, ale ten działa dobrze i nie zużywa energii akumulatorów.
Tranzystory T2 i T3 oraz 4 diody to dwa generatory prądu stałego (prawie!). Rola tego obwodu: umożliwienie prawie ciągłego świecenia i ochrona diod LED.
- Obwód ustala prąd roboczy dla diod LED na około 18 mA, o ile napięcie baterii jest większe niż 8 ~ 9 woltów.
- W przypadku awarii akumulatorów dynama będą ładować bezpośrednio diody, ale prąd będzie ograniczony i diody LED nie ucierpi na tym.
Bez tego obwodu oświetlenie zmienia się wraz z napięciem akumulatorów i hamowaniem, z pewnością nie jest bardzo czułe, zwłaszcza jeśli poziom naładowania jest wysoki, ale jest jeszcze jedna wada: w przypadku awarii akumulatorów, dynama obciążają wtedy bezpośrednio diody bez żadnej kontroli, napięcie może wzrosnąć i diody mogą ulec zniszczeniu, a to są najdroższe elementy.
System pozostaje eksperymentalny, ale sprawdził się. W opracowaniu są inne obwody: jest taki, który działa pod wpływem impulsów, diody zasilane są wysokimi, ale bardzo krótkimi impulsami prądowymi, uporczywość siatkówkowa sprawia, że ​​uzyskujemy mocne oświetlenie przy śmiesznym zużyciu, kilkudziesięciu miliwatów. Kolejny badany obwód, obwód, który wykorzystuje tylko jedną baterię. Problem z akumulatorami montowanymi szeregowo i wieloma kolejnymi ładowaniami polega na tym, że różnica między ich napięciami ma tendencję do zwiększania się, są akumulatory o napięciu 1,15 V, a inne o napięciu 1,35 V. Rozwiązaniem jest użycie pojedynczego akumulatora i zasilacza impulsowego (zdolnego do pracuje poniżej 1 V!) zapewniając stałe napięcie dla diod LED.
Miganie przez fiare tylnych czerwonych diod nie stanowi problemu i nie mam nic przeciwko temu, ale we Francji jest to nielegalne.
0 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124




przez Leo Maximus » 08/11/06, 11:09

Christophe napisał:
gegyx napisał:Kolejną kwestią, którą można by poprawić, jest przeciętna wydajność (20%) tych standardowych „dynama”. Ale prawdą jest również, że wdrożyliście niezawodny system ze standardowymi częściami dostępnymi dla wszystkich za niższą cenę.

Niekoniecznie, jeśli uzyskana energia jest wystarczająca… A potem, jeśli poprawi się wydajność, będzie słabiej zwalniać : Chichot:

Poprawa wydajności z konieczności zwiększy wpływ dynama na hamowanie, ponieważ energia jest pobierana z energii kinetycznej rowerzysty, więc będzie on lepiej hamował. Instalując większą liczbę identycznych prądnic, uzyskalibyśmy większe hamowanie, ponieważ pobieralibyśmy większy procent energii.
Wykonałem szereg pomiarów i obliczeń na obecnym systemie ale parametrów jest bardzo dużo i błędów pewnie też ale moim zdaniem jest poniżej 1% co pozostawia spory margines do poprawy.
0 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124




przez Leo Maximus » 08/11/06, 11:27

Christophe napisał:
Leo Maximus napisał:90 do 95% rowerzystów jeździ nocą bez oświetlenia i moim zdaniem będzie to coraz mniej tolerowane.

Wydaje mi się, że ... prawo, które zobowiązało to z 95 lub 96 roku, jednak, jak mówisz, przytłaczająca większość toczy się bez światła ... Co dobrze dowodzi, że represje tak naprawdę nie istnieją ... osobiście wątpię w to zmienia się ...
Przez 10 lat nigdy nie byłem aresztowany / kontrolowany ... a jednak ... Nie mam świateł i już przekroczyłem kontrolę : Oops:


Pewnego wieczoru zeszłej zimy, około 21:XNUMX, prawie potrąciłem rowerzystę na nieoświetlonym rondzie. Nie widziałem go. Kolarz był czarnoskóry w czarnym dresie z czarnym plecakiem i czarnym rowerem bez świateł, nie miał też pomarańczowych odblasków na kołach, to obowiązkowe. na szczęście widziałem felgi i szprychy świecące w świetle moich kodów.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 08/11/06, 11:46

Leo Maximus napisał:Rowerzysta był czarnoskórym mężczyzną w czarnym dresie z czarnym plecakiem i czarnym rowerem bez świateł.


Lol koniecznie w tym przypadku jest dużo czerni... ale nie wydaje mi się żeby kolor jego skóry miał duży wpływ... biali ludzie nie świecą w ciemności... : Chichot:

Z drugiej strony prawdopodobieństwo, że dostanie mandat jest większe... bo jest czarny... :|
0 x
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2




przez delnoram » 08/11/06, 16:37

Christophe napisał:
Leo Maximus napisał:90 do 95% rowerzystów jeździ nocą bez oświetlenia i moim zdaniem będzie to coraz mniej tolerowane.


Wydaje mi się, że ... prawo, które zobowiązało to z 95 lub 96 roku, jednak, jak mówisz, przytłaczająca większość toczy się bez światła ... Co dobrze dowodzi, że represje tak naprawdę nie istnieją ... osobiście wątpię w to zmienia się ...

Przez 10 lat nigdy nie byłem aresztowany / kontrolowany ... a jednak ... Nie mam świateł i już przekroczyłem kontrolę : Oops:


Pamiętam, jak jeździłem do szkoły na rowerze, w deszczowe dni „dynamo” robił aquaplaning : Chichot: więc więcej światła : Evil: , wtedy nie było reflektorów akumulatorowych.

Od kiedy nadrobiłem zaległości, reflektor z diodami LED, akumulatorami, a nawet światło stopu, kiedy jedziemy w 2, pozwala to sekundowi zareagować szybciej, a nawet samochody są na to wrażliwe :D .

Maximus Leo twój system jest świetny, ale podczas mojego środkowego wyścigu szczelina między klockami hamulcowymi a obręczą jest mniejsza niż milimetr :płakać:
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"
"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 08/11/06, 17:38

Powiedziałbym tylko jedno słowo: Brawo! :zaszokować:

Zawsze podziwiam ludzi, którzy potrafią zaprojektować i wykonać takie "klejnoty"! : Wink:
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Giul
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 59
Rejestracja: 16/08/05, 07:27




przez Giul » 09/11/06, 07:08

„Lota

To bardzo imponujące: Bravissimo !!!

Jakie są twoje obecne projekty / marketing,
byłby to oczywisty sukces, kiedy sprzedaż : Mrgreen: w sklepie ekonologicznym?

w każdym razie kapelusz !!

^ @ +
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : phil59, Remundo i goście 148