Regeneracja baterii kwasowo-ołowiowych HS: siarczan magnezu

A jeśli oni naprawy, zamiast rzucać i zmienić? Odkryj na nowo przyjemność samemu napraw. Jak zdiagnozować problem lub znaleźć części zamienne? Naprawa jest sam sposób, aby zaoszczędzić na ogół pieniądze!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79398
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078

Regeneracja baterii kwasowo-ołowiowych HS: siarczan magnezu




przez Christophe » 03/02/14, 11:36

O regeneracji (desultacji) akumulatorów ołowiowych metodą elektrochemiczną rozmawialiśmy już, zobacz te tematy: rozwiązywanie-awarii-naprawa/arktis-akumulator-samochodowy-zamrożone-napięcie-przy-1-6 V-odzyskiwalne-t10418.html et usuwanie-awarii-naprawa/montaż-odsiarczania-akumulatora-ołowiowego-t10422.html

Inną metodą jest użycie siarczan magnezu : https://www.econologie.com/shop/sulfate ... p-609.html

Jak pokazano na tych 2 filmach: http://www.youtube.com/watch?v=JP4UsgepVxY et http://www.youtube.com/watch?v=u-jyTRLZCO0

I ten .pdf: https://www.econologie.info/share/partag ... Zry6ge.pdf

Zna ktoś tę metodę? Czy zostało już przetestowane samodzielnie?

Edit: jeśli szukasz siarczanu magnezu to sklep forums może zapewnić Ci: https://www.econologie.com/shop/sulfate ... p-609.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 17 / 12 / 15, 14: 15, 3 edytowany raz.
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 03/02/14, 17:29

Po obejrzeniu filmu zastanawiam się czy nie byłoby ciekawie po operacji spuścić kwas i wlać nowy.
0 x
roro04
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 23
Rejestracja: 15/10/12, 17:43




przez roro04 » 11/02/14, 21:27

Dobry wieczór !

Regenerację testowałem niedawno! Z akumulatorami rozruchowymi: jeden 45Ah i jeden 55Ah.

45Ah miał pojemność tylko 15Ah... Nie trzeba dodawać, że był rozczarowujący. Po regeneracji siarczanem magnezu i powolnym ładowaniu (inwerterem PC) przez 1 miesiąc, mam teraz zregenerowany akumulator o pojemności 40Ah. Kwas i tak wymieniłem, nie użyłem go ponownie.

Ta sama procedura dla akumulatora 55Ah. Z drugiej strony był w gorszym stanie niż drugi. 11,8 V po 12 godzinach ładowania i 24 godzinach odpoczynku... Teraz 12,7 V po 24 godzinach odpoczynku! Nie testowałem jeszcze pojemności.

Podaję, że dla każdego akumulatora w związku z tym opróżniłem kwas, umyłem akumulator kilka razy wodą demineralizowaną, napełniłem akumulator siarczanem magnezu/wodą demineralizowaną, ładowałem 15 dni, osuszałem, przepłukałem, ponownie napełniłem siarczanem magnezu + wodą demineralizowaną, 15 dni ładowanie, opróżnianie, napełnianie nowym kwasem, ładowanie 24 godziny.

Podsumowując, wyniki bardzo zadowalające, choć operacja była dość długa.

Dobry wieczór,
Z poważaniem,
Romain.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 12/02/14, 14:33

roro04 napisał:Podaję, że dla każdego akumulatora w związku z tym opróżniłem kwas, umyłem akumulator kilka razy wodą demineralizowaną, napełniłem akumulator siarczanem magnezu/wodą demineralizowaną, ładowałem 15 dni, osuszałem, przepłukałem, ponownie napełniłem siarczanem magnezu + wodą demineralizowaną, 15 dni ładowanie, opróżnianie, napełnianie nowym kwasem, ładowanie 24 godziny.

Podsumowując, wyniki bardzo zadowalające, choć operacja była dość długa.
Jeżeli za wodę zdemineralizowaną, siarczan magnezu i kwas musimy płacić to ile kosztuje taka operacja (nie liczę poświęconego czasu) :?
Czy opłaca się mieć zużytą baterię, gdy nowa kosztuje 60 euro? :?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79398
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 12/02/14, 15:14

W przypadku metody z siarczanem magnezu zmiana kwasu nie jest koniecznie konieczna...

Uważaj, Gaston, cena akumulatorów znacznie wzrosła w ostatnich latach: akumulator o pojemności 100 Ah może teraz przekroczyć 200 EUR! (Wiem, że to wstyd...)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 12/02/14, 15:29

Christophe napisał: cena akumulatorów znacznie wzrosła w ostatnich latach: akumulator 100 Ah może teraz przekroczyć 200 EUR!
Mówiliśmy o 45 czy 50Ah...

Rzeczywiście, im większa pojemność akumulatora, tym bardziej opłacalna może być regeneracja.

Cóż, widziałem, że siarczan magnezu można znaleźć za 6 euro za kg.
Woda destylowana w cenie 3 € za 5 litrów.
Kwas akumulatorowy w cenie 4 € za litr.

Za 15 € możesz wyleczyć baterię.

Pozostaje oszacować żywotność „regenerowanego” akumulatora.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6528
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1643




przez Macro » 12/02/14, 15:35

Christophe napisał:W przypadku metody z siarczanem magnezu zmiana kwasu nie jest koniecznie konieczna...

Uważaj, Gaston, cena akumulatorów znacznie wzrosła w ostatnich latach: akumulator o pojemności 100 Ah może teraz przekroczyć 200 EUR! (Wiem, że to wstyd...)


to nic 200€ za 100AH : Mrgreen: : Mrgreen: ponad 1000 € za akumulator elektromobilistyczny 6V100AH ​​Nicad : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Avatar de l'utilisateur
sam17
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 253
Rejestracja: 14/02/06, 13:57
Lokalizacja: La Rochelle
x 1




przez sam17 » 12/02/14, 16:40

Test wykonałem kilka lat temu, kiedy ta wskazówka pojawiła się w sieci.

Na akumulatorze całkowicie hs przez kilka miesięcy nie pozwoliło to na reanimację.
0 x
--
Cierpliwość jest drzewem, którego korzeniem jest gorzka, której owoce są bardzo słodkie.
roro04
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 23
Rejestracja: 15/10/12, 17:43




przez roro04 » 12/02/14, 20:45

Dobry wieczór,

Za tę cenę to wszystko, około 15 €.

Już za każdym razem dodaję 1 i pół saszetki siarczanu. 0€80 za saszetkę, zatem 2€40 siarczanu.

Woda około 3 € (10L) i kwas 2 € za litr, na 50Ah potrzebujesz 55L.

Ostatecznie 2 € 40 + 3 € + 5 € = 10 € 40.

Gwarantuję, że warto w porównaniu z kupnem nowego akumulatora. W moim przypadku minęły 3 miesiące odkąd zrobiłem 45Ah i zawsze zaczyna się od 1/4 obrotu : Mrgreen: Aby operacja zakończyła się sukcesem trzeba pozwolić akumulatorowi naładować się niskim prądem (z moim inwerterem PC daje to 700mA. A już szczególnie nie wysokim napięciem (w moim przypadku 13V70). Bo skoro mamy wodę, a nie kwas , gdy ładujesz zbyt wysoko, następuje elektroliza.

Odnawiam kwas akumulatorowy, ponieważ część kwasu przekształcona w siarczan ołowiu po spuszczeniu pozostaje na płytach, a następnie rozpuszcza się w wodzie; stężenie kwasu nie jest już wcale dobre, jest za niskie. Wniosek: bateria działa dość słabo.

Dobry wieczór,
++
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 12/02/14, 21:52

+ 1 z Gaston, ile to kosztuje. :?

Natomiast akumulatorów za 60€ w samochodach już prawie nie ma, moce często przekraczają 70Ah i nie mówię tu o modelach Stop&Start, które korzystają z „specjalnych” akumulatorów… a „trochę więcej” drogi...

Krótko mówiąc, średnia cena zbliża się do 100 euro... i coraz trudniej znaleźć klasyczne baterie z zakrętkami...
0 x

Powrót do "awarii, usterek i napraw: naprawić samodzielnie? "

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 147