Efektywność piec na drewno i temperatura spalin

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 12/11/10, 02:29

Zgadzam się z chatelot16, jeśli chcemy być precyzyjni, to jeszcze nie koniec!
ale możemy spojrzeć na różne natężenia przepływu powietrza w zależności od temperatury dymu przed i za wymiennikiem (przed dodaniem przeciągu powietrza) i dlatego przy zmierzonym max (lepsze spalanie) mam pomysł na udoskonalenie poprzez pomiar całego CO2, H2O, CO itp..

Ale moim zdaniem należy zmierzyć temperaturę dymu w kominie i nie na zewnątrz na rurze pieca przy bardzo niższej temperaturze T w moim domu!!
Możemy wziąć termoparę z cienkiego drutu!! (lub sonda Pt)
Cienki drut miedziany zespawany w jednym miejscu z cienkim drutem żelaznym tworzy termoparę o wartości 0 € za pomocą miliwoltomierza, którą należy skalibrować w kilku punktach T.

Wreszcie chciałbym mieć teksty norm umożliwiających pomiar wydajności pieców na drewno!!
W języku niemieckim można go znaleźć bezpłatnie w Internecie!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 12/11/10, 08:33

Tekst normy podlega prawu autorskiemu. Nie da się go legalnie mieć bez zakupu, na przykład od Afnoru.

Nie znalazłem tego w żadnym kraju europejskim.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 12/11/10, 09:24

dedeleco napisał:Ale moim zdaniem należy zmierzyć temperaturę dymu w kominie i nie na zewnątrz na rurze pieca przy bardzo niższej temperaturze T w moim domu!!


Zawsze mi mówiono (kurs inżynieryjny), że gdy płyn wpływa do „metalowego” pojemnika w stanie ustabilizowanym, T° ścianek jest bardzo zbliżone do temperatury płynu.

OK, mamy benzynę, ale czy możemy poznać Twoje dane?

Dla mnie ta metoda jest całkiem dobra, z wyjątkiem emisyjności, której nie poprawiłem. Postaram się to poprawić.

W każdym razie w tej metodzie nie szukamy precyzji (patrz uwaga Chatelota, ale są to rzędy wielkości i moim zdaniem temperatura dymu poniżej 100°C (w tym przypadku 80°C) to gwarancja dobrego działania, prawda?
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 12/11/10, 09:56

Dla mnie temperatura 80° na wylocie pieca na drewno jest oznaką nieudanego pomiaru! rzeczywista temperatura jest z pewnością wyższa

powietrze jest złym przewodnikiem ciepła: blacha rury pieca czerpie ciepło jedynie z niewielkiej ilości przechodzącego przez nią dymu

co gorsza, powietrze na zewnątrz rury ma te same właściwości: wniosek, że arkusz przyjmuje temperaturę pośrednią pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem... być może bliższą średniej z 2 niż temperaturze wewnętrznej

pierwszym środkiem ostrożności byłoby położenie dobrej warstwy waty szklanej wokół rury pieca... ale szkoda, że ​​zmniejsza to wydajność... rura pieca przyczynia się do ogrzewania

właściwym rozwiązaniem jest termometr zanurzany w rurze

w przypadku termometru na podczerwień dobrym rozwiązaniem jest przekłucie rury i zespawanie części rury zamkniętej na końcu, która wchodzi do rury pieca: ta wnęka znajdująca się w całości w rurze pieca będzie koniecznie miała temperaturę dymu, a termometr na podczerwień będzie bardzo precyzyjny do pomiaru we wnęce
0 x
pb2488
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 837
Rejestracja: 17/08/09, 13:04




przez pb2488 » 12/11/10, 10:03

Witam,
Czy regulacja termostatyczna pieca na drewno jest przydatna i skuteczna?
Cdlt
0 x
"Prawda nie może być zdefiniowana jako opinii większości:
Prawdą jest to, co wynika z obserwacji faktów. "
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 12/11/10, 10:08

Według wiki: Houlala: http://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89missivit%C3%A9 emisyjność stali nierdzewnej różni się znacznie w zależności od jej stanu...

W moim przypadku, jaki przypadek według Ciebie powinienem przyjąć?

Stal nierdzewna (śruba): 0.32
Stal nierdzewna oksydowana w temperaturze 800°C: 0.85
Polerowana stal nierdzewna: 0.075
Szlifowana stal nierdzewna: 0.11
Stal nierdzewna piaskowana: 0.38 - 0.44
Stal nierdzewna typu 301: 0.54 - 0.63


Nasza dysza jest raczej matowa (patrz zdjęcie, to nie jest 316 L z chromowanym wyglądem), więc myślę, że jej emisyjność mieści się w przedziale od 0.4 do 0.5... co o tym sądzicie?

Domyślnie (wczorajsze pomiary) emisyjność jest ustawiona na 0.95, myślę, że żeliwo czarne jest blisko tego, musimy być blisko sprawy:

Czarny matowy lakier 0.97


Dlatego korekta musi zostać dokonana na stali nierdzewnej.
0 x
boubka
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 950
Rejestracja: 10/08/07, 17:22
x 2




przez boubka » 12/11/10, 10:19

witam Christophe
piec wykonany jest z żeliwa, dysza ze stali nierdzewnej.

Większość termometrów na podczerwień (a może nawet wszystkie) nie działa na stali nierdzewnej, wyświetlane wartości w ogóle nie są wiarygodne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 12/11/10, 10:21

w przypadku głębokiej wnęki jest ona zawsze równa emisyjności 1, nawet jeśli materiał ma średnią emisyjność

wiercenie i wkładanie kawałka rury nurnikowej rozwiązuje wszystkie problemy na raz
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 12/11/10, 10:43

chatelot16 napisał:Dla mnie temperatura 80° na wylocie pieca na drewno jest oznaką nieudanego pomiaru! rzeczywista temperatura jest z pewnością wyższa


Moim zdaniem nie jest to taka porażka... wystarczy rząd wielkości, jeśli ściana ma temperaturę niższą niż 100°C, to T° spalin w rdzeniu z pewnością nie przekracza 150°C. Można dotknąć dyszy, przy której wykonuję pomiary, bez ryzyka poparzenia (no cóż, w każdym razie nie na długo...). Nie da się dotknąć piekarnika nagrzanego na 150°C, żeby się nie poparzyć…

De plus gradient T° pomiędzy górą, bokiem i dołem dyszy wykazuje tendencję do udowadniania, że ​​zmierzona T° jest blisko pojemnika...

Odczyty na dyszy przy emisyjności 0.45:

- wysoka: 88°C
- ocena: 61°C
- niska: 52°C

Jeśli mierzymy te różnice w T° na dyszy, dzieje się tak dlatego, że pomiary te są istotne dla T° spalin (nie mówię w sercu dyszy, ale przynajmniej na obwodzie żyły gazowej... ) ...

I na koniec właśnie wykonałem 2 serie pomiarów (w odstępie 10 minut) z poprawkami emisyjności:

a) emisyjność 0.45

Dysza 1 (góra): 88°C
Misa 1: 215°C (dla informacji)

Dysza 2 (góra): 72°C
Misa 2: 200°C (dla informacji)

b) emisyjność 0.95

Dysza 1 (góra): 62°C (dla informacji)
Misa 1: 148°C

Dysza 2 (góra): 48°C (dla informacji)
Misa 2: 128°C

Zatem przy korekcji emisyjności mielibyśmy:

Pomiar 1: Dysza 88°C do pieca 148°C
Pomiar 2: Dysza 72°C do pieca 128°C


Oczywiście mierzyłem w tych samych punktach i bez zmiany losowania. Różnica w T° wskazuje jedynie, że pożar znajduje się w fazie zmniejszającej się mocy...

Potem tak, jeśli chcemy większej precyzji, konieczny byłby pomiar wewnętrzny, mógłbym to zrobić za pomocą sondy gazowo-cieczowej tego samego termometru, która mierzy do 200°C... ale tak naprawdę nie chcę przekłuwać dyszy ...nawet dla ciebie : Chichot:
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 12/11/10, 13:28

Termometr kalibrujemy prawdziwym termometrem przy ścianie (izolowana żarówka) lub dobrze podpartą termoparą, bo inaczej zagadka??
Zgadzam się z chatelot16, zdrowy rozsądek!!
Po prostu ściana znajduje się w połowie drogi między pokojem a palarnią.
W przeciwnym razie przestudiuj i przyswoj sobie bezpłatną książkę, taką jak:
Podręcznik wymiany ciepła
http://www.onlinefreeebooks.net/go.php? ... ttv124.pdf
lub różne rozdziały:
http://www.sft.asso.fr/document.php?pag ... roject=sft
(mniej szczegółowe) oraz wszystkie odniesienia i artykuły naukowe w tych książkach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zatem prawie zgadzam się z faktem, że temperatura oparów w środku kanału wynosi około 130–150°C!

Należy bardzo uważać, aby w wielu piecach, wkładach, kotłach było kilka wlotów powietrza i nawet jeden na wylocie za wymiennikiem zwany regulatorem (w moim przypadku w domu), który dobrze chłodzi spaliny i wszystko zniekształca!
T można podzielić przez dwa!!
Należy dokonać pomiaru dokładnie na wylocie z wymiennika i przed wlotem powietrza do regulatora (lub innej nazwy) który zasysa powietrze zasysając!!
Dlatego w celu skorygowania należy zmierzyć poziom CO2!!

W przeciwnym razie w Internecie, w języku niemieckim lub holenderskim, moim zdaniem powinieneś znaleźć szczegółowe normy europejskie za darmo!! i opłacony we Francji!!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 169