Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelety (EcoTherm Thermorossi H2O)

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelety (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Christophe » 14/05/18, 13:31

Po ulepszeniu samego kominka (patrz: ogrzewanie izolacja / Thermorossi-h20-34-error-no-temp-Resis-poprawa-the-spalanie-at-home-t15658.html) oto drugie ulepszenie dokonane w hydraulicznym piecu na pelet Thermorossi EcoTherm H2O 2, aby nieco zwiększyć jego wydajność...

To jest stworzyć przegrodę dla płomienia i gazów spalinowych w celu poprawy wymiany ciepła na tafli wody (która otacza palenisko). Ta metoda jest może trochę mniej interesująca w przypadku pieca na pellet z powietrzem... chociaż: im dłużej płomień i gazy pozostają w palenisku, tym lepiej.

a) Na początku chciałem spawać płyty bezpośrednio na blachach pieca ale nieusuwalny i niemodułowy charakter skłonił mnie do porzucenia tego pomysłu, poza spawaniem na tafli wody to nic strasznego... krótki wymienny jest lepszy!

b) Zrobiłem więc 2 mechanicznie zespawane "stoły" po prostu wstawione do paleniska i które tworzą ładną przegrodę z gazem (przy maksymalnej mocy płomień osiąga wysokość 2-go stołu przy wejściu do 2-ej przegrody).

c) Przegroda "gorąca" jest po lewej stronie, bo tam woda jest najgorętsza, przy innym modelu pieca trzeba będzie o tym pomyśleć.

d) Ponieważ piec pracuje w obniżeniu, ważne jest, aby nie tworzyć zbyt dużych spadków ciśnienia, dlatego obliczyłem przekrój przelotowy 2,5 razy większy od wymiennika (który znajduje się za paleniskiem u góry).

e) Pomiędzy płytami a ścianami paleniska jest odstęp kilku mm, aby skompensować rozszerzanie się

Szykane_pellets.jpg
Chicane_pellets.jpg (343.7 KiB) Wyświetlono 9756 razy


Dodałem otwory 2 x 7mm na lewej płytce kątowej, aby dodać trzeciorzędowe powietrze i „kierować” płomień

Chicane_pellets_bas.jpg
Chicane_pellets_bas.jpg (410.83 KiB) Wyświetlono 9756 razy


Chicane_pellets_haut.jpg
Chicane_pellets_haut.jpg (344.43 KiB) Wyświetlono 9756 razy


Po kilku godzinach użytkowania:
- widzisz, że nie sprzątam... : Chichot:
- dużo popiołu osadziło się na płytach: mniej popiołu w przewodzie i oryginalnym wymienniku (mniej konserwacji, mniej zamiatania)
- te nagromadzenia z pewnością zmniejszają trochę wymianę ciepła w tych miejscach (ale dobrze biorąc pod uwagę przewodność cieplną stali... nie wiem czy to jest znaczące)

Szykana_pellets4.jpg
Chicane_pellets4.jpg (457 KiB) Wyświetlono 9756 razy


Widzimy, że nagrzewa się bardziej na poziomie paleniska:

Szykana_pellets3.jpg
Chicane_pellets3.jpg (299.23 KiB) Wyświetlono 9756 razy


Nie znalazłem żadnych zdjęć płomienia podczas pracy...

Pytanie pomocnicze: to nie czerwony wąż próbuje wejść do paleniska od góry na 1 zdjęciu tylko kawałek sprężyny z głównego wymiennika (patrz uwaga: download/file.php?id=5767 ). Pytanie: skąd to czerwone zabarwienie???
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Ahmed » 14/05/18, 13:58

Christophe, stwierdzam, że stajesz się strasznie niegrzeczny!
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Christophe » 14/05/18, 15:40

Hahaha!! : Chichot: : Chichot: : Chichot:

Mniej się kłócę, żeby gryźć pył z popiołu pelletu!

Jak myślisz, czym jest ten czerwony kolor? Wy, którzy dobrze znacie się na metalurgii?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Ahmed » 14/05/18, 17:58

Prawdopodobnie utlenianie?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Christophe » 14/05/18, 18:32

Tak, prawdopodobnie jakieś utlenienie, ale jest mocne, ponieważ metal stał się miękki (złamałem końcówkę, dotykając go tylko ręką ...) ... Mam nadzieję, że reszta pieca jest w porządku, aby nie spotkał ten sam los! : Chichot:

Zdjęcie?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Did67 » 16/05/18, 10:18

Tlenki żelaza są czerwone... Niepokojące jest to, że jest to piękna czerwień! To „kurz”, więc nic dziwnego, że „rozkłada się” palcem…

Ale rzeczywiście martwi się tym, co może się wydarzyć powyżej!

Do Twoich "szykan": na tym poziomie masz już "kieszenie" wody po drugiej stronie palnika?? [w moim Okofenie tak nie jest. Dolna część, w której znajduje się palnik, nie „kąpie się” w wodzie, zdarza się to powyżej]. Dlatego zastanawiam się, czy jest sens „spowalniać” przepływ na tym poziomie. Nawet jeśli nie przynosi efektu przeciwnego do zamierzonego? Spowoduje to wzrost temperatury pieca, strat (i ewentualnie utleniania!). To właśnie na poziomie wymienników, wyżej, konieczna jest zabawa, gdzie kalorie przenoszone są do wody. Ale normalnie taka jest rola "turbulatorów" które muszą być w wymiennikach... I ewentualnie recyrkulacji, przepływu podwójnego/potrójnego, cyrkulacji w kierunku przeciwnym do wody i gazów...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Christophe » 16/05/18, 11:04

Tak, bardzo czerwona, bardziej niż rdza, która jest bardziej pomarańczowa, stąd moje pytania na ten temat, na pewno jest dodatkowa reakcja chemiczna! Zwłaszcza, że ​​w piecu nie jest zbyt wilgotno, huh!

Tak, zapewniam, całe dno kominka jest "pod wodą", oczywiście to sprawdziłem zanim pomyślałem o tej poprawie. Możemy się tego domyślić po instrukcji (wlot i wylot hydrauliki na dole) download/file.php?id=5767

Piec widziany od przodu, lewa część paleniska to wyjście hydrauliczne, więc gorące.
Wejście jest po prawej stronie, a główny wymiennik na górze foyer (najlepiej czyścić 2-3 razy w sezonie...ale leniwy jestem...raz to robiłem..ciekawe zobacz jak to jest po przegrodach, które logicznie "wychwytują" całkiem sporo kurzu w palenisku)

Stąd wybór kierunku przegrody imitującej wymiennik ciepła pod prąd.

Piec ma pojemność wodną 34 L (stąd jego nazwa, moc 25kW), więc dość duża bezwładność (jak na "piec") stąd długi wzrost temperatury.

Oto zdjęcia z końcówki wiosny...czy fachowcy od metalurgii mogą się wypowiedzieć?

korozja_4.jpg
korozja_4.jpg (138.17 KiB) Wyświetlono 9688 razy

korozja_2.jpg
korozja_2.jpg (98.04 KiB) Wyświetlono 9688 razy

korozja_1.jpg
korozja_1.jpg (111.95 KiB) Wyświetlono 9688 razy

korozja_3.jpg


ps: piec jest używany, nie znam roku produkcji, homologowany był w 2004 według instrukcji, myślę że ma więcej niż 10 lat i nie wiem ile już przepracował okazało się... sprzedawca, profesjonalista, powiedział mi, że "świeca zapłonowa" rozrusznika była nowa (co wydaje się uczciwe), podobnie jak silnik szczotki. Inną elektryczną częścią zużywającą się jest wentylator, ale jest to silnik bezszczotkowy z obracającą się klatką… Jest „prawie nieśmiertelny”… : Chichot:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Christophe » 16/05/18, 11:29

Jeśli chodzi o miotły, potrzebna jest kolejna poprawa i myślę o tym, ale nie mam jeszcze rozwiązania...

Problem polega na tym, że niektóre pellety zatykają się w otworach w palenisku (które mają na pewno 6mm...a powinny być 4 lub 5mm...), co blokuje szczotkę i powoduje wstrząsy i hałasy (wysiłek miotły jest wystarczająca do rozerwania śrutu...). Możesz zobaczyć kilka pękniętych śrutów na powyższym zdjęciu z popiołem (ale normalnie nie ma ich tak wiele: to był koniec silosu pod koniec sezonu).

Jakie są opcje?

nie widzę wielu...

Podłożenie siatki pod miotłę jest nie do przyjęcia, chyba że jest ona wykonana z wolframu, bo przy temperaturach długo nie wytrzyma...

Widzę więc rozwiązanie polegające na nieznacznym zmniejszeniu średnicy każdego otworu (1 spoina punktowa na otwór, a następnie szlifowanie), ale zmniejszy to pierwotne powietrze ...

Jakieś inne sugestie?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Did67 » 16/05/18, 11:40

Christophe napisał:
Tak, bardzo czerwona, bardziej niż rdza, która jest bardziej pomarańczowa, stąd moje pytania na ten temat, na pewno jest dodatkowa reakcja chemiczna! Zwłaszcza, że ​​w piecu nie jest zbyt wilgotno, huh!



W tych temperaturach to nie wilgotność wchodzi w grę (wilgoć sprawia, że ​​„rdzewieje”, gdy jest zimno, tworząc małe baterie w połączeniu z zanieczyszczeniami; tam, w płomieniu, jest to bezpośrednie utlenianie; musi być tlen!; kiedy jeszcze dużo gadałem tutaj o kotle na pelety, ktoś mi powiedział, że strzelił ze stali nierdzewnej „kocioł spalania” Okofena - kopalnia ma 10 lat! - w ciągu jednego roku, ponieważ były rozpuszczalniki chlorowane w swojej kotłowni; a priori był to chlor - chlor, to z pamięci).
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: Poprawa wydajności hydraulicznego pieca na pelet (EcoTherm Thermorossi H2O)




przez Christophe » 16/05/18, 11:58

Oh? A więc chemiczne zanieczyszczenie środowiska?

Mam kilka pojemników z farbą i trochę chemikaliów przechowywanych w pomieszczeniu technicznym obok... ale wszystko jest zamknięte...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 258