Wilgotność starego domu

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Ulrich
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 07/05/23, 09:16
x 1

Wilgotność starego domu




przez Ulrich » 07/05/23, 09:25

Witam,

W starym domu panuje duża wilgotność, której nie jestem w stanie kontrolować (i ze wszystkimi tego konsekwencjami: pleśnią, degradacją farby itp.) Prace nad poprawą ocieplenia nie będą mogły ruszyć od razu. Co mi polecacie w międzyczasie? Zainstalować wydajniejsze VMC lub zastosować urządzenia takie jak osuszacz?

Z poważaniem,
1 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: Zawilgocony stary dom




przez Forhorse » 07/05/23, 10:00

zewnętrzny drenaż obwodowy (z zachowaniem wszystkich zwykłych środków ostrożności, aby nie spowodować nieporządku na poziomie fundamentów)
usuwanie powłok cementowych na ścianach kamiennych w razie potrzeby.
jeż wentylowany pod płytami.
Jeśli po tym nadal występują problemy z wilgocią, zawsze znajdzie się czas na znalezienie innych rozwiązań (lub w dachu jest dziura)
1 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2223
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Zawilgocony stary dom




przez phil59 » 07/05/23, 12:14

Moim zdaniem izolacja od wilgoci nie jest właściwym planem. jeszcze bardziej prawdopodobne jest szybsze pojawienie się pleśni.

Tak więc, jak powiedziano powyżej, zobacz, co jest do zrobienia, i wentylacja na maksimum (przeciąg), bez wątpienia w pierwszej kolejności.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Zawilgocony stary dom




przez izentrop » 08/05/23, 00:52

Otóż ​​przyjechałem w 2004 roku w nieocieplonym, murowanym domu zbudowanym w 1920 roku. Na początek ocieplenie zewnętrzne, obite szalunkiem. Szczyty i dach ocieplony od wewnątrz.
Jednoprzepływowe VMC w pracy ciągłej...

Wszystko to świadczy o tym, że zawsze mieliśmy problemy z wilgocią w sypialni w środku sezonu: pranie w stosach w garderobie, które już miało zapach stęchlizny.

Monitoruję za pomocą higrometru pokojowego i gdy zbliża się do 70% (ryzyko pleśni), podłączam osuszacz elektryczny.

Dokładnie, trzeba będzie to przemyśleć...
Zatrzymałem ogrzewanie na 3 dni, jesteśmy w środku okresu deszczowego:
- 68% w sypialni.
- 68% w kuchni.
- 97% 12.8° o godzinie 0:30, urządzenie umieszczone na suchym zewnętrznym parapecie. Ostatni deszcz 5 godzin temu.
IMG_20230508_003253.jpg
złapany przez szybę...
IMG_20230508_003253.jpg (39.18 KB) Oglądane razy 1591

Co sprawia, że ​​myślę, że problem może równie dobrze wystąpić w nowym domu?
Zaznaczam również, że we wszystkich pokojach położono płyty betonowe z warstwą polianu chroniącą przed wilgocią (podłoga na ubitej ziemi oryginalnie w sypialni)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: Zawilgocony stary dom




przez Forhorse » 08/05/23, 09:49

izentrop napisał:Co sprawia, że ​​myślę, że problem może równie dobrze wystąpić w nowym domu?


Dlatego wszystkie nowe domy są wyposażone w VMC (lub podobny system)
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Zawilgocony stary dom




przez izentrop » 08/05/23, 11:04

Forhorse napisał:
izentrop napisał:Co sprawia, że ​​myślę, że problem może równie dobrze wystąpić w nowym domu?
Dlatego wszystkie nowe domy są wyposażone w VMC (lub podobny system)
Jest to szczególnie ważne w odizolowanym domu.
Ogrzewanie zewnętrzne nie zapobiega przedostawaniu się wilgotnego powietrza z zewnątrz.

W tych warunkach interesuje się hydroregulowany VMC, z drugiej strony podwójny przepływ, oprócz odzyskiwania kalorii z wychodzącego powietrza, zastanawiam się?
Skoro wlot powietrza jest na dachu, to może jest mniej wilgotno niż przy ziemi?
0 x
Robob
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 905
Rejestracja: 12/04/13, 14:28
x 1242

Re: Zawilgocony stary dom




przez Robob » 08/05/23, 16:25

Ulrich napisał:Witam,

W starym domu panuje duża wilgotność, której nie jestem w stanie kontrolować (i ze wszystkimi tego konsekwencjami: pleśnią, degradacją farby itp.) Prace nad poprawą ocieplenia nie będą mogły ruszyć od razu. Co mi polecacie w międzyczasie? Zainstalować wydajniejsze VMC lub zastosować urządzenia takie jak osuszacz?
Z poważaniem,


Jak to stary dom?
Dom murowany (jakie kamienie?) sprzed 1900 r. Dom murowany czy podstawa z kamienia młyńskiego 1900-1930, po wojnie?

Izolacja pogorszy problemy z wilgocią, jeśli dom nie jest odpowiednio wentylowany. Ceglane lub kamienne ściany (typu tuffeau) muszą oddychać na zewnątrz, ale także wewnątrz: są pływającymi bibułami. Odsysacze wilgoci wpompowują wodę w powietrze w pomieszczeniu, które unosi się przez ściany i... wspomaga obieg wody unoszącej się przez ściany :( . Jeśli nie ma piwnicy, płyta betonowa na polianie odpycha wodę w kierunku ścian i sprzyja podciąganiu się wody w ścianach :( . Z jeżem żwiru pod płytą i ociepleniem już lepiej. Jeszcze lepiej, jeśli jeż jest wentylowany na zewnątrz. VMC jest niezbędny w przypadku ram, które stały się całkowicie lub prawie hermetyczne.

Konieczne jest również zapewnienie prawidłowego odprowadzania wody deszczowej: dokąd prowadzą rynny? Jak położony jest dom (ulica i betonowy chodnik wokół niego, pochyły ogród, bliskość strumienia itp.).

Nie prosty problem: mieszkam w wiejskim domu z 1850+-, jak stara stodoła z bibuły ze studnią u podnóża domu i wodą na max 2m, zanim miałem dom z cegły/kamienia młyńskiego z 1929 roku. J dał dużo. : Mrgreen:
0 x
Ulrich
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 07/05/23, 09:16
x 1

Re: Zawilgocony stary dom




przez Ulrich » 13/05/23, 11:19

Bonjour à tous,

Dziękujemy za opinie i rady! Mój dom randkowy jest murowany i pochodzi z 1920 roku. Nad domem mam pochyły ogród, a po drugiej stronie ulicę (tak betonową). Woda deszczowa jest prawidłowo odprowadzana. Z tego punktu widzenia nie mam się czym martwić. : Chichot: Waham się, czy rozpocząć pracę na poziomie gruntu. Nie znałem folii polianowej nakładanej na płyty betonowe.
0 x
Ulrich
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 07/05/23, 09:16
x 1

Re: Zawilgocony stary dom




przez Ulrich » 17/05/23, 22:37

Witam,

W końcu zdecydowałem się na osuszacz, podczas gdy znalazłem bardziej trwałe rozwiązanie mojego problemu z wilgocią. Wziąłem model zdolny do wchłaniania 50 litrów dziennie aby być pewnym mojego strzału : Mrgreen:

Jeszcze raz dziękuję za radę!
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14975
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4371

Re: Zawilgocony stary dom




przez GuyGadeboisTheBack » 17/05/23, 22:53

Ulrich napisał:Witam,

W końcu zdecydowałem się na osuszacz, podczas gdy znalazłem bardziej trwałe rozwiązanie mojego problemu z wilgocią. Wziąłem model zdolny do wchłaniania 50 litrów dziennie aby być pewnym mojego strzału : Mrgreen:

Jeszcze raz dziękuję za radę!

Tyle, że jeśli to problem z naczyniami włosowatymi, to nie pomoże, wręcz przeciwnie (żyło).
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 217