Pierwszy ogród, niektóre wyzwania ...

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Skippy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 03/03/19, 17:15

Pierwszy ogród, niektóre wyzwania ...




przez Skippy » 03/03/19, 17:53

Witam,

Właśnie zacząłem wynajmować swój pierwszy ogródek warzywny, do którego wolę podejście ekologiczne, a nawet „leniwe”.

Ziemia była odłogiem i od kilku lat nie jest uprawiana. Znajduje się w Puy-de-Dôme, a priori stale słonecznie. Nic o tym nie wiem, ale mam wrażenie, że ziemia jest stosunkowo zwarta i gliniasta. Działka uprawna ma wymiary około 16 na 7 m, z nachyleniem kilku stopni w kierunku długości (w przeciwieństwie do tego, co sugeruje obraz… :zaszokować: ).

1551632113.jpg


(Przepraszamy za orientację…)

Przybysz, szukam porady w kilku kwestiach.

1. Dziś rano kosiłem, wydaje mi się, że resztki zostawiam jako ściółkę. Jednak nadal są duże kępy traw i roślinności pastwiskowej, z którymi nie bardzo wiem, co zrobić? Wydaje mi się, że podciągnąć kępy trawy, ale reszta? Motyka?

2. Myślałem, że będę uprawiał ziemię z grelinette, ale czy to wystarcza w przypadku gruntów odłogowanych przez kilka lat?

3. W wodzie będę ograniczony przez naturalny udział nieba… Jakie jest optymalne rozwiązanie, aby oszczędzać wodę zebraną po niższych kosztach? Porowata rura?

Oczywiście później będę miał inne pytania, zwłaszcza przy planowaniu upraw, ale myślę, że to już dobry początek… : Wink:
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez phil53 » 03/03/19, 19:07

Jeśli naprawdę chcesz być leniwy, nie rób nic poza rozrzucaniem siana co najmniej 15 cm, więcej, jeśli możesz. Następnie pierwszy rok sprzyja plantacjom ziemniaków, pomidorów, kapusty i cukinii. Duże warzywa są łatwiejsze.
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Christophe » 03/03/19, 21:15

Skippy napisał:(Przepraszamy za orientację…)


Witam i witam tutaj

Zmieniłem orientację i użyłem funkcji załączania, dzięki czemu obraz wydaje się duży na forum, zrób to samo dla poniższych zdjęć 8)
1 x
Skippy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 03/03/19, 17:15

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Skippy » 04/03/19, 15:30

Dziękuję Ci. Znalazłem potencjalnego dostawcę starego siana (3-4 lata), zobaczę, czy uda mi się to odzyskać.

Czyli w takim razie w ogóle nie pracuję na roli? Czy mimo to zrywam kępy trawy? Co z resztą?

A co jeśli zainstaluję kroplówkę, położę ją pod siano lub na wierzchu?

Tyle pytań… : Chichot:
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez phil53 » 04/03/19, 17:02

Pozostaw wszystko na swoim miejscu. Kroplówka jest lepsza poniżej, ale myślę, że instaluję ją później.
Możesz jednak umieścić ziemniaki przed umieszczeniem siana.
Jeśli masz osty, rumeks i inne rośliny korzeniowe, będziesz musiał je wykorzenić, gdy będą przechodzić przez siano. Pierwszy rok może być żmudny, później już nie ma.
1 x
Skippy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 03/03/19, 17:15

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Skippy » 04/03/19, 21:55

Ok - odpowiada mi ... : Chichot:

Do podlewania wykonuj elastyczne przewody (na przykład Aqua-traxx ou Taśma T-Tape) są odpowiednie?

Remundo do moderacji: nie linkuj zbyt wielu marek po zaledwie 2 wiadomościach, wygląda to na trochę ukrytego spamu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez być chafoin » 04/03/19, 21:55

Zapraszamy!

Możesz na przykład już zebrać zioła, które skosiłeś i które widzimy na obrazie na linii, a raczej na kwadracie pośrodku twojej działki, aby uzyskać gęstą warstwę 20 cm. Zatem zioła i trawy poniżej zaczną umierać, ponieważ nie będą już miały dostępu do światła i wszystko będzie się stopniowo pogarszać. Do uzupełnienia przy zakupie siana. W maju lub czerwcu możesz sadzić pomidory lub inne letnie rośliny, które ci się podobają.

Mam nadzieję, że podejmiesz wyzwania!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Adrien (były nico239) » 05/03/19, 01:50

Skippy napisał:Przybysz, szukam porady w kilku kwestiach.

1. Koszę dziś rano, planuję zostawić pozostałość jako ściółkę. Jednak wciąż są duże kępki trawy i roślinności pastwiskowej, których nie wiem, co robić? Wydaje mi się, że wyrywam kępki trawy, ale reszta? Motyka

2. Myślałem o pracy na ziemi z grelinette, ale czy wystarczyło na odłogi od kilku lat?

3. Będę ograniczany w wodzie dzięki naturalnemu udziałowi nieba… Jakie jest optymalne rozwiązanie, aby zaoszczędzić wodę odzyskaną przy niższych kosztach? Porowata rura?

Oczywiście później będę miał inne pytania, zwłaszcza przy planowaniu upraw, ale myślę, że to już dobry początek… : Wink:




phil53 napisał:Jeśli naprawdę chcesz być leniwy, nie rób nic poza rozrzucaniem siana co najmniej 15 cm, więcej, jeśli możesz. Następnie pierwszy rok sprzyja plantacjom ziemniaków, pomidorów, kapusty i cukinii. Duże warzywa są łatwiejsze.



Nie odpowiedziałbym lepiej niż Phil ... z wyjątkiem może dodania 5 cm siana do jego 15 cm ... Obraz.

Żartując na bok, lepiej mieć dużą warstwę niż małą.

Uważaj, powiedzieliśmy siano, a nie słomę ...

Może tylko niewielka różnica w poniższym poście od phila ... jeśli zobaczysz coś, co nie jest tym, co zasiałeś, przejedź siano zamiast rozrywać, możesz ponownie przykryć to sianem ... patrz na końcu to ty wygrasz. (Sprzeczam się, ale obie techniki są dobre)

Jednak pozwól, aby trawa wyrosła poza deskami, zawsze sprawi, że będziesz kosić trawę i / lub schronienia dla owadów lub jedzenie dla pyłków ... itp.

O tak, nie zapomnij podlać pokrytych sianem desek, nawet jeśli niczego tam nie wyhodujesz.

To wszystko: spoko, prawda?
1 x
Skippy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 03/03/19, 17:15

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Skippy » 05/03/19, 10:27

Remundo do moderacji: nie linkuj zbyt wielu marek po zaledwie 2 wiadomościach, wygląda to na trochę ukrytego spamu.

Jeśli spamerzy zaczną linkować do dwóch konkurencyjnych marek w dwóch różnych witrynach, staje się wyrafinowany… : Wink:

Linki umieszczam bo ceny są bardzo niskie w porównaniu do „klasycznego” kroplówki (między 10 a 16 centów za metr!), Liczyłem na opinie na temat tego typu materiału, aw szczególności rady na grubość (tutaj 150 lub 200 µm dla cen, które właśnie podałem, kiedy podwoi się). Czytałem, że przewody elastyczne nie miały bardzo długiej żywotności: apriorycznie należy je wymieniać co roku, ale ponieważ nie wiem, czy będę miał ten ogród w przyszłym roku, wydaje mi się to właściwe w tej kwestii (i nadają się do recyklingu).

Jeśli chodzi o siano, mój dobry plan zniknął, wszystko już minęło (dwa dni po opublikowaniu reklamy…), będę musiał znaleźć kogoś innego. :płakać:

nico239 napisał:O tak, nie zapomnij podlać pokrytych sianem desek, nawet jeśli niczego tam nie wyhodujesz.

Zakładam, że „deska” to żargon oznaczający „powierzchnię”? :?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Adrien (były nico239) » 05/03/19, 10:46

Skippy napisał:Linki umieszczam bo ceny są bardzo niskie w porównaniu do „klasycznego” kroplówki (między 10 a 16 centów za metr!), Liczyłem na opinie na temat tego typu materiału, aw szczególności rady na grubość (tutaj 150 lub 200 µm dla cen, które właśnie podałem, kiedy podwoi się). Czytałem, że przewody elastyczne nie miały bardzo długiej żywotności: apriorycznie należy je wymieniać co roku, ale ponieważ nie wiem, czy będę miał ten ogród w przyszłym roku, wydaje mi się to właściwe w tej kwestii (i nadają się do recyklingu).


W tym temacie nie mogę ci pomóc, ponieważ zdecydowałem się na zraszanie ... ale jesteśmy na południu i prawie nie mamy problemów z wilgocią.

Byłoby wręcz przeciwnie.

Od 20 grudnia tak naprawdę nie padało ani nie pada śnieg. Możesz zobaczyć, jak wystawiamy nasze języki.

Dobrze powiedział, że kroplówka jest bardzo dobra, ale wymaga więcej pracy.

Skippy napisał:Jeśli chodzi o siano, mój dobry plan zniknął, wszystko już minęło (dwa dni po opublikowaniu reklamy…), będę musiał znaleźć kogoś innego. :płakać:

nico239 napisał:O tak, nie zapomnij podlać pokrytych sianem desek, nawet jeśli niczego tam nie wyhodujesz.

Myślę, że „deska” to żargon „powierzchnia”? :?


Tak, przepraszam, że deski są w rzeczywistości powierzchniami uprawnymi, w przeciwieństwie do stóp przejściowych.

„Mały” detal, który trochę pominęliśmy podczas instalacji: pomyśl o organizacji desek o długości, a zwłaszcza szerokości.

Wynik naszego braku przygotowania: dziś „robimy to wszystko”

W rzeczywistości to ergonomia (a więc lenistwo), która naszym zdaniem musi mieć pierwszeństwo ...
Na naszym poziomie znajdują się szczególnie deski niezbyt szerokie o szerokości od 60 do 80 cm, w zależności od długości rozstawu nóg.

Wystarczająca przestrzeń do poruszania się w przechodniach, aby być wygodnym, aby przejść z taczką ... itp

Zasadniczo nie trzeba miażdżyć upraw, aby zbierać plony lub przenosić

To powiedziawszy, nie pchaj też, wszyscy robią tyle, ile chcą.

Po prostu daję wam NASZE doświadczenie, a NIE, jak to zrobić : Mrgreen:
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 180