Pierwszy ogród warzywny i pierwszy ogród warzywny Leniuchów w Allierze

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Moindreffor » 29/03/21, 12:51

po co wyjmować to, co włożyłeś, położyć siano na wierzchu
słomka, którą testowałem w zeszłym roku bardzo tego żałuję, ale jeśli masz zakątek, którego nie zamierzasz uprawiać, a który chcesz przygotować na przyszły rok to czemu nie

małe galerie to myszy polne, mogą przeszkadzać jak siejesz bezpośrednio, mam takie ale nie sieję bezpośrednio więc mi nie przeszkadzają : Mrgreen:
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
LobaLovo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez LobaLovo » 29/03/21, 14:42

Moindreffor napisał:po co wyjmować to, co włożyłeś, położyć siano na wierzchu
słomka, którą testowałem w zeszłym roku bardzo tego żałuję, ale jeśli masz zakątek, którego nie zamierzasz uprawiać, a który chcesz przygotować na przyszły rok to czemu nie

małe galerie to myszy polne, mogą przeszkadzać jak siejesz bezpośrednio, mam takie ale nie sieję bezpośrednio więc mi nie przeszkadzają : Mrgreen:


Dziękujemy za szybką informację zwrotną Moindreffor! Błąd z mojej strony, to nie słoma, tylko siano, które zamierzam położyć haha

To samo pomyślałam, po co usuwać to, co już jest... Bałam się tylko możliwego głodu azotu przy gałęziach.

OK, jeśli chodzi o myszy polne, ponieważ to pierwszy rok, będziemy głównie sadzić rośliny i zamierzam zainstalować dzienne i nocne grzędy dla ptaków drapieżnych, a także ładną stertę kamieni, aby sprowadzić mnóstwo myszy ...

Niech żyje różnorodność biologiczna haha

PS Dziękuję za odpowiedź na Twój post, nasze sadzonki również robimy w pomieszczeniu za oknem, a ja też jestem w trakcie udoskonalania szafki na sadzonki...
0 x
Avatar de l'utilisateur
LobaLovo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez LobaLovo » 30/03/21, 11:02

Wczoraj sadząc żywokost gleba była bardzo twarda (moja kielnia wygięta...), wilgotna i zwarta. Dodałem trochę ziemi doniczkowej, mając nadzieję, że korzenie wnikną w tę glebę (ufam Didierowi).

Obraz

Do tego plantacje batawii, z bardzo sypką w tym miejscu glebą i rzeczywiście kilka galerii gryzoni, które robiły dziury, ale przede wszystkim spulchniały ziemię i przez to ułatwiały zadanie!

Obraz

Z truskawkami na górze obrazu.

Podczas sadzenia zastanawiam się, czy muszę ponownie podkładać siano pod rośliny? A może pozostawienie odrobiny gołej gleby nie wiąże się z dużym ryzykiem (jeśli będę pilnował chwastów)?
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Moindreffor » 30/03/21, 11:20

LobaLovo pisze:Podczas sadzenia zastanawiam się, czy muszę ponownie podkładać siano pod rośliny? A może pozostawienie odrobiny gołej gleby nie wiąże się z dużym ryzykiem (jeśli będę pilnował chwastów)?

to ty zobaczysz, w najgorszym wypadku spróbujesz, kilka roślin z niewielkim prześwitem i kilka innych wyłożonych sianem, a sam się przekonasz, nie ma lepszego sposobu na zrozumienie tej techniki niż wypróbowanie tego samemu w ten sposób, który robisz Twój własny pomysł, z własnymi uczuciami, każdy z własnymi niuansami
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
LobaLovo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez LobaLovo » 01/04/21, 17:59

Moindreffor napisał:
LobaLovo pisze:Podczas sadzenia zastanawiam się, czy muszę ponownie podkładać siano pod rośliny? A może pozostawienie odrobiny gołej gleby nie wiąże się z dużym ryzykiem (jeśli będę pilnował chwastów)?

to ty zobaczysz, w najgorszym wypadku spróbujesz, kilka roślin z niewielkim prześwitem i kilka innych wyłożonych sianem, a sam się przekonasz, nie ma lepszego sposobu na zrozumienie tej techniki niż wypróbowanie tego samemu w ten sposób, który robisz Twój własny pomysł, z własnymi uczuciami, każdy z własnymi niuansami


Dziękuję Moindreforowi.

Rzeczywiście, uczę się „odpuszczać”, mając więcej doświadczenia i ucząc się w mojej konkretnej sytuacji.

Dzisiaj kilka testów z sadzeniem brukselki i kukurydzy oraz dwóch roślin w doniczce, które nie mam pojęcia co to jest (a które dziwnie wyglądały, więc nie mam wielkich nadziei...).

ObrazObraz

Na działce, na której sadziłem, ziemia była bardzo zwięzła, zawsze ciężko było ją przekopać, żeby zrobić dołek, a ziemia mocno przykleiła się do wyrywanych przeze mnie chwastów (a także mchu).

Zastanawiam się więc, czy pomimo mojej niecierpliwości nie jest trochę (albo dużo) za wcześnie na sadzenie na tej działce.

Mówię sobie, że nie zdążyło się nagrzać, a siano leży na nim dopiero od kilku tygodni (mimo że od listopada leżała warstwa martwych liści i tkana plandeka). .

Jeśli ktoś ma podobne doświadczenia lub rady, zamieniam się w słuch!

Ustawiamy kilka rzędów cebuli i czosnku, eksperymentujemy, niektóre sadzimy, inne po prostu układamy na ziemi, a wszystko przykrywamy grubą warstwą siana (ukrytego na wysokości posadzonych patyków).

Obraz

I ustawienie ścieżek, które powinienem był zrobić przed złożeniem całego siana, co pomogłoby mi w moim lenistwie...

Obraz
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Moindreffor » 01/04/21, 19:47

uważaj z cebulą, potrzebne jest dobrze rozdrobnione siano, inaczej nie przebiją siana, po rozdrobnieniu od razu daje dużą grubość, ale po lekkim pociągnięciu widelca trochę się spłaszcza, a deszcz zrobi resztę

po próbach, próbach, to jedyny sposób na naukę
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 118