Problem zaopatrzenia w wodę do turbiny Pelton elektrownia wodna

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/12/10, 16:22

idealna prędkość obrotowa peletonu jest prosta, to połowa prędkości strumienia wody

strumień wykonuje pół obrotu w łyżce: jeśli łyżka porusza się z prędkością połowy strumienia, strumień znajduje się zatem po pół obrotu z praktycznie zerową prędkością: zatem bez energii kinetycznej: wniosek, że w tym czasie wszystko zostało przekazane turbinie odbicie w łyżce

obliczenie prędkości strumienia:

energia potencjalna ilości wody opadającej z góry
E = mgH
energia kinetyczna strumienia
E = 1/2 m V^2

gdyby dysza była idealna, nie byłoby strat energii
mg H = 1/2 m V^2
V^2 = mg H2 /m = 2 rho mg H

V = pierwiastek (2 g H)

g = grawitacja = 9.81 N/kg
H = 95 m (lub 180 m)

V = pierwiastek (2 9.81 95) = pierwiastek 1863,9 = 43,17 m/s

aby otrzymać prędkość podzieloną przez obwód koła
43,17 m/s / 0.28 m/ft = 49,0 obr./min
x 60 = 2944 obr./min
jest to prędkość bez obciążenia: maksymalna moc wyjściowa występuje przy połowie prędkości, a zatem 1500 obr./min

ostatecznym rozwiązaniem będzie zainstalowanie alternatora 1500 obr./min, aby uniknąć jakiejkolwiek przekładni!

jeśli ma to zrobić 24 va 180 m, będzie musiało działać szybciej i nie ma znaczenia, czy jest to więcej niż 50 Hz

krzywa dochodowości tworzy bardzo zaokrąglone wybrzuszenie przy połowie prędkości: odejście od niej nie jest zbyt poważne
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 01/12/10, 17:32

Gilles 2B napisał:i ten do generatora

http://cgi.ebay.fr/eolienne-windturbine ... 1528wt_754


Nie znalazłem krzywej tego generatora, ale 1500 obr/min jak wskazuje dedeleco, to „naturalna” prędkość dla generatora, więc naprawdę przydałoby Ci się włączenie napędu bezpośredniego bez paska, tylko jednoczęściowy amortyzator, i więcej.

Na przykład te krzywe:
http://www.missouriwindandsolar.com/Sup ... 2_PMA.html
0 x
A bientôt!
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/12/10, 17:40

krzywa mocy dostarczanej przez peleton jest prostą parabolą dającą zero przy prędkości maksymalnej, zero przy prędkości zerowej i maksimum przy V/2

więc maksimum jest dość zaokrąglone i pozostaje całkiem dobre od V/3 do 2V/3
0 x
Gilles 2B
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 28/11/10, 18:21




przez Gilles 2B » 01/12/10, 18:29

Dobry wieczór,

Aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, a zwłaszcza na ważne szczegóły, które mi podajesz, zacznę od najważniejszego, a mianowicie dyszy, więc zamówiłem dyszę od gościa, który sprzedał mi takie koło PELTON, że już rozwiążę ważny problem .

Następnie, aby obliczyć niezbędną prędkość, wziąłem prędkość obrotową zmierzoną na pustym peltonie i mając dobry margines, obliczyłem, że generator musiał obracać się z połową prędkości peltona, aby zmieścić się w zakresie użytkowania (> 24 wolty). i będę mógł naładować akumulatory.

Zrobiłem więc koło pasowe o średnicy mniejszej niż połowa średnicy generatora i pomyślałem, że napęd pasowy będzie bardzo odpowiedni.

Nie widzę sposobu, aby napęd był na tyle lekki i niezawodny, aby można było podzielić prędkość przez dwa i nie pochłaniać połowy dostępnego momentu obrotowego...

Wszelkie sugestie mile widziane!!!!

Wkrótce



Gilles
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/12/10, 18:40

nie przejmuj się dyszą...

rura ze złomu, podzielona, ​​​​skręcona w stożek i ponownie zespawana, załatwi sprawę

jaka jest twoja pusta prędkość?

i jeszcze jakie jest ciśnienie zasilania gdy turbina się kręci?

jeśli masz prędkość na pusto dużo niższą niż 3000t które obliczyłem to jest to oznaka spadku ciśnienia w rurach co daje ciśnienie znacznie niższe niż teoretyczne 9.5 bar

nie zapominaj, że dysza, nawet piękny stożek, daje prędkość tylko 0.9 lub 0.8 razy większą od prędkości teoretycznej

nie zamawiaj dyszy stałej: musisz zrobić jak prawdziwy peleton EDF dyszę ze stożkową igłą w środku, pozwalającą na zmianę mocy przy zachowaniu tej samej wydajności turbiny
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 01/12/10, 18:42

Ale czy otrzymałeś dokument zawierający krzywą mocy/prędkości dla Twojego generatora?

Ponieważ zacząłeś od pustej prędkości, aby obliczyć podział prędkości przez 2, podczas gdy obciążenie prawdopodobnie wystarczyłoby, aby zmniejszyć prędkość.

Zwykle idealne prędkości generatorów turbin wiatrowych przekraczają 1000 obr./min, co w rzeczywistości jest dużym problemem w przypadku turbin wiatrowych.

A Twój pasek traci dużo energii.

Ale mam jeszcze jedno pytanie: skoro Twoja turbina może się obracać, kiedy tylko chcesz, czy naprawdę musisz używać akumulatorów? To także duża strata i lepiej, jeśli możesz jej uniknąć.

I ostatnie pytanie: jak daleko jest turbina od domu/prądu?
0 x
A bientôt!
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 01/12/10, 18:42

Gilles

Czy podczas testów zmierzyłeś dostępne natężenie prądu?


Jaką prędkość obrotową podajemy, aby uzyskać z generatora 1100 W?


Przetestuj turbinę podłączoną bezpośrednio do generatora i wznów odczyt natężenia prądu!
0 x
Krocząc za czasami może wzmocnić przyjaźń.
Krytyka jest dobra, jeśli dodawane do niektórych komplementy.
Alain
Gilles 2B
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 28/11/10, 18:21




przez Gilles 2B » 01/12/10, 19:17

Dobrze więc,

Prędkość bez obciążenia> 3200 obr / min,

Prędkość wymagana przy napięciu większym niż 24 V 1500 obr./min

Amperażu nie mierzyłem, bo nie wiem jak to zrobić

A chciałbym mieć w środku dyszę ze stożkową igłą, ale nie wiem już jak ona wygląda, więc wiedzieć gdzie znajdę taką dostosowaną do mojej instalacji, to nie będzie proste!!! !

Turbina raz zamontowana będzie niecałe 3 metry od akumulatorów i jestem zmuszony przejść przez akumulatory bo mam instalację z falownikami co daje mi 220 co pozwala mi mieć sprzęt i instalację zupełnie w domu.normalne rzeczy w domu dom.

Dlatego zimą muszę ładować akumulatory przynajmniej w nocy lub gdy mam kilka dni złej pogody, tak jak obecnie....

bardziej
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365




przez Forhorse » 01/12/10, 19:26

Nie martw się o redukcję między turbiną a generatorem.
Jeśli generator wytwarza znacznie wyższe napięcie, nie ma to znaczenia, wręcz przeciwnie.
Mały regulator PWM będzie w stanie idealnie dostosować impedancję, aby wykorzystać tę różnicę napięcia w celu utrzymania mocy dostępnej do ładowania akumulatora.
Wręcz przeciwnie, w ten sposób, nawet jeśli prędkość turbiny nieco spadnie, nadal będziesz mieć użyteczny prąd wyjściowy.
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 01/12/10, 19:40

Gilles 2B napisał:Dobrze więc,

Prędkość bez obciążenia> 3200 obr / min,

Prędkość wymagana przy napięciu większym niż 24 V 1500 obr./min

Amperażu nie mierzyłem, bo nie wiem jak to zrobić


Pomiar mocy jest wręcz konieczny, gdyż jest ona równoznaczna z obciążeniem, które spowalnia turbinę, co wiąże się z dodatkowymi stratami w przekładni.

Po stronie elektrycznej potrzebny jest klasyczny woltomierz lub jeszcze bardziej praktyczny woltomierz z cęgami prądowymi.
(ten gatunek https://www.econologie.com/shop/pince-am ... p-149.html)

W tym przypadku na pewno ma pozycję W dla wata, czyli mocy: zakładasz obejmę (która się otwiera) wokół jednego z kabli wychodzących z generatora, a kołki pomiarowe na zaciskach, aby jednocześnie zmierzyć napięcie czas.

Możesz także zmierzyć napięcie i prąd/natężenie oddzielnie, aby mieć pojęcie, wiedząc, że moc jest iloczynem napięcia i prądu.

Jak zmierzyłeś prędkość? Gdybyś mógł jednocześnie zmierzyć prędkość obrotową, będziesz miał wszystkie elementy do przemyślenia :-)
Właśnie widziałem, że Christopje też ma 1: jest dobrze zaopatrzony :-)
https://www.econologie.com/shop/tachymet ... p-348.html

Gilles 2B napisał:Turbina raz zamontowana będzie niecałe 3 metry od akumulatorów i jestem zmuszony przejść przez akumulatory bo mam instalację z falownikami co daje mi 220 co pozwala mi mieć sprzęt i instalację zupełnie w domu.normalne rzeczy w domu dom.


ok, potrzebujesz najkrótszego możliwego kabla 24V, ponieważ 1000W poniżej 24V to prąd 1000W/24V= 41A. Aby uniknąć strat, wymagane są duże kable.

W każdym razie, biorąc pod uwagę prędkość bez obciążenia, myślę, że możesz spróbować umieścić generator bezpośrednio na osi turbiny. przy zmniejszeniu o połowę prędkości naprawdę ryzykujesz, że spadniesz poniżej 2 obr./min.

Nie znam jakości generatora i turbiny, ani łożysk między nimi, ale przy 2 obr/min może zaistnieć konieczność sprawdzenia wyważenia obrotowego, tak jak w przypadku kół samochodowych. Ale będzie lepsze niż pasek :-)


Przynajmniej masz wodę :-)
0 x
A bientôt!

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 155