Problem zaopatrzenia w wodę do turbiny Pelton elektrownia wodna

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Gilles 2B
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 28/11/10, 18:21

Problem zaopatrzenia w wodę do turbiny Pelton elektrownia wodna




przez Gilles 2B » 29/11/10, 09:27

Witam,

Mieszkam w odizolowanym miejscu na Korsyce i nie jestem podłączony do żadnej sieci, piję wodę źródlaną zbieraną 2,5 km od domu, prąd fotowoltaiczny, 2000 amperów akumulatorów 24 V, dwupaliwowy generator wysokoprężny HVP, internet przez satelitę i komórkę telefon...

Instaluję turbinę Peltona, aby nie używać już mojego generatora i chciałbym podłączyć ją do mojej sieci wodociągowej, ale problem:
- Przepływ: około 3 metrów sześciennych / godzinę
- Ciśnienie: Wysokość spadku około 180 metrów od źródła
- Rezerwa: Mam zbiornik 75 metrów sześciennych w połowie wysokości, czyli około 95 metrów wysokości, czyli ciśnienie teoretyczne około 9 barów.

Planuję więc zrobić "by-pass" na poziomie zbiornika ze sterowanym elektrozaworem, który w danym momencie będzie kierował wodę bezpośrednio ze źródła do turbiny, czyli pod teoretycznym ciśnieniem 18 bar, co powinno zaśpiewaj peltona trochę głośniej i daj mi wystarczająco dużo prądu dzięki dynamo 1100 W, które zainstalowałem.

Problem w tym, że nie wiem jak zareaguje woda, gdy otworzy się przejście bezpośrednio ze źródła do turbiny i czy nie zapełni po prostu zbiornika rezerwowego "do góry nogami". .

Czy trzeba założyć zawór zwrotny na wylocie ze zbiornika?
czy ciśnienie w zbiorniku wystarczy, aby skierować wodę w dół?

Daj znać, z góry dziękuję!!!


Gilles
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 29/11/10, 13:46

Wskaż dokładniej zespół „by-pass” na poziomie zbiornika rezerwowego, średnice rur i turbiny.
Wskaż, co obecnie działa, a co zostało wypróbowane.
Ciśnienia i natężenia przepływu są już wysokie, dlatego uważaj na niebezpieczne siły, zawory i uderzenia hydrauliczne, które wszystko psują!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 29/11/10, 14:40

potrzebne byłyby 2 zawory z napędem: jeden otwierający się w kierunku turbiny, a drugi zamykający się w kierunku zbiornika

zawór w stronę turbiny nie jest konieczny, można też zamknąć od dołu na wysokości turbiny

unikaj zaworów elektromagnetycznych, które zamykają się nagle z niszczycielskim uderzeniem wodnym na długich rurach: wolę duży zawór z napędem silnikowym powoli

3m3/h /3600 = 8,33e-4 m3/s
180m > 18bar = 1800000 Pa (N/m2)
Moc teoretyczna
1800000 Pa x 8,33e-4 m3/s = 1500 W

aby uzyskać 1300 W, potrzeba naprawdę doskonałej wydajności ... ale trochę więcej lub trochę mniej, jest wiele do zrobienia
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 29/11/10, 16:58

Zamiast 2 zaworów można po prostu użyć zaworu 3-drogowego (z napędem), który wykonuje obie funkcje jednocześnie: otwiera bezpośredni przelot i zamyka powrót do rezerwy.

Również zdecydowanie odradzam stosowanie elektrozaworu do tego typu zastosowań.
Oprócz ryzyka uderzenia hydraulicznego podczas zamykania (ale istnieją pojazdy elektryczne z progresywnym zamykaniem), nieuchronnie powodują one znaczne spadki ciśnienia, które są szkodliwe dla odzyskiwania maksymalnej energii.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 29/11/10, 17:28

twoje 75m3 wody to nie bez znaczenia magazyn energii

95m > 9.5bara = 950000Pa

75m3 x 950000Pa = 71250000J
/3600 = 19791wh = 20kWh

Warto postawić na zbiorniku turbinę z regulatorem otwierającym wodę tylko w zależności od potrzebnej mocy i działającą 24 godziny na dobę bez baterii! turbina, która w razie potrzeby może wytworzyć znacznie większą moc, nie za długo, na przykład 24kW przez 4 godzin!

w takim przypadku konieczne byłoby ustawienie obok basenu kolejnej turbiny wykorzystującej moc wody płynącej ze źródła wytwarzającej stałą moc
0 x
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1689
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 113

turbiny i silniki




przez oli 80 » 29/11/10, 19:13

Dobry wieczór, o wytwarzaniu energii elektrycznej siłą wody tutaj jest inny sposób https://www.econologie.com/forums/moteur-belier-t10092.html

Wiem, że to nie na temat, ale to urządzenie też działa na wodę i to też tak dla zachęty do komentowania tego silnika, filmik nie jest mój, nie jestem Latynosem

tutaj jest link z różnymi typami turbin
http://fr.wikipedia.org/wiki/Turbine_hydraulique

turbina turgo bardzo przypomina peltona
0 x
Gilles 2B
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 28/11/10, 18:21




przez Gilles 2B » 30/11/10, 09:19

Dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi,

Naprawdę nie jestem ekspertem, ale nadal potrzebuję więcej szczegółów,

Chatelot, wyjaśnij mi, że mam rezerwę potencjalną 20 KW, TO JEST WSPANIAŁE!!!, jak mogę odzyskać tę moc, a nawet sprawić, by turbina działała na stałe przy tak małym przepływie, jaki mam?

Poza tym zbiornik rezerwowy jest ponad kilometr od domu więc instalacja (turbina) jest daleko od zbiornika, co pozwala mi mieć ciśnienie, rura zasilająca ma 32 mm (zewnątrz) czyli 1 cal (chyba) w domu jest to rura doprowadzająca wodę pitną do domu i chciałem po prostu „odwrócić” wodę bez przechodzenia przez zbiornik (dzięki mojemu by-passowi), aby zwiększyć wysokość podnoszenia, a następnie wykorzystać pełną wysokość źródła w domu do uruchamiam turbinę na kilka godzin każdej nocy, aby naładować baterie.

Jeśli istnieje lepszy sposób lub jeśli mogę utrzymać system produkcyjny w ruchu przez cały czas, oczywiście jest o wiele lepszy ...

Dlatego oczekuję na Państwa wsparcie i rady w rozwoju tego projektu.

Jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia wkrótce, mam nadzieję.


Gilles
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 30/11/10, 10:46

Gilles 2B napisał:Chatelot, wytłumacz mi, że mam potencjalną rezerwę 20 KW, TO JEST WSPANIAŁE!!!,
Nie, od 20kWh.
Gilles 2B napisał:jak mogę odzyskać tę moc
To jest energia, a nie moc.
Możesz odzyskać 20 kWh w ciągu 20 godzin za pomocą generatora 1 kW lub, jak powiedział dir chatelot16, w 5 godzin za pomocą generatora 4 kW.
Ale (oczywiście jest jedno ale) natężenie przepływu na wylocie ze zbiornika musi być wystarczające...
Dla generatora o mocy 4kW, przy 95 metrach różnicy wysokości, zajęłoby to co najmniej 20 m3/h.

Gilles 2B napisał:Poza tym zbiornik rezerwowy jest ponad kilometr od domu więc instalacja (turbina) jest daleko od zbiornika, co pozwala mi mieć ciśnienie, rura zasilająca ma 32 mm (zewnątrz) czyli 1 cal (chyba) wewnątrz,
Obawiam się, że to zdecydowanie za mało, by przekroczyć 20 m3/h...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 30/11/10, 10:47

Nie będąc specjalistą (daleko mi do tego) poszedłbym na małą turbinę.
Moim zdaniem lepiej mieć małą turbinę, która pracuje 24 godziny na dobę (akumulatory pełnią rolę bufora w przypadku większego zużycia) niż „dużą”, która może pracować tylko przez kilka godzin.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16178
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263




przez Remundo » 30/11/10, 10:54

Cześć Gaston,

w przypadku obejścia rura musi być obciążona wszędzie od najwyższego punktu, bez żadnego wycieku inny niż turbiny (najniższy punkt).

przez swoją nierówną sytuację, twój czołg powoduje utratę połowy potencjalnej energii: to naprawdę wstyd.

Osobiście postawiłbym na turbinę wzdłuż wody (mniejsza turbina, generator też) z akumulatorem.

Uzyskanie wysokiej mocy szczytowej w hydraulice zawsze jest drogie... zwłaszcza, gdy ich nie potrzebujesz : Idea:

W razie potrzeby zbiornik można napełniać za pomocą opcjonalnego kurka/zaworu wzdłuż rurociągu zasilającego, z pilotem lub bez...

@+
0 x
Obraz

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Majestic-12 [Bot] i goście 404