Fotowoltaiczna opłacalna?

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4

Fotowoltaiczna opłacalna?




przez lejustemilieu » 25/08/07, 09:39

Witam,
To jasne, już są forums którzy mówią o fotowoltaice.
Ale tam....,
W pracy jestem uważany trochę za "Pana Energię", przez Was, ze strony o ekologii... 8) , a także z powodu tego palnika kulowego.
To duża odpowiedzialność...
Kolega pyta mnie więc... „Alain, czy energia słoneczna jest opłacalna?”
Od razu mu powiedziałam NIE...twarz mojego kolegi... :płakać:
Wracam do domu, w trosce o dobrze wykonaną robotę, sprawdzam w internecie... i widzę, że na pierwszy rzut oka się myliłem, wszystko się zmieniło...
http://www.ecoconso.be/spip.php?article456
Oczywiście trzeba inwestować, ale na krótką metę wydaje się to opłacalne...
7 lub 10 lat, a my pokrywamy nasze koszty, przy żywotności 25, a nawet 30 lat, czego więcej można chcieć?
Mówię o Belgii, w której pomoc finansowa jest powiązana z podatkami
Pomoc musi być także we Francji.
OK, mylę się, tak czy nie?
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 25/08/07, 10:28

Cześć
Według mnie obecna wydajność paneli fotowoltaicznych (15%) nie jest ciekawa.
Ale właśnie dowiedziałem się, że opracowano nowe panele słoneczne o wydajności 45%.
Kiedy te panele staną się dostępne w rozsądnej cenie, zacznie się robić ciekawie.
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 25/08/07, 10:51

PITMIX napisał:Cześć
Według mnie obecna wydajność paneli fotowoltaicznych (15%) nie jest ciekawa.
Ale właśnie dowiedziałem się, że opracowano nowe panele słoneczne o wydajności 45%.
Kiedy te panele staną się dostępne w rozsądnej cenie, zacznie się robić ciekawie.

A więc powiedz mi... Twoja pierwsza odpowiedź jest prawidłowa, energia słoneczna jest nieopłacalna, a adres internetowy, który podaję kłamie...
Nie wiem co mam myśleć...
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 25/08/07, 11:48

Jesteś ekstremalny. Nie powiedziałem, że Twój link jest kłamstwem.
Wyrażam swoją osobistą opinię.
Przed inwestycją wolę poczekać, aż technologia fotowoltaiczna się rozwinie.
I tak myślę, bo moim zdaniem powierzchnie zbierające są wciąż za duże w stosunku do odzyskanej energii.
Chcę pokryć dach domu kolektorami słonecznymi, ale tylko pod warunkiem, że pokryję bardzo dużą część mojego zużycia prądu.
Nie za kilkaset watów.
To samo dotyczy energii wiatrowej.
Zainstalowanie w ogrodzie turbiny wiatrowej o wysokości 10 m jest świetne, ale jeśli ma zyskać 2kW, to nadal słabo.
Wierzę w przyszłość, więc wolę poczekać jeszcze trochę.
W tej chwili inwestuję w energię słoneczną, to już pozwoli zaoszczędzić pieniądze, a kiedy fotowoltaika będzie bardziej opłacalna pod względem watów/m², zainwestuję ponownie.
Robię to w innych obszarach, jeśli chodzi o inwestowanie.
Czekam aż technologia osiągnie poziom z którego będę zadowolony zanim kupię.
Poziom ten różni się w zależności od osoby.
Generalnie kupuję na dłuższą metę, więc jeśli po kilku miesiącach jestem rozczarowany, nie jest to fajne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Koszulki polo
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 86
Rejestracja: 17/08/06, 19:33
Lokalizacja: Nancy i Metz




przez Koszulki polo » 25/08/07, 11:55

Czytałem też, że panel wytrzymuje 20 lat i zwraca się po 10... cena zakupu jest zbyt wysoka, żeby pewnego dnia nie była opłacalna! dzięki tej inwestycji klient chce korzyści, nawet najbardziej ekologicznego klienta! Cóż, oto co myślę...
0 x
„Niczego się nie boję, na nic nie liczę, jestem wolny” Nikos kazansakis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 25/08/07, 12:07

Wciąż ta sama debata na temat stronniczego obliczania rentowności (w takim razie KURWA!!!!)... : Evil:

Opłacalne dzięki dotacjom (a więc podatkom lub, co gorsza, energii nuklearnej i kopalnej) to stronnicza kalkulacja! Tak jednak jest w przypadku obecnych turbin Megawind...

Wystarczy jednak zastosować następującą zasadę, aby WSZYSTKIE energie odnawialne były opłacalne i ZRÓWNOWAŻONE:

Weźmy pod uwagę realne koszty paliw kopalnych, bezpośrednie i pośrednie, a porozmawiamy o tym jeszcze raz!!

Jakie są straty ludzkie (przeszłe i przyszłe) wynikające z ocieplenia spowodowanego wzrostem intensywności klęsk żywiołowych? Jaka jest cena gatunku zagrożonego globalnym ociepleniem? Zapytaj specjalistów od finansów, żeby mogli to rozgryźć...

Przepraszam za tę reakcję Zaceana, ale zaczynają mnie niepokoić obliczenia bankierów, którzy biorą pod uwagę tylko to, co im pasuje... Dokładnie tak jak PKB, który liczy tylko to, co wnosimy, zapominając o tym, co jesteśmy winni... : Evil:

Teraz ta reakcja jest całkiem normalna: w systemie kapitalistycznym najlepszym produktem nie jest ten, który jest najtańszy czy najdroższy, ale taki, dzięki któremu osiągamy najlepszą marżę.... Ropa spełnia to kryterium doskonale, kontroluje światową gospodarkę, więc kto ma jej dość, po co zmieniać?
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 25/08/07, 12:54

Christophe napisał:Wciąż ta sama debata na temat stronniczego obliczania rentowności (w takim razie KURWA!!!!)... : Evil:


***************************************
Z odpowiedzią było mi ciężko, bo mam odpowiedź od trzech różnych osób, a wszystkie 3 mi się podobają.
ale i tak wybrałem Christophe’a, ponieważ ostatecznym celem jest mniejsze zanieczyszczenie, bez względu na cenę… stawką jest przetrwanie ziemi…
Na początku rozmowy podałem link do internetu i pod tym linkiem piszą, że ostatecznie efektywność energetyczna jest opłacalna w porównaniu z inwestycją energetyczną w wytworzenie takiego systemu.
Dla mnie to jest najważniejsze. Prawda?
Nigdy, nigdy moje słowa nie mają na celu zranienia kogoś, po prostu próbuję znaleźć prawdę w tym świecie finansów...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 25/08/07, 13:26

Taaa, wygrałem! : Mrgreen:

lejustemilieu napisał:Na początku rozmowy podałem link do internetu i pod tym linkiem piszą, że ostatecznie efektywność energetyczna jest opłacalna w porównaniu z inwestycją energetyczną w wytworzenie takiego systemu.

Dla mnie to jest najważniejsze. Prawda?


Tak, to najważniejsze! Jednak mówienie, że jest dobrze, udowadnianie, że jest lepsze: tak naprawdę Nigdy nie znalazłem dokładnych danych dotyczących wpływu paneli fotowoltaicznych na środowisko (produkcja i recykling)... i być może nie jest to przypadek, niestety, że producenci nie publikują tych liczb...

Aby trochę uspokoić moją reakcję, a przede wszystkim posunąć debatę do przodu, sugeruję, abyśmy to zrobili poszukaj tych numerów.

Niedawno założyłem temat na ten temat, ale bez powodzenia:
https://www.econologie.com/forums/solaire-ph ... t3861.html

Artykuł, który napisałem, wspomina o tym, ale nic więcej:
https://www.econologie.com/energie-elect ... -3135.html

Fotowoltaika jest zatem bardzo dobra tam, gdzie nie ma innych możliwości niż produkcja „przemysłowa” przy obecnej technologii, bardzo w to wątpię… Poza tym Niemcy, którzy rozpoczynają megaprojekt, nie zmniejszają jednak emisji CO2 na kWh energii elektrycznej wytworzony...

Z drugiej strony mam duże zaufanie do paneli koncentracyjnych, zwłaszcza „dmuchanych”:
https://www.econologie.com/forums/cellules-s ... t3873.html
Oraz 2 pliki do pobrania:
https://www.econologie.com/cellules-phot ... -3419.html
https://www.econologie.com/cellules-phot ... -3437.html
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 25/08/07, 16:05

Christophe napisał:Taaa, wygrałem! : Mrgreen:

************************************************
W końcu kobiety są mniej skomplikowane niż ekologia : Lol:
To Alain ci mówi
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 27/08/07, 01:17

:D Rozmawiamy o inwestycjach, chcemy nam schlebiać, mówić „zostańcie ekologami-biznesmenami…”
Prawdziwi inwestorzy odmawiają inwestycji, których zwrot trwa dłużej niż 5 lat. Fotowoltaika rzadko przynosi zyski przed upływem 10 lat...

Wreszcie wydajność PV (obecnie 15%) skutecznie ją dyskwalifikuje.
Energia słoneczna (koncentrator) w silniku Stirlinga napędzającym alternator umożliwia uzysk większy niż 40%.

Technologie, które działają, nie są dostępne na rynku...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 140