Montaż pieca kotłowego na kotle?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79385
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11065




przez Christophe » 17/11/12, 20:21

Philippe Schutt napisał:Nigdy nie słyszałem o spadku ciśnienia w sieci gazowej podczas przerw w dostawie prądu.


To samo...ale jeśli się nad tym zastanowić, jeśli ciśnienie będą utrzymywane przez przepompownie podłączone do sieci (prawdopodobne)... a przerwa w pracy będzie długa i powszechna, jest bardzo prawdopodobne, że ciśnienie spadnie...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 18/11/12, 10:22

tak, 2 zawory są niezbędne, ten na kotle zapobiega nagrzewaniu go przez piec, a ten na piecu zapobiega nagrzewaniu go przez kocioł.

W obu przypadkach część ciepła uciekałaby przez kominy.
0 x
nieustalona
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 77
Rejestracja: 25/01/09, 00:11

wkład gorącej wody




przez nieustalona » 27/11/12, 21:41

cześć wszystkim i Looping
Szybko przejrzałem ten post, ale zaciekawił mnie.
Jestem w odizolowanym i autonomicznym miejscu:
- odzysk wody deszczowej, filtracja pod kątem przydatności do spożycia
- ciepła woda użytkowa z paneli słonecznych + wkład wymiennika paleniskowego
- energia elektryczna z fotowoltaiki + turbina wiatrowa i akumulator
- ogrzewanie drewnem za pomocą 4-stronnego wkładu centralnego
itp
Utonąłem Wymiennik miedziany wkładu znajduje się w płycie ogniotrwałej podtrzymującej palenisko... działa dobrze, ale można go znacznie ulepszyć poprzez odzyskiwanie kalorii również z okapu wkładu.
Układ grzejników żebrowanych ma dobrą powierzchnię wymiany, ale za szybko się zatyka.Układ kotłowy nie wydaje mi się zły.
Czy mogliby Państwo doradzić mi w sprawie optymalnego kształtu kotła (stosunek objętości do powierzchni itp.)
pomysł jest oczywiście taki, żeby zostać do samokonstrukcja jak wszystko inne wymienione powyżej.

dziękuję
W załączeniu schemat zasadniczy instalacji wodnej
Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 29/11/12, 13:29

Cześć Mach,

Poniżej link do tworzenia instalacji grzewczych na drewno, z których część to samodzielnie budowane systemy odzysku ciepła:

http://www.apper-solaire.org/?Pratique/81bois

Bardzo ciekawy pomysł na odzysk ciepła z okapu tutaj:

http://www.apper-solaire.org/Pages/Experiences/Gaborit%20Francis%2006/Insert%20avec%20echangeur%20sur%20plancher%20chauffant/index.html

Kocioł działa jak kolektor słoneczny.
Musi pochłaniać jak najwięcej promieniowania i, w miarę możliwości, ciepła poprzez przewodzenie, ale:
Nawet jeśli dominuje wymiana ciepła przez promieniowanie, to powoduje to przewodzenie ciepła przez grubość blachy, która tworzy objętość, w której krąży woda (absorber).
Cyrkulacja powietrza/dymu w palenisku jest częścią operacji, ale zakłóca ją w stopniu, w jakim odprowadza ciepło do kanału i ogranicza wydajność.
Dlatego w miarę możliwości napływające powietrze należy tak dozować, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu i ograniczyć cyrkulację gazów.

Z tej obserwacji powiedziałbym, że absorpcja ciepła musi odbywać się w miarę możliwości na pionowych ścianach paleniska, gdzie cyrkulacja gazu jest najbardziej ograniczona.
Możemy również dodać odzysk nad płomieniami, ale ta część jest bardziej „wentylowana” i w tym miejscu wymagany byłby specjalny wymiennik, lepiej przystosowany do przekazywania ciepła przez przewodzenie.

A+
0 x
mi16man
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 01/12/12, 21:51
Lokalizacja: Yvelines




przez mi16man » 04/12/12, 00:16

cześć wszystkim!

Śledzę ten temat od jakiegoś czasu i skłonił mnie do podjęcia pracy nad projektem typu pieca kotłowego w miejsce kotła olejowego...

więc wychodzę z cienia i proszę Was o radę, bo trochę się waham

oto mój schemat:
Obraz


Na początek, jeśli znajdziesz jakieś niespójności, powiedz mi!

odnośnie pytań:

1 na chwilę obecną mam prosty moduł hydrauliczny zasilający moje chłodnice.Czy warto zamontować moduł hydrauliczny V3V (mam taki na stanie)


2 gdzie umieścić zawory zwrotne lub zwrotne?

3 w piecu EDILKAMIN KLIMA BASE znajduje się wężownica schładzająca na wypadek przegrzania pieca, dopływ wody odbywa się przez zawór termiczny o temperaturze 95°, ale na wylocie wężownicy nie wiem, czy powinienem ją zostawić swobodnie w kierunku kanalizacji, czy powinienem zamontować zawór bezpieczeństwa ustawiony na 3 bary, czy coś innego?


to tyle na teraz...
dziękuję za pomoc komuś nowemu w tej dziedzinie
A+
0 x
mi16man
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 01/12/12, 21:51
Lokalizacja: Yvelines




przez mi16man » 04/12/12, 00:51

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 04/12/12, 12:41

Witam,

mi16man napisał:
1 na chwilę obecną mam prosty moduł hydrauliczny zasilający moje chłodnice.Czy warto zamontować moduł hydrauliczny V3V (mam taki na stanie)


Zawsze lepiej jest ograniczyć ilość wody kierowanej do grzejników, szczególnie jeśli ich powierzchnia/moc jest zbyt duża.W związku z tym stosujemy niższy przepływ próbkujący w zbiorniku, co pozwala uniknąć problemów z równoważeniem z pętlą recyklingu wkładu.
Praca z niższą temperaturą grzejnika zwiększa komfort i poprawia wydajność (mniej „szczytów”)

2 gdzie umieścić zawory zwrotne lub zwrotne?


Można go dołożyć jeśli istnieje ryzyko termosyfonu od wężownicy solarisa, ale myślę, że jest on zawarty w module hydraulicznym.
Nie widzę cyrkulatora, który mógłby popchnąć przepływ w złym kierunku.

3 w piecu EDILKAMIN KLIMA BASE znajduje się wężownica schładzająca na wypadek przegrzania pieca, dopływ wody odbywa się przez zawór termiczny o temperaturze 95°, ale na wylocie wężownicy nie wiem, czy powinienem ją zostawić swobodnie w kierunku kanalizacji, czy powinienem zamontować zawór bezpieczeństwa ustawiony na 3 bary, czy coś innego?


Tak, wylot idzie bezpośrednio do kanalizacji.
Ciśnienie w sieci występuje na wlocie zaworu.
W przypadku przegrzania otwiera się i woda chłodząca swobodnie krąży po wężownicy.

A+
0 x
mi16man
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 01/12/12, 21:51
Lokalizacja: Yvelines




przez mi16man » 05/12/12, 00:05

ahhh, dziękuję za zapętlenie się w tych szczegółach, jestem pewien…

więc tak jak mi powiedziałeś, zamiast prostego modułu zamontuję mój dedykowany moduł hydrauliczny V3V
ok, jeśli chodzi o wężownicę bezpośrednio do kanalizacji

1) w dalszej kolejności nurtuje mnie również kwestia różnicy poziomów (stąd moje pytanie odnośnie zaworów zwrotnych)
w rzeczywistości piec kotłowy znajduje się na tym samym poziomie co kocioł (oba na parterze domu.
zbiornik buforowy jest w piwnicy...
z tego punktu widzenia diagram jest realistyczny,
Chciałem wiedzieć, czy nie stanowi to szczególnego problemu???


2) moje drugie pytanie dotyczy powrotu chłodnicy??? czy nie podejdzie w stronę zbiornika i tym samym go ogrzeje gdy piec nie pracuje???


3) jeszcze jedno, czy w przypadku otwarcia zaworu strefowego na poziomie kotła nie ma ryzyka, że ​​woda wypływająca ze zbiornika/pieca będzie napierać w kierunku przeciwnym do wody wypływającej z powrotu kolektora z 2 modułów???
w zasadzie pomiędzy zaworem strefowym a chłodnicą V3V, czy nie potrzebujesz zaworu zwrotnego???

4) i wreszcie, czy należy wprowadzić jakieś ulepszenia, jakiego rodzaju???


Później miałbym pytania na poziomie przepisów, aby to wszystko zamówić, ponieważ ostatecznym projektem byłoby połączenie solaris z panelami fotowoltaicznymi również w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej w lecie...
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 05/12/12, 13:30

Witam,

mi16man napisał:1) w dalszej kolejności nurtuje mnie również kwestia różnicy poziomów (stąd moje pytanie odnośnie zaworów zwrotnych)
w rzeczywistości piec kotłowy znajduje się na tym samym poziomie co kocioł (oba na parterze domu.
zbiornik buforowy jest w piwnicy...
z tego punktu widzenia diagram jest realistyczny,
Chciałem wiedzieć, czy nie stanowi to szczególnego problemu???


Nie ma szczególnego problemu z różnicą poziomów, ponieważ jesteśmy w obwodzie zamkniętym, ale:
W kilku instalacjach tego typu, które miałem okazję wypowiedzieć się, problemy z cyrkulacją wynikały ze złego oczyszczania lub źle rozmieszczonych strat ciśnienia, które faworyzują jedną cyrkulację, a nie inną.
Sprawdź więc nachylenia rur i przekrojów stosowanych na długich odcinkach.

Z drugiej strony w obiegach grzewczych może wystąpić efekt termosyfonu. Należy sprawdzić, czy zawory mieszające 2 grup hydraulicznych zamykają się prawidłowo, gdy nie ma już potrzeby ogrzewania (nazywam to pozycją 100% recyklingu 3-drogowego zaworu mieszającego, patrz wyżej w tym poście)

2) moje drugie pytanie dotyczy powrotu chłodnicy??? czy nie podejdzie w stronę zbiornika i tym samym go ogrzeje gdy piec nie pracuje???


Zwykle obwód recyrkulacji wkładu zamyka się, gdy temperatura kotła spada (chyba że powrót jest cieplejszy niż temperatura otwarcia zaworu termicznego).
Gdy zachodzi potrzeba ogrzewania, część przepływu powrotnego z grzejników wraca następnie do obiegu grzejników (jest to zadanie zaworu mieszającego), a druga część wraca do zasobnika i/lub do wkładu, jeśli to zadziała, i ta woda nieuchronnie wraca na dno wywaru, nieco mniej gorąca.
Nie stanowi to problemu, o ile woda stopniowo się ochładza i ma odpowiednią temperaturę. Zasadniczo temperatura na początku obiegu jest regulowana w czasie rzeczywistym za pomocą zaworów albo termostatycznie, albo na zasadzie wodnej (w zależności od temperatury zewnętrznej).

3) jeszcze jedno, czy w przypadku otwarcia zaworu strefowego na poziomie kotła nie ma ryzyka, że ​​woda wypływająca ze zbiornika/pieca będzie napierać w kierunku przeciwnym do wody wypływającej z powrotu kolektora z 2 modułów???
w zasadzie pomiędzy zaworem strefowym a chłodnicą V3V, czy nie potrzebujesz zaworu zwrotnego???


Gdy zawór strefowy przejdzie w tryb „kocioł”, niemożliwa jest cyrkulacja pomiędzy powrotami grzejnika a obiegiem zbiornika/wkładu

4) i wreszcie, czy należy wprowadzić jakieś ulepszenia, jakiego rodzaju???
Później miałbym pytania na poziomie przepisów, aby to wszystko zamówić, ponieważ ostatecznym projektem byłoby połączenie solaris z panelami fotowoltaicznymi również w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej w lecie...


Istnieje kilka modeli balonów Rotex. Musisz uważnie przyjrzeć się, czy nadaje się do zastosowania w ogrzewaniu + CWU, ponieważ utrzymanie temperatury górnej części dla CWU nie jest pewne.
Można również wykonać wstępne ogrzewanie w Rotexie i zasilić zbiornik bojlera lub ominąć ten drugi, aby latem mieć 100% ciepłej wody użytkowej z energii słonecznej.

Krótko mówiąc, możliwych opcji jest wiele.

A+
0 x
mi16man
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 01/12/12, 21:51
Lokalizacja: Yvelines




przez mi16man » 05/12/12, 17:11

cześć, zapętlenie


, problemy z krążeniem wynikają ze złego oczyszczania lub źle umiejscowionych strat ciśnienia, które faworyzują jeden obieg, a nie inny.


czy możesz mi powiedzieć, co nazywasz „utratą obciążenia”
Jeśli chodzi o automatyczne syfony to w sumie umieściłem 4, 2 za piecem kotłowym i 2 przed podłączeniem do kotła.



Sprawdź więc nachylenia rur i przekrojów stosowanych na długich odcinkach.


Jeśli chodzi o rury, są one poziome, z wyjątkiem sytuacji, gdy schodzę na parter i jestem w trakcie montażu wszystkiego o średnicy 28, czy to dobrze?


Z drugiej strony w obiegach grzewczych może wystąpić efekt termosyfonu. Należy sprawdzić, czy zawory mieszające 2 grup hydraulicznych zamykają się prawidłowo, gdy nie ma już potrzeby ogrzewania (nazywam to pozycją 100% recyklingu 3-drogowego zaworu mieszającego, patrz wyżej w tym poście)


jak sprawdzić czy zawór 3-drogowy zamyka się prawidłowo gdy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest zerowe??



Zwykle obwód recyrkulacji wkładu zamyka się, gdy temperatura kotła spada (chyba że powrót jest cieplejszy niż temperatura otwarcia zaworu termicznego).
Gdy zachodzi potrzeba ogrzewania, część przepływu powrotnego z grzejników wraca następnie do obiegu grzejników (jest to zadanie zaworu mieszającego), a druga część wraca do zasobnika i/lub do wkładu, jeśli to zadziała, i ta woda nieuchronnie wraca na dno wywaru, nieco mniej gorąca.
Nie stanowi to problemu, o ile woda stopniowo się ochładza i ma odpowiednią temperaturę. Zasadniczo temperatura na początku obiegu jest regulowana w czasie rzeczywistym za pomocą zaworów albo termostatycznie, albo na zasadzie wodnej (w zależności od temperatury zewnętrznej).



więc jeśli dobrze rozumiem to do mnie należy pilnowanie aby balon nie nagrzewał się bardziej niż zawór termiczny w zasadzie nakazuję otwarcie zaworu strefowego na 60 stopni aby bez obaw balon zawsze był zimniejszy jak piec jest wyłączony ?


moja obecna regulacja DIEMATIC 3 steruje temperaturą 2 i początkową V3V oraz sondą zewnętrzną. Mam też termostaty na grzejnikach.
Powiedziano mi również, że prawdopodobnie powinienem usunąć czujnik zewnętrzny?




Istnieje kilka modeli balonów Rotex. Musisz uważnie przyjrzeć się, czy nadaje się do zastosowania w ogrzewaniu + CWU, ponieważ utrzymanie temperatury górnej części dla CWU nie jest pewne.
Można również wykonać wstępne ogrzewanie w Rotexie i zasilić zbiornik bojlera lub ominąć ten drugi, aby latem mieć 100% ciepłej wody użytkowej z energii słonecznej.



dla Rotex mam model z 3 cewkami w środku
1 nagrzewnica (ta, którą wykorzystam do kotła)
1 wężownica CWU
1 dla energii słonecznej
i idealnie chciałem również dodać wymiennik płytowy, aby ogrzać mały basen o pojemności 5 mcube za pomocą energii słonecznej...
więc będąc tam, chciałem przewidzieć oczekiwania, ale w tej chwili nie jest to mój priorytet...

Loopując mogę wysłać Ci na PW kilka zdjęć z początku mojej instalacji żeby zobaczyć czy u mnie wszystko w porządku... Nie chcę zrobić nic głupiego

A+[/cytat]
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 245