Wybór mocy kotła granulowanego

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
commandeur_brin
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 17/11/19, 12:55

Wybór mocy kotła granulowanego




przez commandeur_brin » 17/11/19, 13:20

Bonjour à tous,

Właśnie kupiłem dom moich marzeń w Orne (61) i jest on obecnie ogrzewany starymi, dobrymi rodzinnymi tosterami... :zaszokować:

Po wielu przemyśleniach podjąłem decyzję o zainstalowaniu kotła na pellet z żeliwną siecią grzejników i produkcją CWU. Zawahałem się i porównałem marki i chyba wolę Okofen od Frölinga i Hargassnera.

Problemem jest oczywiście moc. Ze wszystkiego, co tu i tam przeczytałem, instalatorzy mają tendencję do przeszacowywania mocy lub zadowalania się kalkulacją kotła na paliwo. Więc chciałbym poznać Twoją opinię. : Chichot:

Mój dom to XVII-wieczne gospodarstwo o powierzchni 17/120 m130, w tym 2 m30 przerobionego strychu. Renowacja została wykonana w latach 2. prawie wszystkie okna są podwójnie oszklone. Pozostałe 90 zmienię. Zostało jeszcze 3m70 strychu do przebudowy i oczywiście do tego chciałbym zwymiarować kocioł. :)

Moje obliczenia są dokonywane na tej podstawie: https://www.mychauffage.com/contents/ch ... -puissance

Zrobiłem więc następujące obliczenie:

Współczynnik izolacji: 1,4
Kubatura: 200m2 x 3m wysokości sufitu = 600m3
Temperatura: 29 (20+9) Dom jest w lesie, więc wyobrażam sobie, że jest chłodniej niż na otwartej przestrzeni
Moc: 1,4x600x29=24360w
Z marginesem 20%: 24360x1,2=29232w

Jeśli wierzyć temu, co słyszę od prawej do lewej, trzeba dołożyć prawie 10kw na CWU (biorę długie, bardzo gorące prysznice...)

Nagle dochodzę do 40kw i wydaje się to ogromne w porównaniu do wielu postów czytanych tutaj i na forum nauki-futura.

Co o tym sądzisz?

Kolejne pytanie, czy przejście na kondensację to prawdziwy plus? Czy nie ma większego ryzyka awarii (więcej ruchomych części i orurowania)? Mam wrażenie, że zysk przy minimalnym...

Z góry dziękuję za pomoc i opinie! Obraz
0 x
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez dede2002 » 17/11/19, 15:02

Witam,

Inni tutaj będą w stanie udzielić Ci informacji lepiej ode mnie, ponieważ nie mam doświadczenia z kotłami na pelety. Ale uważam, podobnie jak ty, że 40 kW wydaje się przesadzone.

Dla porównania mam w domu ok. 1000m3 ogrzane w XIX-wiecznym domu (19 mieszkania i ok. 4 mieszkańców) kotłem olejowym 35 kW, zmieniając dyszę na redukcję NOx przywróciłem moc do 20kW i chodzi bardzo dobrze .
Maksymalna moc jest obliczana tak, aby zapewnić 19° lub 20° w okresach ekstremalnego zimna, aby zobaczyć minima w twoim regionie, ale jest to coraz rzadsze i możemy z łatwością obsługiwać kilka dni (raz na 10 lat…?) niższa temperatura w domu.

Dla CWU 10kW podgrzewa ok. 300 litrów w pół godziny, niewiele to zmienia przy ogrzewaniu domu (u mnie ok. 20% całości przy 15 mieszkańcach).

Czy znasz zimowe zużycie energii elektrycznej przez byłych mieszkańców?
Czy dach jest ocieplony?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9913
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2715

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez sicetaitsimple » 17/11/19, 15:29

Commandeur_brin napisał:Jeśli wierzyć temu, co słyszę od prawej do lewej, trzeba dołożyć prawie 10kw na CWU (biorę długie, bardzo gorące prysznice...)


Witam,
Nie mam też praktycznego doświadczenia z kotłem na pellet. Z drugiej strony nie rozumiem tego "10kW" bardziej dla ECS?
Kiedy podgrzewasz CWU, faktycznie zmniejsza to moc dostępną do ogrzewania, ale jest to bardzo tymczasowe, nadal nie bierzesz prysznica przez 2 godziny? W najgorszym przypadku, w dni, gdy jest bardzo zimno, prysznice będą krótsze!

Są od tego prawdziwi specjaliści forum, może się pojawią. Ale zatrzymałem, ponieważ byłem tym zainteresowany, ale bez kontynuacji, że wszyscy zalecali, aby nie przewymiarowywać kotła na pelety.
0 x
commandeur_brin
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 17/11/19, 12:55

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez commandeur_brin » 17/11/19, 15:59

Dziękuję za te informacje!

@dede2002 brak wcześniejszego zużycia, dom był używany jako okazjonalny gîte, więc prąd był odcięty przez pół roku. Przerobione strychy zostały prawdopodobnie ocieplone w latach 90-tych podczas montażu świetlików. Sprawdzę, kiedy w końcu będę miał klucze! Pozostałe przestrzenie na dachu do zagospodarowania nie są na razie ocieplone i myślę o szybkim wykonaniu tego, nawet jeśli wydaje mi się, że między parterem a pierwszym piętrem było ocieplenie.

@sicetaitsimple Czytałem to wszędzie. Ale to prawda, że ​​to ma sens i wmawiam sobie, że ewentualna dodatkowa moc jest funkcją bufora, prawda?

Rozumiem, że w przeciwieństwie do kotłów olejowych i gazowych, które działają przez krótkie okresy intensywnego ogrzewania, kotły na pellet działają słabiej, ale w sposób ciągły. Jeśli więc ja wezmę długi prysznic, moja żona w tym samym czasie się wykąpie i opróżnimy balon 300L, to jak długo bojler się nie nagrzeje?

Dziękuje wam obojgu za waszą pomoc! :)
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9913
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2715

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez sicetaitsimple » 17/11/19, 16:26

Commandeur_brin napisał:Więc jeśli biorę długi prysznic, moja żona bierze kąpiel w tym samym czasie .....


Sugeruje się wspólny długi prysznic lub kąpiel, zwykle rozgrzewa!

Żarty na bok, oczywiste jest, że jeśli nie kontrolujesz chwilowego zużycia CWU (np. cytujesz w domu z kwaterami, w którym nie zamierzasz informować gości, prysznic jest od 10:00 do 10:15). ), może to spowodować mały problem.
Ale generalnie nie sądzę. Znowu nie jestem specjalistą od peletów, ale kocioł zwykle ma mały zbiornik buforowy (nie 300 l, zwykle mniej niż 100), ale zwykle jest w stanie nagrzać się natychmiast przy „rozsądnym” zużyciu wody.
0 x
commandeur_brin
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 17/11/19, 12:55

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez commandeur_brin » 17/11/19, 16:52

Rzeczywiście patrzę na Pellmatic Maxi Condens 25kw, który ma 100-litrowy zbiornik.

Różnica w cenie między 32kW a 25kW jest bardzo mała, więc zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej wziąć 32kW i zacisnąć go na 25kW. Mam wrażenie, że tak jest i tak w przypadku modelu 25kW...

Ot tak, jak to za mało to puszczam, a jak to wystarczy to zostawiam do zagospodarowania poddasza! A co z dodaniem kondensatu? Zyskujemy 10% wydajności teoretycznej, ale w rzeczywistości wyobrażam sobie, że jest tak wiele czynników, że nie znajdziemy 10% oszczędności na miesięcznym rachunku, prawda?!

Edycja: „zbiornik 100 l”, a nie „zbiornik 25 kW” Roll:
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9913
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2715

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez sicetaitsimple » 17/11/19, 18:03

Commandeur_brin napisał:Ot tak, jak to za mało to puszczam, a jak to wystarczy to zostawiam do zagospodarowania poddasza!


Zależy to również od tego, jak zamierzasz wykorzystać te 70 m2 dodatkowej powierzchni poddasza. Jeśli nie jest to stałe zajęcie, ale np. tymczasowe przyjęcie dzieci w weekendy lub święta lub nawet jak nad domek letniskowy, rozwiązaniem elektrycznym się rozgląda, chyba że prąd jako tryb ogrzewania daje przyciski.
Ale jest to naprawdę znacznie tańsze w inwestycji niż wyciąganie konwencjonalnych rur i grzejników, o wiele bardziej elastyczne w użyciu.
Tak zrobiłem, żeby urządzić duże (wysokie) poddasze nad parterem około 50m2 w trzech pokojach (główny pokój, 2 małe sypialnie i łazienka) nieprzeznaczonych do stałego zamieszkania i wierzę, że nie żałuję .
0 x
commandeur_brin
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 17/11/19, 12:55

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez commandeur_brin » 17/11/19, 18:07

sicetaitsimple napisał:Zależy to również od tego, jak zamierzasz wykorzystać te 70 m2 dodatkowej powierzchni poddasza.


Kiedy będę miał środki, wejdę na górę do dwóch sypialni na dole. W ogóle nie lubię pełnej stopy. :) Tak będzie do spania permanentnego i to prawda, że ​​od prądu wyskakują mi pryszcze...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9913
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2715

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez sicetaitsimple » 17/11/19, 18:19

Commandeur_brin napisał:
sicetaitsimple napisał:Zależy to również od tego, jak zamierzasz wykorzystać te 70 m2 dodatkowej powierzchni poddasza.


Kiedy będę miał środki, wejdę na górę do dwóch sypialni na dole. W ogóle nie lubię pełnej stopy. :) Tak będzie do spania permanentnego i to prawda, że ​​od prądu wyskakują mi pryszcze...


Nie ma problemu, to była tylko sugestia na wszelki wypadek!
0 x
commandeur_brin
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 17/11/19, 12:55

Re: Wybór granulowanej mocy kotła




przez commandeur_brin » 17/11/19, 18:25

sicetaitsimple napisał:
Commandeur_brin napisał:
sicetaitsimple napisał:Zależy to również od tego, jak zamierzasz wykorzystać te 70 m2 dodatkowej powierzchni poddasza.


Kiedy będę miał środki, wejdę na górę do dwóch sypialni na dole. W ogóle nie lubię pełnej stopy. :) Tak będzie do spania permanentnego i to prawda, że ​​od prądu wyskakują mi pryszcze...


Nie ma problemu, to była tylko sugestia na wszelki wypadek!


Bardzo dobra sugestia! Na przykład zadaję sobie pytanie, czy utrzymać ogrzewanie elektryczne jedynej sypialni na piętrze, czekając na oszczędności na instalacji... :)

Zamierzamy wprowadzić się w ciągu najbliższych tygodni, więc w dużej mierze będziemy mogli odkryć skuteczność tosterów przed pracą nad kotłem w styczniu ... :zaszokować:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 199