Przechowywanie i przesunięcie fazy geotermalnej w glebach

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28741
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5543




przez Obamot » 22/05/11, 20:43

Przechowywanie i przesunięcie fazy geotermalnej w glebach Zero emisji LowEx

Oto wreszcie angielska wersja projektu ETHZ (bardziej „strawna”):

http://viagialla.ch/viagialla/?L=1

Dziękuję Marti.

„Transformacja dla wszystkich budynków” Oto wyznaczone cele:

Obraz

podpisy:
Ząb Heutigera: stan obecny
Zielgebiet: cel do osiągnięcia
Gesamtenergia: całkowita energia
Co2 w kg/m2 na m2 im Jahr: Co2 w kg/m2 i rocznie


Przeczytaj zwłaszcza punkt 4, który nas interesuje:

viagialla.ch (francuskie tłumaczenie Obamota) napisał:4) Potencjał wychwytywania, magazynowania i wykorzystania [energii słonecznej]
Każdy dobrze wyeksponowany i dobrze zaprojektowany budynek otrzymuje od czterech do dziesięciu razy więcej energii słonecznej przez dach budynku, niż zużywa: zimą i na potrzeby ogrzewania.
“Dobrze wyeksponowany i dobrze zaprojektowany” oznacza, że ​​budynek jest dość często eksponowany, a ocieplenie zapewnia w nim komfort przez cały czas.
Wykorzystanie tego potencjału polega na wykorzystaniu około dwudziestu urządzeń technicznych i opiera się na kumulacji ich interakcji.
Wynik zależy od lokalizacji obiektu, jakości systemów technicznych, ich składu i wdrożenia.


Obraz

Co prowadzi nas do wniosku, że tego typu konstrukcja opiera się na naprawdę ostrym zarządzaniu „bilansem energetycznym” wokół dostępnych przepływów kalorycznych ...>. A nie, jak wcześniej sądzono, pojedyncze i „uproszczone”(?) magazynowanie letniego ciepła na konsumpcję zimową.

Nie, koncepcja jest bardziej wyrafinowana niż się wydaje (nie ma cudów).
Obejmuje:
— „odpowiedzialne” wykorzystanie energii. I to na stałe i przez cały rok.
— wkład stale dostępnej energii, latem i zimą: odzysk ciepła przez panele hybrydowe (termiczne i fotowoltaiczne jednocześnie) na dachu, elewacjach, a nawet w pomieszczeniach mieszkalnych, magazynowanie nadwyżki w gruncie + wkład słoneczny przez dedykowane panele słoneczne, a nawet energia wiatrowa).

Należy zatem na marginesie zauważyć, że magazynowanie ciepła w gruncie stanowi tylko niewielką część całkowitej masy dostępnej energii, która jest brana pod uwagę!

Nie wyświetlając wyników odnoszących się do tego typu magazynu (budynek jest w trakcie budowy), witryna jest na razie zadowolona z wyświetlania temperatur dostępnych na różnych głębokościach, bez nalegania na wydajność samego magazynu (który jednak wydawał się być awangardą projektu na początku… i jak przedstawiono w czasopiśmie TSR, w tytule tego wątku):

Obraz

I opisać na stronie wprowadzającej ten post, że magazynowanie w ziemi stanowiłoby tylko 33% całkowitej energii!

Z drugiej strony należy zauważyć, że sondy wprowadzone do dwa otwory wiertnicze (zejście na różne głębokości w zależności od ich funkcji)

Obraz

... i składałby się z pomysłowego zespołu dwóch odrębnych zestawów (po jednym na wiercenie), z których każdy składa się z podwójnej „rurki w kształcie litery U”, zagnieżdżonej jedna w drugiej:

Obraz
Źródło: zgodnie z linkiem we wstępie.

Projekt B35: 2-strefowy gruntowy wymiennik ciepła napisał:Gruntowy 2-strefowy wymiennik ciepła to geotermalny wymiennik ciepła, który może pracować na dwóch różnych głębokościach gruntu. Należy zauważyć, że krótka część sondy gruntowej aktywuje tylko górną część gleby, a długa część aktywuje tylko dolną część. Jeśli istnieje wystarczająca separacja między nimi, na takim wymienniku ciepła występują dwa różne poziomy temperatur, co zapewnia nowe możliwości wykorzystania ciepła geotermalnego do ogrzewania budynków.

Do celów grzewczych stosuje się głęboki geotermalny wymiennik ciepła z pompą ciepła o wysokiej temperaturze anergii, a co za tym idzie dobrym współczynniku efektywności (COP). Z drugiej strony, jeśli chodzi o chłodzenie, dąży się do osiągnięcia jak najniższej temperatury anergicznej, czyli niskich temperatur w górnych warstwach gleby. Odbywa się to za pomocą krótszego geotermalnego wymiennika ciepła, pracującego w trybie free-coolingu. W celu zagwarantowania długotrwałej stabilności eksploatacji grunt (sezonowe składowanie) musi być regenerowany. Bariera cieplna lowEx, która jest aktywną formą izolacji cieplnej, jest do tego idealna. Woda przepływa przez ścianę domu blisko otaczającego powietrza. Zimą ta ściana jest zasilana przez krótki wymiennik ciepła, a ciepło, które jest wprowadzane przez free-cooling, jest ponownie odbierane. Latem ściana jest zasilana przez długi wymiennik ciepła, a ciepło słoneczne padające na ścianę jest odprowadzane z powrotem do gruntu w celu regeneracji. Idealne zagospodarowanie gruntu można osiągnąć dzięki możliwości przełączania między krótkimi i długimi geotermalnymi wymiennikami ciepła.


Niemniej jednak, choć projekt ten odbiega od „ideału prostoty”, wydaje się najbardziej realistyczny ze wszystkich (naukowo rzecz biorąc) znanych do tej pory.

Nie jest jednak wykluczone, że rozwiązania, które są „prostsze” w swojej implementacji, pozwolą osiągnąć te same cele lub zbliżyć się do nich! Inżynierowie niekoniecznie są wzorcami pod względem „kreatywności”, ale ten projekt jest stosunkowo nowatorski i idzie bardzo daleko w „globalnym podejściu”. Czy to idzie wystarczająco daleko? To postaramy się opisać. Aby zacząć wiedzieć, dlaczego potencjał przechowywania w ziemi wydaje się niedoceniany w ogólnym opisie…? Ponieważ ponadto inny projekt germański wykorzystuje ogromny kocioł jako cysternę jako balon termiczny (dotyczy to nowego budownictwa i domu pasywnego ...)
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 23/05/11, 00:10

Ładne, optymistyczne zdanie Obamota:
wykonane przez profesjonalistów...tak bez zastrzeżeń technicznych...ponieważ oni mistrzowie... WSZYSTKIE parametry i WSZYSTKIE pułapki ...to wiedzą, bo tak jest ich praca, żeby to wiedzieć!

co osobiście uznałem za dość niedokładne, z:
1) studnia zamulona na skutek złego montażu rur (bardzo trudne w piaszczystym terenie, o czym dowiedziałem się później!!) w jednym z moich domów!!
2) wygrany 7-letni proces przeciwko zawodowemu architektowi za podstawowe błędy i zły nadzór nad robotami,
3) PAC na profesjonalistę do spłaty w całości, ponieważ jest nie do naprawienia, nie jest już produkowany od 3 do 7 lat później!

wreszcie znacznie poważniejszy i bardziej ogólny, zaobserwowany w Japonii, prawdziwi profesjonaliści nuklearni, którzy majstrują przy pastowaniu do butów w związku z katastrofą w Fukushimie w 4 reaktorach w stanie zagrożenia przez prawie 3 miesiące, nie mogąc nad tym zapanować!!!

Poza tym profesjonaliści, podobnie jak ja, potrafią popełniać błędy i metoda naukowa, otwarty na krytykę, na analizę problemów, bez uprzedzeń, bez dogmatyzmu, przy dużym nakładzie pracy, jest jedynym, który znam, aby w miarę możliwości unikać tego typu błędów.
Studiuję ekologię po to, żeby porównywać punkty widzenia i się uczyć.

Dziękujemy za tę informację na temat projektu EPFZ!
Spróbuję poszukać, ale dla nich to nie jest kwestia ogrzewania starego, słabo izolowanego sprzętu!!

Z naukowego punktu widzenia, w moim przypadku, na starym, z nie idealną izolacją, wymagana jest znacznie większa pojemność magazynowania (ustalona przez zużycie w okresie zimowym), a ponieważ straty są proporcjonalne do powierzchni objętości magazynu, musimy mieć minimalną powierzchnię dla tej narzuconej objętości, dlatego kula lub bardzo podobny kształt (cylinder sześcienny) jest naukowo najlepszym rozwiązaniem!!
To rygorystyczne podstawowe rozumowanie jestmetoda naukowa, którą uważam za szanowaną www.dlsc.ca ale nie w ETHZ!!
Zatem argumentują na zupełnie innych podstawach, co chcę wiedzieć!!
Używają pompy ciepła o maksymalnym COP z dwoma T wzdłuż odwiertu!!
www.dlsc.ca umieszczony w typowej Francji na wysokości 0 m nie potrzebuje najmniejszego rezerwowego gazu ani pompy ciepła!

Osobiście, jeśli sam będę mógł stopniowo przebijać się tanim kosztem, mogę po prostu tanio próbować, eksperymentować i poprawiać błędy, czego nigdy nie zrobi profesjonalista, któremu brakuje czasu i zarabiający od 100 do 400 euro za godzinę!
Mogę przetestować przepływ wody na mojej ziemi, co jest główną niewiadomą (powód wiercenia pod kątem w stronę drogi lub asfaltowego parkingu!!), zanim wywiercę od 25 do 75 otworów.

Jest bardzo jasne, podobnie jak EPFZ, że w naszym interesie leży odzyskiwanie jak największej ilości ciepła słonecznego w zimie, co może okazać się prawie wystarczające, jeśli jest dobrze zaprojektowane i łatwiejsze w przypadku nowych niż starych!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28741
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5543




przez Obamot » 23/05/11, 01:52

dedeleco napisał:Ładne, optymistyczne zdanie Obamota:
wykonane przez profesjonalistów...tak bez zastrzeżeń technicznych...ponieważ oni mistrzowie... WSZYSTKIE parametry i WSZYSTKIE pułapki ...to wiedzą, bo tak jest ich praca, żeby to wiedzieć!

Yaisse, jestem optymistą!

dedeleco napisał:co osobiście uznałem za dość niedokładne, z:
1) studnia zamulona na skutek złego montażu rur (bardzo trudne w piaszczystym terenie, o czym dowiedziałem się później!!) w jednym z moich domów!!
2) wygrany 7-letni proces przeciwko zawodowemu architektowi za podstawowe błędy i zły nadzór nad robotami,
3) PAC na profesjonalistę do spłaty w całości, ponieważ jest nie do naprawienia, nie jest już produkowany od 3 do 7 lat później!

Rhâlàlà, co za pomysł „zaufać” architektom. Semantycznie nie jestem nawet pewien, czy wiedzą, co to słowo oznacza…

dedeleco napisał:profesjonaliści [...] są tak jak ja, zdolni do popełniania błędów

Tak, ale w budownictwie biura projektowe nie mają do tego prawa, zgodnie z prawem to one odpowiadają w przypadku zagrożenia innych (np.)...ale nie architekci, oni są „artystami”^^...

dedeleco napisał:Dziękujemy za tę informację na temat projektu EPFZ!
Spróbuję poszukać, ale dla nich to nie jest kwestia ogrzewania starego, słabo izolowanego sprzętu!!

Czy nie to właśnie mówiłem przez cały czas? 99% zasobów nieruchomości!
Nie możemy powiedzieć, że o izolacji nie mówią, bo mówią. To jest stanowcze. Z drugiej strony krytykujcie sposób wykonania: tak, zdecydowanie... Widziałem już aluminiowe stolarki okienne (totalna bzdura jak na taką konstrukcję). Zawsze więc znajdą się sposoby, żeby zrobić coś lepiej... Ale tworzą one podwaliny, które powinny pozwolić każdemu biuru projektowemu opanować rozwiązanie "ITS" (z pewnym marginesem manewru, jeśli rozumiesz, co mam na myśli, powiedz... Bo biznes zobowiązuje , musimy też sprawić, żeby „partnerzy” zadziałali… a ramy aluminiowe nie są jeszcze zakazane w sprzedaży… ha, ha, ha,)

Oto moje pierwsze wrażenie: zastosowanie pompy ciepła (bardzo skromne) pokazuje, że wydaje się, że nie wykorzystała ona jeszcze w pełni pełnego potencjału magazynowania poprzez przesunięcie fazowe na średniej głębokości – jako zbiornik termiczny – ale jako rozwiązanie techno maniakiem „kto chciałby spróbować, ale nie za dużo, gdyby to nie wystarczyło” (ach, ci szwajcarscy totos, co za wspaniali nieśmiali ludzie!). Ale zostawmy pozory za sobą i poświęćmy trochę czasu na głębsze spojrzenie... Myślę, że dobre połączenie osiągnięć Kanady i ich badań powinno dać zerową emisję (ponieważ WPR sugeruje a priori krok wstecz… czego nie ma nie trzeba)... Na poziomie kulturowym myślę, że są blisko celu, ale jest też mały diabeł, który drzemie głęboko w każdym z nas, co oznacza, że ​​mają małą tendencję do niszczenia tego, co mają budowane z biegiem czasu (prawdziwa postmodernistyczna choroba… nie?)

Co do reszty, całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale nie mam zamiaru wykonać odpowiedniego obalenia. Bo to przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego... Poczekajmy, aż dowiemy się więcej o współczynnikach i obliczeniach. Ta strona jest dość bogata!

Zobaczmy więc z biegiem czasu, co jest dobrego w ich projekcie.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 23/05/11, 02:56

Myślałem, że wyraziłem się jasno, ale te zdania pokazują, że nie wyraziłem się jasno i że zasada www.dlsc.ca w ogóle nie został zrozumiany:
strona internetowa usunięta 22 maja 2011 r., a jej broszura wyjaśniająca dotyczy ekologii i można przeczytać:
https://www.econologie.info/share/partag ... mrk29Z.pdf

Wątek: https://www.econologie.com/forums/chaleur-d- ... 10828.html

12 metrów to za mało bez „dodatku”. Ani 30, ani 40 m. Ile razy trzeba będzie to powtórzyć?
W przeciwnym razie każdy wynajmowany budynek z 3 kondygnacjami podziemnymi + fundamenty mógłby być ogrzewany za darmo...
— W przeciwnym razie przykład, który cały czas podajesz za pośrednictwem swojego linku, nie potrzebowałby zdalnej ciepłowni gazowej, w której nie podano, ile NAPRAWDĘ kosztuje najemców/właścicieli tych podziałów...


Tani, prymitywny kolektor słoneczny, latem w pełnym słońcu daje co najmniej 60°C i więcej (40°C na asfalcie lub piasku bez kolektora, spalone bose stopy), ciepło, które jest przesyłane pod ziemię w celu zatrzymania go przez niezbędny czas, jeden dzień na 30 cm, 11 dni na 1 m i 4 miesiące na 3 m, typowa odległość dyfuzji ciepła.
Absurdem jest wysyłanie go głębiej niż niezbędne minimum!!
Et po tym czasie przechowywania znajdujemy to ciepło w obniżonej temperaturze w proporcji całkowitej objętości po dyfuzji (wskazana długość) do początkowej objętości magazynowania ciepła!! (elementarne obliczenia objętości!!)

Nie przejmujemy się więc T ziemi na początku pomiędzy 10°C a 15°C (średnia roczna) (i głębokością wiercenia), T która wzrasta do 60°C i więcej po letnim ogrzewaniu (z czujnikiem nastawionym na 60°C i więcej w słońcu) i spada do około 40°C w zimie i pozostanie powyżej 20°C, jeśli ilość ciepła zmagazynowanego latem jest znacznie większa niż ilość zużywana zimą!!
przeczytać:
https://www.econologie.info/share/partag ... mrk29Z.pdf

www.dlsc.ca zainstalowałem rezerwowe zasilanie gazowe, ponieważ ma tylko 15 m2 czujnika na dom (bardzo nisko), a na wysokości 1000 m w zimnym klimacie wystarcza to na 85 do 90% potrzeb, przy bardzo wyraźnym bilansie KWh www.dlsc.ca !!!
Po prostu kliknij aktualne warunki ich systemu!!!

Więc to będzie działać z większą powierzchnią tanich czujników we Francji na wysokości 0 m, z pewnością przy łagodnym klimacie.!!
Nawet w Szwajcarii na wysokości 1000 m będzie działać z 30 do 70 m2 czujników zamiast 15 m2!

Dlatego chcę go zbudować w trybie samodzielnej budowy w regionie PACA z możliwie najpłytszymi i najtańszymi otworami!!

Nie rozumiem trudności w uświadomieniu sobie, jak bardzo nam wszystkim brakowało tego wspaniałego rozwiązania, które pozwala ogrzewać się za darmo, bez CO2, bez energii jądrowej, dzięki uwadze wielu osób i EPFZ, że ciepło, które spada na dachy domów w ciągu jednego roku są znacznie większe niż potrzeby grzewcze w zimie!!!!
Wartość 10 zmniejsza się do 2,5 w przypadku słabo izolowanego domu, co sprawia, że ​​działa!
Ten punkt wyjścia jest zasadniczy i wystarczający, aby to zadziałało.
Moje obliczenia charakteryzują się podstawową prostotą, która pozwala uniknąć błędów i mieć pewność.

Zauważam, że EPFZ w swoim budynku wykorzystuje piękną pompę ciepła podczas wiercenia, stosowaną w kanadyjskich studniach w T ustalonej na podstawie głębokości wiercenia, a biorąc pod uwagę, że studnia ta chłodzi się zimą za pomocą pompy ciepła, latem jest ona ogrzewana na naturalnej głębokości T za pomocą wiercenie z podwójnym obiegiem ciepła.

Nigdy nie mówią o przegrzaniu studni latem, ani o magazynowaniu ciepła o temperaturze 60°C czy nawet 80°C pochodzącego z dobrych czujników termicznych i wysyłanego do studni, jak np. www.dlsc.ca !!
Używają swoich czujników fotowoltaicznych jako czujników termicznych o niskim T prawdopodobnie w temperaturze 30°C (ponieważ w przeciwnym razie fotowoltaika traci swoją wydajność w temperaturze 80°C) i dlatego nigdy nie przechowują ciepła o temperaturze 60°C - 80°C pod ziemią, jak ma to miejsce www.dlsc.ca !!
Zatem ich zasada nie ma z tym nic wspólnego www.dlsc.ca a ich mózgi utknęły w obliczu niesamowitego COP pięknej pompy ciepła, którą opracowują, wydaje się, że nie rozumieli możliwości obejścia się bez niej, przy dobrze nagrzanym znacznie powyżej koniecznego T, w letnim słońcu!

Właśnie z tego powodu uogólniona trudność w zrozumieniu i zaakceptowaniu najprostszego i najbardziej groźnego rozwiązania tak bardzo nalegam!


Ich pompa ciepła jest niezwykle złożona w porównaniu z rozwiązaniem www;dlsc.ca, obejmującym tylko wymienniki i cyrkulatory:
Obraz
Ostatnio edytowane przez dedeleco 23 / 05 / 11, 13: 10, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28741
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5543




przez Obamot » 23/05/11, 04:26

Poczekaj chwilę... Rozwiązanie kanadyjskie też jest złożone... ma tylko tę zaletę, że koszty tej złożoności rozkładają się pomiędzy wszystkich właścicieli osiedla. Są mądrzy!

Z mojej strony jest za wcześnie na wyciąganie wniosków, ale w istocie moim zdaniem odwoływanie się do WPR jest całkowicie wykluczone. Mam wrażenie, że czegoś im brakuje i chociaż podstawowego rozumowania... Bo nie za bardzo widzę, co jest innowacyjnego w ich projekcie? Nowością, na którą czekaliśmy, było rozwiązanie do przechowywania w ziemi, które sprawdziło się. Oczywiście nie można ich winić za natychmiastowe wykorzystanie przechwyconej energii. To wciąż podstawy efektywności... Wolelibyśmy jednak więcej śmiałości w magazynowaniu ciepła w gruncie. Nadal jesteśmy trochę głodni...
Jeśli potem będą musieli wykorzystywać hiszpańską energię wiatrową do zasilania pompy ciepła, to naprawdę bzdura… A może nie rozumiałem, jak i dlaczego…

Zaskakuje mnie to, bo animacja TSR była czymś, co wydawało się „proste” i jasne (tak jak powinno być w praktyce), a to, co odkrywamy na stronie, to naprawdę bardzo „rozwiązanie”, skomplikowane w realizacji i wymagające gruntownego remontu. Znowu ci dziennikarze, którzy chcą przyciągnąć publiczność.... Wiadomo, że wkrótce nie będzie ani jednej gazety, w której nie wmawialiby nam błędów (?)

To raczej nie jest to, czego spodziewałby się właściciel... Wątpię, czy rozwiązanie jest „ekonomiczne” w kontekście amortyzacji w ciągu 10 czy 15 lat i dlatego zastanawiam się (poza spekulacjami na rynku nieruchomości...) co to jest? może zmotywować właściciela do zaangażowania się w tę sprawę...

To głupie, bo nie powinniśmy zniechęcać do badań w tym kierunku...

Zanim poczuję się rozczarowany, powinienem się z nimi skontaktować. Ale na razie nie pasuje to do mojego harmonogramu. Może jesienią...?

Z drugiej strony — poza pewnymi rozwiązaniami technicznymi — myślę, że nie powinniśmy na nich zbytnio liczyć... Lobby budowlano-naftowe powinno się temu przyglądać i zapewne dobrowolnie powinno zachować dyskrecję (to by wyjaśniało, dlaczego to, co robią, tak bardzo kontrastuje z pierwotnym raportem)....

Więc po prostu narysujmy elementy obliczeń tak, jak potrafisz to zrobić umiejętnie i zostawmy je z ich bogatym projektem techno-maniaka... (nawet jeśli mam nadzieję, że tak nie jest... euh!)

W rezultacie lepiej rozumiem przywiązanie Bertranda Piccarda do swojego projektu samolotu słonecznego, a zwłaszcza sposób, w jaki doprowadza go do realizacji dzięki EPFL. To, czego brakuje EPFZ, to „zewnętrzny sponsor”, który wyznacza jej cele, popycha je do granic możliwości i nalega na metody działania, które muszą prowadzić do obowiązku uzyskania wyników…
0 x
netshaman
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 532
Rejestracja: 15/11/08, 12:57
x 2




przez netshaman » 30/05/11, 16:18

Tam, gdzie mieszkam, gleba składa się głównie z wapienia. Czy rozwiązanie zaproponowane przez dlsc jest w tym przypadku wykonalne?
Bardzo chciałbym mieć taki system w domu, to pewne!
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 31/05/11, 02:02

Tam, gdzie mieszkam, gleba składa się głównie z wapienia. Czy rozwiązanie zaproponowane przez dlsc jest w tym przypadku wykonalne?
Bardzo chciałbym mieć taki system w domu, to pewne!


Trudność polega na tym, że we Francji nikt nie ma doświadczenia, więc jeśli spróbujemy sami, przeprowadzimy prawdziwe badania technologiczne, aby zagospodarować glebę tam, gdzie jesteśmy.

Po pierwsze, dobrze byłoby znaleźć wszystkie artykuły i tezy opublikowane w języku angielskim na temat tego kanadyjskiego osiągnięcia i składowania w ziemi, aby mieć jak najwięcej informacji i lepiej się zorientować, zamiast wymyślać wszystko na nowo.
Istnieją szczegółowe artykuły, ponieważ nie zbadałem wszystkiego, co podaje Google, i umieściłem kilka odniesień do artykułów naukowych na ten temat.

Konieczne jest zbadanie właściwości gleby, jej jednorodności, pojemności, przewodności i dyfuzyjności cieplnej.
Wapień jako skała jest dość zmienny, od kredy po marmur, w skrajnościach, z pewnością nie ma tych samych właściwości.
Dlatego konieczne jest określenie rodzaju wapienia.
Znam wapień z Lotu, twardą skałę, ale nie marmur. Jeśli unikniemy dużych pęknięć i dziur, woda nie powinna dużo krążyć. Możliwe jest również wypełnienie pęknięć poprzez wstrzyknięcie ciekłego cementu pod ciśnieniem, który zastąpi wodę na obwodzie.

Dyfuzyjność marmuru należy do najszybszych (odległość dyfuzji 3 razy większa niż minimalna na gruntach ornych z humusem), kredy z pewnością mniej.
Za pomocą dwóch termometrów możemy dokonać pomiaru, podgrzewając jedną stronę płyty podłogowej i mierząc czas przybycia ciepła po drugiej stronie (typowo 100 mm wymaga 100x100=10000 s, jeśli dyfuzyjność wynosi 1 mm2/s).

Z drugiej strony trzeba wiedzieć, czy ta podłoga nie przepuszcza wody, która odprowadza ciepło. Skała wapienna jest często przebita zagłębieniami, jaskiniami i podziemnymi rzekami, dlatego musisz wiedzieć, czy skała jest zwarta, czy ma dziury pod twoją ziemią. jeśli pęknięcia są małe, zastrzyk cementu może je uszczelnić.
Ale może być bardzo kompaktowy i wytrzymuje ponad 100 lub 225 m2.
Konieczne jest badanie gleby poprzez wykonanie rdzeni geologicznych lub porównanie z informacjami geologicznymi na temat sąsiedztwa.

Po drugie, aby ograniczyć błędy, które mogą być kosztowne, myślę, że lepiej byłoby to robić stopniowo, w miarę trwania i wielkości składowania, przez jeden dzień (kilka dołków na kilku m3 zamiast balonu), tydzień, miesiąc, potem 4 miesiące, przy rosnących wydatkach

Nawet krótkie przechowywanie w dobrze izolowanym domu i przy ogrzewaniu zimowym energią słoneczną może być przydatne, aby przetrwać okres bez światła słonecznego.

Ci, którzy mają pompę ciepła z wystarczająco dużą studnią kanadyjską, która działa, mogą latem podgrzać tę studnię kanadyjską, aby przynajmniej jesienią zobaczyć, co zostanie.

Ważnym czynnikiem jest energia grzewcza wymagana w okresie zimowym, która określa wielkość magazynu, powiązaną z pojemnością cieplną gruntu około 1 J/g ze współczynnikiem 2, a także określa powierzchnię termicznych kolektorów słonecznych, które wychwytują ten upał w lecie.
Dyfuzja określa ilość, która dyfunduje na długości dyfuzji, która zatem musi być mniejsza niż typowa długość przechowywania, w przeciwnym razie niewiele pozostanie, co narzuca minimalny wymiar i zmagazynowaną energię.

Chciałbym również zrobić to miejsce do przechowywania, ale brakuje taniego wiercenia lub wiercenia w ziemi, podczas gdy cała reszta to niedrogie, proste czujniki letnie, w szczególności od 10 do 20 € za m2 z prostą rurą.
Wiertarką do betonu można wiercić otwory o średnicy od 20 do 30 mm, ale długie przedłużki o długości od 5 do 10 m nie są powszechnie sprzedawane.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28741
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5543




przez Obamot » 31/05/11, 04:44

Jest całkowicie jasne, że po wycofaniu się z energetyki jądrowej w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, a wkrótce we Włoszech nikt nie będzie chciał rozwiązania w postaci WPR!

Cholera, gdyby ten wątek był wcześnie!!! : Mrgreen:
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 31/05/11, 14:10

Cholera, gdyby ten wątek był wcześnie!!!

Napisałem, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku moglibyśmy osiągnąć dziesięciolecia postępu w takim ogrzewaniu, zwłaszcza patrząc na błędy i kłamstwa z przeszłości oraz ich bardzo powolną korektę na przestrzeni dziesięcioleci!
(za słaba izolacja z lat 70-tych i cały elektryczny absurd, brak kominów, który wciąż widzę w nowych, jeszcze nie wykończonych domach niedaleko mnie!!!)

Dzięki zdrowemu rozsądkowi możemy wygrać i być o dziesięciolecia do przodu.
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6




przez cortejuan » 31/05/11, 17:51

Witam,

Nadal czytam Wasze dyskusje (przesłałem informacje z kanadyjskiej strony do mojego regionu), ale wciąż mam wiele pytań, szczególnie dotyczących skutków środowiskowych ogrzewania piwnic i ewentualnych modyfikacji fizycznych w nich. . Mam na myśli szczególnie tę sugestię, którą czytałem kilka razy, dotyczącą wstrzykiwania zaczynu cementowego do piwnic. Moim zdaniem nie dlatego, że nie jest to widoczne, nie jest to gwałtowna antropizacja naszego środowiska ze słabo poznanymi konsekwencjami (modyfikacja krasów w regionach wapiennych, a co za tym idzie, na przykład zmiana porowatości gleby). Dodam, że pokusa będzie ogromna, aby powoli przejść od prostych zaczynów cementowych do złożonych mieszanek, które są łatwiejsze do wstrzyknięcia, bardziej plastyczne, bardziej przewodzące ciepło czy cokolwiek innego. Na koniec, załóżmy na przykład, że tę technikę przechowywania stosują całe dzielnice, skutki dla flory i fauny będą znaczące.

Jak myślisz, czy poruszałeś już ten temat?

A tak na marginesie, mój system ogrzewania szklarni działa świetnie, pełni swoją rolę jako bufor termiczny w dzień i w nocy, a jego częścią jest ogrzewanie piwnicy (głębokość 1 metra). Z jednej strony to ciepło pozwoli na zimowanie moich zimnych roślin w otwartym terenie (które często gniją zimą, gdy ziemia ma 8, 10 stopni), z drugiej strony od września zobaczę, czy zgromadzone ciepło zostanie zwrócone przez moją masę zmagazynowanej wody pełniącej rolę wymiennika i na jak długo.

Cordialement

Cordialement
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i goście 349