Chochoł sosny do uprawy, płaskie paski - np. truskawki

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077

Chochoł sosny do uprawy, płaskie paski - np. truskawki




przez Christophe » 12/06/08, 14:33

Po ziemniakioto są truskawki z ściółką z szyszek : Chichot:

Od kilku tygodni to robię moja własna ściółka z szyszek (nawet te „nieświeże”, które zaczynają gnić) za pomocą młynka elektrycznego. Zbieram szyszki w pobliskim lesie.

Oto wynik truskawek posadzonych w zeszłym roku (w zadaszonej i ściółkowanej szklarni przez 1 miesiąc):

Obraz

Na początku obawiałam się, że pH gleby spadnie i uniemożliwi dobry rozwój, ale truskawkom najwyraźniej to nie przeszkadza.

Co zaobserwowałem (jak dotąd):
a) brak pleśni na truskawkach.
b) brak ślimaków (nawet gdy szklarnia jest otwarta na deszcz)
c) truskawki pozostają poza ziemią i dlatego pozostają „suche”
d) kilka dziurawych liści, ale myślę, że to gąsienice lub latające owady.
e) dobra produktywność, nie? (Powiedziałbym, że prawie 10 razy więcej niż w zeszłym roku, ale jest zbyt wiele parametrów, aby wiedzieć, kto co robi)

ps: Dodałem kilka garści specjalnego organicznego nawozu do drobnych owoców. Wydaje mi się, że to mieszanka suszonego nawozu (zapach).


Te truskawki znajdują się w mojej „nowej” szklarni zasilanej energią elektryczną (o ile to działa :D) przez nas Siłownik hydrauliczny (wideo: http://www.youtube.com/watch?v=B4judCWBV7w ) poprzez nawadnianie kroplowe (które będę musiał poprawić) to czarna torba, którą widzimy po prawej stronie:
Obraz

Jeśli więc niedaleko domu masz rozdrabniacz i las iglasty (i podoba Ci się jego wygląd), nie wahaj się... Dzięki temu unikniesz konieczności transportu setek ściółki (w naszym przypadku ponad 1000 w przypadku sosny wrzosowiskowej) .

Jedyna niewiadoma: czas trwania w miarę upływu czasu, ale myślę, że wytrzymuje lepiej niż podstawowa ściółka za pierwszą cenę. Po zmiażdżeniu wydziela się silny zapach „eukaliptusa”, dla mnie jest to wskaźnik dobrej konserwacji.
Ostatnio edytowane przez Christophe 12 / 06 / 08, 15: 22, 1 edytowany raz.
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 12/06/08, 15:01

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre gminy udostępniają swoim współobywatele bezpłatnie ściółkę. Odpady rozmiarów itp., których chętnie się pozbywają.

Nie wahaj się więc zapytać swojego ratusza, a jeśli nie, może zaoferujesz pomoc w utworzeniu małego lokalnego sektora, który będzie służył wszystkim?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 12/06/08, 15:03

Och, nie wiedziałem? Francja czy Belgia? Ale jeśli dobrze rozumiem, jest to ściółka z odpadów zielonych, a zatem nadająca się do kompostowania. Więc wykończenie nie jest zbyt dobre... Myślę, że szyszki mają przewagę.

Mylę?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16198
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5268




przez Remundo » 12/06/08, 15:09

Cześć Christophe i Christine!

Dobra robota 8)

Jeśli chodzi o szklarnię, mam emerytowanego sąsiada, byłego technika rolniczego, który robi to samo co Ty, ale latem uważaj: ma system zdejmowany (rodzaj okna poziomego/pionowego) i zdejmuje go w ciągu dnia, więc żeby się nie „wypalić”.” roślin. Obawiam się, że twój plastik spowoduje zbyt duży efekt cieplarniany. Warto zobaczyć, bo w Belgii jest chyba taniej niż w Owernii. :?

Ogród poza ubijaniem (którym zajmuję się ziemniakami/pomidorami) jest wspaniałą rozrywką, ale też wymaga codziennej uwagi.

@+
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 12/06/08, 15:15

A) Sprzeciw: dobra robota, Christophe! :) : Chichot: cf https://www.econologie.com/forums/post83487.html#83487

B) Tak, w przypadku przegrzania, zostawiłem 2 „końce” + lub - wyjmowane, aby powietrze mogło krążyć. (ponieważ jest na lekkim zboczu, jest idealnie, właściwie kilka razy poczułem przepływ gorącego powietrza i pomyślałem, że z łatwością moglibyśmy zrobić mini prototyp słoneczna góra)

C) Dla hobby tak, ale mam nadzieję, że będzie to też trochę... dochodowe i nie tylko dla planety (trzeba jeszcze pomyśleć o pieniądzach), prawda? Poza tym, ile kosztują organiczne truskawki lub ziemniaki?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16198
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5268




przez Remundo » 12/06/08, 15:19

A) Brawo Christophe!!!!
B) idea turbiny konwekcyjnej...+
C) jest bezcenny : Lol:
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 12/06/08, 15:20

Maiuh :)

Mówię poważnie... żeby zobaczyć, jaki procent minimalnej płacy otrzymuję praktycznie zajmując się ogrodnictwem :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16198
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5268




przez Remundo » 12/06/08, 15:47

Nie robiłem dokładnych statystyk.

W przypadku ziemniaków z pewnością wygramy, zwłaszcza oszczędzając nasiona.

Z resztą... pomidory, truskawki, rośliny do tanich nie należą. Albo ich przygotowanie zajmuje dużo czasu.

Ogrodnictwo to praca! 8)

Wiadomo, że na nich nie ma fortuny. Z drugiej strony handlowcy, zwłaszcza centra zakupowe dużych sklepów... :zmarszczyć brwi:
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 12/06/08, 16:06

A skoro już o niskich cenach mowa: w ostatnią niedzielę kupiliśmy pęczek papryki (no cóż, panie od pomidorów czuły się trochę samotne): wysokość 40 cm, z papryką już ok. 5 cm. Płatny 1.5 € na lokalnym rynku bezpośrednio od ogrodnika.

Plan tej samej wielkości w przedszkolu lub sklepie z materiałami budowlanymi kosztowałby około 5 euro, a dla ogrodnika prawdopodobnie mniej niż 1.5 euro. Zakupy bezpośrednie i lokalne są prawdziwe...

Zaboli tych panów wielkich finansów, którzy wierzą, że świat jest u ich stóp! : Evil:
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 12/06/08, 17:36

Oto co ma na sprzedaż mój lokalny ogrodnik z branży organicznej:
żywokost za sztukę 2.00 €
Sadzonki pomidora wiśniowego za sztukę 0.80 €
- odpowiedziały rośliny pomidora andyjskiego za sztukę 0.80 €
Rośliny pomidorów Roma za sztukę 0.80 €
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 127