Uprawa ziemniaków - ziemniaki w ogrodzie

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79425
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11085

Uprawa ziemniaków - ziemniaki w ogrodzie




przez Christophe » 12/06/08, 14:17

W związku z kiepskimi wynikami (= NIC) zeszłorocznego (1. sezonu) naszego "ogrodu warzywnego", w tym roku oszalałem: posadziłem... 100% ziemniaków (no cóż, ziemskie jabłka rozumiemy się).

Ziemia była naprawdę zgniła, oto co zrobiliśmy od chwili przybycia:
a) w ubiegłym roku: wszędzie po 5 cm kompostu z pokrzywy znalezionego na dnie ogrodu, kiedy były już nasadzenia, efekt niezbyt widoczny.
b) zeszłego lata posadziłam mieszankę nawozu naturalnego (gorczyca + 1 inny, nie pamiętam). Pozwalamy, aby wszystko rosło powoli.
c) Kilka dni przed posadzeniem ziemniaków obróciłem wszystko (wraz z resztą nawozu naturalnego). Jednocześnie rozsypałem taczkę z nawozem końskim, który hojnie i łaskawie dostarczył mi...koń sąsiadujący (nie ten na zdjęciach, inny :D).

A oto wynik po 5 tygodniach (0.0 nawozu chemicznego):

Obraz

Obraz

Zakupiono około 30 sadzonek ziemniaka w postaci kiełków (w każdym razie 10 euro za 60 sadzonek! Chętnie oddam!) i 10-12 sadzonek ziemniaka odzyskanych (mieszanka), które kiełkowały w szopie.

Sam jestem trochę zaskoczony wynikiem w porównaniu z zeszłym sezonem, który był tak żałosny. Nie wiem co jest pod ziemią, ale powinno być całkiem nieźle.

Niektórzy wiedzą o plonach ziemniaków (z grubsza mówiąc?). Mam nadzieję, że będę mieć od 500 do 1 kg na plan.

Wnioski: Jeśli tak jak my masz warzywnik, w którym nic nie rośnie, nie rozpaczaj! Stosuj stare, dobre, naturalne metody! U nas w każdym razie się sprawdziło...w przypadku ziemniaków...resztę zobaczymy za rok! Ach, dobre, w 100% domowe frytki!
Ostatnio edytowane przez Christophe 12 / 06 / 08, 14: 54, 1 edytowany raz.
0 x
martien007
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 565
Rejestracja: 25/03/08, 00:28
Lokalizacja: Mars




przez martien007 » 12/06/08, 14:32

Plony, które zobaczysz, zależą od gleby, pogody (deszcz lub nie) itp., ALE uważnie obserwuj liście, ponieważ atak chrząszczy Colorado może być śmiertelny (zjadają liście i uniemożliwiają rozwój bulw).

Jednym ze sposobów ich zniszczenia jest podniesienie ich ręcznie i spalenie lub zmiażdżenie.

Składają jaja, które składają pod „tylną” stroną liści. Zmiażdżyć je.

Mogą istnieć inne „czyste” techniki.


Mój teść uprawia ją od 50 lat, a plony na tej samej ziemi są bardzo zróżnicowane. Różnorodność może być ważna w zależności od terenu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16219
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5270




przez Remundo » 12/06/08, 14:45

Cóż, jest to zabawny i bardzo przyziemny temat. : Chichot:

Ach, nawóz koński, jest bardzo poszukiwany do ziemniaków, mówię to bez żartów!!

Wszystkie odpady ogrodowe są równie dobre, dodają do gleby minerały i materię organiczną.

Aby uzyskać plon, sadzimy w górach 40 m² i musimy mieć około 100 kg. Chrząszczy nie leczymy, bo w górach ich nie mamy... Ale raz zasiarczamy na mączniaka rzekomego :|

„Plony ziemniaków” wydaje mi się, że wahają się od 1 do 3 kg/m²...
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79425
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11085




przez Christophe » 12/06/08, 14:49

Tak dla chrząszczy Colorado ( http://fr.wikipedia.org/wiki/Doryphore ) było napisane na „pudełku” porośniętych ziemniaków: leczyć chemikaliami, ale nie, nie traktowałabym! Jeśli mam jeść chemię, to idę do supermarketu! : Evil:

Chyba, że ​​przeciwko Dory'emu są jakieś organiczne sprawy?

Będę jeszcze na to zwracać uwagę. W tej chwili został zaatakowany przez kilka ślimaków, ale nie było to nic poważnego.

Co po ziemniakach najlepiej sadzić (rotacja)?

Ok, remundo co do wydajności, więc mogę liczyć na 20 do 30 kg!
Fajnie o 2, to już 1 rok (nie jedząc codziennie frytek).

W tym samym, przyziemnym temacie (hiihhiih): https://www.econologie.com/forums/mulch-de-p ... t5534.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16219
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5270




przez Remundo » 12/06/08, 15:00

Problem z przesadzaniem ziemniaków polega na tym, że rok po roku osiedlają się tam chrząszcze stonowane.

Dawniej na równinach (na równinach też mamy ogród) na zmianę robiliśmy fasolę (ale nie bardzo mi się to podoba : Lol: ).

Jako ogrodnik jestem trochę zrzędliwy... ziemniaki i pomidory.
Ale myślę, że możemy zmieniać z czymkolwiek chcemy: kapustą, marchewką, sałatkami... Zwłaszcza jeśli robimy kompost/nawóz.

Hm... niech żyją frytki belgijskie! :D
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79425
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11085




przez Christophe » 12/06/08, 15:09

Ach, ty też jesteś Bourinem, więc witaj w klubie, hihihihi :D

OK, jeśli chodzi o dorsz, będziemy musieli znaleźć kontrolę biologiczną lub zmienić uprawy.

W zeszłym roku w tym samym miejscu próbowaliśmy fasoli: nic, nic...2 saszetki na 20 shotów chyba... :zaszokować: widzisz tę zgniłą ziemię?

W naszej szklarni są pomidory (ale zajmuje się nimi Christine, moja praca to ziemniaki i drobne owoce, więc mogę zrobić puree z truskawek : Mrgreen: )

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16219
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5270




przez Remundo » 12/06/08, 15:25

W przypadku chrząszczy Colorado najlepsze, co mogliśmy znaleźć, niestety mój tata, to dać mi puszkę jedzenia.

Byłam mała i miałam je zbierać, całe pół puszki, a potem miazgę... Stonki ziemniaczane. :zaszokować: . Wciąż ja z okrągłym kamieniem rzecznym i lause (lokalny płaski kamień górski)

Ale zawsze były... i tak, ziemniaki przenieśliśmy w góry, to już ponad piętnaście lat, więc jak ten czas leci :|
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79425
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11085




przez Christophe » 12/06/08, 15:28

Remundo napisał:Byłam mała i miałam je zbierać, całe pół puszki, a potem miazgę... Stonki ziemniaczane. :zaszokować: . Wciąż ja z okrągłym kamieniem rzecznym i lause (lokalny płaski kamień górski)


Ach, stąd wzięło się Twoje powołanie jako nauczyciela? : Mrgreen: Czy puree smakowało? : Chichot:

Tak, to się dzieje... Zapewniam, że wszyscy jedziemy na tej samej łodzi (przynajmniej coś egalitarnego na tym świecie!!) :|
0 x
Avatar de l'utilisateur
tigrou_838
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 573
Rejestracja: 20/10/04, 11:25
Lokalizacja: Lorraine Luksemburg granicy

ziemniaki i chrząszcze Colorado




przez tigrou_838 » 12/06/08, 15:33

witaj, być może znajdziesz tutaj to czego szukasz.

http://pagesperso-orange.fr/girard.guil ... sectes.htm

Mam ten adres w zakładkach już od dawna.

Tigrou :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16219
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5270




przez Remundo » 12/06/08, 15:42

Christophe napisał:Ach, stąd wzięło się Twoje powołanie jako nauczyciela? : Mrgreen: Czy puree smakowało? : Chichot:

Tak, to się dzieje... Zapewniam, że wszyscy jedziemy na tej samej łodzi (przynajmniej coś egalitarnego na tym świecie!!) :|

O cholera!! :P
Dziękuję Tygrysku za link!
0 x
Obraz

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 108