pompa solarna do ogrodu

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
śmieci
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 08/11/07, 14:21
x 1

pompa solarna do ogrodu




przez śmieci » 26/02/10, 18:48

Witam,

Mam wyzwanie do pokonania dotyczące podlewania ogrodu.

Przygotowałem zapas wody deszczowej (zwykła plandeka za 15 € pomiędzy 8 drewnianymi paletami), który obecnie zawiera około 10 m3 wody. Wszystko w porządku, jestem z niego zadowolony, trzyma się i nie cieknie.

Problem: mój ogród jest wyższy (około 1m) od rezerwatu.

Aby podlać (być może automatycznie) pomyślałem o następujących kwestiach.

Umieściłem 2 podniesione puszki 200l, które po napełnieniu pozwolą wodzie spłynąć w stronę mojego ogrodu, jest to bardziej praktyczne niż konewka...

Pomysł: do podlewania woda wypływa z puszek, które napełniane są z rezerwy za pomocą pompy solarnej.

Teraz pozostaje mi podnieść wodę z rezerwy do tych puszek.

Przyjrzałem się bliżej małym pompom stawowym zasilanym energią słoneczną za 20 euro, które wytwarzają strumień. Rzeczywiście mają niski przepływ, ale to mogłoby być odpowiednie, ponieważ potrzebuję ekwiwalentu 4 konewek dziennie, więc jeśli działa w sposób ciągły, może to zrobić.

Tyle, że te pompy słoneczne są po prostu stworzone do wytwarzania małego strumienia o średnicy 30 cm, nie są w stanie podnieść wody na wysokość 1 lub 2 m.

W zasadzie chcę zrobić to samo, ale musiałbym znaleźć miniaturowe pompy umożliwiające wyższe ciśnienie wyjściowe.

Szukałem wszędzie, nie mogłem znaleźć pompy, która naprawdę pompuje. Budżet około 20 €.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365




przez Forhorse » 26/02/10, 20:15

Aby podnieść wodę do tej wysokości, wystarczy pompa zęzowa za 20 € w dowolnym sklepie z narzędziami. Zasilany bezpośrednio przez prosty panel o mocy około 30 W powinien załatwić sprawę.
0 x
śmieci
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 08/11/07, 14:21
x 1




przez śmieci » 26/02/10, 22:38

Ok, jeśli chodzi o pompę, ale 30 W tutaj wydaje mi się ogromne w stosunku do tego, co chcę robić (pompuj maksymalnie 100 l dziennie), zwłaszcza jeśli kosztuje to 250 € za panel słoneczny. Myślę, że w ogóle nie zajmujemy się już ekonologią, to reaktor iter, który zapala diodę...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365




przez Forhorse » 27/02/10, 11:23

Ten typ pompy pobiera około 1.5 A poniżej 12 V, czyli 18 W, wiedząc, że moc wyrażana przez panele jest mocą szczytową (stąd jednostka Wc), która prawie nigdy nie jest osiągana, z wyjątkiem zimy w bardzo słoneczne dni, więc gdy jest minus 15°C potrzebne jest jedynie około 2/3 mocy użytecznej.
Lub w przypadku panelu 30Wp, przydatnego około 20W, prawie spadamy na 18W pompy
Panel o mocy 30 Wp kosztuje około 100 euro, a panel o mocy 50 Wp około 150 euro


Teraz jest już pewne, że proponowana pompa jest przewymiarowana, aby podnieść 100 l wody na wysokość 2 m, powinno to zająć około 30 minut, może mniej.
Problem w tym, że trudno będzie znaleźć pompę o jeszcze niższym przepływie.
Oprócz pompy spryskiwacza samochodu nie widzę. Ale tego rodzaju pompa nie jest przeznaczona do długotrwałej pracy, po godzinie zgaśnie.

Innym rozwiązaniem byłoby zastosowanie panelu o niskim poborze mocy do ładowania akumulatorów. Po naładowaniu akumulatorów są one rozładowywane w proponowanej powyżej pompie.
Nie jestem pewien, czy cena akumulatorów + elektronika zarządzająca jest tańsza niż panel 30Wp

Tak, energia słoneczna nie jest wcale darmowa!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365




przez Forhorse » 27/02/10, 11:27

W przeciwnym razie pozostaje rozwiązanie w postaci pompy ręcznej (w stylu starej żeliwnej pompy studniowej)
można go majstrować przy użyciu kilku kawałków rurki PCV.
Zebranie 100 l wody nie powinno zająć dużo czasu... ale w tym przypadku równie dobrze możesz dalej nosić 4 konewki : Lol:
0 x
Obelix
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 535
Rejestracja: 10/11/04, 09:22
Lokalizacja: Tulon




przez Obelix » 27/02/10, 11:56

Witam,

Dla podanego natężenia przepływu i wysokości istnieje super ekonomiczne i łatwe w wykonaniu rozwiązanie typu „zrób to sam”.
Weź pojemnik na złom i pomaluj go na matowy czarny kolor!
Umieść ją wysoko w ogrodzie, dobrze wystawioną na działanie słońca.
Połącz ten kanister z plandeką za pomocą rury z prostym zabezpieczeniem przed powrotem (neoprenowa końcówka typu na wejściu rury do kanistra)
Zamontuj kran i zawór nadciśnieniowy (typ szybkowaru).
Operacja:
Świeci słońce, puszka się nagrzewa, zawór nadciśnieniowy przecieka, uchodzi powietrze.
Zapada noc, zbiornik się ochładza, zasysa wodę ze zbiornika, co jeszcze bardziej go schładza i...
Wstaje dzień, w pojemniku jest dobra trzecia część wody, a ja śpię dobrze!
Albo czerpię wodę z kranu, albo, co sprytniej, ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa pozwala mi na automatyczne podlewanie słońcem.....

To nie jest piękne : Chichot:

Obelix
0 x
In medio stat virtus !!
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 27/02/10, 12:33

ten pomysł z dylatacją jest ciekawy ale obawiam się, że różnica temperatur nie wystarczy aby uzyskać 0.1 bara potrzebnego do pobrania wody z 1m

chyba że zrobisz prawdziwy słoneczny kocioł parowy: napełnisz zbiornik pary: gdy słońce przestanie, para skrapla się i pobiera całą objętość wody

jest to po prostu jedna z pierwszych pomp parowych: maszyna oszczędzająca ...
0 x
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1689
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 113

pompowanie słoneczne




przez oli 80 » 27/02/10, 12:37

Obelix napisał:Witam,

Dla podanego natężenia przepływu i wysokości istnieje super ekonomiczne i łatwe w wykonaniu rozwiązanie typu „zrób to sam”.
Weź pojemnik na złom i pomaluj go na matowy czarny kolor!
Umieść ją wysoko w ogrodzie, dobrze wystawioną na działanie słońca.
Połącz ten kanister z plandeką za pomocą rury z prostym zabezpieczeniem przed powrotem (neoprenowa końcówka typu na wejściu rury do kanistra)
Zamontuj kran i zawór nadciśnieniowy (typ szybkowaru).
Operacja:
Świeci słońce, puszka się nagrzewa, zawór nadciśnieniowy przecieka, uchodzi powietrze.
Zapada noc, zbiornik się ochładza, zasysa wodę ze zbiornika, co jeszcze bardziej go schładza i...
Wstaje dzień, w pojemniku jest dobra trzecia część wody, a ja śpię dobrze!
Albo czerpię wodę z kranu, albo, co sprytniej, ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa pozwala mi na automatyczne podlewanie słońcem.....

To nie jest piękne : Chichot:

Obelix

witam, oto świetna strona Jonule, na której można znaleźć schemat systemu wyjaśnionego przez obelixa http://mon.danstagueule.fr.free.fr/NRJr ... imple.html
i ta witryna http://4moulins.brestecoles.net/archive ... olaire.htm

dla Chatelot16 http://visite.artsetmetiers.free.fr/savery.html
Ostatnio edytowane przez oli 80 07 / 03 / 10, 16: 52, 1 edytowany raz.
0 x
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1689
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 113

pompa solarna




przez oli 80 » 01/03/10, 21:29

dobry wieczór, system czarnych zbiorników to dobry pomysł, można zobaczyć jego szkice na stronie jonule, maszyna do oszczędzania jest również bardzo interesująca, ponieważ jest dość prosta do wykonania
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 02/03/10, 00:48

Maszyna Savery to fałszywa prostota: nigdy nie była z powodzeniem stosowana w przemyśle

Niezależnie od tego, czy źródłem ciepła jest ogień, czy słońce, problem jest ten sam.

przy dobrym piecu solarnym lepiej mieć dobry silnik parowy i dobrą pompę niż złą maszynę, która wszystko miesza

ale przy małej mocy zapomnijmy o parze: rozwiązaniem jest fotowoltaika
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 92