Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
lc59
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 02/04/16, 19:51

Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji




przez lc59 » 03/09/16, 15:18

Bonjour à tous,

Od jakiegoś czasu (żeby nie powiedzieć dni;)) przyglądam się zasadzie działania kolektorów słonecznych do produkcji CWU.
Nie mając dużo miejsca, początkowo myślałem o zainstalowaniu termosyfonu do wstępnego podgrzania mojego bojlera gazowego, ale ryzyko zamarznięcia, izolacja rur, instalacja czujnika przeciwzamrożeniowego powstrzymały mnie.
Potem dalej grzebałem w sieci i widzę, że wiele osób robi swoje solary samodzielnie, za pośrednictwem bloga skontaktowałem się z autorem, aby dowiedzieć się więcej i poznać jego zadowolenie, i cóż, od 5 lat jego system działa i nie ma zmartwień (on mieszka w Bretanii więc pod względem warunków pogodowych nie różnimy się)

Pomyślałem więc o stworzeniu panelu 2m² w tym stylu https://www.econologie.com/construire-ou-faire-panneau-solaire-conseils-fabrication/. Panel byłby zasilany wodą glikolową z cyrkulacją i regulacją różnicową w 12V DC (zasilany z panelu fotowoltaicznego). I tu pojawia się kwestia przechowywania, jako że chcę podgrzać ECS myślę żeby wziąć mały cumulus 100 litrów (początkowo z powodu braku miejsca), zmodyfikować położenie rezystancji i zasilanie elektryczne aby zrobić serpentynę w której woda panelu będzie krążyć jak tutaj

5544165920.jpg


Umieściłem również „mapę” rozszerzenia, aby lepiej (lub przynajmniej spróbować) zrozumieć, co mam na myśli :D

608533termicznerównieżprzedłużenie.jpg


Nie założyłem wszystkich zaworów, odpowietrzników, odłącznika, termometrów, odpowietrzników ale będą obecne :)

Podoba mi się również zasada samoodpływu, ale chciałem wiedzieć, czy wychodzenie na zewnątrz, posiadanie łokci, utrata ciśnienia i wiele innych rzeczy nie będzie przeszkadzać http://conseils.xpair.com/actualite_experts/solaire-thermique-auto-vidange-pour-eviter-risques.htm

Inna sprawa, jakie ciśnienie powinno być w sieci pierwotnej panelu fotowoltaicznego (w ciśnieniu statycznym)?
Nie znalazłem krzywych ciśnień pomp obiegowych aby móc dobrać pompę 12VDC, czy ktoś z Was ma do zaoferowania referencje?

Jest to projekt który wydaje mi się wykonalny bo technicznie nieskomplikowany, zajmuję się ogrzewaniem/klimatyzacją/wentylacją i lutowaniem, hydrauliką, napełnianiem glikolem, refraktometrem, instalacją elektryczną,… to moja codzienność

Dziękuję wszystkim za przeczytanie i udzielenie mi odpowiedzi.

PS: jeśli ktoś z was ma tego rodzaju system w okolicy Tournai, byłbym ciekawy, aby dowiedzieć się więcej 8-)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078

Re: Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji




przez Christophe » 03/09/16, 16:39

Witamy w Ekonologii :)

0) Użyj hosta obrazu forum (funkcja załączników) Poprawiłem dla twojej pierwszej wiadomości :)

1) W przypadku samoodwadniania dużo mówiliśmy tutaj o zaletach i wadach: solar-thermal/systeme-solaire-a-vidange-drainback-dlaczego-jest-lepszy-t8197.html (dużo więcej informacji niż na xpair)

2) 2m² to bardzo mało jak na powierzchnię słoneczną (zwłaszcza na północy), jeśli możesz (fizycznie) zwiększyć powierzchnię, zrób to. Ponieważ większość pracy i ceny to nie panele fotowoltaiczne, a reszta.

3) Twoja hydraulika jest oryginalna, ale nie wiem, czy zadziała z 2mXNUMX kolektora słonecznego (za mało mocy), a także uważaj na przegrzanie w lecie (układ kanalizacyjny nie boi się przegrzania).

Ja bym zrobił odwrotnie: woda ze zbiornika buforowego w "martwym" buforze trafia do kolektorów (z kanalizacją lub pod ciśnieniem) i wężownica na górze zbiornika do podgrzania CWU. Uwaga cewka powinna być dobrze przewymiarowana :) (Zrobiłem test z wężownicą bojlera dla zasobnika 300L CWU i nie zadziałało: za mało mocy wymiany, gdy był przepływ nawet na prysznic).

Ponieważ wydajesz się być majsterkowiczem, możesz użyć starej żebrowanej rekuperacyjnej chłodnicy wodno-powietrznej (samochodowej, motocyklowej, klimatyzacyjnej itp.): jest kompaktowa i ma bardzo dobrą wydajność „statycznej wymiany woda-woda” i będzie dużo kosztować tańsze niż cewka miedziana, biorąc pod uwagę obecną cenę miedzi...

4) Ideałem byłaby możliwość wyłączenia kotła w 100% w miesiącach letnich...
0 x
ne 44
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 666
Rejestracja: 15/04/15, 15:32
Lokalizacja: Chez moi
x 250

Re: Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji




przez ne 44 » 03/09/16, 16:55

witam,

faktycznie 100L to naprawdę mini (ale skoro nie można więcej...).

w przeciwnym razie twoje strzały są ciekawe. Musisz wejść przez dolną część czujnika i wyjść przez górę. Dodatkowo cyrkulator i naczynie muszą być umieszczone na króćcu powrotnym (zimnym) za wymiennikiem (w kierunku cyrkulacji). Należy również pamiętać o możliwości odpowietrzenia instalacji (przedmuch, odgazowanie itp.). Nie zapomnij też umieścić manometru (przydatny, jeśli wiesz, co robisz...).
0 x
yves35
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 221
Rejestracja: 27/09/15, 23:22
Lokalizacja: rennes
x 60

Re: Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji




przez yves35 » 03/09/16, 23:12

Dobry wieczór,

kolektory słoneczne do samodzielnego montażu, biblia:

http://sebasol.ch/
odpowiedzi na pytania, które sobie zadajesz + pytania, których jeszcze sobie nie zadajesz

yves
0 x
ignorowane: obamot, janic, guygadebois... powietrze, powietrze. Nie jesteśmy (jeszcze) na Qanon Ben, jeśli w rzeczywistości
lc59
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 02/04/16, 19:51

Re: Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji




przez lc59 » 04/09/16, 12:04

Witam wszystkich i dziękuję za odpowiedzi.

Zwracam uwagę na hosta obrazu i ruch do odwrócenia : Wink:

W rzeczywistości celem jest wstępne podgrzanie bojlera CWU, ale jeśli 2m² to za mało, myślę, że mógłbym zrobić to podwójnie; mierzyć i kalkulować. Widziałem też, że lepiej jest obciążyć panele, czy możesz mi powiedzieć, ile obciążyć?

W celu samoczynnego odwodnienia, jeśli dobrze zrozumiałem, zbiornik magazynowy musi być w stanie pomieścić objętość wody w panelach i z uwzględnieniem nachylenia 2%, pompa musi znajdować się poniżej poziomu dna magazynu na zawsze z wodą. Wyjdź z pułapek, zaworów i wszystkiego, co powoduje spadki ciśnienia.

Jednak nie zrozumiałem tego:
Ja bym zrobił odwrotnie: woda ze zbiornika buforowego w "martwym" buforze trafia do kolektorów (z kanalizacją lub pod ciśnieniem) i wężownica na górze zbiornika do podgrzania CWU.

To samo dotyczy wymiennika ciepła powietrze/woda. Włożyłem go do zasobnika CWU? Jeśli znajdę wymiennik typu "płytowy" z obiegiem pierwotnym i wtórnym to pomoże czy nie? Aby móc ogrzać objętość bufora, konieczna jest stała cyrkulacja.

Szukam również cyrkulatora 12VDC (w przypadku obwodu zamkniętego, w przeciwnym razie potrzeba więcej mocy do ponownego zasilania paneli w przypadku samoczynnego opróżniania), widziałem tam te 2:
- http://www.banggood.com/fr/Magnetic-DC-12V-Electric-Brushless-Centrifugal-Water-Pump-3M-Fountain-p-933159.html 1m3/h - maksymalna wysokość podnoszenia 6m
- http://lowara.fr/pompes-pour-chauffage-ventilation-et-circulation-de-leau-chaude/d5/ 0.45m3/h - wysokość 5m

Twoim zdaniem? Brać czy nie?
Jeszcze raz dziękuję za informacje i porady.
0 x
lc59
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 02/04/16, 19:51

Re: Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji




przez lc59 » 04/09/16, 13:11

Christophe,

Myślę, że wiem, co masz na myśli, używając balonu do zasilania paneli, to nie byłby ten system De Dietrich
slajd_49.jpg


Jeśli tak, faktycznie potrzebujesz dobrej rezerwy i przewymiarowanej cewki :zaszokować:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078

Re: Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji




przez Christophe » 04/09/16, 13:19

Tak, dokładnie to miałem na myśli.

Jeśli chodzi o wielkość rezerwy: zobacz, co DeDietrich zaleca dla 2 m²... i zwiększ proporcjonalnie, jeśli zainstalujesz więcej powierzchni fotowoltaicznej!
0 x
lc59
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 02/04/16, 19:51

Re: Nowi i ciekawi słonecznej energii cieplnej w samodzielnej konstrukcji




przez lc59 » 04/09/16, 16:51

Mówiąc prościej, oto precos producenta:
- 1 lub 2 kolektory (1,87m² powierzchni brutto) potrzebujesz 110 litrów rezerwy w tym 4,2 litra na wymiennik (wężownicę), więc wykonując go w miedzi 10x12 potrzebujesz wymiennika 75 cm, aby uzyskać taką objętość (Pi * r²) * długość = 3.14 * 5² (25) * 75 = 4,7 litra)
- zasilanie o średnicy 12mm od dołu ze spadkiem 3% i powrót o średnicy 8mm o maksymalnej długości 15m
- unikaj syfonów (miedziana rurka tworząca literę S)

Pompa WILO ST15/6 cyrkuluje z wydajnością 1m3/h, 2m3/h i 2,75m3/h dla wysokości mano 1m, wymaga trochę więcej połowów niż klasyczny cyrkulator na obiegu zamkniętym.

Instrukcję można znaleźć w sieci :-)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 122