Wymiennik wodno-powietrzny do panelu słonecznego

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9

Wymiennik wodno-powietrzny do panelu słonecznego




przez Raymon » 27/10/13, 18:04

Buduję powietrzny panel słoneczny, który zamierzam umieścić na dachu.
Dla optymalizacji systemu pomyślałem o zrobieniu "letniej" pozycji, w której będę odzyskiwał kalorie na grzałkę elektryczną. Muszę więc zbudować przesiadkę. W tym celu myślałem o użyciu rury pcv o średnicy 100 mm i długości 4 m, przez którą przeszedłbym około 25 m na 12, które trafiłyby do mojego elektrycznego podgrzewacza wody. Dodałbym 2 klarnety, aby zmniejszyć straty obciążenia
Tak, wiem, że per przewodzi ciepło gorzej niż miedź lub stal nierdzewna, ale jest też znacznie tańszy niż myślisz?
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 28/10/13, 07:43

Cóż, spojrzałem trochę na posty na podwójnym strumieniu vmc, ale to nie do końca odpowiada na pytania, które sobie zadaję, więc pozwalam sobie na tę małą aktualizację.Czy ktoś ma lepsze rozwiązanie?
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 28/10/13, 09:34

Powietrzny termiczny panel słoneczny?

Czy dobrze się sprawuje?
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 28/10/13, 09:51

cześć, miedź jest znacznie lepszym przewodnikiem niż PER, a wydajność jest powiązana! jeśli Twój wynik jest mierny, Twoja inwestycja będzie jeszcze gorsza?
ale jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, czy możesz dostać gotowy wymiennik powietrze/woda?
znajdziesz go tanio na złomowisku, w przeciwnym razie na złomowisku samochodów.

normalnie, aby zrobić ciepłe powietrze w kabinie samochodu, wentylator w kanale powietrznym dmucha przez wymiennik, w skrzyni, przez aluminiowe żeberka, w których krąży płyn chłodniczy pojazdu, który tutaj nagrzewa się zimą, bo stabilizuje się na ~90°C.
więc możesz zrobić odwrotnie: wdmuchnąć gorące powietrze do kanału wentylatora, który dociera do skrzynki powietrznej, w której jest wymiennik, przez który będzie krążył twój ogrzany płyn?!

oczywiście później jest to kwestia rozmiaru: większa powierzchnia wymiany = większa wydajność
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 28/10/13, 10:53

Powietrzny termiczny panel słoneczny?

Czy dobrze się sprawuje?

mój panel nie jest skończony, ale wczoraj po południu przy odrobinie słońca płyta miała 50° bez okien dam wam znać kiedy wszystko będzie zainstalowane.
cześć, miedź jest znacznie lepszym przewodnikiem niż PER, a wydajność jest powiązana! jeśli Twój wynik jest mierny, Twoja inwestycja będzie jeszcze gorsza?
ale jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, czy możesz dostać gotowy wymiennik powietrze/woda?
znajdziesz go tanio na złomowisku, w przeciwnym razie na złomowisku samochodów.


Cena 2m miedzi
http://www.castorama.fr/store/recherche ... &pageNum=2

cena 25 m/s
http://www.castorama.fr/store/Tube-PER- ... ction=jump

A poza tym nie mam latarki. Co do chłodnicy samochodowej wydaje mi się to dobrym pomysłem, pomyślę nad tym. Mógłbym też zastosować go jako wymiennik w podgrzewaczu wody.
Ostatnio edytowane przez Raymon 28 / 10 / 13, 11: 16, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 28/10/13, 11:03

W twojej historii zasmuca mnie to, że w panelu powietrznym przechowujesz ciepło w kilku gramach powietrza, co czyni go bardzo wrażliwym na zmiany światła słonecznego. Więc jeśli nie podgrzewasz masy (np. czarnej płyty cementowej lub ciemnej cegły) nie widzę sensu.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 28/10/13, 11:33

W twojej historii zasmuca mnie to, że w panelu powietrznym przechowujesz ciepło w kilku gramach powietrza, co czyni go bardzo wrażliwym na zmiany światła słonecznego. Więc jeśli nie podgrzewasz masy (np. czarnej płyty cementowej lub ciemnej cegły) nie widzę sensu.


Tak, rzeczywiście, przy ciężkim ciele miałbym trochę większą bezwładność cieplną, gdy chmura przechodzi, ale miałbym sondę termostatyczną, która może regulować.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 28/10/13, 12:09

Nie widzę sensu używania powietrza i wody.

jeśli wykonasz panel powietrzny, przepuszczasz powietrze z domu, które ma być ogrzewane bezpośrednio przez panel

jeśli chcesz użyć wody, przepuść wodę przez panele

wymiennik wodno-powietrzny będzie kosztował tyle samo co budowa innego panelu a efekt będzie zły bo łączy moc do pompowania powietrza z mocą do pompowania wody

panel może być zarówno powietrzny, jak i wodny, z rurami wodnymi przyspawanymi do blachy, i tam miałby optymalną wydajność przy działającym tylko jednym z 2 obiegów
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 28/10/13, 13:42

panel może być zarówno powietrzny, jak i wodny, z rurami wodnymi przyspawanymi do blachy, i tam miałby optymalną wydajność przy działającym tylko jednym z 2 obiegów

To prawda, że ​​mogłem tak zrobić, ale to nie było to, co początkowo planowałem, a teraz mówię sobie, że mógłbym wykorzystać moje zimowe ogrzewanie do podgrzewania wody latem.
Pomysł na panel powietrzny powstał w kontekście skojarzenia, w którym chciałem pokazać, że możemy się ogrzać za pomocą ultra prostego i łatwego w budowie systemu: brama garażowa z recyklingu, drewno z recyklingu, szkło z recyklingu… Cel początkowo nie ma na celu stworzenia czegoś ultra wydajnego, ale prawie darmowego. Pomysł na wymianę przyszedł mi do głowy w ten weekend, panel był już prawie gotowy.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 28/10/13, 14:03

jeśli chcesz zbudować wymiennik powietrze-woda, musi on mieć ogromną powierzchnię rury: wokół powierzchni twojego czujnika

jeśli demontujesz swój czujnik, aby przyspawać do niego rury, liczy się powierzchnia blachy: dzięki dość dobrze przewodzącej ciepło blachy wystarczy przyspawać małą rurkę co 5 cm lub 10 cm: dlatego mniejsza ilość rur

nie ma potrzeby stosowania rur o dużej średnicy: wystarczy 6 mm, ale nie pojedyncza rura zygzakowata: wszystkie rury równolegle z kolektorem na górze i na dole

jeśli jest to podgrzewanie wody w obiegu zamkniętym to nie jest konieczne stosowanie miedzi, mogą to być ocynkowane rury stalowe typu hydraulicznego, które dobrze spawają się z cyną na ocynkowanej blasze
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 95