Pierwszy ogród warzywny i pierwszy ogród warzywny Leniuchów w Allierze

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
LobaLovo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 21/03/21, 17:29
x 3

Pierwszy ogród warzywny i pierwszy ogród warzywny Leniuchów w Allierze




przez LobaLovo » 24/03/21, 14:22

Witam was wszystkich,

Mały post prezentacyjny, aby pokazać Wam nasz projekt (jesteśmy parą) i dziennik naszego ogrodu warzywnego (po raz pierwszy dla mnie, Thibaut, 30 lat).

Teren:
* 2000 m2 wokół ładnego kamiennego bourbonnaise, dość zalesionego drzewami owocowymi, liściastymi, dużą sosną (chorą...) i wierzbą płaczącą.

* (Bardzo?) Gleba gliniasta (jeszcze nie badałem gleby...), która zatrzymuje dużo wody (tej zimy woda wypełniła dziury w starych pniach i infiltracja trwała kilka dni). Ziemia nigdy nie uprawiana, więc zaletą jest zaczynanie od zera na bogatej glebie, ale wadą jest posiadanie dobrze ukorzenionych chwastów (szczególnie dużych kępek włosków) i bardzo zwięzłej gleby.

* Dużo szklanek ziemi! Jeszcze przed założeniem osłony można było już zobaczyć wiele odlewów robaków.

* Obecność sporej części „dzikiej” różnorodności biologicznej z różnymi kwiatami, szczypiorkiem, żonkilami... Rozrzucona po całym kraju.

Ogród warzywny:

* Na chwilę obecną około 150 m2. Montaż jesienią osłony bez uprawy z warstwą martwych liści (około 15cm) + plandeka tkana w rolce. Niektóre części pokryły się jedynie martwymi liśćmi. Rzeczywiście, odkryłem Potager du Paresseux zaledwie dwa tygodnie temu…

* Dlatego przez dwa tygodnie stopniowo układaj grubą warstwę siana nad martwymi liśćmi.


* Pragnie siać i sadzić wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, w szczególności pomidory, paprykę, truskawki, pasternak, kapustę, por, dynię, a także rośliny strączkowe, kwiaty jadalne, kwiaty miododajne.

Moje przemyślenia i pytania:

Skończyłam pierwszy tom PP i jestem w trakcie drugiego. Poświęcam także czas na obejrzenie wszystkich informacji zawartych w filmach na Youtube.

Mamy szczęście, że mamy sąsiada produkującego siano, w belach i okrągłych belach, sprzyjamy zwarciom.

Mam kilka pytań i byłbym zachwycony otrzymaniem pomocy od różnych użytkowników Internetu...

* O nieuprawianiu ziemi i jej ociepleniu dla gleby gliniastej... Didier wspomina o możliwości usunięcia siana w celu nagrzania ziemi i możliwym przejściu grelinetu w tomie drugim. Czy mogę to zrobić w tej kolejności?:

1) Odłóż siano na kilka dni dobrej pogody, aby ziemia się nagrzała (kilka dni? Kilka tygodni?)
2) Przejście grelinetu wzdłuż i wszerz w celu „napowietrzenia” ziemi
3) Usuń większość chwastów, które nadal występują nawet po okryciu jesiennym
4) Odłóż siano i rozpocznij siew i sadzenie bezpośrednio na tej ziemi


* Jeśli chodzi o kompostowanie powierzchniowe, czy mogę umieszczać odpady kuchenne pod sianem, na powierzchni? A może należy je położyć na sianie?

* Kiedy wiemy, kiedy dodać warstwę siana? Co 6 miesięcy? Albo co sezon?

* Już widzę ślady i galerie norników w i pod osłoną martwych liści i siana... Czy wiesz, czy technika robienia hałasu za pomocą pręta i butelki jest naprawdę skuteczna? A ten zgnieciony czosnek na galeriach? Wolę zacząć ostrzegać przed zainstalowaniem wszystkich moich roślin...

Dziękuję bardzo każdemu, kto poświęci czas na przeczytanie i/lub poradę.

Jesteśmy w procesie zachowania różnorodności biologicznej i agradacji gleby i z ogromną przyjemnością odkryliśmy tę „technikę”, a także treść Didiera i wszystkich propagujących tego typu kulturę.

Nie mogę się doczekać rozmowy z Tobą.

Thibaut
3 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Moindreffor » 24/03/21, 15:49

cześć i witaj
pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że robisz wszystko tak, jak czujesz, tutaj nie ma żadnych zasad

podgrzanie gleby się przydaje, jeśli się spieszysz, inaczej dobrze, że w końcu się ociepli, ja osobiście wolę zasiać w doniczce i przesadzić do doniczki, niż siać w ziemi i mieć cieplejszą glebę

kiedy dodać siano, to wybór, chcesz zachować martwą osłonę na zimę, siano dodajesz jak tylko zauważysz, że chwastów jest za dużo jak na twój gust, jeśli chcesz żywej osłony na zimę, nie dodajesz nic i pozwalasz rośnie zieleń : Mrgreen: w następnym roku odstawisz siano, możesz nawet wyciąć siano, żeby pod koniec lata zasiać roszponkę, szpinak, rzepę, rzodkiewkę...

i ostatnia kwestia, bądź cierpliwy, ale od pierwszego roku widzimy różnicę, ale ponieważ nie masz odniesienia do porównania, cóż, zobaczysz to w drugim roku, więc w tym roku powiedz sobie, że możesz spróbować wszystkiego i obserwuj... i tworzysz swój punkt odniesienia

przede wszystkim życzę ci dobrej zabawy w ogrodzie warzywnym, ach tak, ważna kwestia, nie zapomnij o miejscu odpoczynku w cieniu, aby móc marzyć...
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Rajqawee » 24/03/21, 15:49

LobaLovo pisze:Witam was wszystkich,

Ogród warzywny:

* Na chwilę obecną około 150 m2. Montaż jesienią osłony bez uprawy z warstwą martwych liści (około 15cm) + plandeka tkana w rolce. Niektóre części pokryły się jedynie martwymi liśćmi. Rzeczywiście, odkryłem Potager du Paresseux zaledwie dwa tygodnie temu…

* Dlatego przez dwa tygodnie stopniowo układaj grubą warstwę siana nad martwymi liśćmi.


* Pragnie siać i sadzić wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, w szczególności pomidory, paprykę, truskawki, pasternak, kapustę, por, dynię, a także rośliny strączkowe, kwiaty jadalne, kwiaty miododajne.

Moje przemyślenia i pytania:

* Jeśli chodzi o kompostowanie powierzchniowe, czy mogę umieszczać odpady kuchenne pod sianem, na powierzchni? A może należy je położyć na sianie?

* Kiedy wiemy, kiedy dodać warstwę siana? Co 6 miesięcy? Albo co sezon?


Thibaut

Powitanie!

Kompostowanie powierzchniowe można przeprowadzić w dowolnym miejscu. Nieco szybciej pójdzie pod sianem, w okresach suchych (ponieważ pod sianem dłużej pozostaje mokre, co sprzyja degradacji), w przeciwnym razie niewiele to zmienia. Ma tę zaletę, że "ukrywa" peelingi i inne, jeśli uznasz je za nieestetyczne.

Odnowa pokrycia gruntu będzie zależeć od celów, w szczególności w zakresie zarządzania pokryciem trawą. Zależy to więc od tego, co chcesz robić i jakie chwasty będą rosły w Twoim domu. Zależy to również od klimatu, ponieważ gdy jest zimno i/lub bardzo sucho, rozkład OM znacznie spowalnia.
Zasadniczo dodaj więcej, gdy nie wystarczy, a to, ile wystarczy, zależy od tego, co próbujesz osiągnąć. :)
U mnie było to mniej więcej co 6/8 miesięcy, w niezbyt grubej warstwie, bo na Korsyce (sucho, życie glebowe spowalnia od miesiąca czerwca).
1 x
Avatar de l'utilisateur
LobaLovo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez LobaLovo » 24/03/21, 17:07

Moindreffor napisał:cześć i witaj
pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że robisz wszystko tak, jak czujesz, tutaj nie ma żadnych zasad

podgrzanie gleby się przydaje, jeśli się spieszysz, inaczej dobrze, że w końcu się ociepli, ja osobiście wolę zasiać w doniczce i przesadzić do doniczki, niż siać w ziemi i mieć cieplejszą glebę

kiedy dodać siano, to wybór, chcesz zachować martwą osłonę na zimę, siano dodajesz jak tylko zauważysz, że chwastów jest za dużo jak na twój gust, jeśli chcesz żywej osłony na zimę, nie dodajesz nic i pozwalasz rośnie zieleń : Mrgreen: w następnym roku odstawisz siano, możesz nawet wyciąć siano, żeby pod koniec lata zasiać roszponkę, szpinak, rzepę, rzodkiewkę...

i ostatnia kwestia, bądź cierpliwy, ale od pierwszego roku widzimy różnicę, ale ponieważ nie masz odniesienia do porównania, cóż, zobaczysz to w drugim roku, więc w tym roku powiedz sobie, że możesz spróbować wszystkiego i obserwuj... i tworzysz swój punkt odniesienia

przede wszystkim życzę ci dobrej zabawy w ogrodzie warzywnym, ach tak, ważna kwestia, nie zapomnij o miejscu odpoczynku w cieniu, aby móc marzyć...


Dziękuję bardzo za odpowiedź, Moindreffor!

W swojej osobowości dostrzegam dwie wady: jestem dość niecierpliwy (mimo że jestem grzesznikiem...) i mam tendencję do robienia wszystkiego „idealnie” : Chichot:

Rzeczywiście zdaję sobie sprawę, że przesadzanie do wiadra wiąże się z mniejszym ryzykiem związanym z temperaturą gleby. Łączymy jedno i drugie, siew bezpośredni i przesadzanie, ale będę mieć na uwadze twoją radę.

OK, jeśli chodzi o pieluchę. Po jakim czasie chwasty zamierają, jeśli w marcu posadzisz dobre 20 cm siana? Bardzo podoba mi się pomysł z żywym baldachimem...

I tak, w tym roku będzie to test + test + test! Bez żadnych oczekiwań!

Leżak będzie stał pod dużą i piękną jabłonią, tuż pod drążkiem, jestem leniwym sportowcem : Lol:


Powitanie!

Kompostowanie powierzchniowe można przeprowadzić w dowolnym miejscu. Nieco szybciej pójdzie pod sianem, w okresach suchych (ponieważ pod sianem dłużej pozostaje mokre, co sprzyja degradacji), w przeciwnym razie niewiele to zmienia. Ma tę zaletę, że "ukrywa" peelingi i inne, jeśli uznasz je za nieestetyczne.

Odnowa pokrycia gruntu będzie zależeć od celów, w szczególności w zakresie zarządzania pokryciem trawą. Zależy to więc od tego, co chcesz robić i jakie chwasty będą rosły w Twoim domu. Zależy to również od klimatu, ponieważ gdy jest zimno i/lub bardzo sucho, rozkład OM znacznie spowalnia.
Zasadniczo dodaj więcej, gdy nie wystarczy, a to, ile wystarczy, zależy od tego, co próbujesz osiągnąć. :)
U mnie było to mniej więcej co 6/8 miesięcy, w niezbyt grubej warstwie, bo na Korsyce (sucho, życie glebowe spowalnia od miesiąca czerwca).


Dziękujemy za Twoją opinię Rajqawee!

Masz rację, Madame doceni, że pozostałości nie są widoczne : Chichot:

Idealna pod względem grubości, już widzę sporo chwastów wyrastających przez warstwę martwych liści, które odłożyłem pod koniec października... Więc nie zawaham się dodać więcej!


PS: kilka małych zdjęć projektu

Obraz

Obraz

Obraz
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Moindreffor » 24/03/21, 20:16

ach tak, nieźle, to sprawia, że ​​chcesz, piękny i płaski teren
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Ahmed » 24/03/21, 22:11

LobaLovo, Witamy! :P
Piszesz:
Jestem dość niecierpliwy (choć jestem grzesznikiem...

Wszyscy jesteśmy rybakami... Roll:
Piękna gleba, już dobrze ustrukturyzowana, bogata w materię organiczną i popularna wśród dżdżownic: czego chcieć więcej? : Oops:
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Doris » 25/03/21, 07:31

LobaLovo pisze:* Już widzę ślady i galerie norników w i pod osłoną martwych liści i siana... Czy wiesz, czy technika robienia hałasu za pomocą pręta i butelki jest naprawdę skuteczna? A ten zgnieciony czosnek na galeriach? Wolę zacząć ostrzegać przed zainstalowaniem wszystkich moich roślin...

Witam,
Internet pełen jest cudownych rozwiązań na walkę z nornikami, jednak żadne z nich nie działa. Nornik to niezwykle sprytna bestia, gdyby nie wyrządzała tak wielu szkód, zasługiwałaby na cały nasz podziw. Musimy także zapomnieć o wszystkich rozwiązaniach związanych ze współżyciem z nim, takich jak kultywowanie więcej i dzielenie się, nie jest to możliwe w przypadku niego. Jedynym rozwiązaniem jest uwięzienie. Niektórzy używają pułapek na topkoty, które są dość drogie, ja zawsze używałem pułapek na krety (myślę, że putange, to ich prawdziwa nazwa), można je znaleźć w cenie od trzech do pięciu euro. Norniki niestety nie mogą być częścią naszego systemu różnorodności biologicznej, są to albo one, albo nasz ogród warzywny.
Powodzenia i przede wszystkim dobrej zabawy
1 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez Rajqawee » 25/03/21, 10:17

LobaLovo pisze:
Dziękujemy za Twoją opinię Rajqawee!

Masz rację, Madame doceni, że pozostałości nie są widoczne : Chichot:



Niektórzy ludzie w ogóle się tym nie przejmują – jak Didier – ale dla innych jest to ważne. A jeśli dla Twojej żony jest to ważne, nie wahaj się! To samo tyczy się każdego dziecka.
Ogród, który wydaje nam się ładny (a więc całkowicie osobisty) to ogród, do którego chętniej przychodzimy. To także miejsce, w którym czujesz się dobrze i gdzie mniej masz ochotę na pracę, niż na dobrą zabawę.
W ogrodzie są też ogrodnicy, nie zapominaj o nich :)
1 x
Avatar de l'utilisateur
LobaLovo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez LobaLovo » 25/03/21, 12:38

Moindreffor napisał:ach tak, nieźle, to sprawia, że ​​chcesz, piękny i płaski teren


DZIĘKI! Kupiliśmy dom, nie wiedząc tak naprawdę, jaki jest grunt, zobaczymy, co się stanie...

Piękna gleba, już dobrze ustrukturyzowana, bogata w materię organiczną i popularna wśród dżdżownic: czego chcieć więcej? : Oops:


Dziękuję za komentarz Ahmedzie. Nie wiem, czy jest dobrze skonstruowany, w każdym razie jest bardzo kompaktowy : Chichot:

Ale muszę przyznać, że jesteśmy raczej pozytywnie nastawieni i zachwyceni jego potencjałem...

Niektórzy używają pułapek na topkoty, które są dość drogie, ja zawsze używałem pułapek na krety (myślę, że putange, to ich prawdziwa nazwa), można je znaleźć w cenie od trzech do pięciu euro.


Dziękuję Doris za radę, idę ją poszukać!

Ogród, który wydaje nam się ładny (a więc całkowicie osobisty) to ogród, do którego chętniej przychodzimy. To także miejsce, w którym czujesz się dobrze i gdzie mniej masz ochotę na pracę, niż na dobrą zabawę.
W ogrodzie są też ogrodnicy, nie zapominaj o nich :)


Kompletnie się zgadzam! Praktykując medytację, znajduję tam dużo dobrego samopoczucia, szczególnie w ostatnich dniach z pewnym odpuszczeniem chęci „robienia sobie zbyt dobrze”…

A wiosna nadchodzi, więc uśmiechasz się jeszcze bardziej!
0 x
Avatar de l'utilisateur
LobaLovo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Pierwszy ogródek warzywny i pierwszy Potager du Paresseux w Allier




przez LobaLovo » 29/03/21, 08:33

Kontynuujemy dosypywanie siana i zadawanie sobie pytań...

Przetestuj na części ogrodu warzywnego, przesuwając grelinettę wzdłuż, a następnie układając warstwę siana o grubości około 20 cm. Tę część od początku listopada przykrywała warstwa martwych liści, drobnych gałęzi i tkana plandeka. Usunąłem wszystko i zastąpiłem jedynie sianem.

ObrazObraz

Mam inne paski pokryte martwymi liśćmi, myślisz, że mogę „po prostu” dodać słomę na wierzch, czy lepiej byłoby zastąpić warstwę martwych liści sianem? (dylemat pomiędzy niełamaniem mychoris, a dodaniem do gleby bardziej odżywczego pierwiastka...)

Zdaję sobie też sprawę, że pod plandeką znajdują się w trawie „galerie”, widoczne, ale nie wchodzące w ziemię. Wczoraj odkryłem kolonię myszy polnych w kupie drewna niedaleko ogródka warzywnego, czy będą mi przeszkadzać?...

Obraz
Obraz


Sadzenie kilku truskawek, pierwsze nasadzenia w warzywniku leniwca!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 191