Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 28/01/22, 09:48

pi-r napisał:
... mała informacja zwrotna potwierdzająca to, co Didier powiedział w swoich filmach,



Tym lepiej, jeśli nie będę opowiadał za dużo bzdur. Inni zajmują się tym kompleksowo.

Mam nadzieję, że uda mi się choć trochę przełamać z góry przyjęte przekonania! [Ale hej, w rezultacie niektórzy uważają, że jestem prowokacyjny lub… protekcjonalny!]
1 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 28/01/22, 10:44

pi-r napisał:ale nie miałbym wczesnej fasoli… nic wielkiego, jak mówi także Didier: w ogrodnictwie trzeba być trochę zabawnym!

Ja też nie, bo jesienią nie siałam. Nie ze strachu przed zimnem, wiem, że jest mega ciężko, ale w odpowiednim momencie lało jak sikająca krowa i po tym długim okresie ponurej pogody kazałem sobie poczekać na styczeń/luty. I pogoda pokazała, że ​​miałem rację: biorąc pod uwagę, że styczeń jest dość zimny, nie zyskałbym nic pod względem wczesności, więc po co tworzyć węzeł w mózgu?
1 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 28/01/22, 11:10

pi-r napisał:tylko mała informacja zwrotna, która potwierdza to, co Didier mówi w swoich filmach i co pisze o przeziębieniu:

1- Udało mi się (na razie) 6 stycznia wysiać Rouge de Grenoble i Golden Spring.Gęste sadzonki, w wiadrach, ustawione na betonowych stopniach, pod południową ścianą domu. są obecnie na etapie kotiledonarnym. znosiły dobre mrozy (-5) bez pb tylko ze starą jutową torbą na noc.
2- moje 2 sadzonki fasoli jesiennej również ucierpiały z powodu tego zimna. „najstarsze”, które miały od 20 do 40 cm wysokości, były pomarszczone, a części łodygi „spalone” przez zimno. „najmłodsi”, którzy zrobili ich tuzin, mają się bardzo dobrze… kiedy kosy nie przychodzą ich wkurzyć…! co do najstarszych roślin obserwuję odradzanie się z podnóża rośliny jak co kiedy natura chce....
ale nie miałbym wczesnej fasoli… nic wielkiego, jak mówi także Didier: w ogrodnictwie trzeba być trochę zabawnym!


Dzisiaj 4 godziny jazdy: ostatni film w programie

Fasolę gotowano już jakiś czas: ok w podgrzewanej i ko w dużej skrzyni na górze na dole, ale te rzeczy są niezniszczalne i można zacząć od dowolnego miejsca.
1 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 28/01/22, 13:00

Doris napisała:
pi-r napisał:ale nie miałbym wczesnej fasoli… nic wielkiego, jak mówi także Didier: w ogrodnictwie trzeba być trochę zabawnym!

Ja też nie, bo jesienią nie siałam. Nie ze strachu przed zimnem, wiem, że jest mega ciężko, ale w odpowiednim momencie lało jak sikająca krowa i po tym długim okresie ponurej pogody kazałem sobie poczekać na styczeń/luty. I pogoda pokazała, że ​​miałem rację: biorąc pod uwagę, że styczeń jest dość zimny, nie zyskałbym nic pod względem wczesności, więc po co tworzyć węzeł w mózgu?

musimy również pamiętać, że długość dnia jest czynnikiem ograniczającym
więc pomiń niektóre daty, w zależności od regionu, nie ma sensu siać, bo bez światła nie będziemy mieli dobrego rozwoju niezależnie od temperatury
od połowy lutego w domu dzień trwa dłużej niż 10 godzin, więc wysiew trochę wcześniej nie jest zły, ze względu na światło i tak, trzeba zwracać uwagę na temperaturę
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 28/01/22, 13:20

Moindreffor napisał:musimy również pamiętać, że długość dnia jest czynnikiem ograniczającym
więc pomiń niektóre daty, w zależności od regionu, nie ma sensu siać, bo bez światła nie będziemy mieli dobrego rozwoju niezależnie od temperatury

Głównie dlatego nie zrobiłam fasoli pod koniec jesieni. Jednocześnie mieliśmy okres bardzo złej pogody z bardzo zachmurzonym niebem, nawet przy stosunkowo łagodnych temperaturach, nie mogliśmy liczyć na zbyt wiele. Z drugiej strony teraz jest bardzo piękne światło w połączeniu z coraz dłuższymi dniami i pomimo bardzo niskich temperatur w nocy wszystko rośnie i kiełkuje.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 28/01/22, 13:57

Doris napisała:
Moindreffor napisał:musimy również pamiętać, że długość dnia jest czynnikiem ograniczającym
więc pomiń niektóre daty, w zależności od regionu, nie ma sensu siać, bo bez światła nie będziemy mieli dobrego rozwoju niezależnie od temperatury

Głównie dlatego nie zrobiłam fasoli pod koniec jesieni. Jednocześnie mieliśmy okres bardzo złej pogody z bardzo zachmurzonym niebem, nawet przy stosunkowo łagodnych temperaturach, nie mogliśmy liczyć na zbyt wiele. Z drugiej strony teraz jest bardzo piękne światło w połączeniu z coraz dłuższymi dniami i pomimo bardzo niskich temperatur w nocy wszystko rośnie i kiełkuje.

Czytam Palmę i w przypadku niektórych warzyw jest tam napisane, że muszą rosnąć szybko i stale, dlatego też dla mnie, nawet jeśli powróci światło, będę miał kolejne 3 tygodnie na powrót powyżej 10 godzin. Zbyt niskie temperatury będą hamulcem, chroniąc, idzie lepiej, ale czekanie 15 dni byłoby bardziej opłacalne
nie ma sensu biegać, trzeba zacząć w odpowiednim czasie, nawet jeśli w obliczu zmian klimatycznych możemy się zdziwić, że nie mamy łagodnych dwóch tygodni, jeszcze na to nie liczę
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 28/01/22, 14:52

Moindreffor napisał:nie ma sensu biegać, trzeba zacząć w odpowiednim czasie, nawet jeśli w obliczu zmian klimatycznych możemy się zdziwić, że nie mamy łagodnych dwóch tygodni, jeszcze na to nie liczę

Zgadzam się. Tutaj, w Landes, pomimo obecnie bardzo zimnych nocy (co oznacza, że ​​są bardzo zimne w mojej okolicy), w ciągu dnia, w słońcu, mam bardzo dobre temperatury, a zatem wiele warzyw dobrze rośnie. I nie stawiam też na zmiany klimatyczne, bo rzeczywiście możemy sprawić niespodzianki, ale w obie strony.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 28/01/22, 15:31

Moindreffor napisał:
Doris napisała:
pi-r napisał:ale nie miałbym wczesnej fasoli… nic wielkiego, jak mówi także Didier: w ogrodnictwie trzeba być trochę zabawnym!

Ja też nie, bo jesienią nie siałam. Nie ze strachu przed zimnem, wiem, że jest mega ciężko, ale w odpowiednim momencie lało jak sikająca krowa i po tym długim okresie ponurej pogody kazałem sobie poczekać na styczeń/luty. I pogoda pokazała, że ​​miałem rację: biorąc pod uwagę, że styczeń jest dość zimny, nie zyskałbym nic pod względem wczesności, więc po co tworzyć węzeł w mózgu?

musimy również pamiętać, że długość dnia jest czynnikiem ograniczającym
więc pomiń niektóre daty, w zależności od regionu, nie ma sensu siać, bo bez światła nie będziemy mieli dobrego rozwoju niezależnie od temperatury
od połowy lutego w domu dzień trwa dłużej niż 10 godzin, więc wysiew trochę wcześniej nie jest zły, ze względu na światło i tak, trzeba zwracać uwagę na temperaturę


Powinniśmy zapytać Didiera: jaka jest różnica we wkładzie we wzrost pomiędzy dniem słonecznym a pochmurnym...
Przyznaję, że nie wiem
Rozumując jako człowiek, powiedziałbym, że słoneczny dzień jest lepszy, ale to dla mojej osobistej opalenizny : Mrgreen:
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 28/01/22, 17:22

Adrien (ex-nico239) napisał:
Moindreffor napisał:
Doris napisała:Ja też nie, bo jesienią nie siałam. Nie ze strachu przed zimnem, wiem, że jest mega ciężko, ale w odpowiednim momencie lało jak sikająca krowa i po tym długim okresie ponurej pogody kazałem sobie poczekać na styczeń/luty. I pogoda pokazała, że ​​miałem rację: biorąc pod uwagę, że styczeń jest dość zimny, nie zyskałbym nic pod względem wczesności, więc po co tworzyć węzeł w mózgu?

musimy również pamiętać, że długość dnia jest czynnikiem ograniczającym
więc pomiń niektóre daty, w zależności od regionu, nie ma sensu siać, bo bez światła nie będziemy mieli dobrego rozwoju niezależnie od temperatury
od połowy lutego w domu dzień trwa dłużej niż 10 godzin, więc wysiew trochę wcześniej nie jest zły, ze względu na światło i tak, trzeba zwracać uwagę na temperaturę


Powinniśmy zapytać Didiera: jaka jest różnica we wkładzie we wzrost pomiędzy dniem słonecznym a pochmurnym...
Przyznaję, że nie wiem
Rozumując jako człowiek, powiedziałbym, że słoneczny dzień jest lepszy, ale to dla mojej osobistej opalenizny : Mrgreen:

przeczytaj ponownie rozdział o długości dnia i jasności w Colmann, podaje on także kalendarze siewu, które to uwzględniają
pomiędzy Colmann i Palme, jesteśmy dobrze przygotowani do uprawy w zimie
zestawiając oba, zdajesz sobie sprawę, że jest czas, kiedy w ogrodzie warzywnym nie ma nic do roboty poza zbiorami, Colmann zwraca się bardziej do profesjonalistów, dlatego jest bardzo precyzyjny w swoich kalendarzach
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 29/01/22, 17:57

Moindreffor napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:
Powinniśmy zapytać Didiera: jaka jest różnica we wkładzie we wzrost pomiędzy dniem słonecznym a pochmurnym...
Przyznaję, że nie wiem
Rozumując jako człowiek, powiedziałbym, że słoneczny dzień jest lepszy, ale to dla mojej osobistej opalenizny : Mrgreen:

przeczytaj ponownie rozdział o długości dnia i jasności w Colmann, podaje on także kalendarze siewu, które to uwzględniają
pomiędzy Colmann i Palme, jesteśmy dobrze przygotowani do uprawy w zimie
zestawiając oba, zdajesz sobie sprawę, że jest czas, kiedy w ogrodzie warzywnym nie ma nic do roboty poza zbiorami, Colmann zwraca się bardziej do profesjonalistów, dlatego jest bardzo precyzyjny w swoich kalendarzach


W tym przypadku pytanie nie dotyczy czasu trwania, ale rodzaju pogody: słoneczna lub pochmurna oraz poziomu wpływu, jaki może to mieć na wzrost

Coleman bazuje na godzinie 10:XNUMX od początku lutego
W styczniu dni wydłużają się już o godzinę
Nawet jeśli chłód poranka spowodował, że część zginęła, zanim otworzyliśmy przynajmniej taparele, warto było spróbować.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 181