Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
jft78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 41
Rejestracja: 16/04/19, 21:10
Lokalizacja: Yvelines
x 6

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez jft78 » 16/08/20, 10:19

Did67 napisał:Nowy film online, który przedstawia podstawy teoretyczne na temat wody w ziemi i podsumowuje „globalne ocieplenie”.


Oglądałem Twój ostatni film zawsze z zainteresowaniem i mam kilka pytań:
1/ Co przynosi Ci Twoja osobista stacja pogodowa w porównaniu z danymi z lokalnej stacji MF? (poza „chwilową” stroną pomiarów)
2/ czy rosa, gdy jest obfita, wytwarza mierzalną wysokość wody?
3/ czy możemy wziąć pod uwagę, że w naszych regionach o klimacie umiarkowanym rezerwa gleby pod koniec zimy jest zawsze pełna? czy też jest to znowu "bardziej skomplikowane" i trzeba brać pod uwagę rodzaj gleby i ewentualne braki z poprzednich lat?
Dziękuję
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 16/08/20, 10:59

Julienmos napisał:
Did67 napisał:[
Próbuję !!! Ale moje kretoszczury zjadają lepiej niż ja, hodowca cykorii: mięsiste korzenie idealnie im odpowiadają!

o kretoszczurach, nie tylko zapełniają się, jeśli zrobisz dziurę, ale same robią dziury w ziemi (aby wyjść w nocy?)
Mam kilka na trawie i jedną tuż u podstawy papryki, która całkowicie się zapadła.
Umieściłem w dziurze pułapkę na kota i nie trwało to długo, przy drugiej próbie złapał się w nią duży kretoszczur!

Dręczą mnie norniki, nie jedzą warzyw, robią tunele i nagle korzenie lądują w pustce, a stopy więdną, kopię ziemię, aby zmiażdżyć galerię i podlewam, aby stopy zregenerowały się, kiedy nie jest za późno
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 16/08/20, 11:09

Uwielbiam widzieć, że prowokuje do refleksji, bardzo istotnych pytań - jak jakieś celne uwagi (wskazujące, które wskazują na jakieś "trzepotanie", nieścisłości, przybliżenia w moich improwizacjach - o ile nienawidzę głupich komentarzy, o tyle jak cenię te inteligentne podniecenia ) .

1) Stacja osobista: jeśli w przypadku średnich danych oficjalna stacja załatwi sprawę, bo i tak nie miałbym na swoim średnich „z ponad 30 lat”, niezbędnych do kalibracji instalacji (nie jestem zamierzam to zrobić w oparciu o kaprysy pogody w ciągu ostatnich 3 lat). Natomiast moja stacja rejestruje, a zwłaszcza archiwizuje na moim komputerze, dane mojego ogródka warzywnego. A tam wczoraj był prawdziwy potop w... 6 czy 7 km dalej, a w domu nic. Gdybym to miał, moje rezerwy byłyby pełne aż do września!!! Czasami ciekawie jest wiedzieć, że tak mocno padało, kiedy rano, gdy wstajesz, widzisz, że jest mokro... Albo jak bardzo spadło, gdy jest biało...
Czasami więc, aby wyjaśnić to czy tamto w filmie lub artykule „wyspecjalizowanym” odwiedzającym, mogę wykorzystać te dane...
A potem, tak, to był mały kaprys. Bo wiadro podaje też wysokość wody!
2) Tak, rosa oczywiście gra; Chociaż nigdy tego nie mierzyłem. Rośliny pochłaniają tę wodę, co może uratować życie. Ponieważ nic nigdy nie jest dobre, nic nie jest nigdy całkowicie złe. Może wywołać choroby i uratować warzywa! Więc tak, to skomplikowane! Ale ja nie mam numerów!
3) Tak, co do zasady, z wyjątkiem bardzo wyjątkowych wyjątków (susza zimowa), jeśli zaczniemy od tego, że powyżej 3 m mamy RU maksymalnie 600 mm, to deszcze jesienne, zimowe i wiosenne powinny zostać uzupełnione ( wiedząc, że na koniec poprzedniego sezonu nie było zera).
Z drugiej strony problem czasami staje się trudny dla warstw, ponieważ zasila je przepełnienie RU. Jeśli 3 m zatrzyma prawie wszystko, co spadnie, warstwy nie będą się wystarczająco regenerować. Na szczęście, jak ostatnio pisano, woluminy, o których mowa, są ogromne, na skalę obrusów...
1 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 16/08/20, 11:30

Did67 napisał:Uwielbiam widzieć, że prowokuje do refleksji, bardzo istotnych pytań - jak jakieś celne uwagi (wskazujące, które wskazują na jakieś "trzepotanie", nieścisłości, przybliżenia w moich improwizacjach - o ile nienawidzę głupich komentarzy, o tyle jak cenię te inteligentne podniecenia ) .

1) Stacja osobista: jeśli w przypadku średnich danych oficjalna stacja załatwi sprawę, bo i tak nie miałbym na swoim średnich „z ponad 30 lat”, niezbędnych do kalibracji instalacji (nie jestem zamierzam to zrobić w oparciu o kaprysy pogody w ciągu ostatnich 3 lat). Natomiast moja stacja rejestruje, a zwłaszcza archiwizuje na moim komputerze, dane mojego ogródka warzywnego. A tam wczoraj był prawdziwy potop w... 6 czy 7 km dalej, a w domu nic. Gdybym to miał, moje rezerwy byłyby pełne aż do września!!! Czasami ciekawie jest wiedzieć, że tak mocno padało, kiedy rano, gdy wstajesz, widzisz, że jest mokro... Albo jak bardzo spadło, gdy jest biało...
Czasami więc, aby wyjaśnić to czy tamto w filmie lub artykule „wyspecjalizowanym” odwiedzającym, mogę wykorzystać te dane...
A potem, tak, to był mały kaprys. Bo wiadro podaje też wysokość wody!
2) Tak, rosa oczywiście gra; Chociaż nigdy tego nie mierzyłem. Rośliny pochłaniają tę wodę, co może uratować życie. Ponieważ nic nigdy nie jest dobre, nic nie jest nigdy całkowicie złe. Może wywołać choroby i uratować warzywa! Więc tak, to skomplikowane! Ale ja nie mam numerów!
3) Tak, co do zasady, z wyjątkiem bardzo wyjątkowych wyjątków (susza zimowa), jeśli zaczniemy od tego, że powyżej 3 m mamy RU maksymalnie 600 mm, to deszcze jesienne, zimowe i wiosenne powinny zostać uzupełnione ( wiedząc, że na koniec poprzedniego sezonu nie było zera).
Z drugiej strony problem czasami staje się trudny dla warstw, ponieważ zasila je przepełnienie RU. Jeśli 3 m zatrzyma prawie wszystko, co spadnie, warstwy nie będą się wystarczająco regenerować. Na szczęście, jak ostatnio pisano, woluminy, o których mowa, są ogromne, na skalę obrusów...

1) bez liczb, mówimy w próżni, więc dla Was stacja pogodowa obowiązkowa, dla Was, którzy nie lubią opowiadać o sałatkach, dla innych wystarczy mokry palec, żeby wskazać kierunek wiatru, i „no cóż” mokro padał deszcz” i nie podlewam, gdy poziom wody jest na 1 m lub gdy regularnie pada deszcz
2) rola rosy Myślę, że musielibyśmy postawić piekielną krowę protokolarną w miejscu, aby dostrzec choćby niewielką część jej roli, konkretnie, empirycznie możemy zobaczyć, że istnieje ma dobro i zło, myślę, że powinniśmy raczej walczyć, choćby o pleśń i nie liczyć na to do końca
3) problem z pomiarem wysokości zwierciadła wody polega na tym, że można to zrobić tylko na poziomie odwiertów, a zwierciadło wody wokół odwiertu można opróżnić bez wyczerpania zwierciadła wody jako całości, wówczas trzeba wziąć pod uwagę weź pod uwagę jakość zwierciadła wody, dla mnie to wapień, można powiedzieć ładny, ale tak i nie, bo to wapień spękany, a więc zwierciadło, które szybko się zapełnia, ale też szybko opróżnia się w drogach wodnych, więc bądź ostrożny, kiedy rozmawiamy o braku wody... Myślę, że powinniśmy bardziej zadbać o opady niż o zwierciadło wody, jeśli nie chcemy czerpać z sieci
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 16/08/20, 11:50

Dla absolutnych fanów danych pogodowych właśnie znalazłem stację, która oblicza dla Ciebie ETP! No cóż, to ponad 1 dolarów...

https://www.meteo-shopping.fr/Station-m ... rbEALw_wcB

Tam dzień po dniu wiesz, co trafia do gleby i co z niej wychodzi (kiedy już roślinność się ustabilizuje). I wiesz kiedy działać...
1 x
jft78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 41
Rejestracja: 16/04/19, 21:10
Lokalizacja: Yvelines
x 6

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez jft78 » 16/08/20, 12:12

Did67 napisał:Dla absolutnych fanów danych pogodowych właśnie znalazłem stację, która oblicza dla Ciebie ETP! No cóż, to ponad 1 dolarów...

https://www.meteo-shopping.fr/Station-m ... rbEALw_wcB

Tam dzień po dniu wiesz, co trafia do gleby i co z niej wychodzi (kiedy już roślinność się ustabilizuje). I wiesz kiedy działać...

Tak, widziałem już tę stację (efektywną... ale drogą Roll: ). na razie jestem tylko przy basenie żeby zmierzyć "w przybliżeniu" co pasuje. Od wczoraj rano około 20mm. W końcu pada! co za radość! :D Gott sei Dank, jak mówią za Renem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 16/08/20, 12:29

Wcale nie zapowiedziane, zupełnie nieoczekiwane, a przede wszystkim nieoczekiwane: zeszłej nocy w moim domu spadło 15 mm deszczu. Pierwszy dobry deszcz od trzech miesięcy. Poza tym przez cały tydzień dobre temperatury bez nadmiernych upałów, będzie dobrze, podlewanie nie ruszy przynajmniej do środy.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
jft78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 41
Rejestracja: 16/04/19, 21:10
Lokalizacja: Yvelines
x 6

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez jft78 » 16/08/20, 16:27

Moindreffor napisał:
2) rola rosy Myślę, że musielibyśmy postawić piekielną krowę protokolarną w miejscu, aby dostrzec choćby niewielką część jej roli, konkretnie, empirycznie możemy zobaczyć, że istnieje ma dobro i zło, myślę, że powinniśmy raczej walczyć, choćby o pleśń i nie liczyć na to do końca

„raczej walczyć z”: nie jestem pewien.
Rzeczywiście jest pleśń. Wciąż się zastanawiam, czy to nie on zdał mi PdT w tym roku. I mam wspomnienia pomidorów całkowicie spalonych przez pleśń, ale bardziej z powodu deszczu niż rosy.
Ale hej, kiedy poszedłem wiosną do warzywnika i poczułem, że gleba pokrywa się bardzo wilgotno (mimo że nie spadła ani kropla deszczu), wciąż mówiłem sobie, że skorzystały na tym rośliny i organizmy glebowe też.
A ponieważ latem deszcze stają się rzadkie, rosa wydaje mi się pożądanym źródłem wody (nawet jeśli jest „niemierzalna”).
Osobiście raczej przeklinam wiatr, który bardzo wysusza (za bardzo). Poza tym musiałbym zerknąć na lokalne dane pogodowe, bo mam wrażenie, że jest dużo więcej wiatru niż wcześniej. (Ale może to tylko wrażenie.)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 16/08/20, 16:58

jft78 napisał:Ale hej, kiedy poszedłem wiosną do warzywnika i poczułem, że gleba pokrywa się bardzo wilgotno (mimo że nie spadła ani kropla deszczu), wciąż mówiłem sobie, że skorzystały na tym rośliny i organizmy glebowe też.
A ponieważ latem deszcze stają się rzadkie, rosa wydaje mi się pożądanym źródłem wody (nawet jeśli jest „niemierzalna”).


W tej chwili myślę o tym samym, bo na wiosnę mieliśmy już długi okres suszy, ale mimo to prawie nie podlewałem, bo różu było dużo. Rzeczywiście są choroby, ale jako że rośliny były jeszcze młodsze, bardzo dobrze się opierały. Często też wiał wiatr, który bardzo wcześnie rano wysuszał wszystko. Nie powiem, że rosa jest pozytywna lub negatywna, ale w moim kontekście jest to często jedyne naturalne źródło wilgoci.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Nico37
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 30
Rejestracja: 02/08/20, 17:35
x 7

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Nico37 » 16/08/20, 20:39

Did67 napisał:Mocz zawiera produkty przemiany materii naszego metabolizmu białek. To jest „naturalny mechanizm oczyszczania” naszego organizmu.

Węgiel jest uwalniany w postaci CO².

Oraz azot w postaci mocznika zawarty w naszym moczu.

Z drugiej strony stosowanie w zimie nie wydaje mi się istotne, z ryzykiem, że jeśli temperatura gruntu trochę się ociepli i rośliny nie ukorzenią się, nastąpi nitryfikacja. A więc przemiana (bardzo szybka) mocznika w jony amonowe, a następnie w jony azotanowe (jest to praca specyficznych bakterii glebowych).

Więc tak, mocz przynosi azot.

Niestety także sód, który nie jest pierwiastkiem dodatnim w glebie! Destabilizuje kompleks glina-próchnica. Tylko po to, żeby nie ubóstwiać moczu. Nic cudownego. Jak wszystko ma wady! Na szczęście sód jest wypłukiwany z ziemi w klimatach o wystarczających opadach deszczu. Uważaj w szklarniach, gdzie to wypłukiwanie często nie ma miejsca, ponieważ nigdy nie podlewasz „za dużo”. Możemy wtedy mieć wzrost sil (chlorku sodu). I jak każda słona miska, to śmierć.

Ze swojej strony nie męczy mnie rozcieńczanie. Obserwowałem krowy lub osły, zauważyłem, że sikają tam, gdzie są. Bez rozcieńczania. Ale generalnie nie dwa razy w tych samych miejscach. I od bardzo młodego wieku zauważyłem, że trawa jest bardziej zielona, ​​coś w rodzaju bardziej zielonych „kółek”, w których zwierzę sikało.

Dlatego myślę, że ten człowiek niepotrzebnie zaśmieca sobie umysł...


1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 101