Wydajność indeksowane rury i plany (oblodzenia w zimie!)

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Alphonse
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 14/04/10, 20:54

Wydajność indeksowane rury i plany (oblodzenia w zimie!)




przez Alphonse » 10/01/11, 14:47

Witam,

Wszystkim świadomym ekologów, którzy decydują się na montaż lub zamontowali panele fotowoltaiczne, radzę zapoznać się z tym artykułem dotyczącym rzekomo lepszych parametrów paneli rurowych (zwanych też heatpipe):

http://www.solaire-panneau-thermique.co ... plans.html

Jak widać, głównym problemem tych paneli, które zimą mają się lepiej spisywać, jest mróz. Zainstalowałem panele rurowe i potwierdzam ten problem.

Wyjaśnienie oblodzenia panelu rurowego w pdf: https://www.econologie.info/share/partag ... e33LV0.pdf
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 10/01/11, 15:08

W końcu rozumiem, gdzie poszedł środek do odladzania, którego brakowało w samolotach w Roissy, powodując wielki bałagan!
Służył do rozmrażania wysokowydajnych lamp solarnych!!!!

Rozwiązaniem mogłoby być posiadanie bardziej podstawowych termicznych paneli słonecznych, które wysyłają powietrze o kilku stopniach do rur w celu odszraniania ????????
0 x
Antoni
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 30/03/11, 15:00




przez Antoni » 30/05/11, 11:57

Dziękuję za ten dokument! Pomyślałbym o wszystkim oprócz tego, że rurki się zatykają… Pomyślałbym, że jest szkło ochronne, aby tego uniknąć….
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 30/05/11, 12:52

Ciekawa dyskusja, nie widziałem tego tematu!

Dołączyłem plik .pdf do pierwszej wiadomości.

Czytaj także: https://www.econologie.com/forums/choisir-de ... t4998.html
0 x
Alphonse
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 14/04/10, 20:54




przez Alphonse » 04/06/11, 00:04

Dziękuję za zainteresowanie. Najgorsze jest to, że państwo (w Szwajcarii) dopłaca do paneli, które zimą mają być wydajniejsze, aw praktyce są mniej wydajne.
Zobacz też ten tekst z "pięknym" pubem i zdjęciem "moich" hitów:

https://www.econologie.info/share/partag ... Iy0ZQf.pdf

Akta dotacji z kantonu Genewa:
https://www.econologie.info/share/partag ... lkYois.pdf

Powinienem był sam wykonać tę instalację, nie mówię ci, jakie miałem z tym niepowodzenia ....
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 04/06/11, 06:49

Radzę im przeczytać ten artykuł dotyczący rzekomo lepszych parametrów paneli tubowych (tzw rura cieplna):

Hola, nie mieszaj wszystkiego, czujniki podciśnienia w tym przypadku nie są rurkami cieplnymi!
Co do sprzężenia zwrotnego o mrozie tych czujników to potwierdzam mrozi ale hej mi to nie przeszkadza biorąc pod uwagę słabą wydajność zimą.(małe słonko)
To powiedziawszy, oto kolejna opinia na temat płaskich kolektorów, które opróżniają się po osiągnięciu temperatury kotła.
(To znajomy ma ten system od 3 lat)
Ten system nie wykorzystuje płynu niezamarzającego, ponieważ instalacja powinna całkowicie opróżnić się po zatrzymaniu.
Cóż, w rzeczywistości nadal są miejsca z wodą, a zimą czujniki trzaskają.
Może instalator coś źle zrobił...
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
Alphonse
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 14/04/10, 20:54




przez Alphonse » 04/06/11, 23:02

Potwierdź, że czujniki zamarzają.
Reklamy wszystkich tych czujników podkreślają fakt, że są one bardziej skuteczne w bardzo zimne dni, co jest niepoprawne, biorąc pod uwagę problem z mrozem. W badaniach zimy 2004-2005! "złe" kolektory płaskie osiągnęły temperaturę 50°C. Dzięki temu nawet zimą można ogrzewać za pomocą tych kolektorów słonecznych.
Wyciąg z badania:
Na zewnątrz zauważamy, że pole kolektorów z lampami próżniowymi produkuje tylko przez bardzo krótki okres, umiejscowiony raczej pod koniec popołudnia, kiedy zachodzi Słońce.
Dla porównania, kolektory płaskie produkują przez całą dobę i umożliwiają dostarczenie energii na poziomie wystarczającym do podniesienia temperatury wsadu do 50°C.
I konkluzja:
Jednak próżniowe kolektory rurowe nie osiągają oczekiwanego dodatkowego poziomu wydajności.

A także anegdota:
Mam kolegę mieszkającego w Niemczech, który miał zainstalowane panele z rurami cieplnymi. Potwierdził mi, że po 5 latach wydajność kolektorów typu heatpipe była znacznie niższa niż kolektorów jego sąsiada, który wybrał płaskie panele, które były znacznie tańsze (mógł regularnie porównywać z sąsiadem).
Może straciły próżnię i teraz szybciej się rozmrażają, gdy zimą jest ładne błękitne niebo...
0 x
Antoni
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 30/03/11, 15:00




przez Antoni » 06/06/11, 15:29

Jeśli dobrze rozumiem, wszystkie czujniki zatrzymują się przy pewnych pomiarach (czujniki płaskie trochę mniej niż inne), tylko zastanawiam się nad kątem! Na przykład, jeśli mamy do czynienia z dużym kątem nachylenia kolektora (mianowicie 60% lub więcej), możemy pomyśleć, że śnieg będzie się łatwiej przesuwał po kolektorze płaskim. Czy zjawisko mrozu lub śniegu będzie nadal obecne? Jeśli tak, to czy nadal będzie tak samo ważny, czy trochę mniej?
0 x
Alphonse
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 14/04/10, 20:54




przez Alphonse » 07/06/11, 21:44

Witam,
Problem mrozu nie zostaje rozwiązany, gdy kolektory rurowe są ustawione prawie pionowo i na południe, jak to zaobserwowałem w domu. Tak jak to opisuję, gdy konieczne jest zeskrobanie przedniej szyby samochodu, konieczne byłoby zeskrobanie paneli. Izolacyjność termiczna paneli jest zbyt skuteczna, a gdy promienie słoneczne są praktycznie prostopadłe do paneli, panele nie nagrzewają się, a szron nie znika.
Zaletą „złych” płaskich paneli jest to, że część energii cieplnej jest rozpraszana w szkle, co powoduje znikanie szronu. Tak skutecznie, przy dobrym nachyleniu lub prostopadle na elewacji i skierowaniu na południe, problem śniegu i mrozu jest mniej istotny. Jeśli panele są z przodu, nadal konieczne jest zapewnienie panelu na dachu na lato.
Oczywiście przy pochmurnej pogodzie żaden z 2 rodzajów paneli nie nagrzewa się zimą, wbrew twierdzeniom niektórych sprzedawców. Jeśli latem, a być może wiosną i jesienią jest to możliwe, to absolutnie nietrafione jest w okresie od połowy listopada do połowy lutego. Zimą przy bezchmurnej pogodzie można uzyskać od 300 do 400 W na m2. Jeśli są chmury, liczba ta jest drastycznie niższa. Z mgłą też nie ma ogrzewania.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 117