Rozpoczęcie pracy z kotłem Okofen i instalacją

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
David74
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 14/12/23, 08:54

Rozpoczęcie pracy z kotłem Okofen i instalacją




przez David74 » 14/12/23, 11:02

Bonjour à tous,
Nie znalazłem tego poprzez badania, więc korzystam z okazji, aby się przedstawić: kupiłem w 2021 roku domek wybudowany w 2014 roku w Haute Savoie na wysokości 900 m, z bardzo dobrą izolacją termiczną i bezwładnością. Kocioł Okofen Pellematic 12-32kW z regulacją Pelletronic Touch2, automatycznym odsysaniem pelletu w silosie 6m3. Wszystko ogrzewa dom o powierzchni 200 m2 z 2 poziomami ogrzewania podłogowego, trzecim poziomem grzejników i zbiornikiem ciepłej wody o pojemności 3 litrów. Od mojego przyjazdu wszystko wydaje się działać całkiem poprawnie, zużycie +/- 200 tony rocznie.

Moje pytania, dziękuję bardzo, jeśli znasz odpowiedzi:
>> Pierwotny instalator (2014) zakończył swoją działalność, muszę znaleźć następcę do konserwacji. Wydaje mi się, że istnieje kod do wprowadzenia ustawień technika w przycisku kłódki w menu. Nie mogę znaleźć tego kodu w moich dokumentach. Czy wiesz, czy przyszły technik będzie miał do niego dostęp lub będzie mógł go zresetować?
>> Znalazłem niedaleko siebie renomowanego inżyniera ds. ogrzewania, który pracował dla firmy Okofen przez 15 lat przed założeniem własnej firmy, ale uważam, że jest drogi: 350 euro za roczną konserwację/przeglądy/czyszczenie komina, co o tym sądzicie? Czy naprawdę jest to konieczne co roku? Kocioł zleciłem na początku 2023 roku, nie było to robione od kilku lat i nie było w nim zbyt dużo popiołu.
>> Poprzedni właściciel grzebał przy ustawieniach krzywej grzewczej, aż w końcu poziomy ogrzewania podłogowego były na nachyleniu 3 i stopie krzywej na poziomie 23 (temperatura graniczna zew. 18, temperatura graniczna zew. obniżona 10). W Waszych dyskusjach nigdy nie spotkałem się z tak wysokim nachyleniem, szokuje Was to, czy niekoniecznie jest niespójne?

Detale:
- sonda zewnętrzna blisko domu, mierzy temperaturę o 3 do 4 stopni wyższą od rzeczywistej
- wymagane temperatury w pomieszczeniach na ogrzewanych poziomach podłóg: 21 w dzień i 20 w nocy, 120 minut wcześniej
- muszę zmierzyć, ale czuję w domu 19-20 na początku rano i 22 na koniec popołudnia
- moje 2 ogrzewane piętra (piętro 0 i piętro 1) nie mają niezależnych ustawień w menu. Ten na poziomie 0 jest 5 razy mniejszy od tego na poziomie 1, jest cieplejszy. Mam 4 sektory podgrzewanej podłogi na poziomie 0 i 4 inne na poziomie 1, z zaworem mechanicznym w każdym sektorze. Wszystkie zawory są całkowicie otwarte, czy regulacja poziomu otwarcia tych zaworów będzie miała wpływ na temperaturę otoczenia, czy to dobry pomysł, czy nie (jakość obiegu wody w sektorach...)?
- ogrzewanie (grzejniki) na poziomie 2 jest wyłączone, są to 2 sypialnie i łazienka używana sporadycznie, a ciepło z podgrzewanych podłóg wzrasta tam, jeśli zostawię tam otwarte drzwi. Czy uważacie, że z punktu widzenia zużycia i instalacji korzystniejsze byłoby trochę dogrzać grzejniki na tym poziomie, zamiast pompować ciepło z podgrzewanych podłóg na niższych poziomach?
- Moje ogrzewane powierzchnie podłogowe nigdy nie były czyszczone, nawet nie wiedziałem, że to robiono, ale widziałem, jak ostatnio robił to mój sąsiad po drugiej stronie ulicy. Czy radzisz mi się oczyścić? co ile lat, proszę?

Zadałem więc wiele pytań i mam nadzieję, że nie odbiegam od tematu ani nie przeszkadzam forum. Dziękuję bardzo za poświęcony czas, jeśli masz jakieś odpowiedzi! I życzę wszystkim dobrej zimy.
David
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Obsługa i instalacja kotła Okofen




przez Pilpoill » 14/12/23, 12:37

Witam, czy w 2014 roku obowiązywała regulacja z takim ekranem?

IMG_1624.png
IMG_1624.png (266.96 KIO) Dostęp do 1606 razy


Dla nachylenia 3 maksimum, które już musiałem pokonać, to 1,6 przy stopie 44°
3 przypomina mi bardziej ustawienie ogrzewania… basenu, który wymaga maksymalnej ilości kalorii.
0 x
David74
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 14/12/23, 08:54

Re: Obsługa i instalacja kotła Okofen




przez David74 » 14/12/23, 14:44

Dziękuję za pomoc Pilpoill,

oto mój ekran główny, a następnie ekran 1 menu głównego.
Zastanawia mnie dlaczego poprzedni właściciel zatrzymał się przy 3 pochyłości ze względu na podgrzewaną podłogę. Jakie są wady lub zagrożenia? Zastanawiam się, czy to niespójne nachylenie rozwiązuje możliwy inny nieznany problem z instalacją. Dla grzejników na poziomie 2 położył 0,6 nachylenia i 25,5 stopy, a wynik również jest całkiem dobry na tej podłodze.
dzięki jeszcze raz
IMG_0203.JPG
IMG_0203.JPG (264.15 KB) Oglądane razy 1583

IMG_0202.JPG
IMG_0202.JPG (262.07 KB) Oglądane razy 1583
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Pierwsze kroki z kotłem i instalacją Okofen




przez Pilpoill » 14/12/23, 19:08

Usiądź, tak dostosowana krzywa grzania daje temperaturę wyjściową 72°C dla wartości zadanej 21°C, jeśli na zewnątrz jest 0°C.

Rozumiesz, że istnieje ogromny problem z tym ustawieniem i jeśli praca została wykonana zgodnie z zasadami sztuki dla komputera PC, istnieje limit, którego nie można przekroczyć. Musi być urządzenie, które dba o to bezpieczeństwo i zastanawiam się, jak wszystko inne jest regulowane...

Czy masz sposób na podłączenie kotła?
0 x
David74
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 14/12/23, 08:54

Re: Pierwsze kroki z kotłem i instalacją Okofen




przez David74 » 14/12/23, 19:26

W tej chwili przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 5 stopni:

- moja podgrzewana podłoga ma temperaturę otoczenia 20, nachylenie 3 i stopę 23 => temperatura wyjściowa 25,5, a atmosfera w domu około 20

- moje grzejniki na górze mają ustawienie otoczenia 20, nachylenie 0,6 i stopę 25,5 => temperatura wyjściowa 28

Zatem moja krzywa ogrzewania podłogowego z podgrzewaną podłogą nie uwzględnia tego nachylenia przy 3, jak się wydaje…
Albo zacznę od zera, testując różne wartości, albo poczekam, aż technik przyjedzie pod koniec zimy, aby wszystko z nim sprawdzić (ponieważ ogólnie moje temperatury otoczenia i zużycie paliwa są w porządku).

Pffff....
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Pierwsze kroki z kotłem i instalacją Okofen




przez Pilpoill » 14/12/23, 19:39

David74 napisał:W tej chwili przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 5 stopni:

- moja podgrzewana podłoga ma temperaturę otoczenia 20, nachylenie 3 i stopę 23 => temperatura wyjściowa 25,5, a atmosfera w domu około 20

- moje grzejniki na górze mają ustawienie otoczenia 20, nachylenie 0,6 i stopę 25,5 => temperatura wyjściowa 28

Zatem moja krzywa ogrzewania podłogowego z podgrzewaną podłogą nie uwzględnia tego nachylenia przy 3, jak się wydaje…
Albo zacznę od zera, testując różne wartości, albo poczekam, aż technik przyjedzie pod koniec zimy, aby wszystko z nim sprawdzić (ponieważ ogólnie moje temperatury otoczenia i zużycie paliwa są w porządku).

Pffff....


Coś jest nie tak z tym, co piszesz. Przy nachyleniu 3 i stopie 23 musisz zacząć od 53, Z WYJĄTKIEM sytuacji, gdy w przepisach ze względów bezpieczeństwa określono niższe maksimum; w zasadzie 45°

Natomiast dla krzywej 0,6/25,5 musi to być początek od 31,5.
Jeśli spojrzysz na chwilową wartość początkową, może ona odpowiadać temu obwodowi.

Jeśli chcesz to zrobić znacznie szybciej i jest podłączone, wszyscy zaoszczędzimy czas...
0 x
David74
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 14/12/23, 08:54

Re: Pierwsze kroki z kotłem i instalacją Okofen




przez David74 » 14/12/23, 21:22

Właśnie sprawdziłem, nie jest podłączony, nie ma połączenia Ethernet.
Ale stało się coś dziwnego… kiedy włączyłem opcję „internet”, zamiast ją wyłączyć, aby sprawdzić, czy jest ona podłączona (pobrana przed aplikacją mypelletronic), ekran mojego głównego menu nieco się zmienił. Potem zdając sobie sprawę, że nie było podłączone, wyłączyłem „internet” i znalazłem mój zwykły ekran menu. Ale kiedy poszedłem sprawdzić krzywą ogrzewania podłogowego, nachylenie 3 wzrosło do 0.3! Wszystkie pozostałe wartości bez zmian. I obiecuję, że to nie ja przeczytałem 3 zamiast 0.3 poprzedniego dnia...
Krótko mówiąc, nie dotykam już niczego, żeby sprawdzić, czy w ciągu 24/48 godzin mam w domu taki sam klimat jak wcześniej. Ale tym razem nachylenie 0,3 i 23 stopy wydają się bardzo niskie... Ciąg dalszy nastąpi
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Pierwsze kroki z kotłem i instalacją Okofen




przez Pilpoill » 15/12/23, 05:16

OK, więc był to prosty błąd wyświetlania, ponieważ przy 5°C na zewnątrz, żądaniu wartości zadanej 20°C i przy krzywej 0,3/23 otrzymujemy 26°C temperatury zasilania, co jest znacznie bardziej zgodne z twoją obserwacją wynoszącą 25,5°C 8)

Na wszelki wypadek złącze Ethernet znajduje się z tyłu karty.
Podobnie jak port USB0, który umożliwia odzyskanie danych.

Dla krzywej grzewczej spróbuj skonfigurować wykresy operacyjne, aby zobaczyć ewolucję temperatury wewnętrznej w funkcji temperatury zewnętrznej, ale z tego, co nam powiedziałeś, instrukcje zostały osiągnięte.
0 x
David74
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 14/12/23, 08:54

Re: Pierwsze kroki z kotłem i instalacją Okofen




przez David74 » 15/12/23, 07:13

Nie spodziewałem się, że mogą wystąpić tak duże błędy wyświetlania, ale nie przeprowadzano corocznej konserwacji, aby je skorygować.
Dziękuję bardzo za pomoc, zamierzam kupić termometr, żeby zrobić wykresy i je udoskonalić.
Jeszcze raz dziękuję i życzę szczęśliwego nowego roku!!
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Pierwsze kroki z kotłem i instalacją Okofen




przez Pilpoill » 15/12/23, 07:35

Jeśli naprawdę chcesz zainwestować w termometr, nie chcąc się reklamować, polecam ThermoPro TP358.

W przeciwnym razie z kotła przechodzisz do pomiarów/wykresu i sprawdzasz krzywe w następujący sposób:

IMG_20231215_073420.jpg
IMG_20231215_073420.jpg (44.88 KB) Oglądane razy 1508
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 189