Klimatyzacja Airton 2012: lista kodów błędów, szalona awaria F5!

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Klimatyzacja Airton 2012: lista kodów błędów, szalona awaria F5!




przez Christophe » 15/02/23, 10:52

Kiedy chciałem ponownie uruchomić moją odwracalną klimatyzację Airton (kupioną od Brico Dépôt w 2012 r.) po kilku miesiącach przestojów, otrzymałem kod błędu F5.

F5 odpowiada wyłączeniu termicznemu sprężarki (Klixon) trudnemu do zrozumienia po X miesiącach przestoju, więc miałem wątpliwości co do tej autodiagnostyki.

A kiedy testowałem na szybkozłączu termicznym, miałem ciągłość!

Spędziłem 2 dni na diagnozowaniu usterki, przetestowałem wszystkie inne czujniki, w szczególności skalibrowałem sondy NTC (mówiąc sobie, że kody błędów nie są w 100% wiarygodne?), aby w końcu stwierdzić, że to było fałszywy kontakt w złączu szybki z klixonu !

Termika była dobra, przewody też ale był zły styk ze złączami (1 czy 2?) kiedy był podłączony do listwy zasilającej !

Test ciągłości przeprowadza się po stronie szybkozłączek, a nie na pinach.

Więc wyjąłem to szybkozłącze z m... i zrobiłem bezpośrednie podłączenie do płytki zasilającej... i mazel tov, znowu działa (na 10 lat mam nadzieję!)...

Krótko mówiąc, zamiast 2 minut na naprawę tej awarii poświęciłem 15 dni... szalona awaria! Jeśli może to przynieść korzyść innym...

Jestem przekonany, że profesjonalista powiedziałby po 2-3 godzinach łzawej diagnozy: padła płyta zasilająca, klimatyzacja do wymiany! : Mrgreen:

Krótko mówiąc, kody błędów na starej klimatyzacji to dżungla, więc oto kody błędów, które odpowiadają tej starej klimatyzacji (nie licz na serwis Airton, który jest absolutnie bezużyteczny...)

CLIM_kody-błędów-clim-airton-01.jpg
CLIM_codes-errors-clim-airton-01.jpg (142.58 KiB) Konsultowano 9608 razy


CLIM_kody-błędów-clim-airton-02.jpg
CLIM_codes-errors-clim-airton-02.jpg (81.87 KiB) Konsultowano 9608 razy
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Klimatyzacja Airton z 2012r: lista kodów błędów, szalona awaria F5!




przez izentrop » 16/02/23, 10:05

Christophe napisał: kiedy testowałem na szybkozłączu termicznym miałem ciągłość!
Często tak jest. Mierzysz bardzo małym prądem generowanym przez omomierz, ale nie przy rzeczywistym prądzie podczas pracy.
Jednocześnie zapominamy o pomiarze w górę, przesuwając połączenia pośrednie.
Christophe napisał:Jestem przekonany, że profesjonalista powiedziałby po 2-3 godzinach łzawej diagnozy: padła płyta zasilająca, klimatyzacja do wymiany!
Lub zmienić kartę, co byłoby dla niego bardziej opłacalne. Diagnoza nie zawsze pomaga, ale nadal dotyczy prawidłowego obwodu.

Miałem awarię tego stylu w moim ostatnim kupionym nowym samochodzie. Prawie 3 lata zajęło znalezienie sporadycznej awarii, która powodowała przejście w tryb awaryjny, czasami na autostradzie. Przeszedłeś od 130 do 80 na raz. Z częściami wymienionymi na darmo, oczywiście po gwarancji. W końcu palił się przekaźnik.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Klimatyzacja Airton z 2012r: lista kodów błędów, szalona awaria F5!




przez Christophe » 16/02/23, 12:37

Ciągłość klixonu odbywa się przy niskim napięciu… Nie sądzę, żeby przez to przechodziło 230.

Pomiar bez szybkozłączki dał to samo. Rzeczywiście był to problem mechaniczny… kilka dziesiątych milimetra…
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Klimatyzacja Airton z 2012r: lista kodów błędów, szalona awaria F5!




przez izentrop » 16/02/23, 13:18

Christophe napisał:Pomiar bez szybkozłączki dał to samo. Rzeczywiście był to problem mechaniczny… kilka dziesiątych milimetra…
Czasami trzeba mierzyć przed złączami, bardzo spiczastą końcówką testową, którą wciska się w izolację, aby zetknęła się z miedzią, bez wciskania jej w palec. : Mrgreen:

W innym życiu, kiedy montowałem radiotelefony na pojazdach, używałem małego noża, do którego przyspawałem drut do metalowej prowadnicy ostrza. Praktyczny również podczas montażu uprzęży przyczepy.
0 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6992
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Klimatyzacja Airton z 2012r: lista kodów błędów, szalona awaria F5!




przez gegyx » 16/02/23, 13:28

izentrop napisał:W innym życiu, kiedy montowałem radiotelefony na pojazdach, używałem małego noża, do którego przyspawałem drut do metalowej prowadnicy ostrza. Praktyczny również podczas montażu uprzęży przyczepy.

Tak, tylko igła jest czystsza :D
Może również wykrywać przecięcie miedzianego drutu w osłonie.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: Klimatyzacja Airton z 2012r: lista kodów błędów, szalona awaria F5!




przez Forhorse » 16/02/23, 22:49

Z tego samego gatunku, nagle awaria ciągnika...
Zrobiłem to krótko, ale to były szpilki bezpiecznika, które się utleniły

Cóż, mam nadzieję, że niezawodność poprawiła się w Airton, właśnie zamówiłem jeden 15 dni temu (ta marka nie jest już sprzedawana w Brico, prawdopodobnie znaleźli jeszcze brzydszą markę)
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Klimatyzacja Airton z 2012r: lista kodów błędów, szalona awaria F5!




przez Christophe » 17/02/23, 00:00

Zawsze żart… Forhorse!

: Chichot:

Cóż, przynajmniej zaoszczędzisz czas dzięki kodom błędów! Hehehe…
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 187