MCP / PCM: zmiana fazy klimatyzacji!

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79459
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097

MCP / PCM: zmiana fazy klimatyzacji!




przez Christophe » 13/06/12, 22:39

Do pasywnej klimatyzacji budynków: materiały zmiennofazowe

Materiały zmiennofazowe (PCM) mają zdolność magazynowania ciepła przed jego uwolnieniem. W okresach przegrzania PCM topi się i ciepło jest magazynowane. Kiedy budynek się ochładza, PCM krzepnie i uwalniana jest zmagazynowana energia. Ten nowy materiał oferuje zatem możliwość zwiększenia bezwładności cieplnej i zmniejszenia wymagań dotyczących klimatyzacji. Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Vincent Pessey z Alcimed, firmy konsultingowej i wspomagającej podejmowanie decyzji w dziedzinie nauk przyrodniczych i chemii, wyjaśnia, że ​​„PCM (materiały zmiennofazowe), umieszczone w przegrodach, topią się i absorbują energię cieplną, gdy temperatura zewnętrzna przekracza ich temperaturę topnienia (podczas dzień) i krzepną uwalniając zgromadzoną energię, gdy temperatura spada (w nocy)”. Energia jest zatem magazynowana w postaci ciepła utajonego. MCP mogą być stosowane w klimatyzacji pasywnej, a nawet w ogrzewaniu w środku sezonu.
Stawki
Ze względu na globalne ocieplenie zużycie energii związane z klimatyzacją tylko wzrasta, co silnie wpływa na środowisko. Ograniczenie potrzeb w zakresie klimatyzacji stało się prawdziwym wyzwaniem. Informacje zwrotne pokazują, że szczytowe temperatury w pomieszczeniu wyposażonym w PCM można zmniejszyć o 3 do 4°C, a zużycie energii elektrycznej związanej z klimatyzacją może spaść o 30%. Możliwość magazynowania energii pozwala również uniknąć konieczności stosowania bardzo grubych, ciężkich materiałów, takich jak beton, oraz tworzenia silnej bezwładności, która może prowadzić do przegrzania podczas dużych obciążeń wewnętrznych (komputery w biurach).

Daniel Quénard z CSTB podkreśla zainteresowanie PCM renowacją budynków usługowych o lekkich konstrukcjach, aby wzmocnić ich bezwładność cieplną i poprawić ich letni komfort. Jeśli PCM są ekologiczne, są również ekonomiczne: badanie przeprowadzone w 2007 roku przez Thermal Center w Lyonie ocenia zwrot z inwestycji w ciągu 8 lat, co jest interesujące w obecnym kontekście cen energii i zaprogramowanego niedoboru paliw kopalnych, zwłaszcza od PCM mają bardzo długą żywotność, identyczną jak budynek.
Integracja z materiałami budowlanymi
Przemiana fazowa zachodzi, w zależności od materiałów, między 19 a 27°C, temperaturami odpowiadającymi wartościom granicznym odpowiednio ustalonym dla komfortu zimowego i letniego. PCM (parafina, polimer, kwas tłuszczowy itp.) można dodawać do materiałów budowlanych (tynk, beton, niektóre tworzywa sztuczne), a nawet do matrycy grafitowej, która ma tę zaletę, że ma doskonałe przewodnictwo cieplne. Najbardziej rozpowszechnionymi substancjami są parafiny, które są stabilne chemicznie.

Można je pakować w mikroskopijne plastikowe kulki (mikrokapsułkowanie) zmieszane z gipsem lub betonem lub wtopić w pory materiału nośnego (impregnacja), co pozwala na dodanie ich podczas renowacji. 3 cm tynku zawierającego 30% PCM odpowiada pod względem bezwładności cieplnej 18 cm betonu lub 23 cm cegły.
MCP są niezniszczalne, obojętne i nietoksyczne; nie wymagają konserwacji. Oprócz ścian składowych budynków, MCP można również zintegrować z sufitami podwieszanymi. CSTB określa, że ​​system wentylacji nocnej optymalizuje uwalnianie kalorii, co umożliwia skuteczniejszą regenerację PCM.
Badania i pierwsze doświadczenia

Na rynku zaczynają pojawiać się produkty (około 50 EUR/m2), takie jak Micronal® (parafina w mikrokapsułkach polimerowych) firmy BASF lub Energain® (parafina kompozytowa/polietylen) firmy Dupont de Nemours: istnieją referencje za granicą i przeprowadzany jest eksperymentalny monitoring in situ miejsce we Francji. Badanych jest również wiele innych rodzajów materiałów i kształtów. Przedmiotem badań jest inny rodzaj PCM z przejściem ciało stałe/ciało stałe, ponieważ przejście z jednej fazy stałej do drugiej umożliwia magazynowanie większej ilości ciepła niż faza stała/ciecz; fakt, że są trwale solidne, jest korzystny dla budownictwa, ponieważ są łatwiejsze do kondycjonowania i użytkowania w takim stanie, w jakim są.

CSTB uważa, że ​​poszczególne punkty nadal powinny być przedmiotem konkretnych ulepszeń i badań: lepsze określenie zakresu topnienia/krzepnięcia, zachowanie w ogniu, charakterystyka wszelkich emitowanych produktów ubocznych (potencjalna szkodliwość), kondycjonowanie i trwałość na cykle topnienia/krzepnięcia. Trwają również badania nad połączeniem materiału zmiennofazowego i superizolatora (VIP) w celu wytworzenia lekkich powłok o dobrej izolacji i znacznej bezwładności cieplnej. MCP niewątpliwie mają obiecującą przyszłość w zmniejszaniu zużycia klimatyzacji przy jednoczesnym utrzymaniu dobrego poziomu komfortu w budynkach o niskiej bezwładności.

Pascale Maes, dziennikarka


Źródło: http://www.techniques-ingenieur.fr/actu ... cle_73628/
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28751
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5550




przez Obamot » 14/06/12, 08:38

Na pierwszy rzut oka uważamy, że jest genialny, jak to się mówi o biurach w sektorze usługowym.

Po zastanowieniu możemy znaleźć tę styczną, dlaczego (?):
— ponieważ aby działał optymalnie, musiałby być – zgodnie z wytycznymi – zintegrowany bezpośrednio z betonem. Rzeczywiście, ponieważ beton jest ciężkim materiałem, będzie miał tendencję do magazynowania ciepła w ciągu dnia, co będzie bardzo dobre, ponieważ stopi parafinę;
— wtedy w nocy parafina zestali się, aby rozproszyć zmagazynowane ciepło. Tak, ale nie ma nikogo w biurach w nocy!
— wreszcie oznacza to rezygnację z izolacji zewnętrznej. Bo jeśli beton jest idealnie osadzony, nie będzie chłonął ciepła, więc nie stopi parafiny... Wynik = zero.

Ciekawiej byłoby zrobić to w domach i wpuścić tę parafinę w elementy elewacji, płytę zewnętrznego parkingu lub medianę przed domem (itp.) i przechowywać w piwnicy w pojemniku/ zasobnik z wymiennikiem podłączony do obiegu ciepłej wody centralnego ogrzewania (a to oczywiście optymalnie działałoby tylko w środku sezonu lub nawet lekko chłodnego lata, które już nie jest takie złe).
Może to stanowić dodatek do systemu domu Jenni, aby uniknąć jak największego spożycia kalorii w dużym zbiorniku!
https://www.econologie.com/forums/chauffage- ... 11285.html

W tym przypadku lepiej widzę płyn niż parafinę, bo jeśli rurki są zatkane, zabarwiają się...

Wreszcie, nadal konieczne będzie poważne zastanowienie się nad możliwymi zastosowaniami. Dokładnie rozważ zalety i wady scenariuszy implementacji. Ale pomysł jest znakomity.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 14/06/12, 10:19

Uważam to za świetne. Ale do recyklingu, gdy konieczne jest zniszczenie
budynek, jak idzie?
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6




przez cortejuan » 06/11/12, 23:19

Dobry wieczór,

To temat, który interesuje mnie od dawna. Kiedy instalowałem swoją pierwszą szklarnię w 1980 roku, myślałem o zastosowaniu soli mineralnych, przedyskutowałem to z nauczycielami chemii na moim uniwersytecie. bezskutecznie.

Widzę, że zaczyna to nabierać kształtu, ale przeszukałem sieć i znalazłem tylko gotowe panele (micronal i energain) i to bardzo drogie. Specjaliści, czy wiecie, czy te mikrokulki są dostępne luzem w celu kondycjonowania ich do zastosowań innych niż budowlane?

Kolejne pytanie, MCP-parafina nadaje się do budowy, zmiana fazy wynosi około 20 stopni. Szukam CP około 10 stopni...

Cordialement
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 07/11/12, 00:57

Dobry wieczór,
Są takie, jeśli przyjrzysz się uważnie, zobacz linki, które umieściłem gdzie indziej na temat ekonologii, takie jak parafiny lub oleje (z oliwek), o odpowiedniej masie cząsteczkowej, która ustala T fuzji, ale ich cena będzie między 1 € a € 10 za litr, za około 20 do 100 kWh/m3!!


Podczas gdy wolna ziemia pod naszymi stopami przechowuje od 3 do 10 kWh/m3!!

Więc znowu ziemia jest również interesująca.
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 07/11/12, 07:52

dedeleco napisał:Dobry wieczór,
Są takie, jeśli przyjrzysz się uważnie, zobacz linki, które umieściłem gdzie indziej na temat ekonologii, takie jak parafiny lub oleje (z oliwek), o odpowiedniej masie cząsteczkowej, która ustala T fuzji, ale ich cena będzie między 1 € a € 10 za litr, za około 20 do 100 kWh/m3!!


Podczas gdy wolna ziemia pod naszymi stopami przechowuje od 3 do 10 kWh/m3!!

Więc znowu ziemia jest również interesująca.


Obraz
0 x
Krocząc za czasami może wzmocnić przyjaźń.
Krytyka jest dobra, jeśli dodawane do niektórych komplementy.
Alain
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6




przez cortejuan » 07/11/12, 13:33

Witam,

Ponawiam moje pytanie: czy można znaleźć luzem parafiny typu energain lub micronal.

Znalezienie masywnej parafiny nie stanowi problemu, szukam parafiny w kapsułkach.

Chyba że ktoś poda mi przepis na zrobienie kapsułkowanych mikrokulek na rogu mojego warsztatu...

Cordialement
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 07/11/12, 14:07

Czy nie ma zagrożenia w przypadku pożaru?

Nie ma ryzyka wycieku parafiny z betonu.

cortejuan napisał:Chyba że ktoś poda mi przepis na zrobienie kapsułkowanych mikrokulek na rogu mojego warsztatu...


Być może przez natryskiwanie płynnej parafiny na plandekę zimą za pomocą pistoletu do malowania.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 07/11/12, 14:19

Królik napisał:
cortejuan napisał:Chyba że ktoś poda mi przepis na zrobienie kapsułkowanych mikrokulek na rogu mojego warsztatu...


Być może przez natryskiwanie płynnej parafiny na plandekę zimą za pomocą pistoletu do malowania.
Zrobi (być może) kulki, ale tak, aby je otoczyć, aby całość nie stała się ponownie płynna, gdy parafina się roztopi :?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 07/11/12, 22:32

Gaston napisał:ale aby je zamknąć, aby zespół nie stał się ponownie płynny po stopieniu parafiny :?


W betoniarce bez talerzyków do pralin? Ale to wszystko wydaje się bardzo skomplikowane.
0 x

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 182