Co to jest termiczne przesunięcie fazy?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Co to jest termiczne przesunięcie fazy?




przez Adrien (były nico239) » 28/07/19, 02:13

To musi być okres wakacyjny, ale nie mogę rozgryźć, czym dokładnie jest termiczne przesunięcie fazowe (prawdopodobnie dlatego, że chcę go użyć do góry nogami z jego najczęstszego użycia ...)

Ponieważ wiem, że są tu eksperci, zadaję pytanie: co to jest termiczne przesunięcie fazowe?
0 x
ne 44
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 667
Rejestracja: 15/04/15, 15:32
Lokalizacja: Chez moi
x 251

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez ne 44 » 28/07/19, 08:12

Witam,

https://conseils-thermiques.org/contenu ... hasage.php

Oto coś, co można zobaczyć wyraźniej.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez Adrien (były nico239) » 28/07/19, 17:37

Dziękuję, trochę poszukałem w sieci, ale mówią tylko o przesunięciu fazowym, aby zapobiec przedostawaniu się ciepła do domu latem.

Ale interesuje mnie coś zupełnie przeciwnego.
- magazynują (przepuszczają) ciepło w ciągu dnia
- pozwól jej jak najmniej wychodzić w nocy

Więc nie bardzo wiem co myśleć.

Muszę szukać materiału, który ma najgorszy współczynnik przesunięcia fazowego?....
ALE
Najlepsza lambda?
0 x
ne 44
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 667
Rejestracja: 15/04/15, 15:32
Lokalizacja: Chez moi
x 251

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez ne 44 » 28/07/19, 18:49

Czy chcesz przechowywać ciepło w ciągu dnia, aby przywrócić je wieczorem iw nocy!?

To zasada bezwładności w budynku, połączona z dobrą izolacją, niweluje wahania temperatury i zapewnia optymalne ogrzewanie zimą.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez Adrien (były nico239) » 28/07/19, 19:02

AD 44 napisał:Czy chcesz przechowywać ciepło w ciągu dnia, aby przywrócić je wieczorem iw nocy!?

To zasada bezwładności w budynku, połączona z dobrą izolacją, niweluje wahania temperatury i zapewnia optymalne ogrzewanie zimą.


Tak, to byłoby idealne...

W przeciwnym razie upał jest mile widziany w ciągu dnia, aw nocy ucieka jak najmniej.

Ale większość tematów w sieci dotyczy przesunięcia fazowego pod kątem ochrony przed gorącem, zwłaszcza latem.
https://fr.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9phasage_thermique
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez ENERC » 28/07/19, 19:10

Więc nie bardzo wiem co myśleć.

Weźmy analogię do fali: wierzchołek fali to dzienny szczyt upałów, dolina to minimalna temperatura nocna.
Przesunięcie fazowe to prędkość fali.
Strumień ciepła (gorącego lub zimnego) przechodzi przez ścianę z prędkością fali.

Zapobieganie przedostawaniu się ciepła lub zimna jest inne (jest to lambda).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16307
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5294

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez Remundo » 28/07/19, 19:26

Cóż, wyjaśnienie tego wszystkiego wymaga wielu umiejętności matematycznych, ale postaram się, aby było to proste do zrozumienia.

Ściana lub podłoga podlega sinusoidalnej zmianie temperatury między Tmin a Tmax w okresie równym jednemu dniu.

Temperatura jest przekazywana natychmiast na odsłoniętą stałą powierzchnię, ale nie od razu głęboko
* najpierw fala termiczna ulega osłabieniu, daleko na dnie gruntu, prawie nie ma już wahań temperatury (na przykład stała 10°C, trochę zmienna w zależności od regionu, ale typowa dla Francji temperatura głębokich piwnic)
* Następny : przesunięcie fazowe : jest to czas, w którym fala rozchodzi się na określoną głębokość. W związku z tym szczyt temperatury powierzchni potrzebuje czasu, aby rozprzestrzenić się na głębokość.

dokładniej: poszukaj kursów na temat dyfuzji termicznej - fali termicznej.
0 x
Obraz
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12310
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2973

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez Ahmed » 28/07/19, 19:30

Jak powiedziałem ENERC, tytuł prawdopodobnie nie jest tym, czego szukasz. Masz dwa różne problemy: zatrzymywanie ciepła i przepuszczanie go. Po pierwsze, należy szukać bezwładności, po drugie, jest to bardziej złożone w zależności od rozważanej pory roku: w tej chwili jest to łatwe: otwierasz szeroko otwory... 8)
W jakich ramach mieści się twoje zadawanie pytań, jeśli nie jest ono niedyskretne?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
ne 44
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 667
Rejestracja: 15/04/15, 15:32
Lokalizacja: Chez moi
x 251

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez ne 44 » 28/07/19, 19:41

Bardzo ogólnie... Podsumowując bardzo zwięźle.

Masz stary kamienny budynek?!?!

otwierasz się na południe (w miarę możliwości) zasłaniając i chroniąc przed latem, ocieplasz ściany od zewnątrz (technik i materiałów jest wiele), tworzysz izolujące chodniki, udoskonalasz izolację dachu i wreszcie umieszczasz w najbardziej centralny sposób (i jeśli to możliwe oparty o ciężką ścianę) piec na drewno.

Voili voilou
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Co to jest termiczne przesunięcie fazowe?




przez Bardal » 28/07/19, 19:58

Przesunięcie fazowe w przypadku, który nas interesuje, to czas, który oddziela zewnętrzną falę termiczną od wewnętrznej. Różnica ta zależy z jednej strony od bezwładności danej ściany, z drugiej strony od oporu cieplnego tej ściany (dokładniej od ich pierwiastka kwadratowego): im większa bezwładność ściany i im większy jej opór cieplny, tym większa ta różnica.

Uwaga, ma to tylko daleki związek ze zdolnością ściany do izolowania pomieszczenia, czyli zmniejszania amplitudy fali cieplnej; możemy znaleźć ściany, które są bardzo izolujące, ale nieco przesunięte w fazie (na przykład gruba warstwa poliuretanu) i odwrotnie, ściany, które są bardzo przesunięte w fazie, ale bardzo słabo izolujące (ściana kamienna lub betonowa). Co oznacza, że ​​możemy mieć ścianę przepuszczającą dużo energii cieplnej, ale z dużym opóźnieniem czasowym, i inną ścianę z bardzo małym przesunięciem fazowym, ale przepuszczającą bardzo mało energii cieplnej.

W rzeczywistości w obecnych domach (silnie izolowanych i zbudowanych z innych materiałów, otrzymujących lekką izolację) przesunięcie fazowe staje się pojęciem tracącym w dużej mierze na znaczeniu; kiedy strumień ciepła docierający do wnętrza został zmniejszony o 10, mało uwagi poświęca się osiągnięciu maksimum; nawiasem mówiąc, to, czy izolacja jest wewnętrzna czy zewnętrzna, nie ma wpływu na przesunięcie fazowe (co nie oznacza, że ​​zachowanie termiczne jest takie samo). Z drugiej strony, to przesunięcie fazowe może mieć pewne znaczenie w bardzo lekkich konstrukcjach (np. MOB, zamieszkałe przestrzenie dachowe), które doświadczają względnego szczytu ciepła, zanim będą mogły być skutecznie wentylowane.

Aby odpowiedzieć na twoje pytanie, nie licz na to, że przesunięcie fazowe w zimie przyniesie ciepło do twojego domu (nie widzimy, skąd pochodziłoby skąd indziej), a to bezwładność cieplna jest w stanie utrzymać ciepło w ciągu dnia w nocy. Według mojej wiedzy najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie i magazynowanie ciepła zimą jest zastosowanie odpowiedniego czujnika promieniowania słonecznego ogrzewającego wewnętrzną masę termiczną (płytę lub ścianę); Przykładem jest okno wykuszowe z widokiem na płytę, szeroko stosowane w rt2012 (udział energii słonecznej może w niektórych regionach sięgać od 40 do 50% zapotrzebowania), ale przesunięcie fazowe wynosi wówczas zero, a promienie słoneczne natychmiast dostarczają energię. To powiedziawszy, nikomu nie przeszkadza wyobrażanie sobie bardziej wyszukanych i skutecznych urządzeń (przykładem jest ściana „Trombe-Michel”).

Odbyła się obfita dyskusja „naukowa” nt forum Futura-Science 3 lub 4 lata temu (z czego próbowałem powyżej podsumować dla ciebie wniosek).

Dobra refleksja.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 157