Montaż pieca kotłowego na kotle?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
plusk
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 26/02/12, 19:55
Lokalizacja: Belgique

Montaż pieca kotłowego na kotle?




przez plusk » 27/02/12, 20:11

Witaj!
Jestem nowy na tej stronie i już dużo czytałem o połączeniach, które należy wykonać, aby połączyć kocioł z kotłem olejowym, niestety nie mogę znaleźć tego, czego szukam! :płakać:
Widziałem, że na tej stronie są prawdziwi eksperci, więc wzywam was! : Chichot:
Na początek opiszę trochę obecną instalację:
- Kocioł olejowy o mocy 25 kW
- 10 grzejników, ale często używam 5
- 1 cyrkulator dedykowany do CWU
- 1 cyrkulator do grzejników
- Do sterowania wszystkim mam kompaktową jednostkę vasco składającą się z 4-drogowego zaworu z napędem, cyrkulatora, wbudowanego obejścia i podłączyłem do niego również czujnik zewnętrzny. (referencja vasco VV23B-MP-B) Programuję start grzania za pomocą.

Więc teraz projekt! : Mrgreen:

Kupiłem piec na drewno o mocy 18kw (woda 10kw, promieniowanie 8kw)
Chciałbym podłączyć go do mojej instalacji, ale nie wiem jak!
Zastanawiam się nad postawieniem zbiornika buforowego 500l.
Jeśli to możliwe, chciałbym również podgrzewać nim moją CWU.
Myślałem, żeby podłączyć go do powrotu grzejników, ale jeśli to zrobię, korpus kotła też będzie się niepotrzebnie nagrzewał. Jak więc odizolować kocioł od obwodu?
A jeśli mój piec nie działa, jak mogę odizolować zbiornik buforowy od reszty instalacji, aby mój kocioł nie podgrzał 500 l wody?
Zrobiłem mały schemat instalacji, żeby zobaczyć dokładniej :zaszokować:

Obraz

Nadal mam wiele innych pytań, ale poczekam trochę, zanim zadam je wszystkie! : Mrgreen:
Z góry dziękuję za odpowiedzi!
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 28/02/12, 12:54

Witam,

Oto schemat blokowy, który narysowałem dla 2 źródeł ciepła i 2 odbiorców.
Znajdujemy zbiornik buforowy jako źródło A i kocioł olejowy jako B . W tym przypadku źródło A jest utrzymywane przez kocioł (można dodać obieg solarny z wymiennikiem).
Dla konsumentów istnieje obieg CWU (ogólnie priorytet) i obieg grzewczy (grzejniki lub ogrzewanie podłogowe itp.).

Po co tyle zaworów?

Stanowczo zaleca się stosowanie zaworu VT kotła, aby uniknąć zimnych powrotów i poprawić rozwarstwienie podczas ładowania zbiornika buforowego.

Zawór mieszający obiegu grzejnikowego (3 lub 4-drogowy) pełni funkcję ogranicznika temperatury i może kompensować stopniowy spadek temperatury dochodzący z bufora.

Zawór strefowy umożliwia korzystanie z jednego lub drugiego źródła (A lub B) bez wzajemnego podgrzewania.
Wybrałem tę zasadę w "równoległym" domu, aby uniknąć grzania bojlera olejowego (tylko grzanie) gdy nie jest używany, czasem przez kilka dni.

W części regulacyjnej uprościłem całość z termostatami ale trzeba w każdym przypadku dostosować się do istniejącego aw szczególności do regulacji kotła dającej pierwszeństwo CWU.

A+

Obraz
0 x
plusk
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 26/02/12, 19:55
Lokalizacja: Belgique




przez plusk » 28/02/12, 19:20

dobry wieczór : Mrgreen:
Świetna odpowiedź! DZIĘKUJĘ!! :cheesy:
właśnie to chcę zrobić. Zauważyłem, że jest tylko jedno naczynie wyrównawcze, a czasami na instalacjach z piecem kotłowym jest drugie.
Na mojej instalacji mam taki 25l czy wystarczy dołożyć do obiegu zbiornik buforowy 500l?
Następnie mówisz o zaworze VT do kotła. Rozumiem zasadę, ale czy możesz podać mi przykład zaworu?
Znam system laddomat ale jest jeszcze inny model?
W przeciwnym razie mogę umieścić moją regulację z moim 4-drogowym zaworem na wylocie z pieca, ponieważ wie on również, jak regulować temperaturę na wylocie przez recykling?
A jeśli rozpalę mały ogień w moim piecu i nie osiągnę pożądanej temperatury, czy mój kocioł nie uruchomi się? czy nie trzeba przewidywać rodzaju przekaźnika, który zatrzymuje palnik kotła, gdy pracuje C2?
Merci d'Avance : Lol:
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 29/02/12, 12:56

Witam,

A więc po kolei:

Na objętość naczynia wzbiorczego przyjmujemy na ogół 10% całkowitej objętości wody, która zostanie podgrzana i która się rozszerzy.
Z doświadczenia powiedziałbym, że 25 litrów jest zbyt duże dla standardowej instalacji, takiej jak twoja. Na bufor normalnie powinieneś liczyć 50L, ale jeśli masz mały margines z drugim, wystarczyłoby dodatkowe 25L.
Dodatkowo obliczenie maksymalnego wydłużenia jest robione dla bardzo gorącej wody (90°) podczas gdy szczerze mówiąc nie widzę całej instalacji w tej temperaturze. Osobiście nigdy nie ładuję mojego bufora pod kątem większym niż 65° (zbyt wiele strat).

Mówię o zaworze VT na stronie którą zacytowałem na pm (link + strona reklamowa podam na pm)
Laddomat to ni mniej ni więcej jak cyrkulator + zawór + zawór AR + termometry.
Tę samą funkcję możesz pełnić elementami kupowanymi osobno (w końcu taniej?)
Nie skupiaj się na tym zaworze VT, to nie jest dodatkowa złożoność. Kolejną zaletą jest automatyczne zamykanie obiegu we wkładzie, gdy tylko temperatura spadnie.


Zawór 4-drogowy jest regulowany na temperaturę zasilania do obiegu grzejników. Na zasadzie 4 sposobów woda powrotna jest również mieszana w celu podgrzania, ale bez gwarancji minimalnej temperatury.
Szukałem zintegrowania tej funkcji z układem, ale moim zdaniem nie jest ona kompatybilna z cyrkulatorem wkładu.
Przepływy są bardzo przypadkowe, gdy tylko jest zbyt wiele „trójników”. Pomiędzy zaworem 4-drogowym a buforem woda nigdy nie płynie tam, gdzie chcesz (musiałem znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu w mojej instalacji).

Aby wyłączyć kocioł w trybie A, wystarczy użyć przekaźnika inwertera, który odcina sterowanie palnikiem, gdy zawór znajduje się w położeniu A
(co zrobiłem w mojej instalacji).

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 29/02/12, 19:05

Przepływy są bardzo przypadkowe, gdy tylko jest zbyt wiele „trójników”. Pomiędzy zaworem 4-drogowym a buforem woda nigdy nie płynie tam, gdzie chcesz (musiałem znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu w mojej instalacji).


Co to za sztuczka? W miarę możliwości korzystam z 4 kanałów, stwierdzam, że kontrolujemy lepiej. Widziałem również zawory połączone z pompami cyrkulacyjnymi, więc kiedy pompa się zatrzymuje, obwód jest zablokowany.
0 x
plusk
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 26/02/12, 19:55
Lokalizacja: Belgique




przez plusk » 29/02/12, 20:32

Witam,
Jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedź!
Teraz wszystko jest dużo jaśniejsze :D
Ale jeśli chodzi o mój zawór 4-drogowy, to jego idealne miejsce byłoby tuż przed obiegiem grzejników?
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 01/03/12, 13:00

Witam,

Postaram się ułatwić odpowiedź Philippe'owi i Plopowi.

Przypadek nr 1:

Na poniższym schemacie znajdziesz zawór 4-drogowy na obwodzie wychodzącym do grzejników.
Kocioł na drewno jest tutaj połączony ze zbiornikiem buforowym za pomocą hydrauliki. Oznacza to, że pętla kotła jest oddzielona od obwodu odbiorczego.
zaleta:
Woda tłoczona przez C2 koniecznie załaduje zbiornik buforowy bez zakłócania przepływu obiegu grzewczego.W tym celu zbiornik buforowy musi mieć odpowiednią ilość kranów.

Wada:
Zbiornik buforowy musi znajdować się między kotłem a obiegiem zasilającym, w przeciwnym razie długość rur ulegnie podwojeniu. Dlatego w moim przypadku nie zachowałem tego połączenia (patrz przypadek 2).
Inną wadą jest to, że zbiornik musi być oddany do użytku w tym samym czasie co kocioł, jeśli nie ma obwodu obejściowego.

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 01/03/12, 13:27

Przypadek nr 2:

Kocioł jest tutaj podłączony do obwodu między zbiornikiem buforowym a zasilaniem ogrzewania.
To jest formuła, którą przyjąłem, ponieważ lepiej odpowiada mojej lokalizacji z balonem na końcu linii (w piwnicy)

zalety:
Balon można zainstalować po raz drugi i odizolować w celu interwencji.

Wada:
Cyrkulator C2 przepycha wodę w kierunku bufora jak w kierunku obiegu grzewczego. Nawet jeśli C1 zostanie zatrzymany (zapotrzebowanie na ogrzewanie = 0) woda popłynie do zaworu 4-drogowego (z napędem lub bez).

Obraz
Ostatnio edytowane przez pętla 02 / 03 / 12, 02: 26, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 01/03/12, 19:44

W przypadku 1 podobnie jak w przypadku 2 zawór 4-drogowy kieruje podgrzaną wodę z powrotem do powrotu.Przy zastosowaniu kotła olejowego jako źródła ciepła jest to normalne ponieważ taka jest jego rola.
Z drugiej strony ten pomysł zupełnie mi się nie podobał przy pracy ze zbiornika buforowego. To z 2 powodów:

Mój zbiornik buforowy ma wymiennik solarny, woda docierająca na dno musi być możliwie zimna (najlepsza wydajność).
Przepływ ciepłej wody jest niepotrzebnie zwiększany.

Pomyślałem więc, że ten 4-drogowy zawór stanie się 3-drogowy dzięki sztuczce w schemacie hydraulicznym.

Następnie po uruchomieniu instalacji napotkałem problem pasożytniczej cyrkulacji w zaworze mieszającym.
Ten problem utrzymywałby się w przypadku pracy w trybie 4-kierunkowym.
Dzięki zmotoryzowaniu zaworu mieszającego i jego automatycznemu przełączaniu w zależności od zapotrzebowania na ogrzewanie, wreszcie wszystko wróciło do normy.

Zostawiam ci noc, abyś zaproponował mi rozwiązanie. : Mrgreen:
Jutro wrzucę schemat.

A+
0 x
plusk
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 26/02/12, 19:55
Lokalizacja: Belgique




przez plusk » 01/03/12, 19:54

lol noc do zaproponowania rozwiązania : Mrgreen:
Uh, jesteś królem diagramów :P
W przeciwnym razie nadal mam głupie pytanie:
Dlaczego zawór strefowy jest na powrocie do grzejnika, a nie na zasilaniu?
: Wink:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 173