Czy wiedziałeś ? Pytania i odpowiedzi dotyczące ekologii i energii.

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Czy wiedziałeś ? Pytania i odpowiedzi dotyczące ekologii i energii.




przez Christophe » 15/06/06, 12:28

Planuję stworzyć stronę „Czy wiesz?”. na stronie.

Na początku będzie to pojedyncza strona, ale jeśli dzięki Twojej pomocy i sugestiom znacznie się rozrośnie, może przekształcić się w sekcję.

Ta strona będzie zawierała odpowiedzi na pytania związane z ekologią, które mogą zadać odwiedzający. Odpowiadając za pomocą Argumenty i obrazy „ogółu społeczeństwa”.

Kiedy będzie wystarczająco dużo pytań i odpowiedzi tego typu (około dziesięciu), napiszę stronę na stronie.

Co o tym sądzisz?

Oczywiście każda sugestia dotycząca pytania lub odpowiedzi jest więcej niż mile widziana (szczególnie, aby doprecyzować lub poprawić niektóre odpowiedzi )

Oto pierwszy przykład:

1) Ilość energii zawartej w jednym litrze paliwa (benzyny lub oleju napędowego) wynosi około 10 kWh.

Odpowiada to mocy cieplnej wytwarzanej przez kuchenkę mikrofalową o mocy 1400 W, która pracowałaby z pełną mocą przez...10 h !

Jest to jednocześnie energia elektryczna zużywana przez reflektor halogenowy o mocy 350 W podczas... 28 godzin 34 minuty i 17 sekund.

To znacząca ilość energii, ale pozwala na przejechanie samochodem zaledwie kilku kilometrów, nieco ponad 16,6 km, jeśli auto pali 6 l/100 km.
Ostatnio edytowane przez Christophe 21 / 08 / 06, 17: 31, 5 edytowany raz.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 15/06/06, 12:43

Dwa inne przykłady w tym procesie:

2) Sprawność elektrowni jądrowej wynosi w najlepszym przypadku 30%.

Oznacza to, że 70% energii atomowej powstałej w wyniku rozszczepienia uranu jest „marnowane” w postaci ciepła w wieżach chłodniczych.

W przypadku elektrowni dwureaktorowej o mocy elektrycznej 2 GW odpowiada to stratom cieplnym około 1,3 GW i mocy atomowej 6 GW.

Te 6 GW są „ewakuowane” do wież chłodniczych francuskich elektrowni, przy czym na każdy reaktor przypada jedna wieża (więc można łatwo poznać liczbę reaktorów w elektrowni, licząc liczbę wież).

Zapotrzebowanie na ogrzewanie nowoczesnego domu wynosi w przybliżeniu (wygładzane w ciągu roku) 60 W na m2. Lub dla domu o powierzchni 100 m2, 6 kW. Odpowiada zatem „utracona” energia cieplna pojedynczej elektrowni 2-reaktorowej do ogrzania miliona domów! Zakładając (co nie jest prawdą, ale ma to miejsce w przypadku obrazu), że energię tę można odzyskać w formie kogeneracji, 14 do 16 reaktorów jądrowych wystarczyłoby do ogrzania całej Francji bez większego zużycia prądu, oleju opałowego czy gazu!!

3) Moc elektryczna reaktora jądrowego wynosi 0,85 GW lub 1,3 GW.

Gigawat odpowiada miliardowi watów lub 1 000 000 kW. Twój komputer zużywa około 0,3 KW. Jeden GW może zatem zasilić 3 miliony komputerów. Oraz reaktor o mocy 1,3 GW z blisko 4 milionami komputerów.

Największa turbina wiatrowa, jaką kiedykolwiek zbudowano, ma moc 5 MW, czyli 5000 kW, wystarczającą do zasilenia 16 667 komputerów. Aby uzyskać moc jednego reaktora jądrowego, potrzeba byłoby 260 takich turbin wiatrowych. Francuskie elektrownie mają od 2 do 4 reaktorów.
Ostatnio edytowane przez Christophe 22 / 06 / 06, 12: 08, 2 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
nonoLeRobot
Mistrz Kyot'Home
Mistrz Kyot'Home
Wiadomości: 790
Rejestracja: 19/01/05, 23:55
Lokalizacja: Beaune 21 / Paryż
x 13




przez nonoLeRobot » 15/06/06, 13:49

ciekawe, zwłaszcza pierwszy przykład, ale pozostaje nam chcieć więcej (styl na ostatni, ile klasycznych turbin wiatrowych (myślę, że ~5000).

Każdorazowo należy podać linki: aby dowiedzieć się więcej.

Kuchenka mikrofalowa o mocy 1400 W naprawdę ma straty 400 W??? czy to zaokrąglenie? A potem kuchenka mikrofalowa często ma niewiele więcej niż 1000 W.

Krótko mówiąc, jest to dobry pomysł, ale trzeba umieścić linki (także po to, aby móc sprawdzić, kiedy wydaje się to podejrzane ;-)).
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 15/06/06, 13:52

1) Na pudełku naszej kuchenki mikrofalowej (średnio-niski zakres) jest oznaczone: 1100 (1200?) W dla przywróconej mocy 850 W.
Następnie musi się to nieco różnić w zależności od jakości (patrz wiek?) kuchenki mikrofalowej.

Co więcej, moc na ogół nie jest oznaczana w tych 2 formach... Przypuszczam, że odnotowywana jest tylko „zużyta moc elektryczna”. W każdym razie najlepiej jest spróbować z licznikiem energii ;) - ale cicho, nie powiem nic więcej - (Nono zrozumie)

Dlatego warto przeprowadzić dyskusję przed opublikowaniem tego na stronie :)

2) OK, mogę wesprzeć linkami (pfff, pomyśl o tym sam!!), ale nie mogę zrobić wszystkiego sam... :| Myślę, że Wikipedia lub Ademe mogłyby być dobre?

3) Patrząc od góry, turbina wiatrowa o mocy 5 MW ma w przybliżeniu (specjaliści proszę mnie poprawić) wirnik o średnicy 60 m i wysokości w gondoli 120 m. Te modele są w 100% offshore...

„Dobra” konwencjonalna lądowa turbina wiatrowa ma moc 1 MW... dlatego należy zastosować współczynnik. 5
0 x
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 15/06/06, 14:41

powitanie
Sprawdź, ale 5mw, myślę, że to 100 i kilka metrów wirnika!(102, jeśli mój mózg nie jest zbyt pełen bąbelków)
@+
0 x
Powiedział zebra, Freeman (zagrożone rasy)
To nie dlatego, że jestem con Staram się nie robić inteligentne rzeczy.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 15/06/06, 14:45

Bardzo możliwe, ale ten temat też jest stworzony do łączenia weryfikacji;)

To wtedy może 60 m ostrza :D więc średnica 120!

I 100 do 120 m stóp :D
0 x
Logan
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 62
Rejestracja: 25/03/03, 11:45




przez Logan » 15/06/06, 18:54

Aby obliczyć sprawność elektrowni jądrowej, należałoby także uwzględnić straty w sieci dystrybucyjnej, które moim zdaniem są dość znaczne.
Niestety nie mam żadnych danych (jestem zbyt leniwy, żeby szukać informacji)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 15/06/06, 19:04

Nie, nie należy ich uwzględniać w tym pytaniu, ponieważ dotyczy ono samej elektrowni, a nie ekonomicznego kosztu energii elektrycznej docierającej do domu.

Wydaje mi się, że straty online wynoszą około 20%.
Ale nigdy nie udało mi się znaleźć oficjalnych danych.
0 x
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 15/06/06, 22:25

Econology napisał:Wydaje mi się, że straty online wynoszą około 20%.
Ale nigdy nie udało mi się znaleźć oficjalnych danych.

Cześć
nie jesteś gotowy, aby ich znaleźć. EDF nie zna ich bardziej niż ty czy ja :P
@+
0 x
Powiedział zebra, Freeman (zagrożone rasy)

To nie dlatego, że jestem con Staram się nie robić inteligentne rzeczy.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 21/06/06, 17:13

Zac napisał:Cześć
nie jesteś gotowy, aby ich znaleźć. EDF nie zna ich bardziej niż ty czy ja :P
@+


Cóż, mimo wszystko muszą mieć pomysł… skoro wiedzą, co produkują i wiedzą, ile pobierają… różnica = straty (niekoniecznie, że online są też transformatory)…
0 x

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 206