Dzisiejsza debata na temat akwaponiki

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
gfgh64
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 301
Rejestracja: 23/06/23, 12:05
x 190

Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez gfgh64 » 15/07/23, 19:52

Po przeprowadzeniu małego śledztwa ws forum, pomyślałem, że może być interesujące podsumowanie dzisiejszej akwaponiki

Wszelkie opinie są mile widziane, o ile są konstruktywne;

jest tak wiele filmów w sieci, że publikowanie ich nie wydaje mi się przydatne

moje pierwsze pytanie będzie brzmiało: czy akwaponika jest częścią podejścia ekonologicznego?
2 x
Zrozumienie nie oznacza akceptacji
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28741
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5543

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez Obamot » 15/07/23, 21:32

Ach, zdecydowanie tak.

Już teraz, jeśli oszczędza to wyjazdów w celu zaopatrzenia się w niektóre artykuły spożywcze...

Tak wyhodowane sałatki zdarzały mi się spożywać w miesiącach zimowych i muszę powiedzieć, że smakowo były dużo lepsze od sałatek z marketów. Niezupełnie jak ten w moim ogródku latem, ale niedaleko...

Teraz doświadczenia mogą się różnić.
0 x
gfgh64
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 301
Rejestracja: 23/06/23, 12:05
x 190

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez gfgh64 » 15/07/23, 22:22

Obamot napisał:Ach, zdecydowanie tak.

Już teraz, jeśli oszczędza to wyjazdów w celu zaopatrzenia się w niektóre artykuły spożywcze...

Tak wyhodowane sałatki zdarzały mi się spożywać w miesiącach zimowych i muszę powiedzieć, że smakowo były dużo lepsze od sałatek z marketów. Niezupełnie jak ten w moim ogródku latem, ale niedaleko...

Teraz doświadczenia mogą się różnić.


Dzięki za poświęcenie czasu na odpowiedź

nagle w twoim przypadku jest to bardziej związane z faktem, że dzieje się to na miejscu;

żeby mieć pewność, że mówimy o tym samym, w przypadku twoich sałatek mówisz o hydroponice lub aquaponice
a skoro już przy tym jestem, sałatka zimowa, w pomieszczeniu? pod szklarnią? Ogrzewany? oświecony.

Przeformułowuję, czy akwaponiczny system produkcji pasuje do podejścia ekonologicznego?
0 x
Zrozumienie nie oznacza akceptacji
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13740
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1528
Kontakt :

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez izentrop » 15/07/23, 23:51

Witam,
Nie wiem czy to się opłaca na małą skalę?
Na rynku dominują Stany Zjednoczone https://www.mordorintelligence.com/fr/i ... ics-market
0 x
gfgh64
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 301
Rejestracja: 23/06/23, 12:05
x 190

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez gfgh64 » 16/07/23, 00:38

po pierwsze dzięki za link
Pozwalam sobie na skopiowanie trzeciego akapitu, w którym czytam coś radosnego, nawet jeśli nie na temat

""główne trendy rynkowe

Duży popyt na produkty ekologiczne napędza rynek

Ponieważ akwaponika jest wolna od nawozów chemicznych i środków ochrony roślin, a odpady rybne służą jako podstawowe składniki odżywcze roślin, popyt na uprawy ekologiczne ma duży potencjał i niewykorzystaną przestrzeń dla powstających gospodarstw akwaponicznych i dostawców systemów akwaponicznych. Sprzedaż ekologicznych owoców i warzyw wzrosła o 5,6% do 17,40 mld USD w 2018 r. z 16,42 mld USD rok wcześniej, jak podał Organic Trade Association, co czyni Stany Zjednoczone jednym z czołowych rynków owoców uprawianych metodami ekologicznymi. i warzyw.Dodatkowo Europa ma jeden z największych obszarów ekologicznych gruntów rolnych na świecie, przy czym Hiszpania ma największy udział z 2 246 475,0 hektarami obszaru pod rolnictwem ekologicznym. Ze względu na podstawowy zakres rolnictwa akwaponicznego w przemyśle ekologicznym, finansowana przez UE akcja COST FA1305, „The European Union Aquaponics Hub-Realising Sustainable Integrated Fish and Vegetable Production for the EU”, wzmocniła sieć między naukowcami a podmiotami prywatnymi. W związku z tym oczekuje się, że popyt na produkty z upraw ekologicznych będzie napędzał światowy przemysł akwaponiki w okresie prognozy.

aby odpowiedzieć na twoje pierwsze pytanie, izentrop, cóż, wszystko zależy! : Wink:

Myślę, że początek akapitu daje nam wyobrażenie o jednej z ekonologicznych stron akwaponiki

CQFD nie potrzeba Mosanto i firmy!!! :)
jeszcze raz dziękuję izentrop za ten link pełen informacji
0 x
Zrozumienie nie oznacza akceptacji
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28741
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5543

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez Obamot » 16/07/23, 07:57

gfgh64 napisała:
Obamot napisał:Ach, zdecydowanie tak.

Już teraz, jeśli oszczędza to wyjazdów w celu zaopatrzenia się w niektóre artykuły spożywcze...

Tak wyhodowane sałatki zdarzały mi się spożywać w miesiącach zimowych i muszę powiedzieć, że smakowo były dużo lepsze od sałatek z marketów. Niezupełnie jak ten w moim ogródku latem, ale niedaleko...

Teraz doświadczenia mogą się różnić.


Dzięki za poświęcenie czasu na odpowiedź

nagle w twoim przypadku jest to bardziej związane z faktem, że dzieje się to na miejscu;

żeby mieć pewność, że mówimy o tym samym, w przypadku twoich sałatek mówisz o hydroponice lub aquaponice
a skoro już przy tym jestem, sałatka zimowa, w pomieszczeniu? pod szklarnią? Ogrzewany? oświecony.

Przeformułowuję, czy akwaponiczny system produkcji pasuje do podejścia ekonologicznego?
ah, ale nie wymyśliłem mojej odpowiedzi na podstawie twojego pytania, nie zbadałem wszystkich szczegółów. Zimą poza produkcją „w domu” jesteśmy zniewoleni podażą, tryb jest od niej bardzo zależny i jako konsumenci tak naprawdę nie pyta się nas o zdanie… Zaznaczam jednak, że musi być popyt, skoro coraz więcej sałat sprzedawanych jest na łodydze z korzeniem i wytrzymują dzielnie wystarczająco długo do momentu skosztowania… Produkcja na miejscu jest zdecydowanie lepsza. Mówię tylko, że prawdopodobnie jest to ścieżka ekologiczna.
I oczywiście będzie to ekologiczne, jeśli zostanie odpowiednio przestudiowane (bliskość, wejścia dostępne na miejscu, w domu może to być po prostu mocz itp. Zimą lepiej dodać diody „światło dzienne” i IR studiował dla, rzeczywiście ...)
Ostatnio edytowane przez Obamot 16 / 07 / 23, 08: 08, 1 edytowany raz.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13740
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1528
Kontakt :

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez izentrop » 16/07/23, 08:03

gfgh64 napisała:Sprzedaż ekologicznych owoców i warzyw wzrosła o 5,6% do 17,40 mld USD w 2018 r. z 16,42 mld USD rok wcześniej, jak donosi Organic Trade Association,
Wydaje się, że we Francji efekt mody już minął
Według danych przedstawionych 1 czerwca przez Agence bio, rynek żywności ekologicznej spożywanej w domu, od której sektor jest mocno uzależniony (92 proc. placówek), spadł o 4,6 proc., tracąc 600 mln euro, podczas gdy zakupy w restauracjach wzrosły o 17 proc.

Sprzedaż ekologicznych produktów spożywczych na etapie detalicznym została szczególnie dotknięta w sektorze mięsnym (-13 proc. w latach 2021-2022), ale także owocowym (-7 proc.), owocami morza i mrożonymi produktami gastronomicznymi (-8 proc.)
https://www.reussir.fr/fruits-legumes/l ... decrochent
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28741
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5543

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez Obamot » 16/07/23, 09:56

izentrop napisał:Wydaje się, że we Francji efekt mody już minął
jego pytanie dotyczy przede wszystkim tego, czy ekologiczne, a nie organiczne byłoby modą (w którym przypadku trwałoby to 30 lat?), a jeśli dane w końcu spadną, to na pewno będzie to spowodowane niekorzystną sytuacją ekonomiczną, problemem dochodów gospodarstw domowych w stosunku do ich siły nabywczej, skumulowanymi skutkami kryzysu covidowego, to Ukraina i wzrost cen gazu i paliwa musiałyby mieć z tym coś wspólnego… skoro nie mogą nawet zatankować samochodu, aby jechać do szefa. już ich na to nie stać.

Tam gdzie teraz jestem (gdzieś w Azji) są... (zdjęcie po lewej kładę to co zostało, korzenie) I nie można powiedzieć, że ludzie toczą się w złocie... Sprzedane na winorośli, właśnie zjadłam. Mniam.
W tej chwili regularnie znajdujemy je również w Lidlu (zdjęcie po prawej)

IMG_20230716_151552.png
IMG_20230716_151552.png (262.42 KiB) Wyświetlono 1198 razy
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez Janic » 16/07/23, 10:38


ve

izentrop napisał:
Wydaje się, że we Francji efekt mody już minął
i znowu ignorant zachowuje się tak, jakby znał temat.
w istocie myli modę i zmianę paradygmatu społeczeństwa, w końcu zdając sobie sprawę, że przemysł we wszystkich swoich formach gra bardziej przeciwko żywym niż ich utrzymaniu.
Ta sama branża zdaje sobie jednak sprawę, że to, co oferuje (wyłącznie w celach zarobkowych) nie odpowiada lub przestało odpowiadać potrzebom i pragnieniom nowych konsumentów, a zwłaszcza konsumentów w zakresie rzeczywistego zdrowia, od którego w dużej mierze zależy sposób odżywiania się i rodzaj produktów.
Stąd postępująca orientacja na żywność wysokiej jakości, a nie ilość, wśród młodszych pokoleń, lepiej wykształconych, bardziej otwartych i uważnych na rzeczywistość niż reklamodawców, których jedynym celem jest sprzedaż za wszelką cenę, bez brania pod uwagę wpływu na zdrowie konsumentów, jakie te produkty mogą mieć (glifosat o udowodnionym działaniu hormonalnym).
Ale zmienia się powoli, w tempie społeczeństwa i dlatego jest przeznaczony do kontynuacji i odtąd przemysłowcy również obiorą kierunek wiatru, który obraca się, pomimo konserwatyzmu wszelkiego rodzaju, aw szczególności przemysłu petrochemicznego w utracie prędkości (a tym samym zysków), z jego miłośnikami drogi „terreplatystami”, którzy trzymają się swoich starych dogmatów produktywistów, pseudonaukowców.


obamot
jego pytanie brzmi przede wszystkim, czy to jest ekologiczne, a nie czy to chwilowa moda (w takim razie wystarczyłoby na 30 lat?)
to nie było 30 lat, ale prawie wiek!
a jeśli liczby spadają, to z pewnością jest to spowodowane problemem dochodów gospodarstw domowych w stosunku do ich siły nabywczej, kryzysem covidowym na Ukrainie i wzrostem cen gazu i paliwa… jeśli nie mogą już nawet zatankować samochodu, aby dojechać do pracy, to oczywiście następuje spadek w tych klasach, ponieważ nie stać ich już na to.
To w dużej mierze prawda! W przypadku kryzysu konsumenci dokonują ograniczonych wyborów finansowych i po raz kolejny to budżet żywnościowy ponosi koszty i w inny sposób zmniejsza liczbę oportunistycznych rolników, którzy przeszli na oficjalne ekologiczne produkty tylko dlatego, że rynek ten oferował nowe, bardziej dochodowe rynki zbytu, przynajmniej z pozoru, oraz ponieważ kryzys i jego spadek popytu odnoszą się do tak zwanego rolnictwa konwencjonalnego, a zatem syntetycznych chemikaliów z jego hojnymi dotacjami z absurdalnej polityki rolnej.
Inni, ci prawdziwi, kontynuują, ponieważ jest to jedyne realne rozwiązanie ekologiczne!
1 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
gfgh64
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 301
Rejestracja: 23/06/23, 12:05
x 190

Re: Dzisiejsza debata na temat akwaponiki




przez gfgh64 » 16/07/23, 11:20

OK, spróbuję odświeżyć temat.

aquaponika to hydroponika i hodowla ryb

Odpady rybne są wykorzystywane do produkcji ogromnej części środków potrzebnych do hydroponiki

dlatego kultura nadziemna w różnych formach (tratwa, na glinianych kulach, piasek gdzie aero i może jeszcze)

jak wodne oszczędzanie wody (około -90%) tempo wzrostu, mała choroba

moje pytanie dotyczy zatem faktu łączenia tych dwóch technik, czy to w produkcji własnej, czy w małej, czy też dużej produkcji profesjonalnej;

jest to ekologiczne czy nie? i dlaczego ? : Wink:
0 x
Zrozumienie nie oznacza akceptacji

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 197