Rozpocznij „fenokulturę”

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Régine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 06/04/21, 17:02

Rozpocznij „fenokulturę”




przez Régine » 06/04/21, 17:11

Witam,

Chcę rozpocząć tę technikę uprawy. Mamy kwiecień, czy mogę zacząć od siana w warzywniku, a w maju posadzić sadzonki i rośliny? czy może powinienem poczekać do przyszłego roku?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Doris » 07/04/21, 09:37

Witam, nie podajesz zbyt wielu szczegółów (lokalizacja geograficzna, istniejący ogród warzywny lub zaczynanie od zera itp.). Trzy lata temu założyłam ogródek warzywny z siana i czegoś innego, zaczynając od istniejącej działki, a siano zasiałam chyba w marcu. Możesz zacząć już teraz, nie spodziewając się niczego nadzwyczajnego w tym roku, ale kiedyś trzeba zacząć. W tym roku szczególnie będziesz mógł sadzić sadzonki, musisz zapomnieć o małych nasionach, ale o fasoli i pracy w towarzystwie. Ale tak jest, trudno udzielić Ci szczegółowej odpowiedzi, nie wiedząc, od jakiej sytuacji zaczynasz, jakie kultury chcesz ustanowić, mówię Ci tylko to, czego osobiście doświadczyłem.
1 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Régine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 06/04/21, 17:02

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Régine » 07/04/21, 13:49

Doris napisała:Witam, nie podajesz zbyt wielu szczegółów (lokalizacja geograficzna, istniejący ogród warzywny lub zaczynanie od zera itp.). Trzy lata temu założyłam ogródek warzywny z siana i czegoś innego, zaczynając od istniejącej działki, a siano zasiałam chyba w marcu. Możesz zacząć już teraz, nie spodziewając się niczego nadzwyczajnego w tym roku, ale kiedyś trzeba zacząć. W tym roku szczególnie będziesz mógł sadzić sadzonki, musisz zapomnieć o małych nasionach, ale o fasoli i pracy w towarzystwie. Ale tak jest, trudno udzielić Ci szczegółowej odpowiedzi, nie wiedząc, od jakiej sytuacji zaczynasz, jakie kultury chcesz ustanowić, mówię Ci tylko to, czego osobiście doświadczyłem.


Witaj Doris,
Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście trochę się pospieszyłem z pytaniem. Właśnie odkryłam „ogródek dla leniwych”, przynajmniej zamówiłam książkę i obejrzałam już kilka filmów. Jestem bardzo zainteresowany tym procesem.
Mieszkam w Belgii i obecnie mieliśmy opady śniegu i mróz. Na pracę w ogrodzie jeszcze trochę czekam, ale nie zabezpieczywszy na zimę ogrodu warzywnego, zastanawiałam się, czy mimo to mogłabym przygotować go na wiosnę, przysypując go sianem.
Mam dużą działkę, na której sadzę dużo ziemniaków, kilka rzędów cebuli i wiele innych warzyw (siew, sadzenie i przesadzanie) oraz pomidory. Niestety nie mam szklarni. W ubiegłym roku dużą część tej działki przykryłem słomą, aby zapobiec chwastom. Ale zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę w glebie było niewiele dżdżownic (co roku używałem glebogryzarki), a moja ziemia była uboga w składniki odżywcze, więc moje zbiory nie były zbyt zadowalające. Testowałem także uprawę lasagne na małej działce, był to całkiem dobry sukces, ale na dużej działce nie dało się tego samego zrobić. Po obejrzeniu tych filmów wyraźnie zrozumiałem zalety siana. Więc chcę zacząć w tym roku, mój ogród jest dość „brudny”. Czy mimo to mogę po raz pierwszy użyć kultywatora, odłożyć siano i w maju przystąpić do siewu, przesadzania i sadzenia? i oczywiście pod koniec roku już go nie dotykam, chyba że dodaję siana. Co myślisz?
0 x
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Biobomb » 07/04/21, 14:17

Zaczynasz od istniejącego ogrodu warzywnego, który ma jednak „słabe strony”.
Możesz położyć wszędzie dobrą warstwę siana, uprzednio je oczyścić, zmniejszając przynajmniej wysokość chwastów i gleby.
Jeśli masz kosiarkę, możesz po niej przejechać, nie podnosząc niczego.
Ale nie spodziewaj się cudów w tym roku.

Tam, gdzie planujesz rozłożyć pdt, możesz położyć siano po posadzeniu i ewentualnie po pierwszym obsypaniu.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Moindreffor » 07/04/21, 14:25

Régine napisał:
Doris napisała:Witam, nie podajesz zbyt wielu szczegółów (lokalizacja geograficzna, istniejący ogród warzywny lub zaczynanie od zera itp.). Trzy lata temu założyłam ogródek warzywny z siana i czegoś innego, zaczynając od istniejącej działki, a siano zasiałam chyba w marcu. Możesz zacząć już teraz, nie spodziewając się niczego nadzwyczajnego w tym roku, ale kiedyś trzeba zacząć. W tym roku szczególnie będziesz mógł sadzić sadzonki, musisz zapomnieć o małych nasionach, ale o fasoli i pracy w towarzystwie. Ale tak jest, trudno udzielić Ci szczegółowej odpowiedzi, nie wiedząc, od jakiej sytuacji zaczynasz, jakie kultury chcesz ustanowić, mówię Ci tylko to, czego osobiście doświadczyłem.


Witaj Doris,
Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście trochę się pospieszyłem z pytaniem. Właśnie odkryłam „ogródek dla leniwych”, przynajmniej zamówiłam książkę i obejrzałam już kilka filmów. Jestem bardzo zainteresowany tym procesem.
Mieszkam w Belgii i obecnie mieliśmy opady śniegu i mróz. Na pracę w ogrodzie jeszcze trochę czekam, ale nie zabezpieczywszy na zimę ogrodu warzywnego, zastanawiałam się, czy mimo to mogłabym przygotować go na wiosnę, przysypując go sianem.
Mam dużą działkę, na której sadzę dużo ziemniaków, kilka rzędów cebuli i wiele innych warzyw (siew, sadzenie i przesadzanie) oraz pomidory. Niestety nie mam szklarni. W ubiegłym roku dużą część tej działki przykryłem słomą, aby zapobiec chwastom. Ale zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę w glebie było niewiele dżdżownic (co roku używałem glebogryzarki), a moja ziemia była uboga w składniki odżywcze, więc moje zbiory nie były zbyt zadowalające. Testowałem także uprawę lasagne na małej działce, był to całkiem dobry sukces, ale na dużej działce nie dało się tego samego zrobić. Po obejrzeniu tych filmów wyraźnie zrozumiałem zalety siana. Więc chcę zacząć w tym roku, mój ogród jest dość „brudny”. Czy mimo to mogę po raz pierwszy użyć kultywatora, odłożyć siano i w maju przystąpić do siewu, przesadzania i sadzenia? i oczywiście pod koniec roku już go nie dotykam, chyba że dodaję siana. Co myślisz?

o glebogryzarce możesz zapomnieć, o sianie możesz je położyć, kiedy chcesz. Zacząłem pierwszy rok w lipcu, obsypując sianem sadzonki pomidorów, które zostały już przesadzone od miesiąca, więc widzisz

jedyne co przed wsypaniem siana to nie mieć trawy zbyt dobrze rozwiniętej, w najgorszym razie jedno pociągnięcie kosiarką lub podkaszarką i siano układamy, liczy się przede wszystkim dobra warstwa, ja rozpakuj go i pozwól mu ponownie zagęścić się wraz z deszczem

Jestem na północy Francji, więc prawie sąsiedzi : Mrgreen:

Ja też mam "czystą" ziemię więc wyrywam to czego siano nie zabija i z roku na rok dzieje się to samo, później z sianem nie jest to specjalnie skomplikowane, to samo co bez, z wyjątkiem siewu, ale w naszych zimnych regionach do czerwca, zdecydowałem się na wszystko w wiadrach, koniec z siewem bezpośrednim, chyba że pod koniec sezonu, lub przez usuwanie siana
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Régine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 06/04/21, 17:02

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Régine » 07/04/21, 15:10

Dziękuję za odpowiedzi : Chichot:

Właściwie mój ogród warzywny nie jest bardzo brudny, jest tam kilka kępek trawy, które myślę, że pochodzą z ponownie wysianych nasion słomy. Więc po prostu usunę je łopatą i położę dobrą, dużą warstwę siana. Mam nadzieję, że do połowy maja uda mi się posadzić moje pdt i może posadzić resztę. Z sadzonkami poczekałbym do przyszłego roku Roll:

Dobry wieczór:)
0 x
Avatar de l'utilisateur
pi-r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 150
Rejestracja: 28/11/20, 13:00
Lokalizacja: "cassoulet" Occitanie
x 31

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez pi-r » 07/04/21, 17:20

małe wyjaśnienie: jeśli nie masz dostępu do siana lub nie masz go wcale, nie zapomnij o „zamiennikach”, aby uzyskać wystarczające pokrycie!
jest mnóstwo materii organicznej, która może pomóc...
odwaga bon
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Doris » 07/04/21, 18:06

Régine napisał:Czy mimo to mogę po raz pierwszy użyć kultywatora, odłożyć siano i w maju przystąpić do siewu, przesadzania i sadzenia? i oczywiście pod koniec roku już go nie dotykam, chyba że dodaję siana. Co myślisz?

Przechowuj glebogryzarkę jak najdalej : Chichot: , no dobra, żartuję, ale jak są kępki trawy czy inne chwasty, to wystarczy to wszystko wyciąć, bardzo krótko, ja to zrobiłem kosą do zarośli i zostawia się wszystko na swoim miejscu, To już daje ci trochę materii organicznej. Nadal będziesz mieć pewien odrost, ale jest on dobrze kontrolowany, jeśli twoja osłona jest wystarczająco gruba.
Wspomniałeś o ziemniakach, to dobry plan na pierwszy rok, naprawdę niszczy glebę. A przede wszystkim poświęć trochę czasu na skonfigurowanie nowego systemu i baw się dobrze.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez stephgouv » 08/04/21, 09:39

Witaj Regino,

Również pochodzę z Belgii (wschód) i swoją „zmianę postępowania” rozpocząłem w zeszłym roku od grubej warstwy siana pod koniec lutego.
W moim małym ogródku warzywnym o powierzchni około 35 m2 uprawiałem pdt, cebulę, szalotkę, sałatę, pomidory, buraki, groszek, fasolę, cukinię, dynię, szpinak, kapustę Bxl, kalafior, czerwoną kapustę i brokuły w moim małym ogródku warzywnym o powierzchni około XNUMX mXNUMX z dużym sukcesem mieszanym.
Siew marchwi nie powiódł się, brokuły wydały tylko liście, a zbiory grochu, fasoli, czerwonej kapusty i kalafiora nie były duże.
Jeśli chodzi o najkorzystniejszą porażkę, to wtedy, gdy pozwoliłem rzodkiewkom zamontowanym w szklarni zakwitnąć. Nigdy nie widziałem tylu zbieraczy w szklarni.
Natomiast to, co zrobiło na mnie (i na moich znajomych też) największe wrażenie, to zbiory ziemniaków i cebuli.
Rozpoczynam zatem drugi rok uprawy pod sianem, mając na uwadze, że muszę zmienić pewne „parametry” ryzykując reprodukcją (nie moje błędy z pierwszego roku, bo pierwszy rok to rok odkryć) to samo sytuacja.
Przykładowo w tym roku wysiewam groszek w doniczkach, zamiast wysiewać go na miejscu (3 razy) jak w zeszłym roku.
Wiele się nauczyłem w ciągu jednego roku, więc teraz wiem, gdzie i jak wprowadzić zmiany, aby poprawić plony na tej samej powierzchni. Rozwijam się wraz z moim ogródkiem warzywnym.
Pozostaje jeszcze parametr pogody, który czasami płata figle (jestem na wysokości 480 m n.p.m. i dziś rano w ogrodzie leżało jeszcze około 10 do 15 cm śniegu).
Cierpliwość, obserwacja i dotyk są teraz częścią mojego życia w ogrodzie warzywnym, a rezultatem jest smak.
Jeśli chodzi o nasiona pdt to myślę o wysianiu ich pod sianem na przełomie kwietnia i maja. Siano ochroni je przed możliwymi przymrozkami w maju.
2 x
Régine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 06/04/21, 17:02

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Régine » 08/04/21, 11:58

Witaj Steph,

Miło mi słyszeć, że jesteś także trochę nowicjuszem i będę mógł śledzić Twoje doświadczenia 8)
Przypuszczam, że w pierwszym roku gleba jest dość twarda, ale jestem zaskoczony, że udało Ci się zebrać tak wiele warzyw. Gratulacje!!! To mnie pociesza i myślę, że w tym roku mam wszelkie szanse. Ale rozumiem, że większość twoich nasadzeń wiąże się z przesadzaniem.
W przypadku sadzonek marchwi, ponieważ moja gleba była bardzo ciężka, zawsze robiłem bruzdę i wypełniałem ją mieszaniną strachu i piasku. Spróbuję tego samego w tym roku.
Marzę o założeniu szklarni, ale mam trudności ze znalezieniem pracy Roll: , czy robisz to samo w swojej szklarni?
Czy w ciągu ostatniego roku zaobserwowałeś już zmianę jakości gleby? Czyli nie wnosicie żadnych datków poza sianem?

Nie mogę się doczekać powrotu do ogrodu :)

Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami :)...Będę Cię informować o moich postępach :P
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 183