Który bezpiecznik chroni akumulatory (w przypadku prądu stałego)

Przedstaw swoje projekty DIY, nowe pomysły techniczne, innowacje do przetestowania lub prace związane z samodzielną konstrukcją. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie jest często bardziej ekonomiczne i może być bardziej wydajne.
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 08/02/10, 00:56

Czy widziałeś kiedyś bezpiecznik na kablu prowadzącym do rozrusznika w samochodzie osobowym lub ciężarowym?

podobnie nigdy nie widziałem bezpiecznika w obwodzie głównym elektrycznego wózka widłowego: wnioskuję, że akumulator musi wytrzymać jego prąd zwarciowy: tylko kable muszą być wystarczająco duże, aby również wytrzymać

akumulator może eksplodować z powodu usterki wewnętrznej, przerwy w obwodzie wewnętrznym, co powoduje iskrzenie i wybuch wodoru znajdującego się w środku

oczywiście ogromny prąd zwarciowy nie służy akumulatorowi: bezpiecznik mógłby być lepszy, ale dlaczego nie ma go w samochodach, ciężarówkach i windach?

z dużym kablem w przypadku zwarcia akumulator jest rozładowywany, zanim kabel nagrzeje się niebezpiecznie

za pomocą małego drutu akumulator może go podgrzać do czerwoności na tyle długo, aby wzniecić pożar: dlatego dobrze nadaje się do obwodów z małymi przewodami, w których niezbędne są bezpieczniki lub wyłączniki automatyczne

jak w autach osobowych i ciężarowych: wszystkie obwody są na bezpiecznikach oprócz rozrusznika i alternatora: trochę dyskusyjne jest alternator, który nie ma tak dużego kabla...
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 08/02/10, 09:55

: Arrow: Tak, też uważam, że taki bezpiecznik jest zbędny...

Jeśli na to nalegasz, bezpiecznik samochodowy o wysokiej zdolności wyłączania ANL, taki jak proponowany powyżej i bardzo powszechny w świecie tuningu, może załatwić sprawę...

Gdy podłączyłem domową instalację 12v znajomego nie podłączonego do sieci, odzyskałem ze złomowiska skrzynkę bezpieczników samochodowych.
Więc podłączyliśmy każdy obwód do bezpiecznika... Nie przypominam sobie, żebym używał bezpieczników wyższych niż 20A lub 240W...
Jego obwody oświetleniowe działają doskonale przy 5A (60W) dzięki zastosowaniu świetlówek kompaktowych 12V lub diod.

Najbardziej chciwy pozostaje komputer, ale na razie go nie ma... (bez niego jest bardzo szczęśliwy)
:P
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2493
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365




przez Forhorse » 08/02/10, 10:13

W wózkach widłowych i innych elektrycznych wciągarkach do palet jest bezpiecznik (duże mieszkanie którego nazwy nie znam, często kalibrowane na 100A lub więcej)
W moim 4x4 pod maską jest też ogromny bezpiecznik 100A, nie wiem co chroni, może nie rozrusznik ale bardziej myślę o alternatorze.
Później, jeśli producenci samochodów uznają, że bezpiecznik w rozruszniku nie jest potrzebny i że ich pojazd został w ten sposób zatwierdzony, tym lepiej dla nich.

Ale dla mnie przestępstwem jest mówienie, że bezpieczniki nie są potrzebne w instalacji tego typu, o którym mówimy.
Zamontowanie bezpiecznika nie może uszkodzić instalacji i znacznie poprawia bezpieczeństwo.
Nie mów mi, że nie czułbyś się odpowiedzialny, gdyby na przykład w wyniku niewłaściwego obchodzenia się ktoś stracił oko przez wytrysk stopionego metalu w miejscu, w którym bezpiecznik ograniczyłby uszkodzenie, a on go nie włożył, ponieważ przeczytawszy twoje rada.

Należy zauważyć, że zgodnie z przepisami obsługa akumulatorów wymaga specjalnego zezwolenia elektrycznego.
Teoretycznie nawet osoba z kwalifikacjami do wysokich napięć nie może zajmować się akumulatorami, jeśli nie ma odpowiednich uprawnień.
0 x
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12




przez zorglub » 08/02/10, 10:25

[
podaj proszę komu odpowiadasz, bo niewiele tam rozumiemy.]


przepraszam, odpowiadam temu, który mówi, żeby nie wkładać bezpieczników.

z mojej strony w tej instalacji nie mówimy o uruchomieniu rozruszników. dlatego ograniczenie bezpieczników do pojemności akumulatorów wydaje się logiczne (czy przewody są duże czy małe)

więc po co mielibyśmy zakładać bezpieczniki na obwody mieszkania? zwarcie w akumulatorze lub w sieci będzie miało ten sam skutek = ryzyko pożaru lub co gorsza w przypadku akumulatorów – eksplozji
Teraz tylko sugeruję....
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 08/02/10, 12:51

Forhorse napisał:Ale dla mnie przestępstwem jest mówienie, że bezpieczniki nie są potrzebne w instalacji tego typu, o którym mówimy.
Zamontowanie bezpiecznika nie może uszkodzić instalacji i znacznie poprawia bezpieczeństwo.

:płakać: Pomyliłem się, więc ludzie źle zrozumieli, o co mi chodzi...

Chciałem powiedzieć, że nie ma sensu wkładać bezpiecznika dużej mocy i wolałem umieścić kilka równolegle połączonych bezpośrednio do każdego zastosowania... Jak na 230V.
:?
Jedyną różnicą jest to, że dostawca energii wymaga wyłącznika 500mA bezpośrednio na wyjściu swojego licznika (aby się legalnie zakryć i utuczyć producentów tego sprzętu).

W rzeczywistości, jeśli instalacja jest dobrze wykonana, 500mA NIGDY się nie wyzwala, to wyłączniki odpowiednich obwodów lub podajniki różnicowe 30mA robią to PRZED...

To jest mój punkt widzenia.
Ale może nie chcesz umieszczać małych bezpieczników o rozmiarach zgodnych z ich rzeczywistym zastosowaniem i dlatego masz tylko ten duży bezpiecznik (a więc mniej bezpieczny) droższy niż 10 małych, które można odzyskać w dowolnym miejscu ...
:?
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 13/02/10, 13:17

nie mieszać: wyłącznik 500mA jest wyłącznikiem różnicowym! tnie tylko w przypadku prądu upływowego większego niż 500mA, ale przeskakuje przy 15A lub 30A w prądzie głównym


Nie twierdzę, że zalecam montaż bez bezpiecznika, ale zaznaczam, że jak położysz duży odcinek kabla, żeby uniknąć spadków napięcia, to duży kabel z łatwością wytrzyma maksymalny prąd, jaki może wytworzyć akumulator w zwarciu: to tak akumulator chroniący duży kabel

Oczywiście wszystkie obwody wychodzące do innych zastosowań niż duże falowniki muszą mieć swój bezpiecznik lub wyłącznik dostosowany do przekroju kabla

bezpiecznik znajdujący się zbyt blisko akumulatora może być bardziej niebezpieczny niż użyteczny: gdy się przepali, wytwarza iskrę i może zapalić wodór, jeśli jest pod koniec długiego okresu ładowania

bateria nawet z dobrym bezpiecznikiem może eksplodować, jeśli pojawi się iskra wewnętrzna z powodu rozpadającego się ołowiu... na szczęście jest to rzadkie, ale nie niemożliwe, przy próbie ponownego użycia starych baterii

dlatego baterie muszą być dobrze umieszczone, bez niebezpiecznych produktów w pobliżu

eksplozja baterii nie powoduje pożaru: jest raczej jak dynamit, który gasi pożary: niebezpieczeństwem są raczej rozpryski kwasu


umieść 3 bezpieczniki po 30A, aby 90A nie działa dobrze, przy najmniejszym złym kontakcie jednego cały prąd przechodzi przez drugi i przeskakuje przed całkowitym oczekiwanym prądem
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2493
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365




przez Forhorse » 13/02/10, 13:37

Citro napisał:Jedyną różnicą jest to, że dostawca energii wymaga wyłącznika 500mA bezpośrednio na wyjściu swojego licznika (aby się legalnie zakryć i utuczyć producentów tego sprzętu).


Obecność wyłącznika obwodu gałęzi nie ma powodu do ochrony, a już na pewno nie do „zasłaniania się”.
ma 2 główne role:
- Gwarantuje dostawcy, że nie zużyjesz więcej niż abonament. pozwala mu „sprzedawać” droższe abonamenty dużym konsumentom, a co za tym idzie zarabiać jeszcze więcej.
- Zintegrowany dyferencjał służy do uniknięcia kradzieży prądu, trochę mniej z licznika elektronicznego, ponieważ w czasach liczników mechanicznych fakt użycia (dobrego) połączenia masy jako neutralnego powodował zliczanie połowy energii faktycznie zużyty.
500mA wystarczy do zabicia człowieka. Nie ma tu żadnej skuteczności jako ochrona ludzi.
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 13/02/10, 23:49

Forhorse napisał:
Citro napisał:Jedyną różnicą jest to, że dostawca energii wymaga wyłącznika 500mA bezpośrednio na wyjściu swojego licznika (aby się legalnie zakryć i utuczyć producentów tego sprzętu).
Obecność wyłącznika obwodu gałęzi nie ma powodu do ochrony, a już na pewno nie do „zasłaniania się”.
ma 2 główne role:
- Gwarantuje dostawcy, że nie zużyjesz więcej niż abonament. pozwala mu „sprzedawać” droższe abonamenty dużym konsumentom, a co za tym idzie zarabiać jeszcze więcej.
- Zintegrowany dyferencjał służy do uniknięcia kradzieży prądu, trochę mniej z licznika elektronicznego, ponieważ w czasach liczników mechanicznych fakt użycia (dobrego) połączenia masy jako neutralnego powodował zliczanie połowy energii faktycznie zużyty.
500mA wystarczy do zabicia człowieka. Nie ma tu żadnej skuteczności jako ochrona ludzi.
:? Dzięki za wyjaśnienie, trochę za szybko się wypowiedziałem.
Dlaczego nie spadły poniżej 500mA...
Zrobiłem wczoraj głupi hack, coś pierdnęło mi w twarz (nie buu, uff) wyłącznik automatyczny nie drgnął. :|
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 14/02/10, 00:31

nawet stare liczniki tak nie kradną: bardzo dobrze mierzy moc, nie kradną między fazą a ziemią

Wyłączniki różnicowe 500 mùA to wystarczający sposób na zapewnienie bezpieczeństwa, gdy wszystko jest uziemione! jeśli w przypadku uszkodzenia izolacji, mniej niż 500 mA zostanie przesłane przez uziemienie do uziemienia, nawet jeśli uziemienie jest złe, nie ma niebezpiecznego napięcia

współczesny wyłącznik 40mA to co innego: jak ktoś bezpośrednio dotknie fazy AC to przeskakuje przed porażeniem prądem, no chyba że jest zablokowany to zabezpieczenie na które nie liczę z zamkniętymi oczami. .
0 x
boubka
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 950
Rejestracja: 10/08/07, 17:22
x 2




przez boubka » 14/02/10, 01:17

W rzeczywistości, jeśli instalacja jest dobrze wykonana, 500mA NIGDY się nie wyzwala, to wyłączniki odpowiednich obwodów lub podajniki różnicowe 30mA robią to PRZED...

zależy to od czasu odpowiedzi wyłączników automatycznych i nierzadko spada 500 mA przed 30.







jeśli w przypadku uszkodzenia izolacji, mniej niż 500 mA zostanie przesłane przez uziemienie do uziemienia, nawet jeśli uziemienie jest złe, nie ma niebezpiecznego napięcia

czekaj... możesz wyjaśnić?
(próg śmiertelności 50 min pod napięciem stu woltów)


nowoczesny wyłącznik 40mA to coś innego

wyłącznik automatyczny 30mA
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Twoje montaże techniczne, majsterkowanie, innowacje i samodzielna konstrukcja: wykonanie obiektu lub instalacji”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 77