Co pompa fontanny kryty?

Przedstaw swoje projekty DIY, nowe pomysły techniczne, innowacje do przetestowania lub prace związane z samodzielną konstrukcją. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie jest często bardziej ekonomiczne i może być bardziej wydajne.
yantrial
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 11/02/11, 18:38

Co pompa fontanny kryty?




przez yantrial » 13/02/11, 09:09

Witam,
Właśnie zrobiłem wewnętrzną fontannę, ma 2m30 wysokości, a miska zawiera 100L wody.
Musi działać w obwodzie zamkniętym i musi mieć możliwość regularnego włączania i wyłączania (działa z timerem)
Poszukuję pompy do podniesienia wody do wody z fontanny (więc wysokość zrzutu co najmniej 2.3m)
Nie wiem jaki przepływ powinien mieć (według tego co znalazłem zajmuje 3x objętość basenu czyli 300L.h-1 ale żadna pompa nie odpowiada :x )
Myślałem o tej pompie:
http://www.specianimo.com/aquariophilie ... 00l-h.html
Ale przepływ wydaje mi się ważny!

Czy możesz mi powiedzieć, jakiego przepływu potrzebuję, czy ta pompa jest odpowiednia, a jeśli nie, powiedz mi, co jest lepsze!!!!!

Merci d'Avance
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 13/02/11, 12:13

1) Nie wiem, czy natężenie przepływu jest podane dla 2,3 m, czy też wysokość podnoszenia 2,3 m to maksimum! W takim przypadku będzie to zbyt sprawiedliwe. Instrukcje nie są jasne.

Potrzebna byłaby krzywa, która podaje natężenie przepływu jako funkcję wysokości manometrycznej, aby wiedzieć...

2) To są pompy odśrodkowe: zawsze możesz, w razie gdyby przeszkadzał Ci zbyt duży przepływ (ale nie rozumiem jak miałby przeszkadzać???), ścisnąć jego kiki, żeby zmniejszyć przepływ (włożyć kurek w obwód i trochę zamknąć). Utrzymanie minimalnego przepływu nie ma wpływu na działanie (w przeciwnym razie może się nagrzewać).

W przeciwieństwie do pomp wolumetrycznych (z cylindrami i zaworami), które eksplodowałyby...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 13/02/11, 12:17

Sprawdziłem: jest 2,3 maxi. Musisz więc wziąć więcej mocy, ponieważ w obwodzie występują tak zwane „straty obciążenia”. „Fizyczny” wzrost 2,3 m odpowiada wyższemu wzrostowi manometrycznemu w zależności od średnic rur, kolanek i wszystkich przeszkód w obwodzie.

Zobacz opis tutaj: http://www.aquariofil.com/fr/cat/eheim_ ... index.html
0 x
yantrial
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 11/02/11, 18:38




przez yantrial » 13/02/11, 17:01

dziękuję did67 za odpowiedzi
Martwi mnie kilka rzeczy:

-Kiedy mówisz: "Nie ma wpływu na działanie, jeśli utrzymasz minimalny przepływ (w przeciwnym razie może się nagrzać)." czy to oznacza, że ​​jak ustawię pompkę na minimalny przepływ i że dodatkowo "ściskam jego kutasa" to pompa się nagrzeje???

- Czy powyższa pompa byłaby odpowiednia? (Eheim
Compact 3000: wysokość dostawy = 3.00 m)
- Czy ta pompa jest odpowiednia do mojego zastosowania?
- Czy Eheim to "dobra marka" (wolę podać cenę i się nie denerwować niż odwrotnie wiedząc, że będzie działać z timerem)

Merci d'Avance
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 13/02/11, 17:05

Tak, Eheim to dobra marka, w tamtym czasie była punktem odniesienia w kwestii akwariów.
0 x
yantrial
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 11/02/11, 18:38




przez yantrial » 13/02/11, 17:06

Oto krzywa: Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 13/02/11, 18:32

yantrial napisała:dziękuję did67 za odpowiedzi
Martwi mnie kilka rzeczy:

-Kiedy mówisz: "Nie ma wpływu na działanie, jeśli utrzymasz minimalny przepływ (w przeciwnym razie może się nagrzać)." czy to oznacza, że ​​jak ustawię pompkę na minimalny przepływ i że dodatkowo "ściskam jego kutasa" to pompa się nagrzeje???



1) Miałem na myśli: jeśli całkowicie zablokujesz przepływ, woda przestanie krążyć; "kręci się w kółko" w pompie i kończy się nagrzewaniem (mocno). Ale dopóki pozwalasz na minimalny przepływ, nie ma problemu. Zawór pompy odśrodkowej można zamknąć, ale nie do końca...

2) Kompletnie nic nie wiem o pompach akwariowych! To, co ci mówię, to ogólne zasady hydrauliki...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 13/02/11, 18:39

yantrial napisała:Oto krzywa: Obraz


Dla mnie wszystkie są „limitami”. Nic nie pompuje, to pewne.

Pozostałe dwie pompy teoretycznie (około 12 l/min czyli około 700 l/h).

Ale znowu: 2,3 m wysokości fizycznej między akwarium a wysokim przepływem to ponad 2,3 m całkowitej wysokości z powodu wszystkich „szykan” (armatura, kolanka, filtry? ??) i tarcia wody w rurze. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, ile by to kosztowało. Ale dla ostrożności postawiłbym pompę zdolną do pompowania np. na 5 m...

Dochodzi też do tego, że sprawność spada, gdy pompa jest „ograniczona” w stosunku do swojej głowicy. Nadal zużywa tyle samo, ale jak wyraźnie pokazują krzywe przepływ się załamuje...
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 13/02/11, 20:20

Najmniejszy pompa do ewentualnej studni będzie działać, bo co najmniej 10m wysokości!!!

przykład:
http://www.louisexpress.com/shop/produc ... extanzeige
http://www.ventesbricodecojardin.com/vb ... iland.html

Problem z wydatkami 800W lub 600W!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 13/02/11, 23:15

W rzeczywistości nie jest to ta sama moc (niedaleko od 10x więcej) lub ten sam hałas!
Pompa akwariowa prawie nie hałasuje.

Aby ograniczyć straty ciśnienia, należy zastosować możliwie największą rurę. Myślę, że pompa podana na 3m, z wężem dobrej wielkości powinna wystarczyć.
Wszystko wtedy zależy od wymaganej prędkości... coś, czego nie wiemy! ponieważ między małym wodospadem, który delikatnie bulgocze, a ścianą wody w wersji Niagara Falls, pompa i tak nie będzie taka sama, niezależnie od wysokości dostawy.

Jeśli pompy akwariowe to za mało, trzeba sięgnąć po pompy do oczek wodnych...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Twoje montaże techniczne, majsterkowanie, innowacje i samodzielna konstrukcja: wykonanie obiektu lub instalacji”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 140