PV, PAC czy nic? Zgubiłem się!

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Ludo59
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 19/06/09, 20:35

PV, PAC czy nic? Zgubiłem się!




przez Ludo59 » 19/06/09, 20:47

Po przeczytaniu różnych artykułów z forum, przeczytałam, że instalacja aerotermalnej pompy ciepła zastępująca np. ogrzewanie olejowe nie była ekologiczna i niekoniecznie ekonomiczna. Chciałem się na tym skupić (DIMPLEX LA 17 PS, COP 3,6), ale nagle trochę mnie to ochładza.

Podobnie jest z fotowoltaiką, a priori nie jest ona zbyt ekologiczna z tego co czytałem na stronie forum. Zapytałem też o sprawność polikrystalicznego modułu fotowoltaicznego o mocy 210 W SHARP: 13%.

Krótko mówiąc, co robić? Mój dom jest dobrze izolowany (właściwie bardzo dobrze). Czy przechowuję olej opałowy?

Pytałem też o piec na drewno, ale nie mamy wystarczająco dużo miejsca do przechowywania i albo jest to pellet, albo poleno, ale nie jedno lub drugie.

Co robić?
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 19/06/09, 23:17

Jeszcze raz powtórzę: najważniejsza jest dobra inwentaryzacja!

Gdzie jest dom, jakie jest roczne zużycie paliwa; jak przygotowujesz ciepłą wodę? Czy można poprawić przepisy, czy są tam podwójne szyby, czy mówisz o oświetleniu?
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 19/06/09, 23:34

: Arrow: Fotowoltaika jest na sprzedaż... To inwestycja finansowa, która w przeciwieństwie do akcji giełdowych generuje mniej CO2 niż reszta...
Muszę podpisać zamówienie w ciągu najbliższych kilku dni. Życzeniem mojej żony jest zrekompensowanie kWh energii jądrowej zużywanej przez nasze samochody elektryczne. :?

Pompa ciepła to porównywalny wybór, ale nie zawsze uzasadniony ekonomicznie...
Przy -7°C moc Dimplexu spada do maksymalnie 11 kW, a współczynnik COP do 2.6.
Ile Ci to oferujemy. :?

Szwagier, inżynier ciepłownik, zdziwił się, że nie zdecydowałem się na to rozwiązanie i że pozostałem na gazie miejskim (przy czym narzekam na mojego dostawcę gazu, który obżera się podwyższeniem abonamentu o 250% : Evil: ).
Muszę powiedzieć, że mój nowy gazowy kocioł kondensacyjny będzie miał tylko 12 kW za niecałe 2.500 euro łącznie z podatkiem. 8)
W dniu, w którym technologia pompy ciepła będzie dostępna po uczciwej cenie (mniej niż 4.000 euro łącznie z podatkiem za POWIETRZE/WODA), sam ją zainstaluję i zrezygnuję z gazu...
W tej chwili wszystkie pompy ciepła są przeładowane (podobnie jak większość instalacji fotowoltaicznych i słonecznych podgrzewaczy wody).
0 x
Ludo59
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 19/06/09, 20:35




przez Ludo59 » 20/06/09, 10:45

Za pompę ciepła zaproponowano mi wszystko, co obejmuje (sprzęt, instalację itp., z wyłączeniem ulgi podatkowej) 18 371 euro. Myślę, że mogę obniżyć cenę.

Zużycie oleju napędowego nie pamiętam dokładnie, dowiem się.

W przypadku izolacji: diagnoza energetyczna to „C”, „95”. Wszędzie doskonała izolacja, dość stary dom (chyba przed wojną), gruba ceglana ściana, wszędzie podwójne szyby itp.
W diagnozie „GES” jest też w „C” z tego co pamiętam.

Jeśli chodzi o żarówki, będziemy używać prawie wyłącznie tych o niskim zużyciu energii.

Ciepła woda elektryczna (mamy nadzieję, że tak pozostanie).

Dom jest izolowany (ponad 100 metrów od innego domu).

Orientacja południowa z idealnym nachyleniem dla paneli fotowoltaicznych (ale wracam do faktu, że niekoniecznie jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska...).

To wszystko, jeśli to pomoże!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 20/06/09, 12:13

Twoje zakłopotanie mnie nie dziwi, ale boli...

Od dłuższego czasu próbuję poprowadzić walkę z tym, co nazywam (trochę niegrzecznie) „ajatollahami” ekologii (zwolennikami skrajnych rozwiązań).

Sugeruję więc, abyś najpierw trochę „filozofował”.

1) Myślę, że nie ma idealnego rozwiązania na tym świecie. Dlatego zasada 1: będziesz zadowolony z „suboptymalnego”! (rozwiązania „lepsze niż nic”, ale oczywiście podatne na krytykę...)

2) W rezultacie, przeciwstawiając się krytyce „ajatollahów”, zbroisz się. To nie jest takie trudne. Po prostu poświęć 3 minuty na myślenie o granicach jakiejkolwiek „religii”…

3) Dokonasz wyboru i zaakceptujesz go!

Zatem z tego co jest napisane na ww forums będziesz ostrożny. Pamiętaj, że nie jest to takie trudne, ponieważ przeczytasz jedną rzecz i jej przeciwieństwo...

O tym, o czym wspominasz:

1) Należę do tych, którzy wypowiadają się przeciwko zastępowaniu kotłów paliwowych pompami ciepła, zwłaszcza powietrznymi. Zaznaczam (zwykle zawsze), że uważam, że największym zagrożeniem jest energia jądrowa. Zatem MÓJ wybór pomiędzy CO² a energią jądrową to CO². I zakładam.

Oszczędzę Wam wszelkich argumentów o spadających uzyskach (dotyczących energii aerotermalnej) gdy jest zimno, wpływie na sieci na granicy awarii (zamierzam wyposażyć mój kocioł na pellet w generator, bo boję się, że podczas następnego naprawdę zimnego okresu sieć EdF ulegnie implozji).

Ale szanowałbym Cię całkowicie, gdybyś po namyśle zainstalował pompę ciepła. Mała rada: poczekajcie jeszcze trochę, bo po zniknięciu ulgi podatkowej wiele firm ma nóż przy gardle. Ceny mogą spaść jeszcze bardziej. Nie zabraknie też bankructw... Poczekaj, aż sortowanie się skończy! Na chwilę obecną paliwo nie jest drogie, nie ma pilnej potrzeby (finansowo – ekologicznie, może to coś innego).

Powiem Wam: w pracy mamy bungalowy. Wymieniłem tostery (konwektory) na pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Pozwoli to w tym przypadku zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, jednocześnie zwiększając komfort (klimatyzacja - latem osiągnęliśmy +40°C). Można więc być „przeciw” i zamontować coś... Zimą na pewno będziemy zużywać mniej prądu. (I jeszcze więcej lata!)

2) Niemniej jednak doceniam Twoją troskę o zmniejszenie śladu CO².

Oto kilka możliwości, które sugeruję zbadać przed „podjęciem decyzji”:

- pellet, brak miejsca, powiedz mi: myślałeś o przechowywaniu na zewnątrz? (na przykład przybudówka ładnie obłożona drewnem, z silosem w środku); Pewne jest, że skoro taki był mój wybór, będę starał się wpłynąć na Ciebie w tym kierunku, ale nie będę Cię pozywać (żadnej „fatwy”!!!). Nie ma więc ani atomowego, ani kopalnego CO² do podgrzewania wody i ogrzewania. Mój ślad CO² nagle zmniejszył się o połowę. Całkowity koszt: 17 500 euro; koszt netto, odliczona pomoc/ulga podatkowa: prawie 10 000 euro (moc 15 kW Z kondensacją, czyli dodatkowy koszt około 2 euro brutto; odliczona ulga podatkowa na koszty dodatkowe 500 euro).

- drugim źródłem śladu CO² rodzin, o którym często zapominamy, są samochody. W domu moje bezpośrednie zużycie oleju wynosiło 50% oleju opałowego, 50% paliwa na 2 samochody (wiejskie, odizolowane siedlisko, pracujemy w parach, bardzo nieregularne godziny pracy).

Kupiłem/wyposażyłem "rodzinę" (mamy 3 dzieci) w LPG. Niewielki wzrost emisji CO², ale spektakularny skok emisji cząstek stałych (prawie zredukowany do zera; olej po spuszczeniu jest prawie tak czysty, jak podczas jego wlewania!), NOx... A więc mały krok! Koszt: znikomy (używany samochód „na benzynę”, nienadający się do sprzedaży, był zaniżony w porównaniu do jego odpowiednika HDI o około 3 euro; koszt wyposażenia: 000 euro); korzyść finansowa: 3% nadwyżki zużycia, ale różnica w cenie paliwa 200%; zatem 25% na moje zużycie paliwa.

Jestem w trakcie wymiany starego turbodiesla na C1 który będę także jeździł na LPG. Zmniejszenie zużycia z 7,5 l do 4,5 l. A więc coś w rodzaju - 40% pod względem śladu CO² (może nawet więcej; to nie jest „przełom”, ale wciąż krok do przodu). Koszt: około 8 euro (odliczony bonus za złomowanie - w wersji 000-drzwiowej z klimatyzacją - uwaga: kolejny kompromis, klimatyzuję swoje samochody, ponieważ miałem zawał serca, nie mogę już wytrzymać wysokich temperatur; przyznaję i ja wziąć na siebie odpowiedzialność, co jest o wiele gorsze dla ajatollahów!). Zysk = konsumpcja. Przekształcenie z ulgą podatkową (5 EUR). Na mój koszt: 2 euro. Do amortyzacji powyżej 000 1 km (w skrócie - zużycie "za niskie", więc dla zagorzałego technika/ekonomisty to trochę "szalony" projekt!).

W dłuższej perspektywie rozważam albo drugiego "szczeniaka" tego rodzaju, albo w związku z wyjazdem dzieci (obecnie jeszcze: carpooling) przesiadkę na hulajnogę.

CESI: Mam certyfikat CESI od 2002 roku. Dziś w przypadku pelletu być może nie jest to już całkowicie „opłacalne” (musiałbym pozostać przy oleju opałowym, szczyt ironii!). Ale prysznice z wodą słoneczną są lepsze. To psychologiczne. Ajatollahowie nie mogą tego zrozumieć. I dzięki temu nie muszę zostawiać kotła latem tylko na ciepłą wodę (zużycie?). ORAZ stawiam na nim pralkę i zmywarkę (co trochę zmniejsza mój „nuklearny” ślad).

W Twoim domu na wsi, z „widokiem na południe”, na pewno pomyślę o czymś w rodzaju werandy, aby trochę „bioklimatyzować” dom. Czy rozważałeś to? Myślę o tym także w domu. Jeszcze nie zrobione !

Mam jeszcze projekty odzyskiwania wody deszczowej (recykling zbiornika oleju - jeszcze nie zrobione), laguny (aby "biofermentować" nasze ścieki i wytwarzać biomasę do ogrodu - kompost)... W mojej głowie!

Jeśli chodzi o PV, toczy się na ten temat debata forum. W przypadku Citro jestem jednym z tych, którzy zachęcają. Dla mnie bez zastrzeżeń. Nie „naiwnie”, ale dlatego, że jest to opłacalne. Ponieważ uważam, że musimy skonfrontować system z jego sprzecznościami i wykorzystać „cenę subsydiowaną”, aby podnieść cenę energii elektrycznej, co jest jedynym sposobem na zmniejszenie zużycia. Bo w przeciwnym razie EdF doda elektrownie jądrowe (zobacz ich najnowszą „pożyczkę” uruchomioną w tym tygodniu, z ładnym eufemizmem – coś w rodzaju „pozwólcie im pozostać liderami w produkcji energii elektrycznej bez CO²” = w skrócie, energia jądrowa; nie inwestują w energię wiatrową lub fotowoltaikę, kupują prąd od innych; to inni inwestują; z drugiej strony energia jądrowa jest ich).

Inni są temu przeciwni, bo nie można tego „uogólniać”, bo jest dotowane. To prawda. A tymczasem pozwoliliśmy im budować elektrownie???

Kusi mnie, żeby z tego skorzystać, zanim się skończy! (Ale mój dach od strony południowej jest już dobrze „dostrzeżony” przez świetliki i CESI). Wciąż myślę, choć nie jest to z tego powodu łatwe...

No cóż, zdaję sobie sprawę, że zajęło mi to jeszcze dłużej niż zwykle...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: PV, PAC czy nic? Zgubiłem się!




przez Did67 » 20/06/09, 12:29

Ludo59 napisał:
Czy przechowuję olej opałowy?

Pytałem też o piec na drewno, ale nie mamy wystarczająco dużo miejsca do przechowywania i albo jest to pellet, albo poleno, ale nie jedno lub drugie.



Po filozofii, kwestia techniczna.

Ile wynosi Twoje roczne zużycie paliwa?

Czy wiesz, że masa pelletu jest dwukrotnie większa od zużycia paliwa (1000 l paliwa = 2 tony pelletu) i że gęstość pozorna wynosi około 1 kg/m300 (pellet „tonie” w „wodzie”).

Zatem zwiększenie niezbędnej objętości magazynu jest realne, ale nie „zawsze” zaporowe (wchodzimy pod sufit, szczególnie w przypadku samodzielnie budowanych silosów, które dokładnie dopasowuje się do kubatury pomieszczenia - zobacz, co tutaj zrobiłem (pod koniec):

https://www.econologie.com/forums/photos-cha ... t5995.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 20/06/09, 12:44

Citro powiedział:

Obecnie wszystkie pompy ciepła są przeciążone


Nienawidzę takiego użycia terminu „przeładowanie”. Chciałbym w tego typu przypadku używać określenia „oferowane po zbyt wysokiej cenie”.
Termin „przeładowanie” ma zastosowanie w innych sytuacjach, a nigdy na etapie wyceny.
Naucz się negocjować z chłopakami: nie spiesz się, przyprowadź konkurencję, dowiedz się o cenach hurtowych itp....

Uważam, że nasz przyjaciel nie powinien podejmować żadnej decyzji, dopóki nie pozna swojego zużycia, a 17000 2 euro za pompę ciepła wydaje mi się naprawdę bardzo drogie! (około 4 razy za dużo) Ale przy współczynniku COP wynoszącym 5 lub XNUMX, ile lat trzeba go używać, aby zrekompensować cenę?
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 22/06/09, 00:50

Słoń napisał:Citro powiedział:
Obecnie wszystkie pompy ciepła są przeciążone
Nienawidzę takiego użycia terminu „przeładowanie”. Chciałbym w tego typu przypadku używać określenia „oferowane po zbyt wysokiej cenie”.
Miałeś rację, że mnie przyjąłeś. :?
Źle się wyraziłem i zgadzam się z Twoimi uwagami.

Co ja chciałem powiedzieć; i często tak rozumuję; to właśnie oferuje mi sprzedawca w tej cenie... :?
Następnie analizuję zawartość technologiczną, zastosowany surowiec... i porównuję...
W tym przypadku proponujemy pompę ciepła, której technologia nie jest niczym niezwykłym i wykonana z dość standardowych materiałów. Maszyna waży niecałe 200 kg i jest warta ceny samochodu o co najmniej tak zaawansowanym wyposażeniu technologicznym, ale ważącego 1000 kg...
Nawet biorąc pod uwagę produkcję w małych seriach... oferowana cena pozostaje zaporowa...
0 x
Ludo59
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 19/06/09, 20:35




przez Ludo59 » 22/06/09, 20:21

Jeśli chodzi o zbiornik paliwa, myślałem, że gdybyśmy zmienili rodzaj ogrzewania, zrobić z niego zbiornik na wodę (5 litrów), ale wydaje mi się, że nawet po bardzo dokładnym wyczyszczeniu karcherem i tak dalej, nadal są opary i resztki oleju opałowego czyniąc wodę niezdatną do użytku.

Jeśli chodzi o zużycie paliwa, poprzedni właściciel zużywał około 2500 litrów oleju opałowego rocznie (tj. tankowanie co dwa lata); Myślę, że nie będziemy spożywać więcej.

Na pellet jest zbędna podłoga, ale nie sądzę, żeby zwykły parkiet udźwignął ciężar 4 ton!
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 22/06/09, 22:47

Ludo59 napisał:Na pellet jest zbędna podłoga, ale nie sądzę, żeby zwykły parkiet udźwignął ciężar 4 ton!
Zboże było dobrze przechowywane na strychach, na „prostym parkiecie”.
Pytanie dotyczy nie tyle parkietu, co tego, co go podtrzymuje (belki).
Dobrze pamiętam strych mojego dziadka nad domem. Ziarno (gęste jak pellet) rozkładano jedynie na powierzchni, a nie w spiczastych stosach, aby rozłożyć obciążenie i uniknąć przeciążenia belek środkowych. Ziarno składowano najbliżej ścian, a zatem punktów kotwiczenia belek podtrzymujących parkiet.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Remundo, sicetaitsimple i goście 68