Odzyskiwanie akumulatorów 12V przy bardzo głębokim rozładowaniu

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Odzyskiwanie akumulatorów 12V przy bardzo głębokim rozładowaniu




przez Christophe » 20/05/09, 10:56

Mam UPS Pulsar EX30 MGE (Merlin Guerin, made in France!), to prawdziwy UPS on-line przeznaczony do pomieszczeń sieciowych. To 40-kilogramowy potwór!

Wygląda na to, że z bębnem bosch to mój szczęśliwy okres rekonwalescencji! Ten falownik jest oczywiście przeznaczony do projekt E (jak Echassier czy (h)Eron) (Zdecydowałem, że jest to oficjalna nazwa po tym, jak Flytox znalazł emblemat, który przykleił Nikela do projektu: https://www.econologie.com/forums/humour-t1191-2180.html ) : Mrgreen:

Obraz

Pojemność: 1950 W, 3000 VA, podwójna rektyfikacja True Online. Oto dokument komercyjny (nieco nowsze modele, ponieważ EX30 ma moc 2100 W, cokolwiek): https://www.econologie.info/share/partag ... QfWNAm.pdf

Po podłączeniu do sieci EX30 w ogóle nie reaguje, nie wydaje nawet „piknięcia”.

Na początek atakuję wewnętrzne baterie, aby sprawdzić, czy można je odzyskać ...

Obraz

Szeregowo połączonych jest 8 akumulatorów ołowiowych Yuasa 12V 7Ah (jest to ta sama „forma” co baterie słoneczne które oferujemy w sklepie), czyli 96V. Są to akumulatory „stand by”.

Ich napięcie jednostkowe jest bardzo niskie: od 0.7 V do 1.8 V!! :zaszokować:

Jest bardzo słaby i nie sądziłem, że uda mi się je odzyskać, ale podobno jest to możliwe!!

Postępowałem więc w kilku krokach w następujący sposób.

Zastosowana metoda (najwyraźniej z sukcesem?):

a) zasilanie stabilizowane ustawione na 13 do 15V przez około 10 godzin: bardzo mała intensywność

b) wraz ze wzrostem natężenia: zaczyna się od 0.1 mA i stopniowo rośnie, zatrzymałem się, gdy było w okolicach 300 mA (co odpowiada napięciu na zaciskach bez obciążenia około 11.5 V), zwiększając trochę (0.5 V) co X godzin napięcia

c) doładowanie przez tecmate (ładowarka z optymalizatorem baterii ze zmiennym napięciem, deltą napięcia i diagnostyką baterii po naładowaniu)

I wbrew wszelkim przeciwnościom najwyraźniej… to działa! Czy ma to związek z faktem, że są to akumulatory „stand by”, nie wiem, ale działają, gdy nie miałem nadziei na wyzdrowienie!

Pierwszy z 1 akumulatorów pomyślnie przeszedł test przeprowadzony przez c) (testuje akumulator pod koniec ładowania), drugi jest obecnie w fazie c), a 8 inne akumulatory są w fazie a).

Mam tylko wątpliwości co do tego, który ma 0.7 V. Zrobię to ostatni.

Przez pierwsze 2 użyłem 2 stabilizowanych zasilaczy laboratoryjnych (1 na baterię). Tam przetestowałem drugą metodę dla a).

Włożyłem 2 akumulatory szeregowo (zasilane 26 do 28 V) i 2 równolegle, zobaczymy, która metoda zadziała najlepiej. Mam nadzieję, że nie strzelam już osłabionymi bateriami!

W szeregowym chyba nie jest źle, bo napięcie na zaciskach każdego akumulatora jest różne (od 12 do 15V) i to dobrze (tak robi tecmate w trybie ładowania regeneracyjnego, głębokiego rozładowania).

Z drugiej strony konieczne jest regularne monitorowanie, aby nie wzrosło zbytnio (ani napięcia, ani intensywności).

Pomyśl o tej małej metodzie, zanim wyrzucisz akumulator ołowiowy, ale przede wszystkim nie próbuj go ładować za pomocą ładowarki „bourin”, która jest w stałym natężeniu lub gorzej przy szybkim ładowaniu! (nie ma lepszego sposobu na uzupełnienie osłabionej baterii!). Dla a), jeśli nie masz stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego, myślę, że możesz użyć zasilacz stabilizowany tego typu w trybie 12V DC.

Nawiasem mówiąc, jakie jest maksymalne „dopuszczalne” napięcie dla akumulatora ołowiowego i jak długo?

Oto więcej wkrótce! Co do reszty falownika, jeśli to nie wewnętrzny bezpiecznik (widziałem przynajmniej jeden) to zrobię temat "naprawa EX30". Chwilowo (przy rozładowanych bateriach od rozładowanego) w ogóle nie reagował. Nie znam historii tego falownika, wiem tylko, że był przechowywany przez długi czas bez podłączania do prądu.

ps: aby przewidzieć ewentualne przyszłe pytanie, tecmate nie reaguje nawet, jeśli podłączysz do niego baterię 2V ...
Ostatnio edytowane przez Christophe 22 / 06 / 09, 12: 05, 2 edytowany raz.
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1

Re: Regeneracja akumulatorów 12V przy bardzo głębokim rozładowaniu




przez Christine » 20/05/09, 11:10

Christophe napisał: projekt E (jak Echassier czy (h)Eron)


O ile nie jest to projekt (h)Enron!!!

Obraz
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 20/05/09, 11:11

Mała uwaga: jeśli napięcie jest "poprawne i ustabilizowane" nie oznacza to, że akumulatory odzyskały swoją pierwotną pojemność. Test tecmate jest oczywiście wykonywany tylko na napięciu (i delcie).

Co do pojemności, zobaczymy później ale jakoś nie bardzo wierzę w "cud". Ale w moim przypadku, ponieważ chcę ich używać tylko jako „bufora”, pojemność nie jest bardzo ważna.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Regeneracja akumulatorów 12V przy bardzo głębokim rozładowaniu




przez Christophe » 20/05/09, 11:12

Christine napisał:O ile nie jest to projekt (h)Enron!!!

Obraz


ACH ACH ACH! Byłem pewien, że ktoś to opublikuje (łatwo)… ale nie sądziłem, że to będziesz ty! : Chichot:

Zauważ, że pieniądze prawdopodobnie nie wyparują w tym projekcie, ponieważ ich nie ma... chociaż zrobiłem rachunki, na razie mam już 160 € (najdroższy wydatek 110 € to były pływaki!). Cholera to jeszcze nie jest nic, w końcu kiedy kochasz...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 20/05/09, 14:25

Najnowsze wiadomości: intensywność 2 baterii połączonych szeregowo rośnie znacznie szybciej niż intensywność 2 baterii połączonych równolegle.

Rośnie około 5 razy szybciej w serii! Ponieważ akumulatory były mniej więcej w tym samym stanie na początku ładowania, a współczynnik 5 nadal nie jest niczym (500%!), Przypuszczam, że „samozrównoważone” wahania napięcia na zaciskach 2 w szeregu ma z tym coś wspólnego? Co sądzą specjaliści? Nadal nie ma pewności co do stanu baterii, ale nadal...

Obraz
Obraz

Więc w zasadzie mamy:

Szeregowo: 50 mA poniżej 27.9 V lub 0.7 W na akumulator
In //: 20 mA poniżej 13.98 V lub 0.14 W na akumulator

Mówię w zasadzie, ponieważ odczyt natężenia jest dość nieprecyzyjny przy stabilizowanym zasilaczu (biorąc pod uwagę niskie wartości), ale nadal pozwala mieć pojęcie. Co więcej, to obliczenie nie pozwala stwierdzić, czy występuje brak równowagi między dwoma akumulatorami.

Oto krok c) z optymalizatorem tecmate (kupiłem go w Niemczech, kiedy byłem jeszcze w Strasburgu):

Obraz
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 20/05/09, 15:07

Bonjour Christophe

W przypadku konieczności wymiany baterii, w Conradzie dostępne są te same modele.

Edytuj przez Christophe: usunięcie bezpośredniego linku
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 22/05/09, 10:44

Tak to koniec! 2 dni i 2 noce ładowania i testowania!

Udało mi się naładować 6 z 8 akumulatorów.

Te, które nie były ładowane, to (oczywiście) te, które miały najniższe napięcie resztkowe bez obciążenia, a mianowicie 0.7 V i 1.1 V.

Napięcia na ich zaciskach po "próbie doładowania" wynoszą odpowiednio 6.4V i 10.50V. Drugie to „może” być możliwe do odzyskania… ale hej… Nie nalegałem, abym włożył 2 baterie do chiński skuter elektryczny

I… EX30 działa! Tak więc UPS On Line musi mieć odpowiednie baterie, aby po prostu mógł się uruchomić (nie ma nic więcej, nawet „beep”)!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 22/05/09, 11:00

Bonjour Christophe

Christophe napisał:I… EX30 działa! Tak więc UPS On Line musi mieć odpowiednie baterie, aby po prostu mógł się uruchomić (nie ma nic więcej, nawet „beep”)!

Do niektórych inwerterów (z niższej półki?) cena akumulatorów w częściach zamiennych to około 2/3 ceny nowych. Dlatego dział utrzymania ruchu niektórych fabryk „oszczędza pieniądze”, wymieniając zespół na nowy falownik. Stary falownik w idealnym stanie (poza bateriami) ląduje po 6-7 latach w śmietniku.... :płakać: To wyjaśnia, dlaczego we wszystkich aptekach można je znaleźć w dobrym stanie bez baterii.
A+
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 22/05/09, 11:08

Tak Flytox, trochę jak do drukarek i kartridży...

Z drugiej strony nie wiem, czy spojrzałeś na powyższy plik .pdf, ale EX30 to sprzęt „pro” (znalazłem witrynę, która reklamuje go za 1600 USD)
0 x
mężulek77
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 12/01/10, 06:35




przez mężulek77 » 12/01/10, 06:57

Witam, jestem zainteresowany kupnem w sklepie panelu słonecznego 12v + regulatora napięcia słonecznego 7a + akumulatora 12v 7ah.

Ponieważ nie jestem zbyt biegły w tej dziedzinie, chciałbym wiedzieć, czy ten zestaw pozwoliłby mi zasilić żarówkę 12 V do oświetlenia szafki, a nawet kilku lamp, na przykład?

Merci de votre réponse :D
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 106