Belgia pękła, debata o sile mediów

Książki, programy telewizyjne, filmy, czasopisma lub muzyki dzielić, doradca do odkrycia ... Porozmawiaj z aktualnościami naruszające w jakikolwiek sposób econology, środowisko, energia, społeczeństwo konsumpcji (nowe przepisy lub normy) ...
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 15/12/06, 14:20

powiedział uścisk
Każdy ma swoją specyfikę, to jest idealne. Ale jak to powinno powstrzymywać nas od wspólnego życia?


W rzeczywistości jedyną rzeczywistą rzeczą, co do której Belgowie pod wpływem pewnej elity gospodarczej zgodzili się w 1830 r., było to, że konieczne było... obie strony.
Zgodziliśmy się wówczas wykorzystać bogactwa Walonii i strzygnąć owcę o imieniu Kongo.
To powiedziawszy, musimy przyznać, że całą tę walkę językową organizuje duża mniejszość, która wykorzystuje tę walkę w wyborach i która nie zdaje sobie sprawy, że nadal potrzebuje Walonów: wyobraźcie sobie, że decydujemy się sprzedawać im naszą wodę w małych butelkach (nadających się do recyklingu i walońskich kieliszek) o pojemności 20 cl, na przykład... lub że przestaniemy jeździć w weekendy na belgijskie wybrzeże...
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 15/12/06, 14:47

Christine napisał:...
Nadal byłoby dużo do powiedzenia, ale żeby być szybkim, powiedziałbym, że uwielbiam słuchać języka alzackiego lub walońskiego (nawet jeśli nie bardzo go rozumiem), ponieważ są to języki, które mają kolor, przyziemność, która ci, którzy mówią tylko po francusku, nie mogą nawet podejrzewać i że mylą się z wulgaryzmami.

Tutaj nie zaniedbuj korzeni: pozwalają ci lepiej rosnąć.


No cóż, ale całkowicie się z tym zgadzam. Nie wiń mnie za rzeczy, których nie powiedziałem. Nie jestem obrońcą standardowego francuskiego dla wszystkich. Uwielbiam małe dialekty normańskie, które znam i jestem wielkim fanem Picarda i Ch'ti.

Poczyniłem jedynie obserwację dotyczącą stanu tych języków. Jeśli my, młodzi ludzie, nadal choć trochę je rozumiemy, to już prawie nie wyrażamy się za ich pomocą. Te języki i patois wymarły wraz ze swoimi dziadkami. Nie jest to w żaden sposób ocena wartościująca, to fakt.
0 x
przytulić
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 10/12/06, 17:56




przez przytulić » 15/12/06, 14:53

Rulian napisał:Te języki i patois wymarły wraz ze swoimi dziadkami. Nie jest to w żaden sposób ocena wartościująca, to fakt.


Zginęli, ponieważ zostali zabici, aby narzucić wszędzie język francuski, karząc uczniów, którzy ćwiczyli go na szkolnym boisku.

Nie jest to w żaden sposób ocena wartościująca, to fakt.
0 x
Jedyna energia odnawialna jest oszczędność energii.
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 15/12/06, 15:07

Ludzie, przestańcie się martwić formą, wszyscy jesteście zgodni co do treści. : Mrgreen:

Poza tym zastanawiam się, czy ta dyskusja na temat języków i patois nie jest trochę odbiegająca od tematu.

Przypominam, że ogólną ideą tego tematu jest siła mediów... :?
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79398
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 15/12/06, 16:01

Aby zadowolić wszystkich i dokonać miłego przejścia:

Czy znasz TVBreizh? : Mrgreen:

http://membres.lycos.fr/tvbreizh/actu/coden00.htm

Lol, logo...
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 15/12/06, 16:19

Christophe napisał:Aby zadowolić wszystkich i dokonać miłego przejścia:

Czy znasz TVBreizh? : Mrgreen:

http://membres.lycos.fr/tvbreizh/actu/coden00.htm

Lol, logo...


Uważaj, nie zaczynaj atakować Bretanii. Źle to zniosę : Lol:
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 15/12/06, 19:37

uścisk powiedział:

Zginęli, ponieważ zostali zabici, aby narzucić wszędzie język francuski, karąc uczniów, którzy ćwiczyli go na szkolnym boisku.


Problem jest trochę inny: zjednoczenie Francji rozpoczęło się dawno temu z woli księcia poważnym impulsem za czasów Napoleona I i trwa dalej, za pośrednictwem ENA, szkoły Republiki, szkół średnich, systemów mianowania w administracji i nauczanie (nie idź do szkoły, jeśli mieszkasz w Aubagne, prawie na pewno zostaniesz wysłany do Mulhouse lub Roubaix).

We Flandrii do niedawna flamandzki był językiem ludu, głównie chłopów, kontrolowanego przez elitę francuskojęzyczną lub frankofilską. Pewna liczba przywódców politycznych to zauważyła i wykorzystuje tę sytuację do celów wyborczych, aby być panami swoich domów dzięki łatwo zdobywanym głosom. Ich główną tezą jest „droit du sol”, co oznacza, że ​​gminą w 85% francuskojęzyczną powinna zarządzać ludność flamandzka i niderlandzkojęzyczna. Nie pomogła zmiana konstytucji w latach 72-73, zwłaszcza że uniemożliwiła lub prawie uniemożliwiła wymianę profesorów czy urzędników pomiędzy obydwoma regionami.
Bardzo niefortunne jest również to, że młody francuskojęzyczny pracownik naukowy, znający bardzo dobrze język niderlandzki, będzie miał trudności z osiedleniem się we flamandzkiej firmie (gdzie mówi się po „flamandzku”), podczas gdy generalnie nowi flamandzcy nowicjusze są generalnie dość ciepło witani w Walonii firmy.
Żaden Walończyk (oczywiście z wyjątkiem bardzo starych ludzi) nie wpadnie na pomysł, aby zwrócić się do obcokrajowca w Walonii. Z kolei kilka lat temu podczas podróży samochodem młody flamandzki kolega (inżynier) powiedział do mnie (bez złośliwości): „Ale Bernardzie, zadajesz mi te pytania dotyczące języka niderlandzkiego, ja mówię po flamandzku!”

Waloński jest nadal utrzymywany w środowiskach robotniczych, szczególnie w budownictwie, a teatr dialektalny radzi sobie dobrze, a niektórzy aktorzy nawet starają się nauczyć walońskiego

Gdybym miał karykaturować mentalność flamandzką, powiedziałbym, że są jak Amerykanie: imperialiści, bezwstydni, aroganccy, hałaśliwi, ślepo zdyscyplinowani (a więc gotowi podążać za swoimi przywódcami)
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79398
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 16/12/06, 11:34

Targol napisał:Uważaj, nie zaczynaj atakować Bretanii. Źle to zniosę : Lol:


Spędziłem wiele wakacji w Bretanii...a przez rok mieszkałem w Guérande, więc daleko mi do antybretońskiego...z drugiej strony logo wciąż wywołuje śmiech : Chichot: Przyznać :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79398
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 18/12/06, 18:49

0 x
hern
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 01/01/07, 22:09




przez hern » 02/01/07, 14:35

Cóż, zareagowałem późno i nie do końca na temat pierwotnego tematu, w przypadku pierwszej wiadomości to robi. Prawdę mówiąc, tak naprawdę nie planowałem się rejestrować, ale raczej zdobyć w ten sposób informacje forum co swoją drogą jest doskonałe. A potem chciałem sprawdzić, czy mówisz w językach mniejszości we Francji forum. I wskocz tutaj.
Neuze n'eo ket gwir ar pezh vez lennet amañ, ar yezhù rannvroel n'int ket marv tamm 'bet, rozpocznij traù ganto met bev int c'hoaz!
Tak więc, jak to mawiam w języku moich dziadków, języki regionalne nie wymarły, ale dzieje się z nimi źle.
Widzę, że raczej zgadzacie się z potępieniem faktu, że używanie tych języków skutkowało karami itp. Dziś już tak nie jest, dzięki Bogu sytuacja w Europie i we Francji uległa zmianie.
Ale w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, języki regionalne nie mają statusu oficjalnego, co uniemożliwia prawdziwą dynamikę i je tłumi. Poza tym tych języków nie ma w mediach, to małe powiedzonko publikujemy o 13:1 na TF200000. Generalnie folklor. Ale to nie wszystko. Bretonem posługuje się w Bretanii 11000 XNUMX osób, w klasach dwujęzycznych uczy się XNUMX XNUMX uczniów i liczba ta rośnie z roku na rok.
Pragnienie żywych języków regionalnych nie oznacza patrzenia wstecz ani reagowania, jest to pragnienie różnorodności kulturowej i bogactwa.
Co więcej, język bretoński ma szczególny związek ze swoim otoczeniem, przyrodą.
Zatem w taki sam sposób, w jaki pozostawiam ziemię w dobrym stanie przyszłym pokoleniom, chcę pozostawić im kulturę, która jest ich własnością, a wszystko to w duchu dzielenia się i wymiany.

Ach, prawie zapomniałem: bloavezh mat d'an holl, plijadur 'barzh ho puhez!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Media & Aktualności: programy telewizyjne, raporty, książki, wiadomości ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 191