Belgia pękła, debata o sile mediów

Książki, programy telewizyjne, filmy, czasopisma lub muzyki dzielić, doradca do odkrycia ... Porozmawiaj z aktualnościami naruszające w jakikolwiek sposób econology, środowisko, energia, społeczeństwo konsumpcji (nowe przepisy lub normy) ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043

Belgia pękła, debata o sile mediów




przez Christophe » 14/12/06, 14:04

Temat ten może a priori nie interesować NIEBELGÓW, ale ostatecznie jest bardzo ważny. Proszę przeczytaj to do końca...

Zeszłej nocy pseudo-transmisja na żywo, wywołuje szok w Belgii. Nie widziałem go na żywo, ale udało mi się dzisiaj nadrobić zaległości, biorąc pod uwagę kontrowersje, jakie budzi.

Program ten "symulował" w bardzo realistyczny sposób niepodległość Flandrii (holenderskojęzycznej części Belgii, która stanowi ponad 50% mieszkańców Belgii).

Krótkie podsumowanie faktów:

-o godzinie 20:20 w RTBF1 rozpoczyna się cotygodniowy program („Pytanie à la une”, który porusza również bardzo ciekawe tematy, takie jak energia czy środowisko)

-o 20:22: śnieg i program przerwano, jakby doszło do włamania do fal radiowych

- Rozpoczyna się wydanie specjalne JT z belgijskim PPDA. To wydanie specjalne rozpoczęło się od ekranu z zastrzeżeniem: „Ten program może nie być fikcją” i na ekranie nie pojawia się żadne inne zastrzeżenie (więc ludzie, którzy oglądali bieżący program, są oszukani)

Zawartość tego wydania specjalnego:

Flandria ogłosiła niepodległość przytłaczającą większością parlamentarną (kilku aktorów stoi przed pałacem parlamentarnym), masowo: król i królowa są na wygnaniu (królewski samolot sfilmowano), Antwerpia raduje się (bez wątpienia archiwalne zdjęcia mecz piłki nożnej), transport do Flandrii jest całkowicie sparaliżowany, kontrole dokumentów między dzielnicami, Axel Red udziela wywiadu (mimo to z szerokim uśmiechem): „mój ogród jest przecięty na pół”, w Brukseli organizowane są spontaniczne demonstracje w prawdziwym życiu ...itp...

Po kilku minutach na plan przychodzi prezes RTBF, aby porozmawiać o tym poważnym wydarzeniu. Każdy, kto wziął udział w aktualnym audycji, z konieczności w to wierzy... a informacja, a raczej zatrucie rozchodzi się między znajomymi bardzo szybko (+50% głośności na wysłanym smsie, strona RTBF nie działa...)

Po zaledwie 30 minutach mistyfikacja została zdjęta! Stały baner jest wyświetlany na dole programu.

Pierwsze recenzje/reakcje:

- Wszyscy francuskojęzyczni politycy zdecydowanie potępiają metodę dziennikarzy: "nieodpowiedzialne, niedopuszczalne, samobójcze, brak etyki..."

Ale wszyscy wiedzą, że problem niepodległości Flandrii naprawdę istnieje (flamandzcy ekstremiści nie są izolowaną mniejszością) i że jest to tabu!

- Do redakcji RTBF napłynęły tysiące e-maili/telefonów/SMS-ów. Recenzje są mieszane. Do zobaczenia na różnych stronach.

Cel reżyserów serialu został w dużej mierze przekroczony: wywołać szok na bardzo realny temat!

Nasza analiza:

Ten program pokazał, że dobrze zrobione, siła mediów może być ogromna. „Pożeramy” wszystko (albo prawie)… brakuje nam też krytycznego myślenia i chęci sprawdzenia źródła (ile kosztuje wskoczenie na inny kanał? albo zajrzenie do innego serwisu?).

Odniesienie do audycji radiowej O. Wellsa z 1938 r. („Wojna świata” w sztuce mówionej w radiu) jest oczywiste…

Media są rzeczywiście czwartą siłą, która może uwolnić tłumy!

Mając nadzieję, że to nie jest próba generalna przed prawdziwą flamandzką cesją….(podobno vlaams belang, flamandzki odpowiednik FN, w dużej mierze brał udział w pokazie)

więcej:

http://www.rtbf.be/info/societe/ARTICLE_058177
http://www.lesoir.be/chat/2006/12/13/la ... -belgique/
http://www.lameuse.be/la_une/liege/2006 ... _une.shtml
http://www.lalibre.be/article.phtml?id= ... _id=320364

Reakcje: http://chat.sudpresse.be/2006/12/13/not ... re-argent/

Dlaczego taki przedmiot na ekonologii?

Omów siłę mediów, ich ograniczenia etyczne, prawdziwość informacji, zmowy, jakie mogą mieć z politykami lub przemysłowcami… itd.
Ostatnio edytowane przez Christophe 14 / 12 / 06, 15: 43, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 14/12/06, 14:37

A druga część, co robi? Prosi o przywiązanie do Francji?
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043




przez Christophe » 14/12/06, 15:01

Cóż, jeśli Flandria jest bardziej belgijska, jest więcej Belgii.

To ponad 60% aktywności gospodarczej kraju.. i znowu liczę „eurokratów” z Brukseli, których łatwo przenieść „w razie potrzeby”…

Uh i tak naprawdę są jeszcze 3 inne części:

- Mówi po niemiecku (5%, jak sądzę)
- Walonia (ta, o której wspomniałeś)
- Bruksela

Wszystkie 4 „duże” regiony mają swój własny rząd (może z wyjątkiem niemieckojęzycznego, którego nawet nie znam) i są podzielone na prowincje, które również mają własne instytucje…

No cóż... Belgia jest mała, ale cholernie skomplikowana :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 14/12/06, 15:07

Tak, słyszałem o tym, powinniśmy to robić częściej.

Osobiście walczę, aby moje dzieci i dzieci innych osób nigdy nie brały informacji z mediów za dobrą monetę, a przynajmniej z pewną rezerwą.

Ale prawdą jest, że „populasse” często czeka, aby zobaczyć, czy nie nastąpi zaprzeczenie.

Wyobrażam sobie, że na giełdzie szkody są znaczne, a politycy i wielcy szefowie mieli zimne poty; to dobrze zrobione dla ich Gu...les. (do handlowców); na giełdzie, oto oszałamiający świat, w którym miliardy są rozgrywane na podstawie plotek: zbyt śmieszne.
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043




przez Christophe » 14/12/06, 15:10

Eee, nie wiem, czy to miało wpływ na belgijską giełdę… W każdym razie, gdyby emisja miała miejsce w godzinach handlu, jasne jest, że miałaby wpływ!

Myślę, że to wciąż było ograniczone...

W przeciwnym razie w pełni zgodzę się z krytyką prawdziwości informacji medialnych...
0 x
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 14/12/06, 15:16

Dowiedziałem się, że dziś po południu w wiadomościach... znalazłem EX-CEL-LENT. Jedno jest pewne: po raz kolejny Belgowie to absolutni mistrzowie drugiego stopnia i surrealizmu!!

Jeśli ktoś znajdzie film gdzieś w sieci, wyślij szybko!!

Kiedy widzimy zjadliwość i liczbę reakcji na forums belgijskich gazet, możemy wyraźnie zobaczyć, że RTBF położył palec na prawdziwej, bolesnej kwestii. Tabu? Dlaczego Walonowie mieliby odmówić koniecznej debaty. Wszyscy znają belgijskie złe samopoczucie. Dlaczego politycy zachowują się tak, jakby byli zszokowani? Cześć hipokryzja.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043




przez Christophe » 14/12/06, 15:21

Rulian napisał:Dowiedziałem się, że dziś po południu w wiadomościach... znalazłem EX-CEL-LENT. Jedno jest pewne: po raz kolejny Belgowie to absolutni mistrzowie drugiego stopnia i surrealizmu!!

Jeśli ktoś znajdzie film gdzieś w sieci, wyślij szybko!!


Uh, myślę, że będzie dostępny po południu ... jeśli nie jest już w oprogramowaniu P2P ... Szukam ...

Rulian napisał: Tabu? Dlaczego Walonowie mieliby odmówić koniecznej debaty. Wszyscy znają belgijskie złe samopoczucie. Dlaczego politycy zachowują się tak, jakby byli zszokowani? Cześć hipokryzja.


Bardzo dobre podsumowanie :)
Walońscy politycy potępiają ten program, bo właśnie znosi on wielkie tabu… Cóż, z drugiej strony, jako obcokrajowiec od 18 miesięcy w Belgii, nie mogę zbyt wiele osądzać (brak perspektywy czasu… koniecznie)
0 x
przytulić
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 10/12/06, 17:56

Re: Belgia zbankrutowała, debata o sile mediów




przez przytulić » 14/12/06, 16:17

Nie rozumiem nawet, jak ktoś może w to wierzyć dłużej niż 5 sekund!
Gdyby takie głosowanie miało miejsce, znalazłoby się w porządku obrad Zgromadzenia. Belgia jest mimo wszystko państwem demokratycznym. I nieuchronnie rozmawialibyśmy o tym, czytalibyśmy artykuły na ten temat w Belgii iw całej Europie.
A potem oczywiście zap, sprawdź...

Dobra lekcja dla koniecznego kroku wstecz w obliczu informacji.

Z drugiej strony, na dole, wybrany temat, jest politycznie dyskusyjny.
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 14/12/06, 16:19

Halo
Drwal napisał:A druga część, co robi? Prosi o przywiązanie do Francji?


Dlaczego mały kraj powinien być przyłączony? do innego..
Tuż obok Luksemburg ma się dobrze w Europie!
Pomimo małych krajów, wszystkie są ze sobą powiązane w zakresie handlu i biznesu. (granice są symboliczne)
Dlaczego w tej perspektywie jest tak wiele małych gmin, które czasami utknęły geograficznie, dlaczego to się nie łączy? czy zmniejszy to liczbę burmistrzów i radnych oraz sprawi, że usługi będą opłacalne? , ale każdy trzyma się swojej wieży..

Co usprawiedliwia kraj, jego język, zwyczaje, religię, powierzchnię terytorialną lub ludność?
Jednak w Quebecu mamy powierzchnię 3 razy większą niż Francja i populację taką jak Szwecja, a mówi się nam, że jesteśmy za mali, aby przetrwać!

W Quebecu żyjemy tym od dłuższego czasu, jest to w przybliżeniu ta sama zasada w Kanadzie, prowincjach i rządzie centralnym, a inny język w Quebecu.
Nie sądzę, aby dziennikarze, a nawet prywatna telewizja, wszyscy byli zwolennikami kanadyjskich federalistów, składali takie oświadczenie.
Niedługo pokaże mu drzwi, dziennikarze muszą promować Kanadę. Wolność prasy istnieje, ale wybór dziennikarzy należy do tego, kto ich zatrudnia, a oni są wybierani ręcznie.Kiedy patrzymy na to, kim są wielcy szefowie mediów, wszystko już wiemy…
Myślę, że we francuskich mediach jest tak samo, gdyby dziennikarz awansował na niepodległą Korsykę czy Bretanię, długo by na swoim miejscu nie siedział.
Niedawno wybrani urzędnicy federalni właśnie przyjęli ustawę, która uznaje Quebec za naród (w Kanadzie)
Jak Inuici (pierwszy naród)
Po tym głosowaniu anglojęzyczny minister złożył rezygnację, było to wbrew jego zasadom.


André
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 14/12/06, 16:42

Andre napisał:Halo
Drwal napisał:A druga część, co robi? Prosi o przywiązanie do Francji?


Dlaczego mały kraj miałby być przyłączony? do innego..[...]
W mojej wypowiedzi był element ironii...
Przyjaciele belgijskich rowerzystów górskich często rozmawiali ze mną o belgijskiej partii, która prowadzi kampanię na rzecz przywiązania do Francji, nie powinno być trudno ich znaleźć.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Media & Aktualności: programy telewizyjne, raporty, książki, wiadomości ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 302