ITER przekroczony przed godzinę JAEA?

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79462
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097

ITER przekroczony przed godzinę JAEA?




przez Christophe » 21/07/06, 17:34

Nowy cios dla ITER czy intox? Źródło: Reuters lub AFP.

Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA) ogłosiła w piątek, że osiągnęła kluczowy kamień milowy dla projektu ITER, kontrolowanego przez międzynarodowy eksperymentalny reaktor syntezy jądrowej.

JAEA zdołała utrzymać wyładowanie plazmowe przez 1.000 sekund, podczas gdy ITER zamierza utrzymać je tylko przez 400 sekund, powiedziała w komunikacie prasowym.

To właśnie w stanie plazmy, czwartym stanie materii (po cieczy, ciele stałym i gazie), zachodzą reakcje syntezy jądrowej.

Aby stworzyć plazmę, atomy muszą zostać rozbite na podstawowe składniki: elektrony i dodatnio naładowane jądra. W tym celu konieczne jest osiągnięcie temperatury 100 milionów stopni za pomocą mikrofalowego systemu grzewczego, co powoduje reakcje fuzji jądra deuteru z jądrem trytu.

Tworząc wyładowanie plazmowe trwające 1.000 sekund, japońskie laboratorium znacznie przekroczyło cel ITER wynoszący 400 sekund i „podjęto nowy krok w kierunku powodzenia eksperymentu”, który będzie stanowił międzynarodowy reaktor. JAEA.

Kontrolowana synteza jądrowa, która zostanie zrealizowana w ITER, polega na próbie odtworzenia warunków produkcji energii, jakie panują w słońcu.

Budowa reaktora w Cadarache (południe Francji) potrwa dziesięć lat. Projekt, którego realizacja potrwa do 2035 roku, ma na celu zweryfikowanie możliwości produkcji energii w dużych ilościach z syntezy jądrowej.

Japonia ubiegała się o tę lokalizację, ale kraje uczestniczące (Unia Europejska, Rosja, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Indie) ostatecznie wybrały francuską lokalizację w połowie 2005 r., po długich miesiącach negocjacji.
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 21/07/06, 18:09

A priori jest to raczej dobry punkt dla ITER, o ile Japonia uczestniczy w projekcie.
0 x
ligeryjski
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 05/07/06, 20:18




przez ligeryjski » 21/07/06, 18:30

Econology napisał:Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA) ogłosiła w piątek, że osiągnęła kluczowy kamień milowy dla projektu ITER, kontrolowanego przez międzynarodowy eksperymentalny reaktor syntezy jądrowej.

JAEA zdołała utrzymać wyładowanie plazmowe przez 1.000 sekund, podczas gdy ITER zamierza utrzymać je tylko przez 400 sekund, powiedziała w komunikacie prasowym.

Z ciekawości wybrałem się na spacer po stronie JAEA, a w szczególności po strony fuzji. Ta wiadomość jeszcze się tam nie pojawia. Najnowsze informacje o terminach kwarantanny pochodzą z 9 maja (zastaw), tylko na okres Sekund 28 reklamowany jako „rekord świata”; czas ten uzyskano poprzez zainstalowanie płytek ferromagnetycznych na wewnętrznej ścianie komory, poprawiając w ten sposób regularność pola magnetycznego wewnątrz plazmy.

Myślę, że wkrótce zaktualizują swoją witrynę; umożliwi to wówczas uzyskanie dokładniejszego wyobrażenia o warunkach, w jakich uzyskano ten czas uwięzienia, w szczególności jeśli istnieją innowacje technologiczne w porównaniu z czasem trwania uzyskanym w maju.

W każdym razie nie powinno to być postrzegane jako „mocny cios dla ITER”, o ile JAEA współpracuje przy projekcie; postęp poczyniony po jednej stronie będzie zwykle odzwierciedlany po drugiej.

Aktualizacja:
Szczegółowe wyjaśnienia ostatnich eksperymentów można znaleźć w Niniejszy dokument.
0 x
ligeryjski
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 05/07/06, 20:18




przez ligeryjski » 01/10/06, 10:21

Powyższy link do artykułu z maja 2006 jest już nieaktualny; został zastąpiony przez ten.
0 x
łapa
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 30
Rejestracja: 26/10/06, 14:24
Lokalizacja: gdzieś w środku krów w Normandii ...

powtarzać




przez łapa » 27/10/06, 00:24

byłby to reaktor, który umożliwiłby recykling materiałów radioaktywnych wytwarzanych przez reaktory mojej elektrowni;
Miałem tylko częściowe informacje, ponieważ nie mówi się nam wszystkiego, aby uniknąć oburzenia, ale rozwiązaniem byłoby dokonanie transmutacji bardzo niebezpiecznych pierwiastków promieniotwórczych

Obecnie recykling odbywa się za pomocą kwasu azotowego (produkcja azotku uranu), który po ponownym przetworzeniu daje wzbogacony uran

Mam to z pamięci jako technik laboratoryjny, ale jeśli ktoś ma jakieś szczegóły, które mógłby mi podać, mam nienasyconą ciekawość, m^mmm, jeśli to zła wada lol


łapa
0 x
dla naszych dzieci, niech czystsze powietrze i ziemia bez odpadów
marzyciel
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 199
Rejestracja: 09/11/06, 14:17
Lokalizacja: Waterloo, Belgia




przez marzyciel » 07/01/07, 12:01

W tytule tematu niemal czujemy, że Japonia byłaby konkurencją dla Itera :/


Jeśli nie „który po przetworzeniu daje wzbogacony uran” => to ponownie wykorzystujemy odpady z elektrowni? Po co więc robimy całe to siano?

marzyciel
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6

Re: iteruj




przez Cuicui » 07/01/07, 19:45

lug napisała:byłby to reaktor, który umożliwiłby recykling materiałów radioaktywnych wytwarzanych przez reaktory mojej elektrowni; targać

:zaszokować: :zaszokować: :zaszokować:
Z tego, co wiem, Iter jest używany do opracowywania technik ograniczania plazmy, aby następnie znaleźć sposób na uzyskanie syntezy lekkich atomów, takich jak deuter-tryt, w celu wytworzenia energii. O ile mi wiadomo, Iter nie jest przeznaczony do przetwarzania ciężkich produktów radioaktywnych z zakładów rozszczepienia uranu.
Z drugiej strony, w zespole typu Z, uzyskane bardzo wysokie temperatury (kilka miliardów stopni) mogą prawdopodobnie przemienić materię i być może przetworzyć kilka gramów odpadów radioaktywnych. W najbliższej przyszłości jeszcze nie w ten sposób wyeliminujemy tysiące ton napromieniowanych odpadów. Przede wszystkim musimy zaprzestać jej produkcji i zainwestować w elektrownie typu Z-pinch (synteza wodoru z borem) o bardzo niskim poziomie radioaktywności.
Ostatnio edytowane przez Cuicui 08 / 01 / 07, 01: 49, 2 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
jean63
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2332
Rejestracja: 15/12/05, 08:50
Lokalizacja: Owernia
x 4

Top




przez jean63 » 07/01/07, 19:53

cuicui, wydajesz się dużo wiedzieć o energii jądrowej. Można wiedzieć? jeśli tajne, możesz odpowiedzieć na pw, ale oczywiście nie musisz.
Czy Twoje czujniki nadal działają dobrze tej zimy?

Salut.
0 x
Dopiero kiedy przyniósł dół ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zanieczyszczoną się, ostatni złowione ryby człowiek zda sobie sprawę, że pieniądze nie są jadalne (Indian MOHAWK).
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6

Odp: góra




przez Cuicui » 08/01/07, 01:41

jean63 napisał:cuicui, wydajesz się dużo wiedzieć o energii jądrowej. Można wiedzieć? jeśli tajne, możesz odpowiedzieć na pw, ale oczywiście nie musisz. Czy Twoje czujniki nadal działają dobrze tej zimy? Cześć.

Cześć Jean63
Cóż, nie, nie wiem nic o energii jądrowej, tylko ogólne informacje, których każdy może się nauczyć, czytając. Nigdy nie byłem dobry z fizyki. Ale interesuje mnie wszystko.
Moje czujniki nadal działają dobrze, nie dbam o to, oprócz uzupełniania poziomu wody co 2 miesiące (wystarczy kran, aby otworzyć i zamknąć na kilka sekund). Ale kiedy przez kilka dni nie ma słońca, trzeba rozpalić duży kominek (z rekuperatorem), żeby napełnić się ciepłą wodą i spalić drogocenne drewno opałowe, którego cięcie kosztowało mnie wiele bólu (musisz coś wiedzieć!).
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 202