Deuter i fuzja jądrowa

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
carburologue
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 14/05/06, 15:23

Deuter i fuzja jądrowa




przez carburologue » 21/09/08, 13:21

bonjour,

czy ktoś mógłby mi wyjaśnić pojęcie niewyczerpanej energii, jaką byłaby synteza jądrowa dzięki deuterowi zawartemu w wodzie morskiej???

dziękuję
0 x
zbliżamy się do końca, będziemy poświęcać ... Nie żartuję ... trochę humor jest dobre dla morale ...

futurystyczne powiedzenie
Tagor
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 06/04/07, 12:31

Re: deuter i fuzja jądrowa




przez Tagor » 21/09/08, 15:56

carburologue napisał:bonjour,

czy ktoś mógłby mi wyjaśnić pojęcie niewyczerpanej energii, jaką byłaby synteza jądrowa dzięki deuterowi zawartemu w wodzie morskiej???

dziękuję


możliwa odpowiedź tutaj
http://tpefusioncontrolee.e-monsite.com ... 99719.html
KONTROLOWANA FUZJA
Energia wytwarzana przez tego typu reaktory stanowi postęp w stosunku do aktualnej wiedzy. Korzyści są niepodważalne.

Najbardziej oczywistą jest prawie niewyczerpana podaż paliw, które są łatwo dostępne i niedrogie. Fuzja wykorzystuje mieszaninę deuteru i trytu jako paliwo. Deuter, nieradioaktywny izotop wodoru, ma bardzo wysoką zawartość energii (aby zapewnić moc elektryczną rzędu 1000 MW/dobę, elektrownia wykorzystująca węgiel jako paliwo musi spalić go 3 mln ton, podczas gdy elektrownia wykorzystująca syntezę jądrową zużywałaby zaledwie ćwierć tony mieszaniny opartej w połowie na deuterze, w połowie na trycie, co więcej występuje w wodzie w bardzo dużych ilościach: szacuje się, że z oceanów możemy wydobyć około 4,6 10 ^13 ton, co stanowiłoby równowartość 5^11 TWan Jest obecny w wodzie z bardzo dużym natężeniem Deuter można wydobyć tanimi metodami konwencjonalnej technologii Biorąc pod uwagę te kryteria, paliwo to miałoby zdolność dostarczania energii elektrycznej do dowolnej infrastruktury naziemnej przez około 150 miliardów lat (patrz równanie w poprzednia część).

Tryt, radioaktywny izotop wodoru, nie jest dostępny w przyrodzie w ilościach wystarczających do zastosowań technicznych. Dlatego konieczne jest jego utworzenie. Aby to zrobić, neutrony zostaną wykorzystane do wytworzenia trytu poprzez bombardowanie kocem wokół komory spalania zawierającej lit, zgodnie z następującą reakcją:

- Li + n On + T

Dlatego to lit umożliwia produkcję trytu. Jednak lit, podobnie jak deuter, jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem. Rzeczywiście, ten przedstawia zawartość energii rzędu 27.10^15 J na tonę dla całości zasobów lądowych, czyli 11 milionów ton w osadach na ziemi i 200 miliardów ton rozpuszczonych w wodach morskich. Wszystkie zasoby zawarte w ziemi odpowiadają 9.10^9 TWan, a rozpuszczone w wodzie morskiej 1,7.10^8 TWan.

Wtedy możemy mówić o postępie w zakresie bezpieczeństwa. Po pierwsze dlatego, że dostępna w każdej chwili ilość paliwa wystarcza tylko na kilkadziesiąt sekund, w przeciwieństwie do rozszczepienia, w którym magazynowane jest paliwo potrzebne do pracy reaktora przez kilka lat.

Po drugie, reakcje syntezy zachodzą w bardzo wysokich temperaturach i nie są oparte na reakcji łańcuchowej. W przypadku jakiegokolwiek błędu w obsłudze lub niewłaściwej obsługi środowisko wewnętrzne reaktora ochładza się i powoduje automatyczne zatrzymanie reakcji syntezy jądrowej. Niekontrolowane spalanie paliwa termojądrowego jest zatem wykluczone; awaria na dużą skalę typu czarnobylskiego jest zatem niemożliwa.

Paliwa podstawowe (deuter, lit) jak i bezpośredni produkt reakcji syntezy jądrowej (hel) nie są promieniotwórcze (nie zanieczyszczają atmosfery i nie przyczyniają się do efektu cieplarnianego i niszczenia warstwy ozonowej), jednak bariery przenikania powinny być stosowane w celu zapobiegania uwalnianiu radioaktywnego trytu do środowiska. Ponieważ ma on takie same właściwości chemiczne jak wodór, może go zastąpić w wodzie i we wszystkich rodzajach węglowodorów. W ten sposób mógłby zanieczyścić łańcuch pokarmowy, gdyby został uwolniony do atmosfery. Jednak spożywanie żywności i wody zanieczyszczonej trytem jest niebezpieczne. Ale uszkodzenia są zmniejszone dzięki zmniejszonemu okresowi półtrwania trytu wynoszącemu 10 dni.

Podczas normalnej pracy dawka, na którą narażona będzie ludność otaczająca reaktor, będzie stanowiła ułamek dawki wynikającej z naturalnej radioaktywności.

Wreszcie koszty inwestycji w elektrownię termojądrową (infrastrukturę) będą wyższe niż w obecnych elektrowniach, ale paliwa będą tańsze i bardziej obfite. W dłuższej perspektywie koszt byłby zatem znacznie obniżony. Energia termojądrowa ma zatem bardzo wiele zalet, ale czy tylko to?


osobiście nie wierzę, że "kontrolowana fuzja"
być łatwym do zrobienia...
naukowcy go szukają, ale jeszcze go nie kontrolują…

Energia termojądrowa ma zatem bardzo wiele zalet, ale czy tylko to?

jako prezent będą odpady
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6

Re: deuter i fuzja jądrowa




przez Cuicui » 21/09/08, 18:39

Tagor napisał:osobiście nie wierzę, że „kontrolowana fuzja” jest łatwa do osiągnięcia… naukowcy szukają jej, ale jeszcze jej nie kontrolują…

Halo karburolog et Tagor
Wydaje się, że ciągła fuzja deuteru i trytu w tokamaku podobnym do ITER jest bez przyszłości ponieważ stwarza problemy teoretyczne na razie nierozwiązane, które uniemożliwiają jej funkcjonowanie przez wystarczająco długi czas. Z drugiej strony deuter i tryt są drogie. Ponadto w wyniku reakcji powstają odpady radioaktywne.
Przyszłość bez wątpienia leży w fuzja wodoru z borem, co nie odbywa się w sposób ciągły przez uwięzienie magnetyczne, jak w tokamakach, ale w sposób nieciągły (seria miniaturowych eksplozji termojądrowych). Paliwo jest tanie i pod dostatkiem. Reakcja nie jest radioaktywna (a zatem nie ma odpadów) i wytwarza hel, który można wykorzystać do innych zastosowań. Eksperymentalne urządzenie zwane Z-machine wytworzyło już kilka razy więcej ciepła niż to potrzebne do zainicjowania syntezy wodoru z borem.
Prototyp takiej elektrowni kosztowałby 200 razy mniej niż ITER, ale zagraża interesom finansistów, którzy zainwestowali w elektrownie jądrowe na ropę i uran. A ponieważ kontrolują również główne media informacyjne...
Aby dowiedzieć się więcej, zobacz linki na dole tego posta.
Ostatnio edytowane przez Cuicui 21 / 09 / 08, 21: 39, 1 edytowany raz.
0 x
tititaz_21
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 22/09/08, 16:59

Re: deuter i fuzja jądrowa




przez tititaz_21 » 22/09/08, 17:09

bonjour,

tylko po to, aby pokazać ci tę interesującą linię. . . .

http://www-lmj.cea.fr/html/cea.htm

pomimo opóźnienia koniec tego projektu jest bliski...
a+
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6

Re: deuter i fuzja jądrowa




przez Cuicui » 22/09/08, 18:03

tititaz_21 napisała:bonjour,
tylko po to, aby pokazać ci tę interesującą linię. . . .
http://www-lmj.cea.fr/html/cea.htm
pomimo opóźnienia koniec tego projektu jest bliski...
a+

Halo Tititaz_21
MEGAJOULE to rujnujący program wojskowy. Podobnie jak ITER, nigdy nie będzie produkował energii elektrycznej. Piękny przykład marnowania publicznych pieniędzy.
Pamiętaj, że elektrownie termojądrowe z wodorem i borem, które są znacznie tańsze, nie są przydzielane. Są one osiągalne za pomocą obecnych środków technicznych.
0 x
tititaz_21
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 22/09/08, 16:59

Re: deuter i fuzja jądrowa




przez tititaz_21 » 22/09/08, 18:40

Witaj Cuicui

cóż, nie wiem, czy to naprawdę rujnujący program, ale w każdym razie nie jestem dzięki niemu bezrobotny... ;-)
wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że na razie jest to bardzo optymistyczne, ponieważ wyniki ... ocena lasera ....
po stwierdzeniu, że nigdy nie dostarczy energii elektrycznej, jest za wcześnie, aby to stwierdzić. może będzie tak, że nie jestem wróżbitą! Nie jestem też naukowcem od rakiet, ale w pewnym sensie rozumiem twoją reakcję.
z drugiej strony ten symulator może prowadzić do innych odkryć...
Dzięki za odpowiedź Cuicui.
do zobaczenia wkrótce.
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: deuter i fuzja jądrowa




przez bham » 22/09/08, 18:48

tititaz_21 napisała:http://www-lmj.cea.fr/html/cea.htm

pomimo opóźnienia koniec tego projektu jest bliski...
wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że na razie jest to bardzo optymistyczne, ponieważ wyniki ... ocena lasera ....
a+

Co jeszcze masz prawo nam powiedzieć, skoro jesteś w stanie nam o tym powiedzieć?
0 x
tititaz_21
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 22/09/08, 16:59

Re: deuter i fuzja jądrowa




przez tititaz_21 » 22/09/08, 19:17

Jestem tylko inżynierem elektronikiem i ze swojej strony nie chcę być jutro bezrobotny.(mieliśmy instrukcje)
poziomie elektronicznym mogę powiedzieć, że karty są w drugiej wersji trasowania.
dla niektórych zoptymalizowaliśmy elektronikę, a inne zostały zmodyfikowane w związku ze zmianą CDC.
osobiście zajmuję się małą częścią projektu pośród całej tej elektroniki.oprócz elektroniki jest cała część optyczna i część mechaniczna tworząc w ten sposób blok dostarczający pojedynczą wiązkę. cały ten blok jest starannie montowany w czystym pomieszczeniu.
tutaj, kiedy projekt zostanie ukończony, mógłbym ujawnić ci więcej pocztą, jeśli powie ci to o projektowaniu elektronicznym .... ale myślę, że powiedziałem wystarczająco dużo po obejrzeniu symulacji operacyjnej, wszystko ci wyjaśni, a zobaczysz w rzeczywistość co to da...
dobry wieczór wszystkim
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 22/09/08, 19:23

OK, dziękuję tititaz, wejdę na stronę, aby spróbować dowiedzieć się więcej, ponieważ w tej chwili tak naprawdę nie rozumiem pożądanego celu.
0 x
C moa
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 704
Rejestracja: 08/08/08, 09:49
Lokalizacja: Alger
x 9

Re: Deuter i fuzja jądrowa




przez C moa » 22/09/08, 19:30

carburologue napisał:bonjour,

czy ktoś mógłby mi wyjaśnić pojęcie niewyczerpanej energii, jaką byłaby synteza jądrowa dzięki deuterowi zawartemu w wodzie morskiej???

dziękuję

Podstawową zasadą jest połączenie dwóch małych atomów i utworzenie większego, w przeciwieństwie do rozszczepienia, które wymaga dużego, aby rozbić go na drugi, nieco mniejszy + helion i trzy neutrony.
Ogólnie mówimy albo o stopieniu dwóch atomów deuteru (stabilny izotop wodoru), albo deuter + lit (lepszy bo aneutroniczny), albo wodór z borem... Możliwe są inne kombinacje, zasada jest taka, że ​​to daje co najmniej jedno jądro helu. Najczęściej jądro to będzie niestabilne, a co za tym idzie radioaktywne (cząstka alfa), stąd powstanie odpadów, którymi trzeba będzie zagospodarować. Odpady te nie mają jednak nic wspólnego z obecnymi odpadami, ponieważ w promieniotwórczości traktowane są jako duża cząsteczka i nawet jeśli silnie jonizują swoje otoczenie, można je zatrzymać zwykłą kartką papieru i bardzo szybko się stabilizuje. Helion ten występuje również naturalnie w środowisku, co jest głównym problemem związanym z degradacją radonu np. w granitowych skałach Bretanii.
Obecność tego helionu w przemyśle nuklearnym od jego początków każe mi twierdzić, że opanujemy go bez problemu (na przykład techniki i materiały do ​​detekcji istnieją od bardzo dawna i są doskonale opanowane).

Ta energia jest uważana za niewyczerpaną przede wszystkim ze względu na fenomenalną ilość energii, którą teoretycznie powinna wytworzyć. Następnie dlatego, że zasoby (mam na myśli deuter) są naturalnie obecne wszędzie iw obfitości.

Następnie dwie szkoły „konfrontują się” z tymi, którzy uważają, że możliwa jest tylko gorąca fuzja iz tymi, którzy uważają, że zimną fuzję też potrafimy. W rzeczywistości ci pierwsi mają ogromne środki i lekceważą (trochę dużo) tych drugich. Poczyniono jednak postępy w tych dwóch obszarach, które moim zdaniem raczej się uzupełniają.

@Cuicui
Wydaje się, że ciągła synteza deuteru z trytem w tokamaku typu ITER nie ma przyszłości, ponieważ stwarza problemy teoretyczne, które nie zostały jeszcze rozwiązane i które uniemożliwiają jego wystarczająco długą pracę. Z drugiej strony deuter i tryt są drogie. Ponadto w wyniku reakcji powstają odpady radioaktywne.
Przyszłość niewątpliwie leży w syntezie wodoru z borem, która nie odbywa się w sposób ciągły za pomocą uwięzienia magnetycznego, jak w tokamakach, ale w sposób nieciągły (seria miniaturowych eksplozji termojądrowych). Paliwo jest tanie i pod dostatkiem. Reakcja nie jest radioaktywna (a zatem nie ma odpadów) i wytwarza hel, który można wykorzystać do innych zastosowań.
Czy możesz rozwinąć, dlaczego według ciebie ITER i consors nie mają przyszłości? Osobiście uważam, że nic nie gra się o fuzję wodoru z borem. To wciąż gorąca fuzja i nic we wszystkim, co przeczytałem, nie pozwala mi sądzić, że wyzwania techniczne są mniej ważne niż te zaimplementowane w tokamaku.
Oprócz awansu na kwotę 200 x tańszą niż ITER, gdy nie mamy najmniejszego początku planu, uważam, że szczerze demago....
Eksperymentalne urządzenie zwane Z-machine wytworzyło już kilka razy więcej ciepła niż to potrzebne do zainicjowania syntezy wodoru z borem.
Prototyp takiej elektrowni kosztowałby 200 razy mniej niż ITER, ale zagraża interesom finansistów, którzy zainwestowali w elektrownie jądrowe na ropę i uran. A ponieważ kontrolują również główne media informacyjne...

Minęło dużo czasu, odkąd mieliśmy fabułę .... Nadal jest mocna, prawda? :zaszokować: :zaszokować:

Z-machine to amerykańskie narzędzie. ITER został zbudowany, gdy Amerykanie byli temu przeciwni, ponieważ widzieli, że Europejczycy przejmą inicjatywę.

Czy wy serio nie wierzycie, że chcieliby wypuścić produkt konkurencyjny dla naszego?? Gdyby to było takie proste, już by to zrobili, nie są głupsi od nas.
Gdyby w dodatku był 200X tańszy to mogliby go sprzedać z impetem i to pozwoliłoby im rozwiązać problemy energetyczne, deficyt zewnętrzny, znowu byliby władcami świata....
Ogółem ITER to 5 miliardów euro na samą budowę. 200 x mniej to 25 milionów euro. Wiedząc, że elektrownia jądrowa o mocy 1 GW kosztuje około 1.5 miliarda, byliby w pełni zainteresowani oferowaniem tej technologii Chinom, Indiom, Niemcom… napychali nimi kieszenie, aż byli spragnieni.

Bądźmy poważni, myślę, że warto studiować syntezę wodoru z borem, ale wyzwania są równie duże, jak w przypadku innych gorących fuzji.
0 x

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 196