Wszystko o ziemniakach na 2021 rok

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez Did67 » 03/08/21, 18:34

jft78 napisał:Na Igrzyskach Olimpijskich PdT nie miałbym medalu!
30 do 40% produkcji wyrzucane, Ziemniaki całkowicie zgniłe (jak płynny zacier) pod sianem, zwłaszcza te duże.
PdT Bernadette, plany kupione w centrum ogrodniczym, obsadzone sianem na początku kwietnia. Nadziemna część planów była wspaniała, ale po ulewnych deszczach z 12/13 lipca liście nieco zniknęły ze śladami pleśni (ciemne plamy na liściach). Ale łodygi pozostały stosunkowo zielone i twarde, więc byłem całkiem pewny siebie.
Spodziewałem się znaleźć „pocięte” bulwy, ale nie tak bardzo zniszczone, a także znalazłem pozornie zdrowe ziemniaki (często mniejsze) tuż obok zgniłych na tej samej podstawie.
Może powinienem interweniować wcześniej, 14 lipca?
Wiedziałem o spustoszeniach pleśni na pomidorach, ale moje pierwsze doświadczenie z ziemniakami (czy to naprawdę pleśń?).
Pozostaje mi dokładnie monitorować zachowanie tego, co udało mi się ocalić.


Ziemniaki zgniłe jak puree ziemniaczane, to nie pleśń tylko bakteryjna zgnilizna...
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez Moindreffor » 03/08/21, 20:37

Did67 napisał:
jft78 napisał:Na Igrzyskach Olimpijskich PdT nie miałbym medalu!
30 do 40% produkcji wyrzucane, Ziemniaki całkowicie zgniłe (jak płynny zacier) pod sianem, zwłaszcza te duże.
PdT Bernadette, plany kupione w centrum ogrodniczym, obsadzone sianem na początku kwietnia. Nadziemna część planów była wspaniała, ale po ulewnych deszczach z 12/13 lipca liście nieco zniknęły ze śladami pleśni (ciemne plamy na liściach). Ale łodygi pozostały stosunkowo zielone i twarde, więc byłem całkiem pewny siebie.
Spodziewałem się znaleźć „pocięte” bulwy, ale nie tak bardzo zniszczone, a także znalazłem pozornie zdrowe ziemniaki (często mniejsze) tuż obok zgniłych na tej samej podstawie.
Może powinienem interweniować wcześniej, 14 lipca?
Wiedziałem o spustoszeniach pleśni na pomidorach, ale moje pierwsze doświadczenie z ziemniakami (czy to naprawdę pleśń?).
Pozostaje mi dokładnie monitorować zachowanie tego, co udało mi się ocalić.


Ziemniaki zgniłe jak puree ziemniaczane, to nie pleśń tylko bakteryjna zgnilizna...

Zauważyłem, że u mnie w domu zgniłe kartofle od środka tak jak opisujesz mają całą dziurę, być może wejście infekcji czymś, jakimś szkodnikiem, z drugiej strony szybko robi się całe czarne
a właściwie jest szczególnie największy, jak co, chęć posiadania największego nie zawsze jest zwycięzcą : Mrgreen:

ponadto zaczyna się od serca, które wydaje się skraplać, potem znajduję trochę dotkniętego, zaczyna się, potem rozprzestrzenia się w kształcie gwiazdy, potem staje się coraz bardziej czarne
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
jft78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 41
Rejestracja: 16/04/19, 21:10
Lokalizacja: Yvelines
x 6

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez jft78 » 03/08/21, 21:37

Moindreffor napisał:
Did67 napisał:
Ziemniaki zgniłe jak puree ziemniaczane, to nie pleśń tylko bakteryjna zgnilizna...

Zauważyłem, że u mnie w domu zgniłe kartofle od środka tak jak opisujesz mają całą dziurę, być może wejście infekcji czymś, jakimś szkodnikiem, z drugiej strony szybko robi się całe czarne
a właściwie jest szczególnie największy, jak co, chęć posiadania największego nie zawsze jest zwycięzcą : Mrgreen:

ponadto zaczyna się od serca, które wydaje się skraplać, potem znajduję trochę dotkniętego, zaczyna się, potem rozprzestrzenia się w kształcie gwiazdy, potem staje się coraz bardziej czarne


Jeśli jest bakteryjny, to czy może pochodzić bezpośrednio z roślin, od szkodnika, czy też z choroby, która „po prostu” rozwinęła się z powodu wysokiej wilgotności przez długi czas?
Trudno mi powiedzieć, czy była mała dziura, więc Ziemniaki były „upłynnione”. Wnętrze było nadal białe, skóra brązowa.
Rzeczywiście, jak zauważyła powyżej Doris, powinienem był zrobić zdjęcia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez Doris » 04/08/21, 00:44

Moindreffor napisał:Zauważyłem, że u mnie w domu zgniłe kartofle od środka tak jak opisujesz mają całą dziurę, być może wejście infekcji czymś, jakimś szkodnikiem, z drugiej strony szybko robi się całe czarne

Tak, miałam małe dziury, to prawda, i z pamięci znajdowałam małe robaki lub larwy, ale zawsze jest to samo: mała strata = nieistotna w oczach leniwej kobiety = brak zdjęcia, brak notatki, nic
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez Did67 » 04/08/21, 16:30

Moindreffor napisał:
Ziemniaki zgniłe jak puree ziemniaczane, to nie pleśń tylko bakteryjna zgnilizna...

Zauważyłem, że u mnie w domu zgniłe kartofle od środka tak jak opisujesz mają całą dziurę, być może wejście infekcji czymś, jakimś szkodnikiem, z drugiej strony szybko robi się całe czarne
a właściwie jest szczególnie największy, jak co, chęć posiadania największego nie zawsze jest zwycięzcą : Mrgreen:

ponadto zaczyna się od serca, które wydaje się skraplać, potem znajduję trochę dotkniętego, zaczyna się, potem rozprzestrzenia się na kształt gwiazdy, potem robi się coraz bardziej czarny[/cytat]

Często małe „czarne” chodniki to dziury larw drutowców.

Mokre lata są oczywiście błogosławione dla bakterii!

https://www.iriisphytoprotection.qc.ca/ ... ageId=8855
0 x
jardama
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 161
Rejestracja: 07/06/19, 13:47
x 7

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez jardama » 04/08/21, 19:46

Widzę ten sam problem. Pierwsze brązowe plamy i już zgniłe części, a po ośmiu dniach to katastrofa. Na 30 kg prawie wszystko wyrzuciłem.
Dziś rano kontynuuję żniwa (Charlotte). i nie dziwię się bez problemu tym, które podnoszę, a które są jednak tuż obok nich, a niektóre z nich są dobrze zjedzone przez kretoszczury.
Trochę dalej ziemniaki wepchnięte pod warstwę siana, odmiana Charlotte też, nie widzę problemu.
Dziwne to wszystko.
0 x
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez Biobomb » 04/08/21, 22:30

Ostatni pdt zbiorów 2020, z Agria. Dowodem jest to, że utrzymują się przez 1 rok, usuwając tylko kilka zmarszczek. Doskonałe jeszcze dziś w puree. Spawanie jest wykonane.
DSC03101.JPG
0 x
jft78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 41
Rejestracja: 16/04/19, 21:10
Lokalizacja: Yvelines
x 6

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez jft78 » 05/08/21, 18:08

Did67 napisał:
Moindreffor napisał:
Ziemniaki zgniłe jak puree ziemniaczane, to nie pleśń tylko bakteryjna zgnilizna...

Zauważyłem, że u mnie w domu zgniłe kartofle od środka tak jak opisujesz mają całą dziurę, być może wejście infekcji czymś, jakimś szkodnikiem, z drugiej strony szybko robi się całe czarne
a właściwie jest szczególnie największy, jak co, chęć posiadania największego nie zawsze jest zwycięzcą : Mrgreen:

ponadto zaczyna się od serca, które wydaje się skraplać, potem znajduję trochę dotkniętego, zaczyna się, potem rozprzestrzenia się w kształcie gwiazdy, potem staje się coraz bardziej czarne


Często małe „czarne” chodniki to dziury larw drutowców.

Mokre lata są oczywiście błogosławione dla bakterii!

https://www.iriisphytoprotection.qc.ca/ ... ageId=8855[/ Quote]

Dzięki Didier za link. Bardzo informujące !
Znalazłem dwa egzemplarze, które nie zostały jeszcze wyrzucone. I tak zdjęcie poniżej.
załączniki
IMG_20210805_165925_1.jpg
IMG_20210805_165546_3.jpg
0 x
Avatar de l'utilisateur
zasadowy
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 170
Rejestracja: 12/06/19, 18:49
Lokalizacja: Góry Lyonnais
x 52

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez zasadowy » 07/08/21, 22:12

Czy to pleśń?
Czarne plamy na liściach?
20210804_163713.jpg
0 x
to zależy
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Odp .: Wszystko o ziemniakach na 2021 rok




przez Biobomb » 07/08/21, 22:51

Alkaline napisał:Czy to pleśń?

To nie pleśń. Dziury na liściach są albo spowodowane przez owada drapieżnego, chociaż nie jest pewne, czy jest to stonka ziemniaczana, albo przez mączniaka prawdziwego.
Moim zdaniem nie jest to poważne, ponieważ wygląda na to, że stopa jest dojrzała. Tak trochę bezbronny.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 177