jeż ogródek warzywny

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Did67 » 12/12/18, 12:50

Moindreffor napisał:
Didier od ciebie zależy, czy później się pobawisz, ogródek warzywny jeża, rzuć się w piarg, kto wie, może będziesz miał więcej szczęścia : Mrgreen:


Mam takiego obok domku na dole, 50 m od ogródka warzywnego... "Siedlisk" jest tam mnóstwo: stosy drewna, stosy gałęzi, stosy kamieni, martwe liście itp.

W ubiegłym roku wystąpiła „luka”; Kupiłem kamerę na podczerwień, żeby sfilmować i „zobaczyć” co tam było – za późno, dziura nie była już zajęta!
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Moindreffor » 12/12/18, 19:22

Did67 napisał:
Moindreffor napisał:
Didier od ciebie zależy, czy później się pobawisz, ogródek warzywny jeża, rzuć się w piarg, kto wie, może będziesz miał więcej szczęścia : Mrgreen:


Mam takiego obok domku na dole, 50 m od ogródka warzywnego... "Siedlisk" jest tam mnóstwo: stosy drewna, stosy gałęzi, stosy kamieni, martwe liście itp.

W ubiegłym roku wystąpiła „luka”; Kupiłem kamerę na podczerwień, żeby sfilmować i „zobaczyć” co tam było – za późno, dziura nie była już zajęta!

uważaj, aby siedlisko było zbyt wszechstronne, ryzykujesz posiadanie najbardziej wszechstronnych zwierząt, takich jak gryzonie, zobaczę bardziej specyficzne i masywne siedliska, prawdziwe piargi z naprawdę dużymi kamieniami, stertę drewna z niezbyt gęstymi gałęziami, z otworem pod stosem, idealny dla jeża

ja w przyszłym roku stawiam na ptaki, zafunduję sobie abonament i zgłoszenie mojego ogródka warzywnego do LPO
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Adrien (były nico239) » 13/12/18, 01:24

Moindreffor napisał:ja w przyszłym roku stawiam na ptaki, zafunduję sobie abonament i zgłoszenie mojego ogródka warzywnego do LPO


Co to jest?
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Moindreffor » 13/12/18, 08:41

nico239 napisał:
Moindreffor napisał:ja w przyszłym roku stawiam na ptaki, zafunduję sobie abonament i zgłoszenie mojego ogródka warzywnego do LPO


Co to jest?


Rejestracja w schroniskach jest prosta!
Tylko:

zobowiązać się do przestrzegania Karty LPO Refuges,
opisz swoją ziemię, przyszłe schronienie,
zarejestruj się online w przestrzeni My LPO lub wypełnij formularz rejestracyjny i prześlij go do nas wraz z płatnością 35 €
Zaraz po zarejestrowaniu otrzymasz pudełko* zawierające:

1 panel do sformalizowania i nagłośnienia Twojego schroniska LPO
1 skrzynka lęgowa modraszka
3 mini-przewodniki: Naturalne aranżacje w ogrodzie / Przewodnik po ptakach ogrodowych / Przewodnik Ostoja bez polowań.
+ 1 rok bezpłatnej subskrypcji biuletynu Refuges LPO INFO, tj. 4 numery/rok.

Ty wybierasz
Możesz dołączyć samodzielnie w ramach członkostwa indywidualnego lub jako rodzina w ramach członkostwa rodzinnego.

32 €: członkostwo rodzinne

23 €: członkostwo indywidualne

75 € i więcej: członkostwo w Benefactor

w sumie67 €

Korzystasz
…odliczenie od podatku od 66% do 20% dochodu podlegającego opodatkowaniu, przy czym członkostwo w LPO uznawane jest za darowiznę.

za jakiekolwiek informacje
https://www.lpo.fr/
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
koziorożec alpejski
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez koziorożec alpejski » 13/12/18, 09:03

Dobry pomysł ptaki, jestem w trakcie wyposażania mojej ziemi w budki lęgowe sikorki i rudego ogona. Ich spożycie gąsienic wiosną jest znaczne.
Wczoraj zrobiłem futrzaną klatkę, która pomoże w budowie gniazd na wiosnę:


DSC01795.JPG


Nie zapominajmy o owadach zapylających, tak łatwo jest stworzyć dla nich pokoje gościnne w naszych ogródkach warzywnych.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Did67 » 13/12/18, 10:05

W przypadku owadów, zanim „zmęczy się” instalowaniem koniecznie sześciokątnych „hoteli”, myślę, że trzy środki są niezwykle skuteczne i proste:

a) zakazać stosowania pestycydów i tolerować niektóre „szkodniki” (które mogą być pokarmem dla tych owadów, zwłaszcza os parazytoidów); lub nawet mieć „panoplę” roślin, które kwitną i żerują na przykład mszyce przez cały rok [od czarnego bzu i jego wczesnych, soczystych pędów po koper włoski osadzony w nasionach, czarny od mszyc w listopadzie)

b) mają baldaszkowate (dziś "apiacaceae"), które kwitną: marchew, pasternak, seler, pietruszka, lubczyk...wśród warzyw i dzikiej marchwi, barszcz duży, cykuta itp. w okolicy

c) po przekwitnięciu przyciąć sekatorem i „ułożyć” łodygi baldaszków w pobliżu włoska: każdy owad znajdzie wydrążoną łodygę o swojej średnicy!
1 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Moindreffor » 13/12/18, 10:12

Did67 napisał:W przypadku owadów, zanim „zmęczy się” instalowaniem koniecznie sześciokątnych „hoteli”, myślę, że trzy środki są niezwykle skuteczne i proste:

a) zakazać stosowania pestycydów i tolerować niektóre „szkodniki” (które mogą być pokarmem dla tych owadów, zwłaszcza os parazytoidów); lub nawet mieć „panoplę” roślin, które kwitną i żerują na przykład mszyce przez cały rok [od czarnego bzu i jego wczesnych, soczystych pędów po koper włoski osadzony w nasionach, czarny od mszyc w listopadzie)

b) mają baldaszkowate (dziś "apiacaceae"), które kwitną: marchew, pasternak, seler, pietruszka, lubczyk...wśród warzyw i dzikiej marchwi, barszcz duży, cykuta itp. w okolicy

c) po przekwitnięciu przyciąć sekatorem i „ułożyć” łodygi baldaszków w pobliżu włoska: każdy owad znajdzie wydrążoną łodygę o swojej średnicy!

hotele dla owadów to jeden z największych współczesnych klasyków edukacji narodowej w SVT, później jest bardzo komercyjny, a przede wszystkim estetyczny i rozpoznawalny
stara sterta gałęzi na dnie ogrodu sprawi, że będziesz wyglądać jak leniwiec, który nie sprząta swojego ogródka warzywnego, dobrze widoczny hotel dla owadów (dlatego źle umiejscowiony) sprawi, że będziesz wyglądać jak osoba odpowiedzialna i zaangażowana ekologicznie, Ach, czego byśmy nie zrobili z naszym „wizerunkiem”
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Did67 » 13/12/18, 11:12

To całkiem słuszne:

a) po pierwsze biznes; wyeliminowaliśmy wiele pestycydów w centrach ogrodniczych; więc żeby wydoić portfel, czasami wbrew zdrowemu rozsądkowi „promuje się” 3 rodzaje „produktów”: „kwadraty” [no 50 euro za kwadrat 0,8 x 0,8; lub 780 000 euro - tak, tak! - przydatne ha; ale kto to liczy???], „schroniska” (budki lęgowe – od kilku do kilkudziesięciu euro, schroniska dla jeży – około pięćdziesiąt euro, hotel dla owadów – ten sam rząd wielkości…), pestycydy „organiczne”…

b) następnie „kiedy powiemy”…

I nie mówię tu o sprzeczności polegającej na ciągłym koszeniu w każdą sobotę, konieczności posiadania bardzo czystego trawnika [nie mówię o przestrzeniach użytkowych - miejscu do grillowania, sznurze na ubrania itp...], a zatem utrzymywaniu pustynnego środowiska biologicznego , nie interesujące poza tymi obszarami. Jeśli nie oczy innych...

Bycie w mojej głowie już martwe, b) absolutnie już na mnie nie wpływa. To szansa.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Moindreffor » 13/12/18, 11:20

Did67 napisał:To całkiem słuszne:

a) po pierwsze biznes; wyeliminowaliśmy wiele pestycydów w centrach ogrodniczych; więc żeby wydoić portfel, czasami wbrew zdrowemu rozsądkowi „promuje się” 3 rodzaje „produktów”: „kwadraty” [no 50 euro za kwadrat 0,8 x 0,8; lub 780 000 euro - tak, tak! - przydatne ha; ale kto to liczy???], „schroniska” (budki lęgowe – od kilku do kilkudziesięciu euro, schroniska dla jeży – około pięćdziesiąt euro, hotel dla owadów – ten sam rząd wielkości…), pestycydy „organiczne”…

b) następnie „kiedy powiemy”…

I nie mówię tu o sprzeczności polegającej na ciągłym koszeniu w każdą sobotę, konieczności posiadania bardzo czystego trawnika [nie mówię o przestrzeniach użytkowych - miejscu do grillowania, sznurze na ubrania itp...], a zatem utrzymywaniu pustynnego środowiska biologicznego , nie interesujące poza tymi obszarami. Jeśli nie oczy innych...

Bycie w mojej głowie już martwe, b) absolutnie już na mnie nie wpływa. To szansa.

kiedy zachorowałem, miałem przez sprzeczność wolę kontrolowania wszystkiego, co mogło być przeciwwagą dla mojej niezdolności do kontrolowania mojego zdrowia, potem w końcu przez niezdolność wszystko mniej i mniej kontrolowane, ale odkąd odwiedzam ten wątek, zacząłem puszczać, moje refleksja nad tym, jak ogrodnik bez pracy wyszedł poza ramy ogródka warzywnego, aby pozwolić mi uwolnić umysł i jesteś za to więcej niż odpowiedzialny : Mrgreen:
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
koziorożec alpejski
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez koziorożec alpejski » 13/12/18, 11:28

Całkowicie się z Tobą zgadzam co do analizy rynku hoteli dla owadów, niektóre konstrukcje przypominają mi hotele sieciowe zlokalizowane w strefach przemysłowych, gdzie klienci muszą jechać samochodem, aby zjeść. To moda, a realne potrzeby owadów są ledwo respektowane.

Dlatego zakładam jedynie „pokoje gościnne” rozsiane po całym ogrodzie, w pobliżu źródeł pożywienia. Łatwo jest je wykonać z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak kłody, puste w środku łodygi różnych gatunków, trzciny, słoma z trawy itp.
Płytka rzymska, drut z recyklingu (pochodzący z demontażu przestarzałych ogrodzeń niebezpiecznych dla dzikiej przyrody), łodygi czarnego bzu:
DSC01802.JPG


Widzimy, że niektóre łodygi zostały wykopane
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 209