Permakultura i fenokultura dla początkujących

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez Did67 » 19/07/17, 22:59

Absolutnie.

Dodaj trociny pod koniec zimy, a przez całą wiosnę i lato będziesz widzieć „żółtawe” warzywa. W kontakcie z glebą materia organiczna służy jako pokarm dla organizmów glebowych, które rozmnażają się głównie w zależności od wilgotności i temperatury. I obfitość jedzenia! Grzybnia zaczyna atakować stertę „zrębków leśnych” już w kilka dni po jej wyrzuceniu. Maj/czerwiec, ziemia wyschła, jest jeszcze bardzo wilgotno, ale powietrze tam krąży, ociepliło się i przekroczyło 14°... to czas największej aktywności. Jeśli więc organizmy nie znajdą tego, czego potrzebują, korzystają z zasobów gleby!

Większość siana, które wrzuciłem w styczniu do posadzenia szalotki i cebuli (jest na filmie), jest teraz „strawiona”; chwasty się rozmnażają!!!

To właśnie w momencie, gdy te mechanizmy działają maksymalnie, czyli od maja/czerwca, „wycofanie” azotu w przypadku zbyt wysokiego C/N osiąga maksimum... W sam raz tam, gdzie rośliny tego potrzebują To!
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez sicetaitsimple » 19/07/17, 23:39

Did67 napisał:Absolutnie.

Dodaj trociny pod koniec zimy, a przez całą wiosnę i lato będziesz widzieć „żółtawe” warzywa.


No dobrze, ale nie mówiłem o trocinach, tylko o sianie lub liściach! Z mojego punktu widzenia nie można ich tak bezpośrednio atakować, ponieważ będziemy musieli przejść przez coś, co ogólnie nazywa się „demontażem” przez organizmy widoczne gołym okiem, a praca nad tym zajmie trochę czasu. Moim zdaniem nadal istnieje dynamika rozkładu, która robi różnicę.Po raz kolejny wkład bez inkorporacji.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez Julienmos » 20/07/17, 01:21

trociny czy podróbka BRF, ta sama walka...

Ziemniaki posadzone pod dobrą warstwą drewna mają u mnie bardzo słaby rozwój, kilka łodyg i małe rozmiary, są blado żółtawo-zielone, liście są nakrapiane brązowymi plamami (pleśnią?)
Wyciągnąłem jedną z tych roślin, uzyskując 5 lub 6 bardzo małych bulw.

W porównaniu do tych posadzonych gdzie indziej pod sianem, liście są normalne, bardzo zielone i dobrze rozwinięte.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez Did67 » 20/07/17, 06:53

sicetaitsimple napisał:
No dobrze, ale nie mówiłem o trocinach, tylko o sianie lub liściach! Z mojego punktu widzenia nie można ich tak bezpośrednio atakować, ponieważ będziemy musieli przejść przez coś, co ogólnie nazywa się „demontażem” przez organizmy widoczne gołym okiem, a praca nad tym zajmie trochę czasu. Moim zdaniem nadal istnieje dynamika rozkładu, która robi różnicę.Po raz kolejny wkład bez inkorporacji.


Wziąłem przykład trocin, bo „jest gorzej”…

Inne biomasy, takie jak słoma, siano, martwe liście, rozkładają się znacznie szybciej, więc brak azotu odbija się jeszcze szybciej (ale jest mniej ważny, mniej „widoczny”, o ile brak azotu jest znacznie bardziej ograniczony, biomasa trochę bardziej zrównoważone - lub nawet nie istnieje, jeśli chodzi o siano; to właśnie zrobi różnicę; zawsze sprowadza się to do tego samego - nie dodawaj byle czego).

Brak inkorporacji w żaden sposób nie zapobiega kontaktowi biomasy z mokrą glebą. Po prostu ogranicza to do dolnej warstwy. Zatem wierzch, pozostając suchy, nie rozkłada się natychmiast. Więc tak, efekt jest osłabiony. Wolniejsza dynamika. Ale jeśli ktoś narzeka na Twoje Wybrzeże Rodanu, niezależnie od tego, czy robi to zachłannie w ciągu kilku dni, czy powoli w ciągu kilku tygodni, wynik jest taki sam. Butelka, którą chciałeś spróbować, została zagwizdana! Zatem moim zdaniem, nawet jeśli będzie to mniej brutalne, wpływ na cykl warzywny będzie wyraźny (z wyjątkiem roślin strączkowych, które rekompensują to symbiotyczną fiksacją i dla których to „odstawienie” może być korzystne, biorąc pod uwagę, że samoregulują one cykl udział wiązania symbiotycznego w zależności od obecności azotu w glebie; w tym przypadku twoje rozumowanie ma zastosowanie, ale z innego powodu; i należy je odstawić od azotu).

To tylko mój punkt widzenia. Oczywiście nie mam możliwości zmierzenia tej aktywności, poziomu azotu, „efektów depresyjnych”…
0 x
korsykański chris
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 61
Rejestracja: 26/06/17, 01:27

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez korsykański chris » 12/11/17, 16:06

cześć wszystkim
oto jest, kiedy przygotowywałam truskawki na taras, manipulując ziemią, zobaczyłam dwa milimetrowe jaja o nieco przezroczystym wyglądzie i nie mam pojęcia, co to może być ,,,?
kto mi powie, co go skłania do myślenia?
dziękuję, jeśli mam pomysł, co to może być
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez Did67 » 12/11/17, 16:45

0 x
korsykański chris
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 61
Rejestracja: 26/06/17, 01:27

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez korsykański chris » 12/11/17, 17:40


dziękuję, to wszystko, teraz wiem, że w kącie będzie jeszcze około 15 ślimaków, nie jesteśmy tu zbyt grrr, jest ich mnóstwo
rzeczą, którą zamierzam spróbować w walce ze ślimakami na tym tarasie, jest wykonanie pionowej bariery o wysokości około 10 cm zakończonej u góry poziomą beką o wysokości co najmniej 5 cm z moskitierą odzysku, , które mam na stanie. Chcę zobaczyć co się dzieje??

Przeczytam Twoje linki, aby dowiedzieć się więcej na ten temat! dla większej wydajności,,,
0 x
korsykański chris
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 61
Rejestracja: 26/06/17, 01:27

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez korsykański chris » 12/11/17, 18:14

Właśnie przeczytałem twój link, dziękuję Didier
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez Ahmed » 12/11/17, 18:41

ChrisPiszesz:
rzeczą, którą będę próbował na tym tarasie w walce ze ślimakami, będzie wykonanie pionowej bariery o wysokości około 10 cm, zakończonej u góry poziomym spojlerem o wysokości co najmniej 5 cm

Radziłbym raczej przyjąć kąt znacznie mniejszy niż 90°, aby skuteczniej blokować stworzenia...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
korsykański chris
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 61
Rejestracja: 26/06/17, 01:27

Re: Permakultura i fenokultura dla początkujących




przez korsykański chris » 12/11/17, 20:35

Ahmed napisał:ChrisPiszesz:
rzeczą, którą będę próbował na tym tarasie w walce ze ślimakami, będzie wykonanie pionowej bariery o wysokości około 10 cm, zakończonej u góry poziomym spojlerem o wysokości co najmniej 5 cm

Radziłbym raczej przyjąć kąt znacznie mniejszy niż 90°, aby skuteczniej blokować stworzenia...


tak, absolutnie masz rację!!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 135