Potager (super) leniwy w 04 (800m)

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 08/10/19, 22:53

O to !!! I jeszcze więcej palantów! Stopy w gównie... Nawet jeśli robaki nie mają stóp! Okulary tak!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 08/10/19, 23:41

sicetaitsimple napisał:
nico239 napisał:Ach tak, kto wie, nawet jeśli kiedykolwiek widziałem tylko epigi i nigdy nie było w nich anekii ...


Ci „palanci” są często bardziej widoczni niż pracownicy !!!

PS: to tylko „prywatny żart” w porównaniu do słynnej nazwy épigés autorstwa Didiera!


Bez obaw, znam swoje „klasyki” Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 11/10/19, 19:34

0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 12/10/19, 23:58

Kilka wiadomości....

Pomidorów... na winorośli jest jeszcze sporo, dojrzewają powoli, ale dojrzewają.

Dla twojej wiadomości, nie lubimy żółtych : Mrgreen:


010 007 2019.jpg
010 007 2019.jpg (104.7 KiB) Przeglądano 1562 razy




Ziemniaki trzymane na ziemi i pod grubą warstwą wilgotnego siana: RAS...

Jest to zbiór przeznaczony do jednorazowego spożycia


009 010.jpg
009 010 2019.jpg (57.11 KiB) Przeglądano 1562 razy




I wreszcie rośnie w bioklimatycznej skrzyni...

Ślimaki są obecnie w znacznie mniejszej liczbie
Dlaczego?
Nie wiem
Wyjąłem sporo zwłok z foremek na pączki i zostawiłem je dla chrząszczy wędrownych.
Czy to ma jakiś wpływ?
Nie wiem
Czy bariery wodne w foremkach do pączków są środkiem odstraszającym wywołującym zachowanie???
Nie wiem
Żeby zobaczyć, zainstalowałem trochę gdzie indziej z sałatkami w innych skrzyniach...

Więc wszystko rośnie dobrze.
A niektóre niezabezpieczone ziarna, które zostały przeżute aż do łodygi, ponownie wypuszczają liście

Wykorzystałem to do wypchania tego czymś innymi sadzonkami fasoli, na zewnątrz i w nowych formach.

W przerwach dodawałem rzodkiewki wysiane 25mm kroplą rury zraszacza na 1m20, żeby nie męczyć się schylaniem (nie trzeba też pchać Obraz)

Ponieważ na dodatek po uderzeniu 4cm obornika chwasty znów dobrze wystartowały (przetacznik, pięciornik, zioła, kolce, mniszek lekarski) niedługo będę miał piękną żywą osłonę/bardzo gruby i gęsty zielony dywan...

Trzeba to potwierdzić (lub nie), ale na pierwszy rzut oka zastanawiam się, czy dobre zagęszczenie roślin nie ma pewnego wpływu na ochronę przed zimnem :? :? :?


011 010.jpg
011 010 2019.jpg (235.05 KiB) Przeglądano 1562 razy
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 13/10/19, 02:20

Dzisiejsza mała nocna wycieczka po ogrodzie warzywnym dała mi możliwość sfilmowania ogromnej skuteczności WODY w ochronie młodych sadzonek lub po prostu roślin przed ślimakami... Oto pierwszy film, który to demonstruje. Obraz


0 x
jardama
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 161
Rejestracja: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez jardama » 13/10/19, 22:23

Cukinię posiałam 20 sierpnia/ Padało, pogoda była ładna, nie zmarzła. Więc dobrze się rozwinęli. Część z nich będę mogła zjeść.
Musiało zostać zmieszane z pestkami dyni. Jest piękna, piękna błyszcząca zieleń. Nic nie da, jest już za późno, ale wykorzystuje tę chwilę najlepiej jak potrafi...
załączniki
20191013_124717.jpg
20191013_124711.jpg
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 13/10/19, 22:42

jardama napisał:Cukinię posiałam 20 sierpnia/ Padało, pogoda była ładna, nie zmarzła. Więc dobrze się rozwinęli. Część z nich będę mogła zjeść.
Musiało zostać zmieszane z pestkami dyni. Jest piękna, piękna błyszcząca zieleń. Nic nie da, jest już za późno, ale wykorzystuje tę chwilę najlepiej jak potrafi...


Wow, nigdy nie jest za późno, dopóki nie jest za późno.

Chroń dobro, nic nie mówi, że nie uda Ci się go urzeczywistnić...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 14/10/19, 15:20

INRA promuje agroekologię :zaszokować: :: :? :: :zaszokować:

https://www.geo.fr/environnement/les-ab ... lwelcoming


W latach 2013–2016 pięciu francuskich naukowców zbadało prawie 300 działek równiny rolnej w Deux-Sèvres (Nouvelle-Aquitaine) i zebrało dużą ilość danych: odmiany rzepaku, nawozy i pestycydy, wyniki ekonomiczne itp. Wynik: nie tylko Insektycydy, herbicydy i inne środki grzybobójcze nie zwiększają plonów, ale ich koszty obciążają rachunki rolników.

Z drugiej strony, na działkach, na których zapylacze brzęczą masowo, autorzy zaobserwowali nadwyżkę brutto wyższą średnio o 15–40% (tj. zysk od 119 EUR/ha do 289 EUR/ha) w porównaniu z obszarami, które są praktycznie ich pozbawione.
Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 18/10/19, 00:57

Naturablaz opublikował film, w którym zaproponował przetestowanie płatków owsianych na ślimaki.

„Sztuczka” prawdopodobnie zaczerpnięta z książki 50 porad przeciwko ślimakom.
W Internecie można znaleźć dość ekscentryczne komentarze na ten temat: ślimaki giną po zjedzeniu płatków owsianych.

Cóż, najlepiej było spróbować

Przeprowadziłem więc 4 testy
- 10 ślimaków w pudełku z samymi płatkami: od wczoraj wszystko jest w porządku.
- posypanie pośrodku młodych pędów rzodkiewki: z góry to nie działa
- wokół fasoli karłowatej o wysokości około 15 cm i bez zabezpieczenia: ani wczoraj, ani dziś wieczorem nie było na niej żadnych ślimaków, ale na innych też nie, więc trudno wyciągać wnioski.


sałatka z sadzonek ślimaków i płatki owsiane.jpg
sałatka z sadzonek ślimaków i płatki owsiane.jpg (125.85 KiB) Przeglądano 1435 razy

Jeśli przyjrzysz się uważnie, pośrodku tej ławicy ślimaków znajduje się amorficzny chrząszcz wędrowny... :zaszokować: (pełny :? :? :? )
Proszę jednak zwrócić uwagę, że znajduje się on w innej skrzyni niż ta, w której znalazłem pierwszą...

Z drugiej strony, bardziej zaskakujące...

- 2 cm sadzonka sałaty z 2 niezabezpieczonymi liśćmi „otoczonymi” płatkami: nienaruszone przez 2 dni... i mnóstwo ślimaków na płatkach 2 cm od małych liści, które zdawały się nie mieć ochoty ich dotykać.

I to samo dzisiejszego wieczoru (przynajmniej wtedy, gdy z wami rozmawiam : Mrgreen:).
Mógłbym sfilmować i zrobić jeszcze raz to samo zdjęcie, co wczoraj: dwa małe liście są wciąż żywe i otoczone kilkoma ślimakami na płatkach śniegu

Dziwne?
Chociaż mogłoby się wydawać, że WOLĄ śmieci i płatki owsiane niż tę sadzonkę sałaty :zaszokować:

Ponieważ pędy rzodkiewki wydają się być najbardziej atakowane, zamierzam przetestować nieco gęstszą „ochronę” (nie sądzę, że to słowo jest odpowiednie) wokół 2 lub 3 sadzonek rzodkiewki.

I odłóż 2 sadzonki sałaty: jedną bez niczego, drugą jeszcze otoczoną płatkami i czekaj....


To samo z fasolą wspomnianą powyżej.
Stałem chwilę i choć kilka milimetrów od pręta, nawet go dotykając, żaden z nich nie próbował go zgryźć.
Ale hej, w pobliżu są wspaniałe liście mniszka lekarskiego. : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

ślimaki, fasola karłowata i płatki owsiane.jpg
ślimaki karłowate i płatki owsiane.jpg (97.05 KB) Przeglądano 1433 razy



Cóż, oczywiste jest, że we WSZYSTKICH pączkach (ORAZ kołnierzykach) sadzonki sałaty (lub rośliny fasoli lub sadzonki kapusty) rosną cicho Obraz


ślimaki pączki sadzonka sałatka.jpg
ślimaki pączki sadzonka sałatka.jpg (144.06 KiB) Przeglądano 1432 razy



I odwrotnie, mam dużo ślimaków w tych grządkach... a ponieważ mam dużo odpadów z plantacji i starego siana, nie mogę narzekać, że ślimaki pracują za darmo i pomagają to wszystko rozbić.

Ostatecznie formy do pączków spełniają nie tylko jedną funkcję, ale DWIE
- chronią sadzonki
- pozwalają ślimakom wykonać swoją pracę

W pewnym sensie rodzaj wygranej/wygranej Obraz

Uwaga: nic nowego pod słońcem, ponieważ Covès w swoim filmie na temat holistycznego zarządzania ślimakami bardzo wyraźnie mówi o wodzie jako barierze przeciw ślimakom (co zaalarmowało mnie wtedy w grudniu 2018 r., ale hej, miałem inne rzeczy do zrobienia)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 18/10/19, 08:17

nico239 napisał:
I to samo dzisiejszego wieczoru (przynajmniej wtedy, gdy z wami rozmawiam : Mrgreen:).
Mógłbym sfilmować i zrobić jeszcze raz to samo zdjęcie, co wczoraj: dwa małe liście są wciąż żywe i otoczone kilkoma ślimakami na płatkach śniegu

Dziwne?
Chociaż mogłoby się wydawać, że WOLĄ śmieci i płatki owsiane niż tę sadzonkę sałaty :zaszokować:




Rzeczywiście wydaje się to prawdopodobne.

W przypadku „wyblakłych” materiałów organicznych to na pewno…

A dlaczego nie płatki owsiane...

Marcel Bouché hoduje dżdżownice z otrębami pszennymi.

W tym tempie (niezbyt kosztownym) powinno prosperować, a następnie przyciągać ślimakożerców proporcjonalnie... W czasie potrzebnym im na regenerację i rozmnażanie. Sezon będzie coraz mniej sprzyjający. Może jednak nadal konieczne jest nie hodowanie zbyt wielu ślimaków???
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 180