W ogrodzie leniwy my sporadycznie.

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez olivier75 » 16/11/17, 15:08

Nieweryfikowalna obserwacja....

Kiedy przejęliśmy sad, koszono go raz w roku, zostawiając trawę na ziemi. Pierwszy rok bardzo dobre zbiory, śliwki mirabelki, śliwki, czereśnie itp.
To było około 2008 roku.
Od tego czasu zbiory były wyraźnie słabsze i prawie nie występowały w przypadku owoców pestkowych, które latem potrzebują wody.
Trudno zauważyć, że wcześniej mogliśmy wyraźnie zobaczyć owoce na drzewie, takie jak wiśnie, ale rzadko przechodziliśmy obok w czasie żniw.
Mam wrażenie, że spadała w takim samym tempie jak efektywność obsługi....
Oliwkowy
0 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez olivier75 » 16/11/17, 17:17

Loluneta,

Za nadmiar azotu nie wierzę w żywą glebę, pod naparem chemicznym zgadzam się z tobą. Siano pozostaje zrównoważone, korzenie młodego przesadzonego drzewa nie wyrosną na tyle w interfejsie, aby było to szkodliwe.
Moim zdaniem oczywiście.

Przycinanie, zielone czy nie, to kilka minut Maks. 15 dla starego drzewa, które nie było przycinane od jakiegoś czasu. Trzeba powiedzieć, że nie waham się i (jak powiedziałem) nauczyłem się oceniać rozmiar Bonsai, moje spojrzenie jest szczególnie szybkie.

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak przycinać (w zależności od celu, gatunku itp., jest wiele sposobów i czasów) radzę po prostu wyobrazić sobie trzepotanie ptaka. cofnij się o krok, obróć drzewo i popraw. Nie usuwaj zbyt dużo na raz, nawet jeśli rekonwalescencja oznacza rozłożenie jej na kilka lat.
Drzewo to przede wszystkim jego korzenie, które są proporcjonalne i trudno je przyciąć... przycinaj wcześnie pod koniec lata, aby temu zapobiec
Aby utworzyć kolejne, w marcu je pomnożyć.
Olivier.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lolounette
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 257
Rejestracja: 29/06/17, 12:17
Lokalizacja: Puy-de-Dome, 350m z alt.
x 77

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez Lolounette » 16/11/17, 17:40

olivier75 napisał:Loluneta,

Za nadmiar azotu nie wierzę w żywą glebę, pod naparem chemicznym zgadzam się z tobą. Siano pozostaje zrównoważone, korzenie młodego przesadzonego drzewa nie wyrosną na tyle w interfejsie, aby było to szkodliwe.
Moim zdaniem oczywiście.



Nie jestem pewien, ponieważ działanie bakterii jest zasadniczo zależne od temperatury gleby, więc przestają działać później niż rośliny i mogą zacząć ponownie wcześniej wiosną (nawet zimą w łagodnych okresach), co pozostawia możliwość dość znaczne uwolnienie azotu mineralnego przy ogołoceniu drzew i tu możemy mieć niezbyt dobry ucieczkę na młodych drzewach (zwłaszcza jeśli nie ma już żadnej żywej osłony w stopie)...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9839
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez sicetaitsimple » 16/11/17, 18:54

Dziękuję wszystkim (i wszystkim...) za odpowiedzi, nie spodziewałem się tak wiele!

Cóż, muszę to wszystko przetrawić!

nauczyłem się już:

- że nie trzeba kupować worka saletry amonowej (żartuję)...
- że pożądane jest eliminowanie konkurencji ze strony chwastów w taki czy inny sposób
- aby okrycie biomasą nie zaszkodziło, a nawet nie zaszkodziło (paysan.bio). Rzeczywiście Olivier zauważył, że nie mam BRF, zobaczymy, przynajmniej mam siano i liście.
- to, ale teraz mam trochę czasu, przycinanie to sztuka, o której chwilowo nic nie wiem... Martwi mnie to, że na YouTubie można znaleźć wiele rzeczy na ten temat, ale do rozpoznania poważnych rzeczy z co...ries nie wydaje mi się to oczywiste.

Cóż, nadużyję: trochę popiołu lub innych rzeczy (bez amonitratu...) zmieszanych z ziemią w dołku do sadzenia? Pralinaż?
0 x
paysan.bio
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 333
Rejestracja: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez paysan.bio » 16/11/17, 18:56

Lolounette napisał:Dlaczego? mieli gwałtowny wzrost?

uprawiacie cięcie zielone na kilku hektarach drzew owocowych?? :zaszokować:
a masz jeszcze czas na spanie? : Mrgreen:


przycinanie na zielono, kiedy wiesz, jak to zrobić, jest bardzo szybkie.
nie trzeba wyobrażać sobie liści i przyszłego obciążenia drzewa, jak w przypadku przycinania zimowego.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez Did67 » 16/11/17, 19:34

sicetaitsimple napisał:
Nie mam BRF, zobaczymy, przynajmniej mam siano i liście.



Logicznie rzecz biorąc, to wcale nie powinno być złe: system drzewo-gleba, który nie radzi sobie z martwymi liśćmi, co nie powinno być powszechne… To trochę jak „baza”…

I jeszcze trochę siana na wzbogacenie, skoro chcielibyśmy, żeby dawało trochę więcej owoców niż zwykły buk...???

Musimy być blisko czegoś naturalnego, lekko podkręconego...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9839
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez sicetaitsimple » 16/11/17, 20:00

Did67 napisał:...

I jeszcze trochę siana na wzbogacenie, skoro chcielibyśmy, żeby dawało trochę więcej owoców niż zwykły buk...???



Ach tak, dobrze robisz, aby określić, nie zrobiłem tego w „specyfikacjach”.

Oprócz uszczęśliwiania mnie poprzez tworzenie czegoś, co (statystycznie!) powinno mnie przetrwać i co będę ewoluować, dbając o to mniej lub bardziej dobrze, jeśli mogłoby to dać jakieś owoce, byłby to plus!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez Did67 » 16/11/17, 21:24

sicetaitsimple napisał:... gdyby dało owoce to byłby plus!


Jesteś młoda, więc to pewne!
0 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez olivier75 » 16/11/17, 22:08

Sicetaitsimple,
Mój dziadek swój ostatni sad zasadził w wieku 80 lat, zmarł w wieku 98 lat, moja babcia nadal z tego korzysta....
Olivier.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9839
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: W ogrodzie leniwy my sporadycznie.




przez sicetaitsimple » 16/11/17, 22:53

olivier75 napisał:Sicetaitsimple,
Mój dziadek swój ostatni sad zasadził w wieku 80 lat, zmarł w wieku 98 lat, moja babcia nadal z tego korzysta....
Olivier.


Dziękuję za życzenia długowieczności!

Wracam do jednego z twoich postów powyżej, bo nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem.

Rozumiem, że sad przed przejęciem przez Ciebie utrzymania był koszony tylko raz w roku i dawał dobre plony, a że odkąd przejąłeś zarządzanie będzie dawał mniej? Ale nie mówisz nam, co zmieniłeś w zakresie konserwacji, lub bardziej ogólnie, co zmieniłoby się od tego czasu?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 173