Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/10/20, 07:59

PS: ostatnio dla żartu doprecyzowałem "nic nie robiąc": "nie robiąc nic, ale pod ziemią, dobrze nakarmiony, ciężko pracuje!"
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/10/20, 08:18

Mała poprawka: mówisz o „teksturze”, kiedy wyjaśniasz „strukturę”.

„Tekstura” = skład mineralogiczny gleby (ile gliny, mułu, piasku…). W ludzkiej skali, z wyjątkiem wkładu człowieka lub osunięć ziemi, tekstura się nie zmienia...*

„Struktura” = sposób, w jaki gleba jest „zbudowana”, tworzy „bryły” zwane „agregatami”. Lub nie. Dobrze ustrukturyzowana gleba to gleba „luźna”, przewiewna… Struktura jest zdegradowana (działania człowieka, działania klimatu – deszcze) lub ulepszona (uprawa, agradacja biologiczna)…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 21/10/20, 08:50

Rezultaty bez orki i osłony znacznie przekraczają moje oczekiwania. W domu minęły już dwa lata, a ja jak Adrien na swojej glinie, mam dobrą brązową i luźną ziemię na moim piasku. Rośliny się nie mylą: moje pomidory mają niewiele korzeni do głębokiego przeszukiwania, ale długie korzenie boczne do wykarmienia pierwszych warstw gleby. Ale najbardziej spektakularny wynik uzyskuje się w domu dzięki ziemniakom pod sianem. Teraz, gdy siano jest zmineralizowane, moi przyjaciele myślą, że dodałem wierzchnią warstwę gleby. Nie chcą mi uwierzyć, słabo mnie znają, za bardzo się rozleniwiłem na taką gimnastykę.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/10/20, 09:03

Klasyczna trajektoria „innowacyjnych pomysłów”:

a) po pierwsze, próbowali cię przekonać, że „to się nigdy nie uda”, że będziesz miał „wszędzie chwasty”… Najlepszym sposobem, aby nie byli konfrontowani z przesłuchaniami – zachęcić cię do robienia tego, co oni!

b) niestety, dla nich to działa! Potem pozostaje zaprzeczenie: „oszukiwałeś” (w ich funkcjonowaniu umysłowym, to oczywiste!)
0 x
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez VetusLignum » 21/10/20, 12:28

Adrien (ex-nico239) napisał:Rezultat: zaskoczenie przez przesadzenie bulw kapusty... Mogę z łatwością wbić rękę w glebę...

U mnie gleba pogorszyła się w podobny sposób, ale z drugiej strony wcześniej nie miałem urodzajności i mam ją teraz.
Myślę, że to z powodu temperatur; w domu temperatury nie rosną latem (powiedziałbym, że w ciągu dnia jest latem około 18); podczas gdy z tobą to znacznie więcej.
W rezultacie w twoim domu niewielka ilość próchnicy mineralizuje się i nadal rośnie, nawet w ubogiej, ubitej glebie.
Ostatnio edytowane przez VetusLignum 21 / 10 / 20, 12: 30, 2 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 21/10/20, 12:29

Did67 napisał:Widzisz, ten "starzec", to poniżenie, nie wyciągnął tego z delirium spod kapelusza! A jednak na starcie był złoty, twój tor motocrossowy, kiedy zaatakowałeś go wiertłem!

Agronomia to w zasadzie nauka... Trzeba przyznać, że bardzo złożona. Więc możesz się zgubić!


Ach, jasne jest, że pierwsze 10/15 cm w zależności od lokalizacji radykalnie ewoluowały.

Cóż, powtarzam, że nie dlatego wszystko na początku nie rosło idealnie (oprócz warzyw okopowych oczywiście).

To nie dlatego, że ziemia staje się mniej twarda, wpadnę w przeciwną pułapkę.

Ale ponieważ w tej chwili jestem w "fazie lampowej" muszę przyznać, że bardzo mi to odpowiada.

TO POWIEDZIAŁ Domyślam się, że podłoga i wszystko, co się z nią wiąże, daje o wiele lepszą zabawę niż wcześniej.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 21/10/20, 12:31

Did67 napisał:Mała poprawka: mówisz o „teksturze”, kiedy wyjaśniasz „strukturę”.

„Tekstura” = skład mineralogiczny gleby (ile gliny, mułu, piasku…). W ludzkiej skali, z wyjątkiem wkładu człowieka lub osunięć ziemi, tekstura się nie zmienia...*

„Struktura” = sposób, w jaki gleba jest „zbudowana”, tworzy „bryły” zwane „agregatami”. Lub nie. Dobrze ustrukturyzowana gleba to gleba „luźna”, przewiewna… Struktura jest zdegradowana (działania człowieka, działania klimatu – deszcze) lub ulepszona (uprawa, agradacja biologiczna)…


Ok dzięki za wyjaśnienie.

Teledysk nie był nawet przygotowany, w połowie powtórki powiedziałem sobie: "coś tu jest nie tak" muszę to sfilmować.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 21/10/20, 12:32

Doris napisała:Rezultaty bez orki i osłony znacznie przekraczają moje oczekiwania. W domu minęły już dwa lata, a ja jak Adrien na swojej glinie, mam dobrą brązową i luźną ziemię na moim piasku. Rośliny się nie mylą: moje pomidory mają niewiele korzeni do głębokiego przeszukiwania, ale długie korzenie boczne do wykarmienia pierwszych warstw gleby. Ale najbardziej spektakularny wynik uzyskuje się w domu dzięki ziemniakom pod sianem. Teraz, gdy siano jest zmineralizowane, moi przyjaciele myślą, że dodałem wierzchnią warstwę gleby. Nie chcą mi uwierzyć, słabo mnie znają, za bardzo się rozleniwiłem na taką gimnastykę.


Zrobiłem tę samą obserwację
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 21/10/20, 12:57

Did67 napisał:Klasyczna trajektoria „innowacyjnych pomysłów”:

a) po pierwsze, próbowali cię przekonać, że „to się nigdy nie uda”, że będziesz miał „wszędzie chwasty”… Najlepszym sposobem, aby nie byli konfrontowani z przesłuchaniami – zachęcić cię do robienia tego, co oni!

b) niestety, dla nich to działa! Potem pozostaje zaprzeczenie: „oszukiwałeś” (w ich funkcjonowaniu umysłowym, to oczywiste!)


To jest moje nowe życie: niezrozumiane i leniwe, ale szczęśliwe i obficie odżywione
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/10/20, 14:35

To lepsze niż głupie branie (a mówiąc o „braniu”, nigdy nie wiadomo w którą stronę!). Przepraszam, wyszło tak, na zasadzie gry słów ("zrozumiałe")... Nawet jeśli brakuje jej elegancji.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 184