Lepsza grzejnik centralnego ogrzewania

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 28/12/10, 12:07

Dokładnie nie potrzeba deskowania wystarczy fakt wymuszenia ruchu konwekcyjnego.

Kocioł włączył się dziś rano przy temperaturze otoczenia 19,5°C na 22,5°C na suficie po drugiej stronie pomieszczenia bez grzejników w promieniu 3m.

Wentylator umieściłem nad chłodnicą.
Przed
Obraz

Później
Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 28/12/10, 12:19

Twój grzejnik jest już dobrze zamknięty od samego początku... to bardziej konwektor niż grzejnik...

ponieważ jest dobrze zamknięty, odkurzanie poniżej lub dmuchanie będzie równoważne

kolejna zaleta tej odwróconej dmuchawy: nie zasysa kurzu z podłoża...nie zaczernia ściany nad kaloryferem
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 28/12/10, 13:06

Potwierdzam nawet, że znacznie skuteczniejsze jest dmuchanie w dół. Temperatura powietrza na wylocie z chłodnicy wynosi 32°C zamiast 24,5°C, gdy powietrze płynęło w przeciwnym kierunku.
Powietrze pod sufitem po drugiej stronie pomieszczenia ma temperaturę 20°C zamiast 22,5°C, gdy kocioł wyłącza się przy temperaturze otoczenia 19,5°C.
Delta temperatury wody na wlocie/wylocie chłodnicy spadła do 16°C.

Temperatura jest znacznie bardziej jednorodna i mogę pozostawić włączony wentylator przez cały czas.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 28/12/10, 13:22

nie mylić z wydajnością: jeśli powietrze leci przy 32°C zamiast 24°C to raczej oznaka mniejszego przepływu powietrza... a to powinno spowodować niższą moc chłodnicy: normalnie, wentylator dmucha do góry pomaga konwekcja ... wentylator wiejący w dół przeciwstawia się konwekcji

jeśli poprawia równomierność temperatury w całym pomieszczeniu, ta zaleta jest większa

jeśli natężenie przepływu tego wentylatora przeciwnego do konwekcji okaże się zbyt małe, wystarczy znaleźć wentylator o większej mocy

ile to kosztuje ?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 28/12/10, 13:33

Chatelot, myślę, że to bardziej historia poprawy wymiany ciepła.

Również dla komfortu cieplnego, dmuchanie gorącym powietrzem na dole jest o wiele lepsze! To jest potwierdzone.

Zobaczymy z deltą wody, kiedy pitmix ją zmierzy...

PITMIX napisał:Potwierdzam nawet, że znacznie skuteczniejsze jest dmuchanie w dół.


No cóż, wygląda na to, że miałem rację : Chichot:

ps: jeśli chodzi o kurz to moim zdaniem kif kif; z drugiej strony będzie mniej dużego pyłu, który zalega w chłodnicy.

Myślę, że to wentylator za 20-30 € ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 28/12/10, 14:02

Tak, cena wynosi 39 EUR z pilotem na podczerwień.

Temperatura powietrza na wylocie z grzejnika jest wyższa nie dlatego, że cyrkulacja powietrza jest słabsza, ale po prostu dlatego, że powietrze z sufitu (cieplejsze) jest pobierane i przepuszczane przez grzejnik.

Wydajność nagrzewnicy jest zmniejszona, ponieważ powietrze porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu konwekcyjnego.

Próbowałem prędkości 3, powietrze wychodzące z chłodnicy jest nieco słabsze o około 0,5°C do 1°C.

Ten układ całkowicie mi odpowiada.
Mój kocioł wyłączył regulację od 9:36 do 10:10 z włączonym wentylatorem. Zaczęło się od 10:10 do 11:05.
Umieszczając wentylator na górze, dmuchał w dół, obracał się od 12:20 do 12:40 i nie uruchamiał się ponownie do 13:50.
Nie mam wystarczająco dużo perspektywy czasu, aby wyciągnąć wnioski, ale wydaje się, że to dobry początek!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 28/12/10, 14:06

Ach, w takim razie masz model Luxe : Chichot:

Nie do końca rozumiem, kiedy mówisz, że czerpiesz powietrze z sufitu? Masz przyssawkę?
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 28/12/10, 14:15

Nie, bez poszycia, przydałby się dym i krótki film pokazujący mieszanie się powietrza.

Oczywiście ciepłe powietrze unosi się, a zimne opada.

Wymuszając ruch powietrza od góry do dołu wnioskuję, że cyrkulujemy powietrze od sufitu do podłogi.

Mój czujnik temperatury znajduje się nad szafkami kuchennymi na wysokości 2,20 m i reaguje natychmiast po włączeniu wentylatora, który znajduje się jednak 6,90 m od czujnika.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 28/12/10, 14:20

Ok, rozumiem, co masz na myśli!

Więc, co dalej? Zamierzasz zostawić wentylator na górze i wyposażyć inne grzejniki?

Czy możesz zmierzyć deltę wody w chłodnicy?
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 28/12/10, 14:36

Na razie zostawiam tak, ustawiłem już nastawę termostatu na 19°C i mierzę 19,5°C na kuchennym stole, gdzie nie ma kaloryfera.
Mój kocioł właśnie znowu pracował przez 20 minut.
Zmierzyłem już delta T°, jest od 16 do 17°C.
Jest słabszy, ale myślę, że wynika to z obecności mojej sofy tuż przy kaloryferze. Gorące powietrze nawiewane w dół jest częściowo recyrkulowane przez wentylator, a DT° powietrza musi być niskie. Wyjaśnia to również wyższą temperaturę nadmuchu.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 222